Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır?

Azerbaycan Vizesi Nasıl ALınır?

Paylaş

Azerbaycan vize istiyor mu? Azerbaycan’a seyahat ederken hangi vize türünü almak gerekiyor? Gerekli belgeler neler? Vize ne kadar sürede çıkar? Başka bir ülkeye vize almış olmak Azerbaycan vizesi almayı zorlaştırır mı? gibi pek çok sorunun cevabını içeriğimizde verdik.

Türkiye ile Azerbaycan ile kardeş millet olmalarına karşın aralarında vize uygulaması söz konusudur. Bu vize politikasının altında yatan farklı nedenler vardır ve büyük kısmı İran ile ilgilidir.

İran yönetimi, Azerbaycan’a Türkiye ile vizeleri kaldırmaları halinde kendileriyle vize serbestliği anlaşması istediğini dile getiriyor ve istekleri kabul edilmezse Nahçivan’a geçiş yolunu kapatacağını söylüyor. Hal böyle olunca Azerbaycan, formaliteden de olsa Türk vatandaşlarına vize uygulamak durumunda kalıyor.

Azerbaycan’a seyahat edecek Türk vatandaşları, başvuru merkezlerinden, seyahat amaçlarına uygun olan vize türüne başvurmalıdır. Yetkililerle yapacağınız görüşmelerde gidiş amacınızın, başvurduğunuz vize türü ile çelişmemesine dikkat etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Azerbaycan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Azerbaycan’a Vizesiz Seyahat

Türk vatandaşı olup diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi olanlar ülkede 90 gün boyunca vizesiz olarak kalabilirler. Bu türlerde pasaportu olanlar, 90 günden uzun Azerbaycan ziyaretleri için vize almalılar.

Umuma mahsus yani bordo pasaportu olanlar ise harç ödemesi yapmaya gerek kalmadan giriş vizesi almalıdır. Azerbaycan vize politikasında ücretlendirme olmaması önemli bir avantajdır. Bazı vize kanallarında, işlemler için çok küçük miktarlar talep edilmektedir.

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır?

Azerbaycan vize almanın farklı yolları bulunuyor. Gerekli belgeleri, başvurunuzu nereden yapacak olursanız olun hazır etmenizde yarar var. Azerbaycan, Türk vatandaşlarına vize verirken çoğu zaman ılımlı yaklaşmakta ve başvuruları büyük oranda olumlu sonuçlandırmaktadır.

Azerbaycan’dan vize almak için havalimanında başvuru yapabilirsiniz. Türkiye’de başvuru merkezlerinden başvuru almamış olanlar; Bakü’ye gittiklerinde havalimanında vize başvurusu yaparak vize alabilirler.

Havalimanından alınacak vizelerde vize başvuru formu, pasaportun aslı ve kimlik fotokopisi, 2 adet fotoğraf ve 10 Dolar gerekmektedir.

E-vize başvurusu yaparak da Azerbaycan vizesi alabilirsiniz. E-vize için toplam 23 Dolar ödeme yapmanız gerekecektir. E-vize başvurularında sonuçlanma hızlıca olmaktadır.

Havalimanı ya da E-vize değil de konsolosluk başvurusu yapmak isterseniz; ücretsiz olarak vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Konsolosluktan yapılacak vize başvurularında gerekli belgeler de değişiklik yoktur.

Konsolosluk binası önüne gittiğinizde kapıda boş bir kağıt asılı olduğunu göreceksiniz. Vize için gelenler bu kağıda ismini yazıyor ve kağıttaki sıraya göre içeri alınıyorsunuz.

Başvuru için içeri giren kişi ortalama 15 dakika içerde kalıyor. Listeye adınızı önce yazmak ve işlemleri erken halletmek için konsolosluğa erken gitmenizde yarar var.

Azerbaycan Vize Türleri

Azerbaycan Cumhuriyeti’ne ziyaret yapacak olan vatandaşlar, gidiş amaçlarına uygun olarak vize başvurusunda bulunmalıdır. Vize başvurunuzu yaparken seyahat amacınıza yönelik doğru vize türüne başvurmanız önemlidir.

Azerbaycan’dan ticari vize, turistik vize, öğrenci vizesi, tıbbi tedavi vizesi, aile ziyareti vizesi, transit vize alabilirsiniz.

Azerbaycan Konsolosluğu ülkeye yapılacak turistik ziyaretler için tek girişli ve 30 günlük turistik vize vermektedir. Yani ailenizin yanında 50 günlüğüne gidecekseniz; turistik vizeye değil; aile ziyareti vizesine başvurmalısınız.

Azerbaycan Vizesi için Gerekli Belgeler

Doğru ve eksiksi olarak doldurulmuş Azerbaycan vize başvuru formunu ıslak imza ile imzalamalısınız. Geçerliliği olan, aşırı yıpranmamış ve boş sayfası olan pasaportunuz başvuru sırasında yanınızda olmalıdır.

Pasaportunuzun kendisini yanınızda bulundurmakla beraber; pasaportta kimlik bilgilerinin yer aldığı kısmın fotokopisini almalısınız.

Fotoğrafçıda özel ölçülerle çekilmiş biometrik iki adet fotoğrafı da başvuru dosyanıza ilave etmelisiniz. Hangi vize türüne başvurduğunuz önemli olmaksızın finansal durumu gösteren belgeleri dosyanıza yerleştirmelisiniz. Bunun için aktif olarak kullandığınız ve içinde bir miktar para olan banka hesabınızın son üç aylık dökümü yeterli olmaktadır.

Öğrenci vizesine başvuracak olanlar; eğitim aldıkları kurumdan yeni tarihli, imzalanıp onaylanmış öğrenci belgesi almalılar. Ticari vize alacaklar olanlar ise çalıştıkları işe yönelik bilgileri içeren; faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi gibi geçerliliği olan belgeleri hazırlamalılar.

Ermenistan’a Gidenler Azerbaycan’dan Vize Alabilir mi?

Ermenistan’a gitmiş kişilerin Azerbaycan’dan vize almakta zorlandığı gibi duyumlar zaman zaman gelmektedir. Azerbaycan, Ermenistan ile arasında olan husumetten dolayı, buraya gitmiş kişilere vize konusunda zorluk çıkartabiliyor.

Pasaportta Ermeni kaşesi gören Azeri yetkililer, vize vermeme karar verebiliyor. Azerbaycan bu konuda böyle hassas davranırken; Ermenistan son kaşenin Azerbaycan’a ait olmasını umursamıyor.

Vize verilmediği yönündeki haberlerle ilgili genel olarak da kabul edilmiş bir gerçek var. Pasaportunuzda Dağlık Karabağ mührü bulunuyorsa kesinlikle Azerbaycan’a giremiyorsunuz.

Azerbaycan’a giderken en ideal rota arada Gürcistan’ı tercih etmektedir. Yani daha önce Ermenistan’da bulunmuşsanız; Azerbaycan’a gitmeden önce Gürcistan’a gidip oradan Azerbaycan’a geçmelisiniz.

Azerbaycan Vize Ücretleri

Azerbaycan cumhuriyeti, vize başvuruları için belirlemiş olduğu ücret politikasını başvuru kanalını göz önünde bulundurarak belirlemiştir. Havalimanından yapılacak vize başvurularında 10 Dolar, E-vize uygulaması ile yapılacak başvurularda 23 Dolar ödeme yapmanız gerekmektedir. Azerbaycan Cumhuriyeti, konsolosluklardan yapılan vize başvuruları içinse ücret talep etmemektedir.

Azerbaycan, vize ücretlerinin iadesi konusunda diğer ülkelerden farklı bir uygulama yapmamaktadır. Vizeniz büyük ihtimalle onaylanacak olmasına karşın bilmenizde yarar var ki olumsuz sonuçlanan  başvurularda vize işlemleri için yaptığınız ödemelerin iadesi yapılmamaktadır.

Azerbaycan Vizesi Ne Zaman Çıkar?

Azerbaycan vizesine başvurduktan sonra başvurunun değerlendirilmesi için bir müddet beklemeniz gerekiyor. Azerbaycan vize sonuçlandırmasını genellikle 3 iş günü içinde yapmaktadır ama ertesi gün sonuçlanan başvurular olduğu gibi daha uzun sürede sonuçlanmış başvurular da olmuştur.

Seyahatin yoğun olduğu dönemlerde başvuruların da yoğun olduğunu göz önünde bulundurarak; seyahat tarihinizden önce gelip vize başvurunuzu yapmanızda yarar var.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir