Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Belçika vizesi, Belçika’ya gitmek isteyen kişilerin ilk olarak düşünmeleri gerek konu. Genellikle öncelikle Belçika vizesiz giriş mümkün mü? Vize muafiyeti mümkün mü? gibi sorular sorulsa da ne yazık ki böyle bir durum yok. Bu nedenle de vize almanız şart.

Yıl içinde gerek gezi amaçlı gerek iş seyahati için binlerce turist ağırlayan Belçika bir o kadar da öğrenci misafir etmektedir. Aktif bir turizme sahip olması Belçika’nın pek çok ülkeden ziyaret edilmesine neden olmaktadır. Bu ziyaretçiler arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da bulunmaktadır.

Belçika’ya gitmek isteyen tüm vatandaşların öncelikle belli prosedürleri yerine getirmesi gerekmektedir.  Belçika’ya giderken hangi amaçla gittiğinizi belirten vizeniz yanınızda olmalıdır. Aksi halde ülke girişiniz yapılmayacaktır.

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Bir Avrupa ülkesi olan Belçika, bu avantajını turizm düzeninde de rahatlıkla kullanmaktadır. Schengen birliği içerisinde olduğu için ülkesine gelen ziyaretçilere Schengen vizesi uygulaması yapabilmektedir. Bu vizeyi alabilmek için hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi olmanız temel koşuldur.

Schengen vizesi olan kişilerin özel olarak Belçika vizesi almasına gerek yoktur. Bu vize ile diledikleri Schengen ülkesinde yolculuk yapabilirler. Belçika’da toplam 90 gün boyunca rahatlıkla ikamet edebilirler.

Belçika Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belçika’ya Schengen vizesi alarak gitmek isterseniz her şeyden önce pasaport şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. En az 2 yaprağı boş olan pasaportunuzun en fazla 10 yıllık olması gerekmektedir. 10 yıldan uzun süreli pasaport sahiplerinin başvuruları kabul edilmemektedir.

Kişinin seyahat sağlık sigorta belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, maaş bordrosu, otel ve uçak rezervasyon belgelerinin de teslim edilmesi gerekmektedir. Sonrasında vize başvuru formu ve dilekçesi de doldurulduktan sonra başvuru onayı beklenmektedir.

Belçika Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika’ya giderken almak istediğiniz vize turistik vize ise bu durumda başvurularınızı ve evraklarınızı ona göre düzenlemelisiniz. Gezmek için ülke sınırlarına geldiğinizi, turistik vize için başvuruda bulunacağınızı işlemler sırasında özellikle belirtmeniz gerekmektedir.

Başvuru formunda da bu durumu üzerine basarak belirtmelisiniz.

Turistik vize için de Schengen vize koşulları geçerli kabul edilmektedir. Bu nedenle evraklar çoğu zaman aynı olmaktadır. Bunun yanında elçilik veyahut konsolosluk farklı evrak talebinde bulunma hakkına da sahiptir.

Her şeyin yolunda gitmesi durumunda vizenizin onaylandığını 7 iş günü içerisinde öğrenebilirsiniz.

Belçika Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?7

Belçika turistik vizesi için gerekli olan evraklardan ilki şahsen doldurulmuş turistik vize başvuru formudur.  2 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf, vize başvuru dilekçesi, nüfuz cüzdanı fotokopisi ve maaş bordrosu gerekli belgeler arasında yer almaktadır.

SSK’lıysanız işe giriş bildirgeniz, kredi kartlarınızın fotokopileri, banka hesap cüzdanınız da önemlidir. Bu belgelerin yanı sıra dönüşünüzün ne zaman olacağına dair gidiş-dönüş uçak rezervasyonunuz ve nerede kalacağınıza dair otel rezervasyonunuz da temin edilmesi gereken evraklar arasında yer almaktadır.

Belçika Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Öğrencilerin Belçika’ya gidebilmesi yaşlarına göre düzenlenmiş evrakları teslim etmelerini gerektirmektedir. 18 yaşından büyük olmanız halinde evrakları kendi imzanızla doldurabilme yetkiniz bulunmaktadır. Yaşınız daha küçükse bu durumda ebeveynlerinizin yanınızda olması gerekmektedir.

Eğitim amacıyla yurt dışına çıkmak isteyen kişilerin davet veyahut kabul mektubu aldıklarını belirtmeleri gerekmektedir. İstenen evraklar arasına bu mektubu yerleştirmeniz özellikle önemlidir. Hangi okulda eğitim alacaksanız, nerede ikamet edecekseniz başvuru belgeleri ile bu bilgileri de sunmanız gerekmektedir.

Belçika Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belçika öğrenci vizesi almak isteyen kişilerin diğer vize koşulları gibi pasaportlarını güncel tutmaları gerekmektedir. En fazla 10 yıllık olması gereken pasaportun en az 2 yaprağının da boş olması gereklidir. Bununla beraber döndüğünüzde pasaportunuzun en az 3 aylık kullanım süresinin bulunması gerektiğini de unutmamalısınız. Tüm bunların yanı sıra gerekli evraklar arasında anne ve babanız tarafından imzalanmış başvuru formu da bulunmalıdır.

Öğrenci olduğunuza dair belge, hangi okulda devam edeceğinize dair belge, ailenize ait gayrimenkul tapu fotokopileri, reşit değilseniz anne ve babanız tarafından bildirilmiş muvafakatname de diğer gerekli belgeler arasında yer almaktadır.

Belgelere ek olarak en az 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası ve sizi finanse eden kişinin şirket bilgileri de eklenmelidir.

Belçika Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika’ya giderken en çok alınan vizelerden biri de ziyaret vizesidir. Ziyaret vizesi almak istediğinizde başvuru formunda bunu belirtmeniz gerekmektedir. Bilinen gerekli evraklara ilave olarak sizi davet eden kişi hakkında da belgeler temin etmeniz önemlidir.

Sizi davet eden kişi tarafından belediyeden alınmış davetiyenin aslı, oturum kartı, Belçika belediyesinden alınmış aile toplum kâğıdı ve gelir belgeleri karşınızdaki kişiye dair gerekli olan evraklardır.

Davet eden kişiyle akrabalığınız varsa bunu kanıtlayan evrak ve tüm adres bilgileri de teslim edilmesi gereken evraklar arasında yerini almalıdır.

Belçika Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika’ya iş, seminer gibi çalışma hayatı kapsamında gitmek isterseniz ticari vize temin etmeniz gerekmektedir. Ticari vize alabilmeniz için pasaportunuzun döndükten sonra en az 3 ay daha kullanılabilir olması önemlidir.

Davet eden firmanın antetli kâğıdına yazılmış davetiye, çağırılmaya dair kayıt ve katılıma ilişkin belgeler, Türkiye’deki şirketten başvuru dilekçesi, çalışılan şirkete ait belgeler teslim edilmesi gereken evraklar arasında yer almaktadır.

Tüm bu evrakların dışında başvuran kişinin SGK işe giriş bildirgesi, Belçika vizesi evrak kontrol listesi ve seyahat sağlık sigortasını teslim etmesi gerekmektedir.  Gerekli evrakların teslim edilmesi halinde 7-10 iş günü içerisinde vize işlemleri sonuçlanmaktadır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Emre dedi ki:

    Belçika vizesi için neler yapmam gerekiyor ? Daha önce hic yurtdısına cikmadim. Belcika ya calismak icin gitmek istiyorum. Şuan pasaportum bile yok, ama yapilmasi gereken ne varsa yapmaya hazirim. İlginiz icin tesekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir