Beyaz Rusya (Belarus) Çifte Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Beyaz Rusya (Belarus) Çifte Vatandaşlık Almak

Paylaş

Beyaz Rusya ile Türkiye arasındaki vize serbestliği anlaşmasından sonra ülkeyle ilişkiler hızla olumlu yönde ilerlemektedir. Türk vatandaşları Beyaz Rusya’yı vizesiz olarak ziyaret ettikten sonra eğer ülkede yaşamak isterlerse vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler.

Beyaz Rusya ile ilişkiler sonucunda vatandaşlık taleplerinin büyük çoğunluğu evlilik ya da yatırım yoluyla gerçekleşiyor. Beyaz Rusya da

Türkiye de çifte vatandaşlık uygulamasına izin verdiğinden Türk vatandaşı olanlar, Beyaz Rusya’dan da vatandaşlık alarak çifte vatandaşlık haklarını kullanabilirler.

Beyaz Rusya’ya çifte vatandaşlık başvurusunda bulunmadan önce ülkeyi yakından tanımanız, gidip görmeniz önemlidir.

Ülkenin dili, kültürü ve gelenekleri konusunda fikir sahibi olabilirseniz vatandaşlık işlemleri sürecinde mülakatlarda ve diyaloglarda daha rahat olabilirsiniz. Bunun dışında çifte vatandaşlık için dil şartı aranmamaktadır.

Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlık Başvurusu için Gerekli Şartlar

Beyaz Rusya çifte vatandaşlığı için gerekli şartları sağlıyorsanız; başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Beyaz Rusya’ya yerleşmek, burada yaşamak istiyorsanız; bir oturma izninden daha fazlasını talep etmelisiniz.

Vatandaşlık alarak ülkedeki diğer vatandaşların faydalandığı tüm haklardan faydalanarak yaşamınızı devam ettirmelisiniz.

Beyaz Rusya’dan çifte vatandaşlık almak için yaşınızın reşit olması, yasal geçmişinizin temiz olması önemli noktalar. Başvuru durumunuzda ekstra bir durum varsa buna yönelik şartları da sağlıyor olmanız gerekecektir.

Başvuran kişi ailesindeki diğer kişiler için de vatandaşlık talep ediyorsa bu kişiler için de şartlara uygunluk durumuna bakılmalıdır. 18 yaşından küçük çocuklar, kişi vatandaşlık aldığında doğrudan Beyaz Rusya vatandaşlığı alabilirler.

Uzun yıllardır Beyaz Rusya’da yaşıyorsanız ve ülkeden vatandaşlık talebinde bulunacaksanız; ülkede 5 yılınızı geçirdikten sonra başvuru işlemlerine başlayabilirsiniz.

Eğer Beyaz Rusya’da yaşamadan evlilik, aile bağı, yatırım gibi sebeplerle vatandaşlık başvurusunda bulunacaksanız; duruma göre Beyaz Rusya vatandaşlık verebileceği gibi bir süre yasal olarak ülkede yaşamanızı da talep edebilir.

Beyaz Rusya’dan vatandaşlık alabilmek için en önemli şartlardan birisi çalışmaya engel durumunuzun olmamasıdır. Bunun için de başvuru aşamasında sizden sağlık raporu istenir. Çalışmaya engel durumu olan kişilere çifte vatandaşlık ve çalışma izni verilmemektedir.

Beyaz Rusya Belarus Vatandaşlığı Avantajları, Şartları ve Belgeleri

Beyaz Rusya Belarus Vatandaşlığı Avantajları, Şartları ve Belgeleri

Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlık Başvurusu için Gerekli Belgeler

Beyaz Rusya’dan çifte vatandaşlık alabilmek için her şeyden önce başvuru formunu doldurmanız gerekecektir. Başvuru belgenizin eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş olması önemlidir.

İşlemlerde öncelikle başvuru formunu dolduracaksınız ve yetkililer size hazırlamanız gereken belgeler hakkında bilgi verecek çünkü istenen belgeler başvuru türüne göre de değişiklik gösterebiliyor. Ancak her durumda toparlamanız gereken bazı belgeler vardır ve bunları hazırlamak için belirli bir zaman ayırmanız gerekmektedir.

Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlık Başvurusu için Zorunlu Belgeler

Başvuru için nüfus cüzdanınızın fotokopisi, hali hazırda ikamet ettiğiniz yere dair ikamet belgesi, adli sicil kaydı belgesi, gelir durumunuzu gösteren belge ve yetkililerin belirlediği bir hastaneden alınmış sağlık raporu mutlaka başvuru dosyanızda yer almalıdır.

Sağlık raporu güncelliği en önemli belgelerden bir tanesidir. Bunun yanında gelir durumunuzu gösteren belge en fazla 3 ay öncesine ait olabilir. Hazırladığınız tüm belgelerin Rusçaya çevrilmiş kopyalarını da hazır etmeyi ihmal etmeyin.

Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlık Başvurusu için Özel Belgeler

Zorunlu olarak gerekli olan belgelerin üzerine evlilik söz konusu olduğunda evlilik cüzdanı, doğum ile vatandaşlık hakkı doğuyorsa doğum belgesi gibi ek belgeler talep edilebilir.

Çifte vatandaşlık alacağınız için eski vatandaşlığınızdan çıkmanız gerekiyor yani bunun ispatı için bir belge hazırlamanız gerekmeyecek.

Beyaz Rusya’dan Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Beyaz Rusya’dan çifte vatandaşlık almak için birçok nedeniniz olabileceği gibi herhangi bir sebep olmasa da sadece Beyaz Rusya’da yaşamak için vatandaşlık talebinde bulunabilirsiniz.

Beyaz Rusya vatandaşı olan biriyle evliliğiniz, aile bağı ile vatandaşlık talebi gibi durumlarınız varsa işiniz biraz daha kolay. Beyaz Rusya’nın yatırım karşılığında çifte vatandaşlık vermesi de birçok kişinin bu yolla Beyaz Rusya vatandaşlığına geçmesini sağlamaktadır.

Yatırım ile vatandaşlık ülkenin ekonomik durumuna katkı sağlayacağından yetkililer tarafından en fazla olumlu sonuçlanan başvuru türü olmuştur.

Oturma İzni İle Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlığı

Beyaz Rusya’ya eğitim ya da çalışmak amacıyla önceden gitmişseniz ve oturma izninizle birkaç yılı ülkede geçirmişseniz; çifte vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz.

Oturma izni ile ülkede yasal olarak yaşamış olmanız buradaki en önemli kriter çünkü ülkeye yasal yollardan girmediğiniz halde başvuruda bulunursanız; başvurunuz kabul edilmediği gibi ülkeden de sınır dışı edilirsiniz.

Türkiye ile Beyaz Rusya arasında vize serbestliği olduğundan ülkeye gidip rahatlıkla gezip görebilirsiniz. Oturma izni alarak ülkede birkaç yıl yaşayabilir ve vatandaşlık kararı için biraz bekleyebilirsiniz.

Yatırım Yoluyla Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlığı

Eğer maddi açıdan imkanınız varsa Beyaz Rusya’dan çifte vatandaşlık almak için yatırım yolunu tercih etmeniz daha akıllıca olacaktır. Üstelik ülkenin minimum yatırım için belirlediği sınır diğer birçok ülkeye göre oldukça düşük.

Diğer ülkeler milyon dolarlardan bahsederken Beyaz Rusya’dan vatandaşlık almak için 250 bin dolar civarında bir yatırım yeterli olmaktadır.

Çifte vatandaşlık almak için ülkeye kafe, disko, restoran, casino, bar, spor salonu gibi farklı sektörlerde yatırım yapabilirsiniz. Vatandaşlık talebinizin yatırım yoluyla olacağını yetkililere belirtir ve gerekli belgelerle yatırım planınızı anlatabilirseniz; kolay bir şekilde çifte vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.

Evlilik Yoluyla Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlığı

Beyaz Rusya vatandaşı olan ya da sonradan Beyaz Rusya vatandaşlığı almış olan biriyle yapacağınız evlilik size Beyaz Rusya çifte vatandaşlığının önünü açacaktır.

Evlilik gerçekleştikten hemen sonra başvurunuzu yapmak için ilgili kurumlara gidebilirsiniz. Vatandaşlık işlemleri zaman alacağı için bundan önce çalışma veya oturma iznini almış olmanız önemli bir husustur.

Beyaz Rusya’da evlilik ile çifte vatandaşlık işlemleri diğer ülkelere göre hızlı ilerlemektedir. Başvuru ve sürecin sonuçlanması oldukça hızlıdır. Bu nedenle Beyaz Rusya’dan çifte vatandaşlık alabilmenin en kolay yollarından birisi evlilik olarak kabul edilir.

Doğum ve Aile Bağı ile Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlığı

Doğuştan Beyaz Rusya vatandaşı olan ya da sonradan Beyaz Rusya’dan vatandaşlık almış kişilerin çocukları doğuştan Beyaz Rusya vatandaşı olmaya hak kazanmaktadır.

Ebeveynlerden birisinin Beyaz Rusya vatandaşı olması yeterli olmaktadır. Bebek Beyaz Rusya’da doğup büyümemişse bile ilerleyen yıllarda vatandaşlık hakkından yaralanabilir. Üstelik çocuk isterse iki vatandaşlığını da devam ettirebilir.

Aileler bebek dünyaya gelir gelmez Beyaz Rusya vatandaşlığını alsın isterlerse doğum belgesi ve kendi nüfus kayıt belgeleriyle yetkili birimlere başvuruda bulunabilirler. Doğum ile yapılan çifte vatandaşlık başvurularında tıpkı evlilikte olduğu gibi sürecin sonuçlanması kısa sürmektedir.

Kan Bağı ile Beyaz Rusya Çifte Vatandaşlığı

Doğum yoluyla alınan çifte vatandaşlığa ilaveten, kişinin anne ya da babasını aşan kan bağları aracılığıyla vatandaşlık talep etmesi de mümkündür. Bunun için başvuran kişinin torun olmasıyla sınırlıdır. Yani Beyaz Rusya vatandaşı olan babaanne, anneanne ve dedeler aracılığıyla, kan bağını ispat edebilmek şartıyla Beyaz Rusya çifte vatandaşlığına başvuruda bulunulabilir.

Kan bağının ispatı için DNA testi, nüfus kayıt örneği gibi belgeleri yetkililere sunabilmeniz gerekmektedir. Yetkililer talep ederse testleri onların belirlediği hastanelerde yapmanız gerekebilir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir