Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Birleşik Arap Emirlikleri Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Birleşik Arap Emirlikleri Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Birleşik Arap Emirlikleri Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Birleşik Arap Emirlikleri çalışma izni son yıllarda oldukça fazla ilgi görmektedir. Bunun en büyük sebebi ise zenginleşen bu ülkenin rahat yaşam şartları ve dolgun maaşlarıdır. Pek çok kişi bu kriterlere dikkat ederek Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitmek için çalışma izni almaya çalışmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri ülkesinden bir işyeri ile anlaşıldıktan sonra ise çalışma izni almak oldukça basittir. Peki Birleşik Arap Emirlikleri çalışma izni nasıl alınır? Birleşik Arap Emirlikleri çalışma izni evrakları nelerdir?

İlginizi Çekebilir: BAE oturum izni nasıl alınır?

Birleşik Arap Emirlikleri Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Birleşik Arap Emirlikleri çalışma izni almak isteyen kişiler eğer bir işyeri ya da firma ile anlaşmış ise işlemler işyerini sponsorluğu ile gerçekleştirilmektedir. Çalışma izni için gereken işlemleri de çalışılacak olan işyeri yapmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri çalışma izni bordo pasaporta sahip olan kişilere verilmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden çalışma izni almak isteyen kişiler henüz iş bulamamışsa ve gidip iş aramak için 90 günlük Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi alması gerekmektedir. Bu vize ile Birleşik Arap Emirlikleri’ne gidilmeli ancak orada iş bulduktan çalışma izni alarak işe başlanmalıdır. Çalışma izni almadan işe başlayan kişilere cezai işlem uygulanmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden çalışma izni alınacağında kişinin çalışacağı pozisyon, eğitim seviyesi, işyerinin statüsü gibi birçok faktör etkili olmaktadır. Bu nedenle çalışacak olan kişi bu konularda kendine güveniyorsa çalışma izni alma konusunda endişelenmemelidir.

Birleşik Arap Emirlikleri Çalışma İzni Nereden Alınır?

“Birleşik Arap Emirlikleri çalışma izni nereden alınır?” sorusu çok sık sorulan sorular arasında gelmektedir. Bunun sebebi pek çok kişinin çalışma iznini Türkiye’den alınacak olarak bilmesidir. Ancak böyle bir durum mümkün değildir.

Birleşik Arap Emirlikleri çalışma izni bir işyeri ile anlaşıldıktan sonra işyeri vesilesi ile Birleşik Arap Emirlikleri’nden alınmaktadır. Çalışma izni alındıktan sonra kişi hiçbir engel ile karşı karşıya kalmamaktadır.

90 Günlük Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi Nasıl Alınır?

90 günlük Birleşik Arap Emirlikleri vizesi Türkiye’deki konsolosluklardan alınmaktadır. Bunun için başvuru yapılıp belgeler teslim edilmelidir. Belge teslimi yapıldıktan sonra vizenin çıkması 2 ila 3 gün gibi kısa sürede alınabilmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra 1 ay beklenip Birleşik Arap Emirlikleri’ne gidildiği takdirde bir sorun çıkmamaktadır.

90 günlük vize alındıktan sonra Birleşik Arap Emirlikleri’ne gidilir ve burada 50 gün süre kalınabilir. Bu süre zarfında iş bulmak isteyen kişi çalışmak istediği işi ayarlamalıdır. Vize alındıktan sonra 90 gün için geçerlidir ve bu 90 günün 50 günü geçerlidir.

90 Günlük Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

90 günlük Birleşik Arap Emirlikleri vizesi için gerekli evraklar arasında renkli Biyometrik fotoğraf şarttır.

Renkli bir şekilde kimlik fotokopisi alınmalıdır.

90 günlük vizenin ihlal edilmeyeceğini onaylayan belge e-posta yolu ile kişiye iletilir ve bu belgenin çıktısı alınıp onaylanır.

BAE Konsolosluğuna ithafen yazılmış tükenmez kalem ile dilekçe şeklinde bir adet başvuru formu da gerekli belgeler arasında gelmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri Çalışma İzni İçin Oturum İzni Almak Gerekli Midir?

Birleşik Arap Emirlikleri oturum izni çalışma izni ile alınmaktadır. Çalışacak olan kişi adına çalışma izni alınırken otomatik olarak oturma izni de gerekir ve bu işlemler beraber olarak yürütülür. Aynı zamanda çalışacak olan kişi evli ise eşi ve varsa çocukları için de oturma izni alınmaktadır.

Oturma ve çalışma izni işlemleri çalışılacak olan işyeri tarafından yürütülür. Ancak aile için gerekli belgeler çalışacak olan kişi tarafından hazırlanır ve işyerine eksiksiz olarak verilir. Bu şekilde aile ile Birleşik Arap Emirlikleri’nde oturmak mümkündür.

Birleşik Arap Emirlikleri Çalışma İzni Şartları Nelerdir?

 • Birleşik Arap Emirlikleri Çalışma izni şartları arasında en önemlisi sponsor bir işyeri bulmaktır.
 • Çalışacak olan kişinin en azından temel olarak İngilizce bilmesi gerekmektedir.
 • Çalışacak olan kişinin belgeleri eksiksiz olmalıdır. Eksik belge olduğu takdirde işlem süresi de uzamaktadır.
 • Çalışacak olan kişinin iş deneyimi ve bilgileri de çalışma izni alırken önemli bir yer kaplamaktadır.
 • Birleşik Arap Emirlikleri’nden alınacak olan çalışma izninde çalışacak olan kişinin ülkeye karşı bir art niyetinin olmaması da gerekmektedir. Bu nedenle ülkenin değerlerine, anayasasına ve toplumuna saygı göstermek de gerekmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Birleşik Arap Emirlikleri çalışma izni sonuçlanma süresi belgeler teslim edildikten sonra 1 ila 2 hafta arasında sürmektedir. Ancak bu durum ilk 3 aylık çalışma izni için geçerlidir. Birleşik Arap Emirlikleri konsolosluğundan önce 3 aylık çalışma izni alınır ve daha sonra bu süre uzatılır.

Çalışma izni süresi uzatılırken3 aydan 3 yıla kadar uzatılabilmektedir. Eğer kişi bu süre zarfında anlaşmalı olduğu işten ayrılırsa çalışma izni feshedilebilir. Çalışma izni fesih işlem süreside 1 ila 2 hafta arasında sürmektedir.

Eksik ya da yanlış belge teslim edildiği takdirde sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. Bu tür durumlarda çalışacak olan kişiden eksik belgeler tekrar talep edilir. Yanlış belge teslim edildiği takdirde çalışma izni ret cevabı da alabilir. Ret cevabı alınınca tekrar başvuruda bulunulabilir. Ancak bu sefer belge teslimi daha kontrollü ve yanlışsız olmalıdır. 

Birleşik Arap Emirlikleri Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Birleşik Arap Emirlikleri çalışma izni için gerekli belgeler hatasız ve eksiksiz olarak işyerine teslim edilmelidir. Özellikle sahte belge verilmesi halinde cezai işlemler uygulanabilir.

 • Renkli olarak fotokopisi çekilmiş pasaport nüshası istenilen belgeler arasındadır.
 • Çalışma izni için kimlik fotokopisi de renkli olarak çektirilmelidir.
 • 1 adet vesikalık fotoğraf ya da Biyometrik fotoğraf gereklidir. Fotoğraflarında renkli olması oldukça önemlidir.
 • Birleşik Arap Emirlikleri konsolosluğuna çalışma izni için el ile yazılmış dilekçe şeklinde bir başvuru formu gereklidir.
 • Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu’na bir adet el le yazılmış vize başvuru formu yazılmalıdır.
 • Sponsor olacak işyerinden bir adet davet mektubu alınarak belgeler arasına eklenmelidir.
 • Çalışma izni alacak olan kişi aktif olarak kullandığı bir bankanın hesap özetini de bulundurmalıdır. Son üç aylık hesap özetinin verilmesi yeterli olacaktır.
 • Gerekli tedavilerin karşılanabileceğine dair bir adet sağlık sigortası belgesi de oldukça önemlidir.
 • Nüfus kayıt örneğinin bir fotokopisi alınmalıdır.
 • Adli sicil kaydı belgesi çıkartılması gereken belgeler arasındadır. Sicilin temiz olması çok önemlidir.
 • İşyeri tarafından 1 adet görevlendirme belgesi ve gerekli evraklarda işyeri tarafından belgelere eklenir.

Birleşik Arap Emirlikleri Çalışma İzni Maliyeti Ne Kadardır?

Birleşik Arap Emirlikleri çalışma izni maliyeti alınan çalışma izninin gününe göre değişiklik göstermektedir. Bu noktada kişi için eğer 1 aylık tek girişli çalışma izni alınmışsa 119 dolar ödeme yapılır. Yine 1 aylık multi girişli çalışma izni alınırsa 225 dolar ödenir.

3 aylık tek girişli çalışma vizesi alındığındı takdirde 235 dolar para yatırmak gerekmektedir. 90 günlük multi girişli çalışma izni ücreti ise 520 dolardır. Bu fiyatlar vizenin uzatılmasına göre de değişiklik göstermektedir. Çalışma izni onaylandıktan sonra 15 gün içinde bu miktarlar yatırılır ve çalışma izni başvurusu tamamlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir