Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Brezilya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Brezilya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Brezilya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Brezilya çalışma izni nasıl alınır, izin almak için nasıl bir yol izlenmesi gerekir soruları merak edilen sorulardır. Güzel iklimi, doğal güzellikleri ile binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Brezilya turistik ziyaretlerin yanı sıra iş için de sık sık ziyaret edilmektedir.

Brezilya’da çalışmak istiyorum deyip Türkiye’den giden birçok kişi bulunmaktadır. İş koşullarının daha makul olduğunu düşünenler için Brezilya çok daha kazançlı bir ülke olabilmektedir. Bu durumda çalışma izni için başvuru yapılması oldukça önemlidir.

Brezilya oturma izni gibi çalışma vizesi konusunda da bazı zorluklar sunan bir ülkedir. İstediği şartları sağlamanız halinde size çalışma iznini vermektedir ancak bu süreç biraz zorlu olabilir.

Prosedürler her iki ülkenin de şartları yerine getirmesine, çalışma kurallarına uygun olmasına göre değişmektedir. Dolayısıyla biraz çaba sarf etmek gerekebilmektedir.

Brezilya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Brezilya vatandaşı olmak istiyorum ya da Brezilya’da yaşamayı düşünüyorum diyenlerin hemen hepsi çalışma izni almak zorundadır.

Ülke, yaşamanızı idame ettirip ettiremediğinizi tespit edecek kontrolleri sık sık yapmaktadır. Bu nedenle önce çalışma iznini almalı daha sonra ülkede yaşamayı sürdürmelisiniz.

Brezilya’da çalışmak için orada bir iş sahibi olmalısınız ve bunu yaparken henüz başvurularınızı başlatmamalısınız. Çalışma izni alabilmek için öncesinde işinizin hazır olması şarttır. İş hazır olduğunda birkaç gün sonunda başvuruları gerçekleştirme şansınız olacaktır.

Brezilya Çalışma İzni Başvurusu

Çalışma izni başvurusu yapmak istediğiniz zaman öncelikle iş teklifi almış olmanız gerekmektedir. Çalışmak için anlaştığınız iş yeri, size teklif göndermelidir. Bu bir çeşit davet mektubudur.

İşvereniniz, Brezilya İstihdam ve Çalışma Bakanlığı’na başvuru yaparak çalışma davet mektubunuzu göstermelidir. Davet mektubu size niçin ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymaya yöneliktir. Bu bakımdan oldukça önemli olduğu unutulmamalıdır.

İşvereniniz kuruma başvuru yaptığında inceleme süreci olacaktır. Bu incelemenin sonucunda Brezilya’da çalışma onayınız verilecektir. Çalışma onayını verdikten sonra başvuruya sizin devam etmeniz istenmektedir. Sonrasında gerek Türkiye’de gerekse Brezilya’da yetkili kurumlara başvuruyu kendiniz tamamlamalısınız.

brezilya'da çalışma imkanı- brezilya çalışmak istiyorum - İşçi başvurusu

brezilya’da çalışma imkanı- brezilya çalışmak istiyorum – İşçi başvurusu

Brezilya Çalışma İzni Türleri

Brezilya’da çalışma izni başvurusunda bulunmayı düşünen kişiler öncelikle hangi çalışma iznini istediklerine karar vermeliler. Çalışma izni kendi içinde zamana dayalı olarak 2’ye ayrılmaktadır.

Kimileri, denemek için kısa süreliğine Brezilya’ya gelirken; kimileri, daimi ikamet etme durumunda çalışmayı düşünmektedir.

Vatandaşlık ya da kalıcı oturma izni söz konusu olduğu zaman uzun süreli çalışma izni alındığı görülmektedir. Kalıcı iş vizesi olarak da bilinen bu vize, çalışma hayatınızın uzun sürmesine yardımcı olmaktadır. Kısa süreli çalışmalar için geçici çalışma izni verildiği görülmektedir.

Brezilya Geçici Çalışma İzni

Geçici çalışma izni için Brezilya’yı tercih eden kişiler bu işlemin de birtakım prosedürlerden meydana geldiğini akıllarında bulundurmalılar. Kişilerin geçici çalışma izni ile ilgili bilmeleri gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kalıcı çalışma iznine kaynaklık ettiğidir.

Kalıcı çalışma iznini almak isteyenler öncesinde geçici çalışma iznini almalı ve süresini uzatmalıdır. Bu sayede uzun süreli çalışma iznine geçiş yapabilme şansı tanınmaktadır.

Geçici çalışma izninde belirlenen süre boyunca kişinin performansı gözlemlenmekte ve kendisinin kalmak isteyip istemediği de sorulmaktadır. Sonrasında çalışma izni için ikinci aşamaya geçilmektedir.

Brezilya Geçici Çalışma İzni Süresi Ne Kadar?

Brezilya’da çalışmak için başvuru yapan kişilerin geçici çalışma izni başvuruları değerlendirilmeye alınmaktadır. Onay verilmesi halinde kişiler ilk adımda 2 yıllığına çalışma izni alabilmektedirler. Uzun süreli çalışma iznine geçiş yapmadan önce geçici çalışma izninin süresi değerlendirilmeye alınabilir.

Geçici çalışma izni süresince herhangi bir aykırı davranış, tutum gözlemlenmez ise bu durumda kalıcı çalışma izni için başvuruların değerlendirilebilmesi mümkün olmaktadır. Brezilya’da yaşamak istiyorum diyen biri bu 2 yıl içerisinde hem sosyal yaşamı hem de iş hayatını görebilmektedirler.

Brezilya Kalıcı Çalışma İzni

Brezilya’da oturma izni nasıl alınır, oturma iznini almak için nasıl bir yol izlenmeli soruları kadar çalışma izni soruları da çok sık sorulmaktadır.

Kişinin kalıcı çalışma izni için yapması gereken ilk iş, geçici çalışma izni süresini doldurmaktır. 2 yıllık geçici çalışma süresi son bulmadan 30 gün önce işlemlere başlanabilmektedir.

Birçok kişi, 2 yıl sona erdiğinde kalıcı olarak devam etmeyi tercih etmektedir. Bu noktada 1 ay öncesinden karar verip başvuruları başlatmak ve onay almak gerekmektedir. Arada 2 yıl daha denendiği ve sonrasında kalıcı şekilde çalışmanın sürdüğü görülmektedir.

Kişi önce geçici olarak 2 yıl çalışmakta daha sonra süre uzatıp 2 yıl daha çalışmaktadır. Arkasından daimi çalışma izni alarak uzun süreliğine Brezilya’da çalışmaya devam edebilmektedir.

Brezilya Kalıcı Çalışma İzni Kimlere Verilir?

Brezilya göçmenlik şartları konusunda ne çok katı ne de çok serbest bir ülkedir. Prosedürleri yerine getiren kişiler için çalışma izni almak çok da imkansız değildir. Bu süreç içerisinde geçici ve kalıcı çalışma izinlerinde farklı durumların söz konusu olabileceği de unutulmamalıdır. Kısa süreliğine çalışma izni verilen kişiler ile uzun süreliğine verilen kişiler, değişken olabilmektedir.

Uzun süreli çalışma izni alabilen kişiler çoğu zaman profesyonel araştırmacılar, bilim adamları, müdürler, müdür yardımcıları ve yatırımcılar olarak bilinmektedir. Bu durumda kalıcı izin alabilmek için üst mevkilerde olmanın yararlı olduğu görülmektedir.

Alanında kendini ispat etmiş olan kişiler, kalıcı çalışma izni alma konusunda etkili olmaktadır.

Brezilya Çalışma İzni Yatırımla Alınabilir mi?

Brezilya’ya yerleşmek orada bir hayat kurmak gibi bir hevesiniz varsa bunu kurallar doğrultusunda gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle yatırım yapılabilecek, kar sağlayabilecek bir ülke arayışınız varsa Brezilya’yı ideal kabul edebilirsiniz.

Brezilya’da çalışma izni alabilmenin kestirme yollarından biri de yatırımdır.

Yüksek meblağlar üzerinden yatırım yapma gibi bir durumunuz söz konusu olursa sıkıntısız şekilde çalışma izni alabilirsiniz. Bunun için kişisel olarak 50.000 ABD doları veyahut şirket olarak 200 bin dolar yeterli kabul edilebilmektedir.

Brezilya Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar

  • Brezilya çalışma izni evrakları listesine göz gezdirdiğiniz zaman birkaç evrak istendiğini görebilirsiniz. Öncelikle pasaportunuzun geçerliliğinin olduğundan emin olmalısınız. En az 6 ay daha kullanım süresi olan 10 yıldan daha eski olmayan bir pasaportunuzun olması gerekmektedir.
  • Pasaportla beraber 2 adet vesikalık fotoğrafınızı da yetkili kuruma teslim etmeniz istenmektedir.
  • Çalışma izni evrakları arasında doldurulması gereken 2 adet başvuru formu da sizi beklemektedir. Başvuru yapılan kurumda 2 adet form bulunmakta ve kişisel bilgilerinizin girilmesi istenmektedir.
  • Gereken belgelerden bir diğeri sağlık raporudur. Bulaşıcı herhangi bir hastalığınızın olmadığından emin olunması gerekmektedir.
  • Tüm bunlarla beraber bir de polis raporu da istenmektedir. Polis raporu almak için en eski 3 aylık tarihi tercih etmeniz gerekmektedir. 3 aydan daha eski olan sabıka kaydı kabul edilmemektedir.

Brezilya Çalışma İzni İçin Nereye Başvurulmalı?

Brezilya’da çalışmayı hayal eden biri için nereye başvuru yapılacağı oldukça önemlidir. Bunun için gidilmesi gereken ilk adres Brezilya Çalışma ve İstihdam Bakanlığı’dır. Brezilya’da çalışmaya başlayan ve süresini uzatmak isteyen kişiler de bu adrese başvuru yapmak durumundadır.

Türkiye’den Brezilya’ya gidileceği zamansa konsolosluk ve büyükelçilik kabul etmektedir. Başvurularınızı İstanbul ya da Ankara2da gerçekleştirme şansınız bulunmaktadır.

“Brezilya Çalışma İzni Nasıl Alınır?” hakkında 1 yorum

  1. Şubat ayında brezilyaya çalışmak için gitmeyi düşünüyorum yapılması gereken evraklar nelerdir ve brezilyada evlenme hakkında bilgi almak istiyorum teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir