Bulgaristan’a Yerleşmek İstiyorum Diyenler İçin A’dan Z’ye Rehber!

Bulgaristan’a yerleşmek son zamanlarda birçok insanın hayalleri arasında yer almaya başlamıştır. Bunun temel sebeplerinden birisi yaşam şartlarının çok da zor olmamasıdır.

2013’te yapılan araştırılmalara göre Bulgaristan’da yaşam diğer ülkelerin şartlarına göre daha uygun olması nedeniyle Avrupa’nın en ucuz ülkesi seçilmiştir.

Son zamanlarda öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği bir ülke olmasının yanında hayatı oturmuş, orta yaştaki kişiler de Bulgaristan’a yerleşmek için yapılması gerekenler ve Bulgaristan hakkında bilgiler araştırmaya başlamıştır.

Her ülkede olduğu gibi Bulgaristan’a yerleşmek için de oturum izni alınması gerekmektedir. Peki kimler Bulgaristan’da oturum izni alabilir? Bulgaristan vatandaşlığı nasıl alınır?

Bulgaristan Oturma İzni Alma Şartları

 • Öğrenciyseniz ve Bulgaristan’da yaşamak istiyorum diyorsanız gayet şanslısınız. Çünkü eğitim amacı ile Bulgaristan’a giden her gence oturum izni veriliyor.
 • Herhangi bir işyerinden emekli olan kişiler, Bulgaristan’da yaşamak için oturum izni alabilmektedir. Emekli olduğunuzu kanıtlayan bir belgeye sahip olan ve Bulgaristan’da geçimlerini sağlayabilecek bir gelir veya birikimi olan her emekli oturum izni alabilir.
 • Bulgaristan’da yaşayan Bulgar Türklerine, ülkedeki bazı ekonomik sebeplerden dolayı zorunlu göç ettirilmiştir. 1951 ve 1978 göçmenleri, tekrardan Bulgaristan’a yerleşmek istediklerinde oturum izni alabilmektedirler. Ancak oturum için, Muhacir ve Tabiiyet Belgesi gibi evraklara sahip oldukları taktirde oturum izni alınabilmektedir.
 • Evlilik ile oturum ve vatandaşlık izni alınması birçok ülkede olduğu gibi Bulgaristan’da da geçerlidir. Bulgar vatandaşıyla evlenmiş olan kişi, Bulgaristan’da yaşamak için oturum alma hakkına sahiptir.
 • Bulgaristan vatandaşının çocuğu olan kişiler de Bulgaristan’dan oturum izni alabilmektedir. Ancak öncelikle anne ve babanın evliliği ve çocuğun doğumu Bulgaristan’ın resmi kayıtlarında yer almalıdır.
 • Yatırımcılar da yatırım programı ile oturum izni alma hakkına sahiptirler.
 • Ülkede gayrimenkul alan, şirket kuran kişilere de oturum izni için başvuruda bulanabilmektedir.

Kimler Bulgaristan’da Oturum İzni Alabilir?

 • Bulgaristan’da uzun vadeli oturum izni almış ve kesintisiz 5 yıl boyunca yaşamış ve bu süre boyunca ülke dışında en fazla 30 ay kalmış kişilere daimî oturum izni verilmesi kesindir.
 • Bulgar asıllı kişilere oturum izni verilir.
 • Bir Bulgar şirketine an az 500.000 Leva yatırım yapmış ve en az 10 işçi çalıştırmış kişilerin oturum izni alması kesindir.
 • Bulgaristan’da 600.000 Leva’lık gayrimenkul alıp bu yatırımını 5 yıl sürdüren kişiler oturum iznini almaya kesin hak kazanır.
 • Bulgaristan Yatırım Ajansı’ndan sertifikalı ve yatırım faaliyetleri bulunan kişilere oturum izni verilmesi kesindir.
 • Kısacası ülkenin belirlediği miktarlarda yatırım yapan birçok yatırımcı oturum iznini kesin bir şekilde alır.

Bulgaristan’da Yaşamak İçin Oturum İzni Nasıl Alınır?

Bulgaristan’da yaşamak için oturum izni almak isteyen kişilerin, Bulgaristan D vizesi alması gerekmektedir. D vizesi Bulgaristan’a giden kişinin orada 3 aydan uzun bir süre boyunca konaklamasına yaramaktadır.

Bulgaristan D vizesi sürelerine göre kendi içinde ayrılıyor. Bu durumda D vizesi başvurusunda hangi koşulda oturum talep ettiğinize bağlı olarak oturum izni başvurusu değişiyor.

Oturma izinleri orta vadeli, uzun vadeli ve daimî olarak değişiyor. Öğrenci olarak Bulgaristan’a geçici bir süreliğine yerleşecek kişi, uzun vadeli oturum alması dahilinde Bulgaristan’da 5 yıl yaşayabiliyor.

D vizesi alıp uzun süreli kalma amacı belirtildikten sonra, alınan evrakların ilgili kurumlarda doğrulanması gerekmektedir. Eğer yeterli belge yoksa veya belgelerin gerçekliği kanıtlanamazsa oturum izni alımı gerçekleşmeyecektir.

Bulgar vatandaşı ile evlilik söz konusu ise vatandaşlık almak isteyen kişinin Bulgaristan’da bulunan konsolosluklara evlilik belgelerinin doğruluğunu sunarak oturum izni alır.

Nasıl Bulgaristan’da Oturum Alabilirim?

 • Bulgaristan’da oturum izni almak isteyen kişinin öncelikle alması gerektiği belgeler hakkında araştırma yaparak ön bilgilere ve bazı detaylara sahip olmalıdır.
 • Kişinin oturum alması için yeterli bir bilgiye sahip olması sonucu gereken belgeleri edinme sürecine girerek amacına uygun evrakları ilgili kurumlara başvuru yaparak edinmesi gerekir.
 • Yeterli belgeler edinildikten sonra evrakların tercüme ve tasdik işlemleri gerçekleştirilir. Apostil gerektiren evrakların, başvuru öncesinde apostil işlemi sağlanmalıdır.
 • Alınan tüm evrakların doğruluğunu Bulgaristan konsolosluğuna sunmak için randevu alma işlemine geçmek gerekmektedir.
 • Belgelerle birlikte başvuru için ödenen ücretin belirtildiği banka dekontu konsolosluk birimine teslim edilir.
 • Konsolosluk birimine verilen evraklarda eksiklik veya yanlışlık bulunmadığı takdirde başvuru işleme alınır. 45 ila 60 gün içerisinde başvuru sonucu kişiye iletilir.
 • Verilen evrakların doğrulanması sonucunda kişinin bulunduğu ülkedeki işlemleri bitmiş olur.
 • Başvuru ret aldığı takdirde tüm bu işlemlerin gözden geçirilerek nerede yanlış veya eksik yapıldığını bulmak ve hazır olunduğunda tekrar başvurmak gerekiyor.
 • D vizesi ile Bulgaristan’a giden kişi, ilgili kurumda oturum kartı almak için aynı belgeleri onaylatır.
 • Gerekli tüm işlemler Bulgaristan’da da tamamlandıktan sonra kişinin tek yapması gereken oturum kartını almasıdır.

Bulgaristan Oturum İzni Avantajları Nelerdir?

Bulgaristan’a yerleşmek için gerekli tüm aşamaları geçmiş ve oturum izni almış Bulgar birisi ile evli Türk vatandaşları aynı zamanda bu oturum izniyle tüm Avrupa Birliğinde bulunan ülkelere serbest bir şekilde seyahat etme hakkı kazanırlar.

Bulgaristan Liçna Karta avantajları arasında Romanya, Kıbrıs Hırvatistan gibi ülkelere rahatlıkla seyahat etmek yer alıyor. Ancak elbette ki seyahat sürelerinde bir kısıtlama bulunuyor.

Hangi ülkelere vizesiz girilebileceğini öğrenmek için Bulgaristan konsolosluğuyla irtibata geçilerek öğrenilmesi gerekmektedir. Çünkü Bazı Avrupa Birliğin ülkeleri ise vizesiz kabul etmekteyken, kimisi vizesiz seyahatçi kabul etmemektedir.

Bulgaristan oturum izni ile İngiltere seyahati için de vize alınması gerekiyor. Aynı şekilde Bulgaristan oturum izni ile Yunanistan seyahati için vize almak gerekiyor. Vize ile kabul eden ülkelere geçiş izni için vize alımı da konsolosluğa başvuru işlemi ile gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Bulgaristan’da Hayat Pahalı mı?

Bulgaristan’da yaşam, diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz bir ülke olması sebebiyle rahattır. Bulgaristan’da okuyan bir kişi aylık yaklaşık 500 Euro ile hayatını rahat bir şekilde sürdürebilmektedir.

Ülkede başta ev fiyatları olmak üzere birçok şeyin ucuz olmasından dolayı, genel olarak da bir insanın geçimini sürdürebilmesi için yüksek meblağlar kazanması gerekmiyor.

Bulgaristan’da çok fazla farklı dini ve etnik grupların yer almasından dolayı, genel olarak inanışlara ve farklı görüşlere saygı gösteriliyor. Bu sayede insanlar barış içinde yaşayarak kendilerini kısıtlanmış hissetmiyorlar.

Ülkede çok fazla turist ziyareti olması sebebiyle genel olarak şehir içerisinde toplu taşıma hizmetleri zayıftır. Toplu taşımaların çoğu uygun fiyatlı olması iyi bir avantaj. Toplu taşımaların yetersizliği sebebiyle taksi kullanımı yaygın. Ancak taksi ve özel araç, özel otobüs gibi taşıma araçlarını kullanmak pahalıya mâl olmaktadır.

Bulgaristan’da Hayat Şartları Nasış?

Bulgaristan’ın para birimi Leva’dır. 1 Leva yaklaşık 3.96 TL’dir. Bulgaristan’da kiralık ev fiyatları 300-900 Leva arasında değişmektedir. Şehir merkezinde tutacağınız 1 yataklı oda size yaklaşık 450 Leva’ya mâl olmaktadır. Bir aile için 3 yataklı bir ev kirası ise yaklaşık 800 Leva’dır

Bulgaristan’da ev fiyatları ise satın alma durumunda 1,250.00- 2,000.00 Leva arasında değişmektedir.

Evin temel ihtiyaçları içerisinde yer alan elektrik, su, ısınma, ortalama bir dairede yaklaşık 150 Leva’dır. Elbette ki kullanıma göre bu fiyat yükselip azalabilmektedir.

Bulgaristan’da yaklaşık 1 aylık mutfak alışverişi 100 Leva’yı geçmeyecek kadardır. Manav alışverişlerinde sebzelerin kilosu ortalama 1 Leva, meyve fiyatları ise 2 Leva’dan başlamaktadır.

Bulgaristan’da çalışacak bir kişinin ortalama maaşı 850 Leva’dır. Bir doktor 900 ila 1000 Leva arasında bir maaş almaktadır.

Bulgaristan Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Bulgaristan’da yaşamak için oturum alabilmiş ve Bulgaristan’a yerleşmiş bir kişinin hayatını sürdürebilmesi için bir işe başlaması gerekmektedir. Ancak elbette ki direkt olarak çalışmak için bir yer bulunduğunda çalışma izni alınmadığı sürece işe başlamak imkânsız oluyor.

Bulgar mevzuatlarında aksi bir durum belirtilmediği sürece iş arayan kişinin oturum izni alması gerekiyor. Bu çalışma iznini almak için de bir Türk’e istihdam sağlayacak işverenin yaklaşık 100 Leva gibi bir ücret vermesi gerekiyor. Ücret ödendikten sonra Çalışma Bürosu’na başvuru yapılarak gelecek sonucun beklenmesi gerekiyor.

Çalışma izninin verilip verilmeyeceğine dair son kararı İstihdam Ajansı İcra Müdürü vermektedir. Belgeler inceledikten, eksik ya da hatalı bir durum söz konusu değilse Türk vatandaşının çalışıp çalışamayacağı 1 ay içerisinde belirleniyor.

Ayrıntılı bilgi almak için Bulgaristan çalışma izni bölümüne göz atabilirsiniz.

Bulgaristan’da İşçi Nasıl Olunur? İş Nasıl Kurulur?

Bulgaristan’da iş bulmak için kullanılan en yaygın ve basit yöntem internettir. İnternet üzerinden araştıracağınız sitelerde kendi kriterlerinizi girerek size uygun işler bulmanız mümkündür.

Bulgaristan’da iş kurmuş olan Türk firmalarda da iş bulmak gayet basittir.

Türkiye’de üniversiteden mezun olduğunuz bölümlere ilgili işe girmek de bir farklı yöntemdir. Örneğin tıp, sağlık, turizm, hukuk benzeri bir fakülteden mezun iseniz, Bulgaristan’da bu sektörlerde iş bulmanız mümkündür.

Bulgaristan’da iş kurmak içinse elbette yüklü bir miktarda birikime sahip olunması gerekmektedir. Birikimin boyutuna göre açılabilecek firmalar da değişmektedir. Orta miktarda birikimi olan bir insanın gıda, perakende, tekstil gibi sektörleri seçmelidirler.

Birikimi yüksek ve daha önceden şirket tecrübesi bulunan bir kişinin ise turizm, madencilik, bankacılık gibi sermayesi yüksek sektörlerde bulunması mantıklı bir karar olacaktır.

Bulgaristan Mevzuatlarına Göre Türklerin Haklarındaki Bazı Sınırlamalar

Mülkiyetle ilgili olan mevzuatlarda Türk vatandaşlarının yasal mirasları dışında arazi alma haklarının olmadığına dair bir bilgi bulunmaktadır. Ancak Bulgaristan’da şirket kurmuş Türk Vatandaşları arazi alma hakkına sahiptir. Şirkete sahip olmayan kişiler ise arazilere inşa edilmiş gayrimenkullere sahip olabilirler.

Türkler dahil olmak üzere diğer yabancılar gümrük memuru, devlet memur, Dışişleri Bakanlığı memuru olarak çalışamıyor. Kısacası neredeyse Bulgar olmayan herkes, devlet dairelerinde iş imkanından yararlanamıyor.

Bulgaristan’da Yaşam Nasıldır?

Bulgaristan’da yaşam genel olarak rahat ve düzenlidir. Ancak gelişmiş bir ülke olmasına rağmen ülke ekonomisi açısından Avrupa’nın diğer ülkelerine nazaran çok da iyi değildir. 90’lı yıllarda yaşanan ekonomik krizlerinin yavaş yavaş düzelmesiyle son zamanlarda ekonomik açıdan ortalama bir düzeydedir.

İşsizlik oranı ülkede büyük bir sorun değildir. Bu sebebiyle halk arasında maddi sıkıntı çeken insan sayısı azdır.

Bulgaristan halkının birçoğu samimi, hoşgörülü ve misafirperver bir tavra sahiptir. Bu durum sayesinde Bulgaristan’da yaşamaya başlandığı zaman insanların samimiyetiyle birlikte, ülkeye alışmak zor değildir.

Genel olarak Bulgaristan mutfağı ile Türk mutfağı arasında benzerlik olması Bulgaristan’da yaşayacak bir Türk için önemli bir avantajdır.

Bulgaristan Avrupa’nın en eski ülkesi olması sebebiyle çok fazla tarihi yerlere sahiptir. Kültür bakımından çok zengindir. Bu sebeple de gezecek, görecek çok fazla yer vardır. Sıkıldığınızda kaçacak birçok gezi alanına sahiptir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bulgaristan'da Yaşamak - Bulgaristan'a Nasıl Yerleşilir? Bulgaristan’a Yerleşmek İstiyorum Diyenler İçin A’dan Z’ye Rehber! için yorumda bulun

  Bulgaristan’a Yerleşmek İstiyorum Diyenler İçin A’dan Z’ye Rehber! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bulgaristan’a Yerleşmek İstiyorum Diyenler İçin A’dan Z’ye Rehber! için ilk yorumu yapabilirsin.