Çipli Kimlik Kartı Pasaport Yerine Geçer mi?

Çipli kimlik pasaport yerine geçecek mi? sorusuna yanıt olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde yeni çipli kimlik kartınızı hangi şartlarda pasaport olarak kullanabileceğinizi açıkladık.

Paylaş

Dağıtılmasına başlanan yeni, çipli kimlik kartlarına dağıtım başlar başlamaz yoğun bir ilgi oluştu. Yeni kimliklere geçiş için geniş bir zaman var ama milyonlarca kişi çipli kimliklerini çoktan aldı.

Çipli kimlikler ortaya çıkmakla birlikte beraberinde birçok soruyu da getirdi. En çok merak edilen konulardan birisi de bu kimliklerin pasaport olarak kullanımıydı.

Hükümet yetkilileri yaptıkları açıklamalarla bu konuya açıklık getirmişlerdir. Yeni çipli kimlik kartları özellikleri itibarıyla birçok alanda kolaylık sağlayacak gibi görünüyor.

Çipli Kimlik Kartı Pasaport Yerine Geçer mi?

Elektronik kimlik kartı olarak da bilinen yeni kimlikler, yasal düzenlemeler tamamlanarak uygulamaya alınmıştır. Yavaşça ve güvenli bir şekilde yeni kimliklere geçiş sağlanacaktır. Yapılan açıklamalarla yeni kimlikler konusunda, vatandaşların kafasını kurcalayan birçok soru yanıt bulmuştur.

Uzun yıllardır ülkeler arasında pasaport uygulaması devam etmektedir. Günümüzde ülkeler arası seyahatleri güvence altına alan bilinen en güvenli uygulama pasaport uygulamasıdır.

Hazırlanan üstün özellikli çipli kimlik kartları yapıları gereği bu sisteme uygundur. Dolayısıyla çipli kimlik kartlarının pasaport yerine kullanılabileceği konusunda en yetkili isimler açıklama yapmış ve konuyu netleştirmiştir. Ancak sistem tam anlamıyla oturana kadar bir süre daha çipli kimlik kartı yanında pasaport taşımaya devam etmek en doğrusu olacak.

Sistem tamamen oturduğunda, kimliği pasaport yerine taşımak özellikle çok sık yurt dışı ziyareti yapanlar için ideal olacaktır.

Çipli Kimlik Hangi Ülkelerde Geçerli?

Ülkemizde kullanılacak, pasaport yerine de geçecek vatandaş kimlikleri, her ülkede geçerli olmayacaktır. Ülkemizle vizesiz seyahat konusunda anlaşma olan Kıbrıs, Japonya, Ukrayna, Gürcistan, Kazakistan, İran, Tayland, Şili, Brezilya, Fas, Moldova, Güney Kore, Singapur gibi toplamda 69 ülkeye çipli kimlik kartıyla gidebilirsiniz.

Bu ülkelerde yeni kimliğiniz pasaport olarak kabul edilecektir. Bilgiler büyük bir verisel ağ ortamında güvenle saklandığı için ülkeler, pasaport üzerinde gördükleri bilgilere yeni çipli kimlik kartla da kolaylıkla ulaşabilecektir.

İlginizi Çekebilir: Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ortadoğu Ülkeleri

Çipli Kimlik Kartı ile Vizesiz  Seyahat Edilir mi?

Çipli kimlik kartı ile ülkemizden vizesiz gidebileceğiniz yerlere gidebiliyorsunuz ama vize politikası uygulayan ülkelerde durum farklıdır. Vize alarak gitmeniz gereken ülkeler, yeni çipli kimlik kartını sadece kimlik kartı olarak kabul edecektir.

Vizeli seyahat yapacağınız zaman çipli kimlik kartınızla birlikte pasaport da bulundurmanız gerekecektir.

Çipli Kimlik Kartı Nasıl Pasaport Yerine Geçebiliyor?

Çipli kimlik kartlarının, pasaport olarak kullanılacak olması birçok kişide güvenliğe yönelik tedirginliğe neden olmuştur. Ancak kartların yapısını tanırsanız; bu endişenin yersiz olduğunu görebilirsiniz.

Çipli kartlar, görsel, fiziksel, kimyasal ve elektronik anlamda yüksek güvenlik özelliklerine sahip olarak tasarlanmıştır. Çipli kartların taklit edilmesi, sahte olarak kullanılması neredeyse imkansızdır.

Bu kartlar sayesinde kimlik sahteciliğinin de önüne geçmek mümkün olacaktır. Bu kadar güvenli ve özel bir kartın pasaport yerine kullanılabilecek olması normal kabul edilebilir.

Çipli kimlik kartınızı almak için başvuru yaptıktan sonra kartınız size ulaştığında; kartı artık hem kimlik hem pasaport olarak kullanabileceksiniz.

Pasaportlar Çipli Kimliklerin Yerine Geçer mi?

Çipli kimlikler, pasaportların yerine nasıl geçiyorsa; pasaportlar da kimlik yerine geçmeye devam edebilecektir. Ancak bu konuda bazı ülkelerin hassasiyeti olduğunu belirtmek gerekir.

Çipli kimlik kartına özel bir durum olmamakla birlikte bazı ülkeler pasaport olsa dahi kimlik kartı talep edebilmektedir.

Birçok ülkede çipli kimlik kartınızı kaybetmeniz halinde pasaportunuz geçerli olmaya devam edecektir. Çipli kartlar, pasaportlardan kat kat daha güvenli bir sistemle hazırlanmasına karşın pasaportlar da güvenlik konusundaki özelliklerini hala korumaktadır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Hasan dedi ki:

    Yeni nüfus cüzdanı ile Ukrayna’ya gittim herhangi bir sorun olmadı bilginiz olsun arkadaşlar.

    • Mehmet Aktaş dedi ki:

      Direkt elinizi kolunuzu sallayarak gittiniz mi? 6 ay sonrası için ucuz uçak bileti buldum. Alsam sınırda sıkıntı yaşar mıyım ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir