Doğu Timor Vizesi Nasıl Alınır?

Doğu Tİmor Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Doğu Timor vizesi alarak seyahatlerini gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu konuda derin araştırmalar yapmalıdır. Birçok kişinin karışıklık yaşadığı vize politikasına sahip olduğu için Doğu Timor vizesi için doğru adımları atabilmek önemlidir.

Doğu Timor seyahatine çıkmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları iki ülke arasında yapılan protokole bağlı kalmak zorundadır. Vizenin kaç gün olduğu, muafiyet hakkının olup olmadığı ve hangi belgelerin teslim edilmesi gerektiği bilinmelidir.

Başvurular bilinçli şekilde yapıldığında vizeyi almak çok daha kolay olacaktır. Aksi durumlarda havaalanından döndürülme, seyahatin kaçırılması gibi sonuçlar yaşanabilmektedir.

Doğu Timor Vize Muafiyeti

Doğu Timor seyahatine çıkmak isteyen kişiler, seyahat öncesinde vize prosedürüne hâkim olmalıdır. Vize prosedürü gereği öncelikle muafiyet hakkının tanınıp tanınmadığı öğrenilmeli daha sonra başvuruda bulunulmalıdır.

Doğu Timor ile ilgili bilinen en yanlış ifade Schengen vizesi muafiyetidir. Schengen vizesi, Doğu Timor seyahatlerinde muafiyet hakkı kazandırmaktadır ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu çemberin dışındadır.

Schengen ile Doğu Timor seyahati yapmak isterseniz engellenebilirsiniz. Bu durum yalnızca çifte vatandaşlık durumlarında yıkılabilmektedir. Hem Schengen vizesi sağlayan bir ülkenin hem de Türkiye’nin vatandaşı olmanız halinde muafiyet hakkınızı değerlendirebilirler.

Doğu Timor Vizesi Nasıl Alınır?

Doğu Timor vizesi için başvuruda bulunmak isterseniz öncelikle vizeyi verecek adresten randevu almalısınız. Yetkili temsilciliği bulup telefon görüşmesi ile randevu almanız, işlemlerin kolaylaşmasına yardımcı olacaktır.

Daha sonra görüşmelere gidip sizden istenen evrakları teslim etmeniz gerekmektedir. İstenen evrakların teslim edilmesinin ardından inceleme süreci başlatılacaktır.

İnceleme sürecinde herhangi bir sorun yaşamamak adına evraklarınızı eksiksiz ve doğru şekilde bir araya getirmeniz gerekmektedir. Bu şekilde çok daha rahat onay alabilmeniz mümkündür.

Onay almasına karar verilen vizeler için kişilere telefon veyahut mail ile dönüt verilecektir. Doğu Timor vize başvurusu ve süreci hızlı ilerlemektedir. Bu nedenle başvuru yapanlara zamansal kaygı yaşatmayacaktır.

Doğu Timor Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Doğu Timor vizesi için gerekli belgeler kişinin seyahat amacına göre değişkenlik göstermektedir. Turistik vize almak isteyen kişi ile ticari vize almak isteyen kişiler aynı vizeleri vermemektedir. Bunun yanında tüm vize türleri için ortak olan belgeler de bulunmaktadır.

Ortak belgeler her yaş grubunun her meslekten vatandaşın bir araya getirmesi gereken belgelerdir.

Belgeler arasında en önemlisi pasaporttur. 10 yıldan kısa süreli, seyahat sonrasında en az 6 ay kullanılabilir durumda olan pasaportlar tercih edilmelidir. Bununla beraber pasaportun tüm yapraklarının yerinde olması, yırtığının ve eksiğinin bulunmaması gerekmektedir. Seyahatinizin pasaportunuza işlenebilmesi için en az 2 yaprağının boş bırakılması önemlidir.

Pasaportla beraber; 2 adet biometrik fotoğraf, seyahat rezervasyon belgeleri, banka hesap dokümanı, kimlik fotokopisi, pasaport fotokopisi, vize ücreti ödendi dekontu gerekmektedir.

Doğu Timor Vize Türleri

Doğu Timor, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının turistik amaçlı ziyaret ettiği ülkelerden biridir. En eski zamanlardan itibaren doğal yaşamın korunduğu ülkede fantastik bir yaşam atmosferi bulunmaktadır. Bu nedenle ziyaretçilerin pek çoğu Doğu Timor turistik vizesini tercih etmektedir.

Turistik vize kadar olmasa da ticari vize de tercih edilen vizelerden biridir. İş dünyasının alması gereken ticari vize, iş için Doğu Timor’a gitmek isteyenlerin tercih ettiği bir vizedir.

Turistik ve ticari vizenin yanı sıra transit vize uygulaması da bulunmaktadır. Transit vize, iki ülke arasında seyahat ederken Doğu Timor’a da uğramak isteyen kişilerin alması gereken vizedir.

Doğu Timor Turistik Vizesi

Doğu Timor turistik vizesini almak isteyen kişiler turistik vize kategorisinden kendilerine uygun olana karar vermeliler.

Meslek ve yaş kriterinin belirleyici olduğu bu kategoride; öğrenci, ev hanımı, emekli, çalışan, memur ve işveren olmak üzere birkaç kategori yer almaktadır. Kişilerin vizeleri için hangi gruba ait oldukları önemlidir.

Öğrenciler tüm ortak belgelere ilave olarak; güncel öğrenci belgesi, transkript ve aile banka hesap dokümanını teslim ederler. Emekliler; emeklilik cüzdanı, sağlık karnesi ve üzerlerine kayıtlı olan gayrimenkul tapusunun fotokopisini gösterirler.

Ev hanımları ise eşlerinin maaş bordrosu, kendi üzerlerine kayıtlı olan gayrimenkul tapusunun fotokopisi ve banka hesap dokümanlarını teslim ederler. Bu şekilde kişi Doğu Timor turistik vizesi için doğru vize türüne, doğru belgeleri teslim etmiş olur.

Doğu Timor Ticari Vizesi

Turistik vizelerde olduğu gibi ticari vizelerde de işlemleri kolaylaştıracak kategorize etme durumu söz konusudur. Kişiler Doğu Timor ticari vizesi almak istediklerinde ticari vizenin alt kategorisi olan çalışan ve işveren vizelerini gözden geçirmeliler.

Çalışan kişilerin ortak belgelere ilave olarak ekleyecekleri ekstra belgeler olabileceği gibi işverenlerin de olmaktadır.

Çalışanların ticari vize alabilmek için; şirketin antetli kâğıdına yazılı, imzalı ve kaşeli vize talep dilekçesi bulundurması gerekmektedir. Bununla beraber SGK giriş belgesi, şirket görev tanım belgesi, son birkaç ayın maaş dokümanı ve hizmet belgesi sunması istenmektedir.

İşverenler ise; şirket vergi levhası, faaliyet raporu, ticari sicil gazetesi ve imza sirküsü fotokopisi sunmalıdır. Bununla beraber şirkete gelen herhangi bir davetiye bulunuyorsa işveren davetiyesini de belgeler arasında bulundurmalıdır.

Doğu Timor Vizesi Kaç Günde Alınır?

Doğu Timor vizesi için Doğu Timor Konsolosluğu’na başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurularınız incelenip değerlendirilmeye başlandığında sonuçları 10 iş günü içerisinde öğrenebilmeniz mümkündür.

Yaşanabilecek herhangi bir aksilik veyahut bayram, hafta sonu araları ile 10 iş günü 15’e uzayabilmektedir ancak en geç 15 iş günü içinde vizeyi almak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir