En Kolay Oturma İzni Veren Ülkeler Hangileri?

En kolay oturma izni veren ülkeler, günümüzde yurt dışında yaşamak isteyen pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Sizin için en kolay oturma izni veren ülkeleri ve istemiş oldukları şartları inceledik.

Paylaş

Günümüzde pek çok önemli ülke, oturma izni konusunda diğer ülke vatandaşlarına ciddi kolaylıklar sağlamaktadır.

Sundukları çeşitli imkanlar ile başka ülkelerin vatandaşlarını kendi ülkelerine çekmeyi planlayan devletler, bu sayede ülke ekonomilerini geliştirmeyi ve daha ileriye götürmeyi amaçlamaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Oturma İzni

Dünyanın en büyük güçlerinden birisi olan Amerika Birleşik Devletleri, oldukça kalabalık nüfusuna rağmen her yıl milyonlarca kişiyi devlet vatandaşı yapmaya devam etmektedir.

Devletin oturma izni kazanımında uyguladığı çeşitli prosedürler içerisinde hükümetin önceden belirlemiş olduğu bölgelere 500 bin dolarlık yatırım yapılması ya da 1 milyon dolar kaynağı olan bir şirket kurulması gibi çeşitli seçenekler yer alır.

Yapılan yatırımların üzerinden 5 yıl geçmesinin ardından ise Amerikan Birleşik Devletleri vatandaşı olabilmek için gerekli şartlar sağlanmaktadır.

Almanya’dan Oturma İzni Konusunda Büyük Adım

Oturma izni konusunda en avantajlı ülkelerin içerisinde yer alan Almanya, ülkede 250 bin euro değerinde iş kuran tüm girişimcilere oturma izni verir. Bu yöntem ile Alman vatandaşlarına iş imkanı sağlamayı amaçlayan Almanya, iş kurmuş olan girişimcilere sağladığı oturma izninden sonra ise ülke vatandaşı olma hakkı tanır.

Dominik Cumhuriyeti’nin Sağladığı Kolaylıklar

Dominik Cumhuriyeti’nde oturma izni ve vatandaşlık alabilmek için kişilerin tek başlarına olmaları durumunda ülke içerisinde 100 bin dolarlık bir yatırım yapmaları yeterlidir. Fakat yanlarında eşleri ya da çocukları bulunan kişilerin ödemeleri gereken yatırım miktarı 200 bin dolar olarak belirlenmiştir.

Letonya’da Oturma İzni Almak Çok Kolay

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden birisi Letonya’da yabancı yatırımcılar ülkenin büyük şehirlerinden 143 bin euro ve üzeri bir gayrimenkul aldıklarında oturma iznine de sahip olurlar. Letonya’nın kırsal kesimlerinden ev almak isteyenler içinse bu rakam 71 bin 500 euroya kadar düşmektedir.

İrlanda En Rahat Oturma İzni Sağlayan Ülkelerden

İrlanda’da ortalama 400 bin euro değerinde bir gayrimenkul satın alan kişiler, İrlanda hükümeti tarafından oturma izni ile ödüllendirilirler.

İspanya Sunduğu İmkanlar ile Oldukça Popüler

Son yıllarda yürürlüğe giren yeni yasası ile yabancı yatırımcılara ülke sınırları dahilinde oturma izni sağlamaya başlayan İspanya’da 160.000 euro tutarında gayrimenkul alan kişilerin hem vizesiz seyahat hem de oturma izni hakkı bulunduğu ile ilgili bilgiler güncelliğini kaybetmiştir. Yeni rakam 500.000 euro olarak belirlenmiştir.

Kanada Oturma İzinleri Konusunda Geri Kalmıyor

Kanada diğer ülkelerden farklı olarak oturma izni için 400 bin dolarlık yatırım fonunun yanında 800 bin dolarlık banka hesabını da ülkesine yerleşmeyi planlayan kişilerden talep etmektedir.

Makedonya Oturma İzni İsteyenlere Kapılarını Açıyor

Makedonya’da ülke ekonomisini geçindirmek amacıyla gayrimenkul üzerinden oturma izni ve devlet vatandaşlığı veren ülkeler arasındadır. Buna göre; ülke içerisinde 40 bin euro değerinde gayrimenkul satın alanlara devlet tarafından oturma izni sağlanırken, bu rakamı 400 bin euroya çıkarabilenlere kalıcı devlet vatandaşlığı imkanı verilir.

Portekiz’den Kolay Oturma İzni

Son yıllarda ekonomisi gittikçe kötüleşen ve işsizliğin fazlasıyla arttığı Portekiz’de 500 bin euroluk konut alan herkese ülke içerisinde vizesiz dolaşma hakkı verilir. Ülkede en az 10 Portekiz vatandaşına iş sağlanması durumunda ise bunu gerçekleştiren kişilere kalıcı oturma izni imkanı sunulur.

Urugay ile Basit Oturma İzni Alma İmkanı

Uruguay en kolay oturma izni alınabilecek ülkeler arasında yer alır. 1200 dolar ve üzeri aylık kazancı olan tüm yabancılar 3 yıl boyunca ülkede oturma iznine sahip olabilir.

Ukrayna Yabancı Ülke Vatandaşları İçin Avantajlı

Ülke içerisinde açılacak olan bir şirket hesabında 100.000 doların olması Ukrayna’dan sınırsız oturma hakkı için yeterli şartları sağlamaktadır.

En kolay çalışma izni veren ülkelere göz atmak için sizi buraya alalım; https://vizevatandaslik.com/en-kolay-calisma-vizesi-veren-ulkeler.html

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Begüm dedi ki:

    Aslında önemli olan iş ayarlamak. İşinizi ayarlayınca tüm ülkeler belli bir süre sonra oturma izni veriyor. Tabi önemli olan kalıcı oturma izni alabilmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir