Floransa Gezi Rehberi

Floransa gezi rehberi

Paylaş

Floransa gezi rehberi içeriğimizde, Floransa’ya nasıl gidilir? Ulaşım nasıldır? Nereler gezilmeli? Konaklama imkanları nasıl? Floransa’dan ne alınır? gibi pek çok soruya cevap verdik.

İtalyan ve İngilizcenin konuşulduğu Floransa, Kuzey İtalya’da Toskana bölgesinin başkenti olarak bilinmektedir. Arno Nehrinin civarında kurulan şehir, gezilip görülecek pek çok yere sahiptir.

Rönesans dönemine ait izlerin net olarak görüldüğü şehirde gezilip görülecek yerler oldukça önemliyken; Floransa mutfağı da es geçilmemelidir.

Floransa’ya Gitmek için Vize Gerekli Mi?

Floransa gezi rehberi bölümüne geçmeden önce Floransa’ya gitmeden önce yapmanız gerekenleri öğrenmelisiniz. Floransa’ya gidebilmek için İtalya vizesi almanız gerekecektir.

Gri, yeşil ve siyah pasaporta sahip olanlar, 90 güne kadarki ziyaretler için vize uygulaması dışında olacaktır. İtalya vizesini alabilmek için öncelikle vize başvuru formuna ihtiyacınız olacaktır. Formun İtalyanca ve Türkçe olarak büyük harflerle doldurulması gerekir.

Vize almanızı kolaylaştırmak adına seyahat planınıza dair detaylarını konsoloslukla paylaşabilirsiniz. Vize başvurunuzda, kimlik kartınız ve fotokopisi, pasaportunuz yanınızda olmalıdır.

2 adet biometrik fotoğraf, nüfus kayıt örneği, finansal durumu gösteren belge vize başvurularında yanınızda olması gereken diğer belgelerdir.

Konsolosluk sayfasından özel durumlar için gerekli ek belgeleri öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Gerekli belgeler vize türüne de değişiklik gösterebilmektedir.

Floransa Gezi Rehberi

Floransa’ya Nasıl Gidilir?

Floransa’ya gitmek için gerekli belgeleri hazır ederek vizenizi aldıktan sonra uçuş planınızı hazırlayabilirsiniz. Ülkemizden Floransa’ya aktarmalı ya da direkt uçuş bulunabilmektedir.

İtalya’ya giderek daha sonra Floransa’ya geçmek de mümkündür. Bunun için genellikle tren tercih edilir. Floransa şehir merkezine otobüslerle ulaşım 15 dakika kadar kısa sürmektedir. Kabalık bir grup halinde gidilirse araç kiralama düşünülebilir.

Floransa’ya daha kolay yoldan gidebilmek ve şehri tüm detaylarıyla tanımak için ziyaretinizi tur şirketleriyle planlayabilirsiniz. Floransa’ya doğrudan yapılan turlar ya da içinde Floransa’yı da kapsayan İtalya turlar kente gideceğini düşünenler için ideal olacaktır.

Floransa’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Floransa, yılın çoğu döneminde sıcak bir kenttir ama kışın yağışlı günler görülebilir. Ziyaret için mevsimsel olarak ilkbahar en uygun dönemlerden birisidir. Ancak kente gitmişken daha fazla şey görmek isterseniz; Floransa festivallerinin olduğu zamanları tercih edebilirsiniz. Kentte hemen her ay farklı alanlarda festivaller düzenlenmektedir.

Şehir yaz aylarında fazlasıyla kalabalık olduğundan gezilecek yerlerde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Müze, tarihi alanlar gibi gezi düşünceleriniz varsa şehrin daha sakin olduğu ilkbahar ve sonbahar mevsimleri daha doğru bir tercih olacaktır.

Floransa’da Nerede Kalınır?

Floransa oldukça merkezi ve kalabalık bir şehirdir ve kalacak yer bulmak konusunda sıkıntı yaşanacak son yerlerdendir. Metrekare olarak küçük bir kent olsa da çok sayıda otel bulunmaktadır.

Şehirde, merkeze yakın otelleri tercih ederseniz; merkeze yürüyerek 10 dakika da ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinden biraz uzak olan otellerde fiyatlar daha uygun olacaktır.

Floransa’da kalacak yer belirlemek için uluslararası alanda konaklama hizmeti arayacağınız sitelerden yararlanabilirsiniz. Kente turlar gitmeniz durumunda kalacak yer sorununu düşünmekten de kurtulmuş olacaksınız.

Floransa’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Alışveriş yapılacak ideal şehirlerden birisi olan Floransa’da, özellikle merkez noktasında çok sayıda mağaza bulabilirsiniz. Hediyelik alabileceğiniz dükkanların da yer aldığı merkez, alışverişin kilit noktasıdır.

Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz, çok sayıda kategoride mağazasıyla Floransa şehir merkezi özellikle ünlü markalar ve moda tasarım evleri bakımından zengindir.

Kentte, Avrupa birimi Euro kullanıldığı unutmamalı; alışveriş yapacaksanız bütçenizi Euro para birimi üzerinden belirlemeli ve nakdinizi Euro cinsinden hazır etmelisiniz. Hediyelik olarak zeytinyağı, parnesan peyniri, şarap düşünebilirsiniz.

Floransa’da Ne Yenir?

İtalya’nın genelinde olduğu gibi Floransa’da da kahvaltı konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Kahvaltınızı meşhur kruvasan ve kahve ile yapmak durumunda kalabilirsiniz ama kahvaltı dışında İtalyan mutfağının oldukça zengin olduğunu görebileceksiniz.

Floransa’ya gitmişken yeni tatları denemeyi ihmal etmeyin ama riske atmak istemiyorsanız; pizza, makarna gibi klasik İtalya lezzetlerini değerlendirebilirsiniz. Yemeğinizin yanında Toskana’nın meşhur şaraplarından almayı da unutmamalısınız.

Floransa Gece Hayatı Nasıl?

Yapısı itibarıyla oldukça düzgün ve sanatsal görünen kentte gece hayatı şaşırtıcı derecede hareketlidir. Tanınmış ünlü sanatçılar ve DJ’ler kentte birçok programa katılır.

Gece hayatında ziyaretçiler için farklı alternatifler de bulunuyor. Yüksek ses, kesintisiz eğlence ve dans arayışındaysanız tercihiniz club olmalı ama sakin bir gece istiyorsanız; manzarayı seyrederek şarap içebileceğiniz yerleri tercih etmelisiniz.

Floransa’da Gezilecek Yerler

Floransa Katedrali: Romanesk ve gotik üslubun izlerini taşıyan katedral 1436 yılında resmen ibadete açılmıştır. Oldukça büyük bir yapı olduğundan gezi için biraz fazla zaman ayrılması gerektiğini unutmamalısınız.

Palazzo Vecchio:  Vecchio sarayı olarak da bilinen mekan 1314 yılında yapılmıştır. Rönesans mimarisini tam anlamıyla yansıtan saray, sabah 9 ile gece 11 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Uffizi: Uffizi galerisi en eski ve ünlü müzelerden bir tanesidir. Galeride 15 ile 19. yüzyıllarda yapılmış ünlü tabloları görmek mümkündür. Turistlerin ilgisini çeken mekanda, hareketli sezonlarda giriş için 5 saat bile bekleyebilirsiniz.

Ponte Vecchio: Arno nehri üzerine inşa edilmiş meşhur köprü, üstünde çok sayıda kuyumcu bulundurmaktadır. İkinci Dünya Savaşında bombalanmaktan kurtulmuş köprülerden olan Ponte Vecchio, 3 kemer üzerine inşa edilmiştir.

Boboli Bahçeleri: 16. yüzyılın meşhur bahçelerinden olan Boboli Bahçeleri, günümüzde park formunda kullanılmaktadır. Eleonora di Telefo için tasarlanan bahçelerin avlusunda mağara mimarisi tercih edilmiştir. Bu mimari, sarayı bahçelerden ayırmakla da görevlidir.

Bargello Sarayı: Halk sarayı olarak da bilinen saray geçmiş yıllarda hapishane olarak da kullanılmıştır. Günümüzde ise birçok sanat eserine ev sahipliği yapan sanat müzesi olarak kullanılmaktadır. Müzede harika bir seramik koleksiyonunu da görebilirsiniz.

Neptün Çeşmesi: Signoria Meydanı’nda yer alan Neptün Çeşmesinin havuzunda deniz tanrısı Neptün’ün heykeli yer almaktadır. Mermerden yapılmış heykele, yine mermerden yapılmış atlar, deniz kızları eşlik etmektedir.

San Marco Müzesi: Dini bir kompleks olarak da bilinen San Marco, aynı zamanda oldukça değerli bir müzedir. Kompleks içerisinde kilise ve manastır da bulunmaktadır. Müze olarak kullanılan kısım manastır binasıdır. Müzede, meşhur el yazması koleksiyonları, ünlü ressamların eserlerini de görebilirsiniz.

Brancacci Şapeli: Kilise içinde yer alan şapel Brunelleschi tarafından inşa edilmiştir. Kiliseyi ve şapeli aynı anda gezmeniz mümkün ama iki mekanın açılış zamanlarındaki farklılıkları unutmamalısınız. Şapelde birbirinden ünlü tablolara göz gezdirebilirsiniz. Şapel restorasyon sonrasında da ününden bir şey kaybetmemiştir.

Pitti Sarayı: Floransa’da görülebilecek Rönesans saraylarının en önemlilerindedir. Saray, Arno Nehri’nin güney kısmında yer almaktadır. Saray, dönemin bankerlerinden Luca Pitti’ye aitti.

Floransa Büyük Sinagogu: Mimarisiyle dikkatleri çeken Yahudi sinagogu, 1874 ile 1882 yılları arasında inşa edilmiştir. Sinagogun genel planı Ayasofya gibi haç biçimindedir. Sinagog kubbesiyle de dikkat çeker.

Belvedere: Arno Nehri kıyısındaki Belvedere, Pitti Sarayı gibi güney taraftadır. Şehir manzarasıyla dikkat çeken Belvedere, çoğu zaman sergiler için kullanılmaktadır. Ziyaretiniz döneminde Belvedere’de bir sergiye denk gelirseniz şanslınız demektir.

Vasari Koridoru: Giorgio Vasari tarafından inşa edilen koridor, 1565 yılında yapılmıştır. 5 ay sonunda tamamlanmış olan koridor, Pitti Sarayı ile Vecchio Sarayı arasında bağlantı sağlamaktadır. Koridorun ana girişinde göz alıcı bir mağara yer alırken; koridorun içinde harika tablolar görebilirsiniz.

La Specola Müzesi: Anatomi müzesi olarak da bilinen müzede oldukça ilginç görüntülerle karşılaşabilirsiniz. Görüntüler rahatsız edici olabildiğinden bakabilecekseniz gireceğiniz müzeye bilinçli gitmenize yarar var.

Restoranlar: Floransa’da İtalyan lezzetlerini tadabileceğiniz birkaç ünlü mekanı ziyaret edebilirsiniz. Filipepe, Borgo Antico ünlü restoranlar ikisidir.

Gece Kulüpleri: Floransa’daki en ünlü gece kulübü Tenax’tır. Buna ek olarak Space Club, Bamboo Lounge Club da ziyaret edilmeye değer kulüplerden.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir