Fransa Oturma İzni Nasıl Alınır? Fransa’ya Yerleşmek ve Göçmenlik Başvurusu

Fransa oturma izni nasıl alınır? Başvuru nereye ve nasıl yapılmalı? Kimler oturma izni alabilir? Fransa oturma izni nasıl uzatılır? sorularının cevaplarını ve fazlasını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Paylaş

Fransa belirli şartlar dahilinde oturma izni veren ülkelerden bir tanesidir. Fransa’da çalışmak, eğitim almak ya da sadece yaşamak için oturma izni alınabilmektedir. Bazı ülke vatandaşlarının oturma izni almasına gerek yoktur ama Türk vatandaşları oturma izni için başvurmalıdır.

Oturma izni başvuruları ne amaçla yapılacağına ne kadar süre olacağına göre değişiklik göstermektedir. Oturma izni konusunda hassas olan Fransa, bir dizi şartları yerine getirmenizi talep edecek; süresi bittiğinde oturma izninizi uzatmanızı isteyecektir. Ülkede kaldığınız süre zarfında olumlu bir profil çizmeniz her bakımdan yararınıza olacaktır.

Kimler Fransa Oturma İznine Başvurabilir?

Fransa’da 90 günden fazla kalacak olanlar, oraya çalışmak için gidecek olanlar ülkeden oturma izni talep edebilirler. Fransa’da evlenecek olanlar, nişanlı olanlar bu durumlarını ispat edebilirlerse oturma izni için başvurabilirler. Oturma izinlerinin süreleri değişiklik göstermektedir.

İlginizi Çekebilir: Kolaylıkla Oturma İzni Alınabilen Ülkeler

Sabıka kaydı olmayanlar, ülkede geçinebileceğini ispat edebilenler, herhangi bir sağlık sorunu olmayanlar, Fransa’ya oturma izni için başvurabilirler. Sağlık konusu ülke için önemli bir detaydır ki başvurularda sağlık muayenesi bile yapılabilmektedir.

Fransa Oturma İzni Başvurusu Nereden Yapılır?

Oturma izni alabilmek için öncelikle uzun süreli vize başvurusunda bulunmak gerekir. Vize için Fransa Konsoloslukları ya da Fransa Büyükelçiliği görevlidir.

Uzun dönem vizeler 1 yıl olarak belirlenmiştir. Eğer Fransa göçmen bürosu vizeyi onaylarsa; bu vize aynı zamanda oturma izni olarak da geçerli olmaktadır. Yenilenebilir oturma izni için bölgedeki emniyet müdürlüğüne gidilmesi gerekmektedir.

Fransa Oturma İzni Başvurusu için Gerekli Belgeler

Fransa oturma izni başvurusu yapmak için gerekli belgeleri önceden hazırlamak sizin yararınıza olacaktır. Kurumlar eksikleri tamamlamanız için zaman vermez ve başvurunuzu yeniden yapmanız gerekir.

Başvuru için giderken aile durumunu gösterir belge, finansal kaynaklar, sağlık sigortanız, Fransa’daki ikametgâh, çalışma durumu varsa iş sözleşmesi gibi belgeleri hazırlamalısınız.

Aile Birleşmesiyle Fransa Oturma İzni

Fransız vatandaşı ile evlilik durumu olması halinde öncelikle Türkiye’deki Fransız Konsolosluklarına gidip uzun süreli vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Başvuru yaparken yeterli seviyede Fransızca konuşabildiğinizi ispat etmelisiniz. Aile birleşiminin gerçekleşmesi için bazı belgelere gerek duyulmaktadır.

Belgeler tamamlandıktan sonra oturma izni için başvuruda bulunulabilir. Aile birleşimi için pasaport aslı, kimlik fotokopisi, 2 adet Fransızca çevrilmiş nüfus kayıt örneği, Mernis evlendirme bildirimi ve Fransızca çevirisi, evlenme kağıdının örneği, aile cüzdanı fotokopisinden iki adet, Fransızca çevrilmiş olarak noter onaylı sağlık raporu, adli sicil belgesinin noter onaylı Fransız diline çevrilmiş halini hazırlamanız gerekmektedir.

Eğitim Amaçlı Fransa Oturma İzni

Fransa’da eğitim gören öğrencilerin vizeleri oturma izni olarak kabul edilmektedir. Ancak vizenin Fransız Göç ve Entegrasyon Ofisi tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

Onay ve vize için başvuru yaptığınızda göç merkezinin Ankara ya da İstanbul şubelerine görüşme için çağrılmanız mümkündür. Görüşmede sağlık kontrolü yapılır ve oturma izni ve vize izni onaya gönderilir.

Fransa Oturum İzni Formu

Oturma izni kapsamında olan uzun süreli vizeniz varsa oturma izni formunu, Fransızca dili ile doldurduktan sonra Fransa Göç ve Entegrasyon ofisine gitmelisiniz. Başvurunuz böylece başlayacaktır.

Görüşmede Fransızca dil bilgisi bilgileriniz de test edilecektir. Formu Fransızca oldurmak oldukça önemli bir detay. Aksi halde başvurunuz değerlendirmeye alınmayabilir.

Fransa oturma izni formunu, konsolosluklardan, elçiliklerden ve göç bürosundan temin edebilirsiniz. Formu teslim ederken harç bedellerini ödemeniz de talep edilmektedir. Bu süreçten sonra göç bürosu, pasaportunuzun üzerine, Fransa’da yaşadığınızı belirten bir pul yapıştıracaktır.

Fransa Oturma İzni Süresi

Fransa oturma izni süreniz bitiyorsa ve uzatmanız gerekiyorsa birtakım işlemler yapmanız gerekmektedir. İkamet ettiğiniz bölgedeki yerel göçmen ofislerine giderek oturma süresini uzatabilirsiniz.

Eski oturma izninizin süresi dolmadan, süre bitimine 2 ay kala, orada düzen kurduğunuzu gösteren belgelerle gitmelisiniz. Çalıştığınız iş yerinde hala çalıştığınızı ve memnun olduğunuzu gösteren bir belge örnek olabilir.

Oturma iznini neden uzatacağınız da önemlidir. İş, eğitim, aile birleşimi gibi durumlarda değişiklik olduysa uzatma işlemi yapılması söz konusu değildir. Bu durumlarda yeni bir oturma izni başvuru yapmalı ve yeniden değerlendirmeye tabi tutulmalısınız.

Oturma izni süreniz dolduktan sonra ülkede kalmaya devam etmeniz halinde sabıka kaydınızı olumsuz etkileyecek işlemler yapılacak ve para cezasına çarptırılabileceksiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. Ahmet dedi ki:

  Fransa’ya yerleşmek istiyorum ve bir yazılım firmasından da iş teklifi aldım ama sıkıntı çıkar mı bilmiyorum. Fransa çalışma vizesi için gerekli evraklar nedir?

 2. Ali dedi ki:

  Fransa’da kaçak çalışmak istiyorum. Bunun için kiminle iletişime geçerim. Ayrıca kaçak işçi olarak yakalanırsam ne olur? Hapse atılır mıyım?

 3. Ibrahim dedi ki:

  Merhaba fransa da oturum almak istiyorum . Sizinle özel den görüşebilir miyiz.

 4. Sedat dedi ki:

  Benim turkiyede düşmanlarım var fransaya oturma izni almak için ne yapmam gerekiyor

 5. Mahmut dedi ki:

  Nasıl ettin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir