Fransa Vize İstiyor mu? Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa vizesi almak şart mı, vize almadan Fransa’ya seyahat edilmez mi soruları birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Avrupa’nın en sevilen ülkelerinden biri olan Fransa her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Ev sahipliği yapan diğer ülkeler gibi olabildiğince zorlu bir sürece de tabi tutmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan Fransa aynı zamanda Schengen ülkesidir. Bu kategoride yer aldığı için prosedürler ve başvuru süreci birçok ülkeye kıyasla biraz daha zor geçebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Fransa Oturum İzni Almak

Schengen vizesine sahip olan kişiler Fransa’ya gidebilirken sahip olmayanların ekstra Fransa vizesi hakkında araştırma yaptığı bilinmektedir.

Fransa Vize İstiyor mu?

Fransa vize istiyor mu sorusunun cevabı evettir. Fransa seyahatine çıkacak olan umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye cumhuriyeti vatandaşları vize almak mecburiyetindedir.

Vize başvurusu yaparken detaylara dikkat etmek, prosedürleri olması gerektiği gibi planlamak son derece önemlidir. Özellikle evraklar hususunda herhangi bir hata yapılması halinde vize başvurusunun reddedileceği akıllarda bulunmalıdır.

Fransa için vize şart mı, vizeyi nasıl alabilirim diyenler yalnızca doğru kuruma başvuru yaparak gerekli bilgiyi edinebilirler. Bu alanda hizmet veren birçok firma ve kurum olmakla birlikte doğru firmayla çalışmak süreci kolaylaştırmak adına son derece önemlidir.

Fransa Vizesi Kimler İçin Muaftır?

Fransa vize muafiyeti konusunda anlaşmalı olan ülkelerden bir tanesidir. Schengen ülkeleri arasında yer aldığı için alınan ortak kararlara da uyum sağlaması gereken Fransa, vize muafiyetinden yararlanmanıza izin vermektedir.

Umuma mahsus pasaport sahipleri dışında tüm pasaport sahipleri için vize muafiyeti hakkı tanınmaktadır. Kişiler diledikleri zaman vize almadan Fransa seyahatine çıkabilmektedirler.

Fransa vizesinden muaf olma süresi 90 gündür. Kişi 3 aylık seyahati boyunca vize almak zorunda kalmadan dilediği gibi Fransa’ya gidebilmektedir. Daha uzun süre kalınması gerektiğinde ise vize mecburiyeti bulunmaktadır.

Fransa Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Fransa vize başvurusu yapmak isteyen kişiler, vize başvurusunu doğrudan yetkilendirilmiş kurumlara yapmak durumundadır. Görevlendirilen kurumlar bu konuyla yakından ilgilenmekte ve süreci bizzat takip etmektedir.

Çoğu zaman konsolosluk ve büyükelçiliklerde yoğunluğun fazla olmasına dayalı olarak sorunlar yaşanmaktadır. Gecikmelerin olmaması adına görevlendirilen diğer kurumların tercih edilmesi çok daha önemli kabul edilmektedir.

Fransa vizesi için başvuru yapacağınız kurumlar Fransa Başkonsolosluğu ya da Fransa Büyükelçiliği olabilir. Bu 2 kurum dışında tercih ederseniz fahri konsolosluklar da çok büyük yarar sağlamaktadır. Bulunduğunuz şehirden başvurunuzu yapabilmenize olanak tanımaktadır.

Fransa Vizesi için Ne Zaman Başvurmalı?

Fransa vizesi kaç günde çıkar, ne zaman başvuru yapmalıyım sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Kişi, vize başvurusu yapmayı düşünüyorsa bu durumda zaman kaybetmemeyi hedeflemelidir çünkü seyahat tarihi belli olduktan sonra başvurulara başlanması önerilir.

Yapılan düzenlemeler sonunda Fransa seyahatine çıkacak olan kişilerin vize alabilmek için en geç 1 ay öncesinde başvuru yapması gerekmektedir. 1 aydan sonra yapılan başvurular ne yazık ki gecikmekte ve birtakım sorunlar yaşanmaktadır.

En erken 3 en geç 1 ay kala başvur yapmak, Fransa vizesi almanıza yardımcı olacaktır. Çok sıkışmadan seyahat için hazırlanmak en mantıklı adımdır. Gecikmelerde başvuruların incelemeye dahi alınmadığı akıllarda tutulmalıdır.

Fransa Vizesi Ne Zaman Sonuçlanır?

Fransa vizesi kolay alınır mı, başvuru yapsam kaç güne çıkar soruları kişilerin merak ettiği sorulardır. Özellikle Fransa gibi popüler olan ülkelerin vize sürecinde zorlayıcı olabildiği herkes tarafından bilinmektedir.

Vizeyi temin edebilmek için tam zamanında başvuru yapmak, belgeleri eksiksiz ve zahmetsiz şekilde göstermek, kişisel bilgileri herhangi bir yanlış olmadan doğru şekilde sunmak vizeyi almak için yeterli olabilmektedir. Üzerinize düşen her şeyi pratik şekilde yaptıktan sonra vize başvurunuzun incelenme sürecin beklemeniz gerekmektedir.

Vize başvurunuz inceleme sonucunda 7 ila 10 iş günü içerisinde netleşecektir. Gecikmeler olması halinde 20 güne kadar sonuçlanamama durumları görülebilmektedir.

Fransa Vize Türleri

Vize türleri dendiği zaman hangi ülkeye gidileceğine dikkat edilmelidir. Seyahatler ve prosedürleri ülkeye göre farklılık gösterebilmektedir.

Fransa seyahati için en sık tercih edilen vize türü turistik vizedir. Turistik vize seyahat edenlerin %80’lik kısmı tarafından tercih edilen en popüler vize çeşidi olarak bilinmektedir.

Turistik vize dışında Fransa ticari vizesi de sıklıkla tercih edilmektedir. Her türlü iş görüşmesinin yapıldığı gerek bireysel gerekse firmalar arası iş ilişkilerinin sürdürüldüğü ülkelerden biri olduğu için Fransa’da ticari vize de sıklıkla kullanılmaktadır.

Aile ziyaret vizesi ve transit vize de diğer tercih edilen vizeler arasında yer almaktadır. Bilinen vizelerle birlikte Fransa gemici vizesi, şoför vizesi ve Erasmus vizesi de tercih edilen vizelerdendir.

Fransa Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Fransa vizesi için gerekli evraklar nelerdir, hangi evraklar kullanılır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Vize temin etmek isteyen kişiler her şeyden önce belgeleri eksiksiz şekilde teslim etmek durumundadır.

Vize için gerekli evrakların başında pasaport gelmektedir. Pasaportla beraber kimlik fotokopisi, sabıka kaydı, sağlık raporu, vize başvuru formu, dilekçe, fotoğraf ve rezervasyon belgesi gerekmektedir.

Belgelere ilaveten seyahat masraflarına dair belgeler, banka hesap dokümanı, seyahat sağlık sigortası ve mesleki belgeler de gerekli belgeler arasında yerini almaktadır.

Fransa Vizesi İçin Pasaport Nasıl Olmalı?

Fransa vizesi için pasaportunuzun yeni olması önemlidir. 10 yıldan daha eski olan pasaportlar hiçbir şekilde kabul görmemektedir. Pasaportunuzun 10 yıldan yeni olması ve seyahatinizden sonra en az 6 ay daha geçerliliğinin olması önemlidir.

Süre dışında dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de yapraklardır. Yapraklarda herhangi bir yırtılma, kayıp ya da okunamama durumu söz konusu olduğunda vize için olumlu dönüt alabilmek mümkün değildir.

Pasaportunuza damga basılabilmesi için en az 2 yaprağının daha boş olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Dikkat edilmesi gerekenlere dikkat ettiğinizde vize başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali çok daha yüksektir.

Fransa Vizesi İçin Fotoğraf Nasıl Olmalı?

Vize için fotoğraf çekilmeniz gerektiğinde bu fotoğrafın biyometrik olması gerektiğini aklınızda bulundurmalısınız.

Biyometrik fotoğraf son derece dikkatli çekilmesi gereken bir fotoğraftır aksi halde belgelerde hata olduğu gerekçesiyle vize başvurusu reddedilebilmektedir.

Daha detaylı bilgi almak için vize ve pasaport fotoğrafı nasıl olmalıdır? içeriğine göz atabilirsiniz.

Vize başvurunuzu yaparken fotoğrafınızın arka fonunun beyaz olduğundan emin olmalısınız. Beyaz fonda yüzünüz net şekilde görülmek durumundadır. Herhangi bir makyaj ya da dövme bulunmamalı ayrıca gözlük de kesinlikle kullanılmamalıdır.

Yüzünüzde sizi tanımlamaya engel herhangi bir obje, renk bulunmamasına dikkat etmeniz son derece önemlidir.

Vize için istenen fotoğraf sayısı 2’dir. 2 adet biyometrik fotoğrafı belgelerle beraber teslim etmeniz yeterlidir.

Fransa Vizesi İçin Rezervasyon Belgesi Önemli mi?

Fransa vizesi için hazırlanması gereken belgelerden bir diğeri de rezervasyon belgesidir. Rezervasyon belgeniz 2 ayrı belgeden oluşmaktadır. Bir tanesi gidiş ve dönüş olmak üzere uçak biletidir.

Hem gidiş tarihinizi hem de dönüş tarihinizi belirten bir belge teslim etmeniz dosyada herhangi bir sorun çıkmasına engel olacaktır.

İstenen belgelerden bir diğeri otel rezervasyon belgesidir. Yetkililer, nerede ikamet edeceğinizi bilmek isteyecek ve bunu belge ile sunmanızı bekleyecektir. Hangi otelde yer ayırtmışsanız belgelerle bunu ispat etmeli ve yetkili kuruma verdiğiniz dosyada mutlaka belirtmelisiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Fransa Vize İstiyor mu? Fransa Vizesi Nasıl Alınır? Fransa Vize İstiyor mu? Fransa Vizesi Nasıl Alınır? için yorumda bulun

    Fransa Vize İstiyor mu? Fransa Vizesi Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Fransa Vize İstiyor mu? Fransa Vizesi Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.