Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Güney Kore Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Güney Kore Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Güney Kore Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Güney Kore, Türk vatandaşlarının vizesiz olarak giriş yapabildiği ülkelerden bir tanesidir.

Bordo veya yeşil pasaport fark etmeksizin Güney Kore’ye giriş yapabilir ve turistik faaliyetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat vizesiz bulunma sürenizin 90 günü geçecek olması halinde Güney Kore vizesi almanız gerekmektedir.

90 gün ve altı seyahat edecek Türk vatandaşları için herhangi bir belge talep edilmezken, 90 günün üzerinde eğitim veya iş amaçlı bulunma durumlarında, ülkede kalış nedenine göre vize türleri ve vize alış işlemleri farklılık göstermektedir.

Güney Kore çalışma izni almadan önce, hangi tip çalışan vizesi alacağınızı belirlemeniz gerekmektedir.

Çalışma izni başvurusunda bulunacak kişiler tarafından en çok tercih edilen Güney Kore vizeleri; ticari, sözleşmeli ticari ve kısa süreli istihdam vizeleridir.

İlginizi Çekebilir: Güney Kore Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Güney Kore Çalışma İzni Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Güney Kore’de çalışma izni aldıktan sonraki süreç diğer ülkelerden oldukça farklı işlemektedir. Normalde çalışma izni ile birlikte oturma izni de gerekirken Güney Kore yabancı uyruklu çalışanlarında bu şartı aramaz.

Çalışma izni sahip olan kişiler, 5 yıllık süreyi doldurduktan sonra Güney Kore vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirler.

Çalışma izni almak için D tipi vize almak gerekmektedir. Güney Kore ile ilgili kaynakların çoğu Korece veya İngilizce olduğu için başvuru süreci ile ilgili detaylara ulaşmak zor olabilir. Bu tip zorlukları ortadan kaldırmak için D tipi Kore vizesi veren aracı kurumlardan faydalanabilirsiniz.

Bireysel başvuracak kişilerin başvurusu için gerekli tüm belgeleri kendisinin temin etmesi gerekmektedir. Belge temininden sonra Kore Konsolosluğu’na başvurabilirler. Konsolosluk ve büyükelçiliğin sistemleri farklı olmasına karşın, işleyişleri aynıdır ve başvuru her iki birimden de gerçekleştirilebilir.

Güney Kore Çalışma Vizesi Çeşitleri ve Şartları Nelerdir?

Türkiye’den Güney Kore’ye giden insanların çoğu dil öğrenme ve eğitim amaçları ile uzun dönemli vize almaktadırlar. Çalışma izni ise çalışma alanına ve çalışılacak süreye göre farklılık göstermektedir.

Her vize tipinin kendi içinde şartları ve istenen belgeleri farklıdır. Çalışma izni başvurusu yapmadan önce hangi tip vizeye ihtiyaç duyduğunuzu belirlemek önemli bir noktadır.

Ülkemizde en çok tercih edilen Güney Kore çalışma izin vizesi ticari vizedir. Genellikle Güney Kore içinde ticari faaliyet gerçekleştirmeyi planlayan yatırımcılar ve girişimciler tarafından tercih edilir. Ayrıca makine sanayisinde çalışanlar ve büyük parça endüstrisi personelleri tarafından da tercih edilebilir.

Şirket kurmak yerine işçi olarak giden kişiler de ticari vize alabilirler. Bunun için işçilerin Güney Kore’de bulunan şirketten kendilerine gelen daveti başvuruları sırasında sunmaları gerekmektedir.

En çok tercih edilen ikinci vize türü ise kısa süreli istihdam vizesidir. Bu vize uzun soluklu çalışma izni almak isteyenler için uygun olmasa da kısa süreli çalışanlar için yeterli olmaktadır.

Sezonluk işçiler, sanatçılar, araştırmacılar veya iş tecrübesi kazanırken bir yandan da dil öğrenmek isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Kısa süreli istihdam vizesi 3 aylık süreci kapsamaktadır. 3 aydan uzun süreyle kalmayı planlayanlar için uygun bir vize türü değildir. İkinci bir 3 ayı geçmemek kaydıyla vize süresi uzatılabilir.

Sözleşmeli yatırımlar vizesi ve sözleşmeli ticaret vizesi ise ticaret vizesine benzerdir fakat ufak farklılıkları bulunmaktadır. Sözleşmeli yatırımlar vizesinde yabancı uyruklu sermayedarların ülke içine yatırım yapması teşvik edilmektedir.

Sermayedar, Güney Kore’de kuracağı iş için kredi çektiği takdirde, 5 yıla kadar olan süre boyunca çalışma izni kazanmış olur. Önemli olan kredi çektiğini kanıtlayan belge ve dokümanları bildirmesidir.

Sözleşmeli ticaret vizesi ise alanında profesyonel kişilerin 3 aydan uzun süreli uzmanlık hizmeti sağlamaları durumunda verilen vize türüdür. Örneğin kazı işlerinde çalışması için gelen bir arkeolog, makine mühendisleri, mimarlar, inşaat sektörü çalışanları sözleşmeli personel olarak kabul edilerek çalışma izni alabilirler.

Güney Kore Çalışma İzni Gerekli Belgeler, Şartlar ve Başvuru

Güney Kore Çalışma İzni Gerekli Belgeler, Şartlar ve Başvuru

Güney Kore Çalışma İzni İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Güney Kore çalışma izni almak için gerekli olan tek şey uzun süreli vize almaktır. Vize süreniz devam ettiği sürece oturma izni almanıza veya başvuruda bulunmanıza gerek yoktur.

Çalışacağınız alana göre vize tipiniz değişmekte ve vize türüne göre istenen belgeler de farklılık göstermektedir. Hangi çalışma vizesini alacağınıza karar verdikten sonra istenen belgeleri temin etmek için, Güney Kore vize sayfalarını kontrol edebilir veya büyükelçiliklerden bilgi alabilirsiniz.

Başvuru için ilk yapmanız gereken online platforma girerek vize başvuru formu almaktır. Başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmanız ve doldururken tüm harflerin büyük harf olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Online platform size seçtiğiniz vize türüne uygun bir başvuru formu verecektir ve sizden istenen tüm belgeler formda bulunmaktadır. Tüm vize türleri için ortak olan ve başvurular sırasında mutlaka bulundurulması gereken belgeler şunlardır:

  • En az 6 ay geçerliliği devam edecek olan pasaport (aslı ve fotokopisi bir arada olmalıdır)
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Başvurduğunuz vize türüne göre işverenden gelen davetiye, iş sözleşmesi veya yatırımlarınızı belirten belgeler sunmanız gerekmektedir.
  • İş akdiniz bulunmuyorsa ve yatırımcı olarak gidiyorsanız banka hesaplarınızda kendi giderlerinizi karşılayabileceğini ispat edecek kadar nakit para bulunduğunu belirtmeniz gerekmektedir. Bu nedenle banka hesap cüzdanınızı sunmanız gerekebilir. Eğer çalışan olarak gitmiyorsanız D tipi vize almak için banka hesabında sunulması gereken para 10.000 USD’dır.
  • Adli sicil kaydınızı ve gerekli olan durumlarda sağlık tarama verilerinizi sunmanız gereklidir. (adli sicil belgesi mutlaka İngilizce olmalıdır)
  • Alacağınız vize tipine göre harç bedeli farklıdır, vize harcınızı ödediğinize dair dekontu veya dekont fotokopisi
  • Çalışmaya gittiğiniz görev konusunda yetkin olduğunuza dair yetki belgesi veya devlet tarafından memur statüsünde çalışacaksanız memuriyet belgesi

Başvuru Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Çalışma izni başvurusu yaptıktan sonraki süreçte 3 iş günü içinde geri dönülmektedir. Güney Kore Başkonsolosluğu’nun resmi internet sitesinde yer alan açıklamalarda, çalışma vizesinin nasıl verildiğine dair detaylı bilgiler bulunmaktadır.

Konsolosluk sayfasınız ziyaret ettiğiniz takdirde vize türünüze uygun şekilde işleyen prosedürü inceleyebilirsiniz.

Güney Kore’ye ailesi ile birlikte gidecek kişilerin ailelerine dair ayrıntılı bilgileri de sunmaları gerekmektedir. Aile ilişkilerinin ayrıntılı olarak gösterildiği belgeler (vukuatlı nüfus cüzdanı) bulundurulmalıdır.

Başvuru sürecinden sonra ailesi ile birlikte başvuran kişiler, mülakata çağırılabilirler. Başvurunuzun reddedilmesi halinde aracı bir kurumdan yardım alarak yeniden başvuruda bulunabilirsiniz.

Güney Kore Çalışma İzni Uzatılabilir Mi?

Başvurunuzun onaylanması halinde Güney Kore’ye giriş yaparak çalışmaya başlayabilirsiniz. İş değişikliğinde bulunmanız gerektiği durumlarda, değişiklik detaylarını ve yeni iş adresinizi Güney Kore emniyetine bildirmeniz gerekmektedir.

İşten ayrıldığınız veya çıkarıldığınız takdirde, çalışma vizeniz bitmediyse Güney Kore’de kalmaya ve iş aramaya devam edebilirsiniz.

Vize sürenizi çalışma süreniz boyunca takip etmeniz önemlidir. Büyük şirketlerde bu sorunla pek sık karşılaşılmamasına rağmen küçük iş yerlerinde çalışanların çalışma izni olmadan çalışmaya devam etmesi ile sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Çalışma izninizin bitmesini beklemeden vizenizi uzatmak için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. 5 yıllık çalışma hayatından sonra ve Güney Kore içinde 5 seneden daha uzun süre ikamet ettikten sonra vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz.

Vatandaşlık alabilmek için dil yeterlilik sınavlarını geçmeniz gerekmektedir bu nedenle çalışma sürecinizde Korece kursuna katılabilirsiniz.

“Güney Kore Çalışma İzni Nasıl Alınır?” hakkında 4 yorum

  1. Merhaba şuan g1 vizem var ve çalışma vizesi almak isyorum bu u nasıl yapabilirim teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir