Güney Kore Vatandaşı Olmak İstiyorum. Güney Kore Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Güney Kore vatandaşlık konusunda seçici ülkelerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Güney Kore’den vatandaşlık alabilmek için birkaç alternatif vardır. Bunlar içinde en uygunu Güney Kore vatandaşı olan biriyle evlenmektir. Diğer yolların daha zorlayıcı olduğu kabul edilebilir.

1975 yılında vatandaşlık kabulüne başlayan ülke, o zamandan bugüne kanunlarda birçok değişikliğe gitmiştir. Güney Kore’ye yerleşmek isteyen herkes, Güney Kore vatandaşlığı almak konusunda gerekli prosedürleri yerine getirdiğinde vatandaşlığa hak kazanabilir. Güney Kore’ye gittikten sonra sizi zorlu bir yolun beklediğini kabul etmekte yarar var.

İlginizi Çekebilir: Güney Kore’ye Nasıl Yerleşilir?

Güney Kore Vatandaşlığı Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Güney Kore’ye yerleşmek için kısa süreli oturma izni de alabilirsiniz ama oturma izni sona erdiğinde ülkeyi terk etmeniz gerekeceğinden en iyisi vatandaşlık almaktır.

Vatandaşlık hakkı kazanabilmek için ilk şart Güney Kore’de en az 5 yıl ikamet etmiş olmaktır. Aynı zamanda ülkenin kendi yasalarına göre yetişkinlik şartlarını yerine getirmiş olmalısınız.

Güney Kore göçmenlik fırsatlarından yararlanabilmek için ek olarak düzenli bir gelirinizin olması, ülkede geçiminizi sürdürebileceğinizin ispatını yapmanız gerekecek.

Vatandaşlık verilirken ülke, başvuru yapan kişinin  temel seviyede Kore dili bilmesini talep etmektedir. Dile, kültüre ve geleneklere saygı ülke için önemlidir. Son olarak başvuru sırasında yanınızda adli sicilini gösterir belge olması gerekmektedir.

Evlilik Yoluyla Güney Kore Göçmenlik

Güney Kore’ye göç etmek için yani vatandaşlık alabilmek için Koreli bir vatandaşla evlenmek en ideal alternatiftir. Güney Kore vatandaşı olmak için en kolay yöntemlerden olan evliliğin de kendi içinde sıkıntıları olabilir. Ayrıca evleneceğiniz kişinin Koreli olması da şart değildir.

Ülkeyle özel anlaşmaları olan Amerika, Avustralya ya da Kanada vatandaşı olan biriyle evlenerek bu ülkelerde yaşıyor olsanız bile Güney Kore vatandaşlığı alabilirsiniz. Ancak bu yöntem biraz uğraştırıcı olabileceğinden doğrudan Koreli biriyle evlenmek daha akıllıcadır.

Evlilik gerçekleştikten sonra ülkeden oturma izni talep edip kısa sürede oturma iznini başlatabiliyorsunuz. Oturma izninizle birlikte, ülkede 3 yıl boyunca evli olarak yaşadıktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Evlilik en kolay yol olarak bilinmesine rağmen ülke, evlilik söz konusu olsa bile vatandaşlık konusunda ciddi prosedürler sunabiliyor.

Eğitim ile Güney Kore Vatandaşlığı

Eğitim almak için ülkeye gidip sonrasında vatandaşlık alabilmeniz mümkün ama bunun için uzun süre beklemeniz gerekecek. Üniversite eğitimini almak için Kore’ye gittiğinizde eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra vatandaşlık hakkının önü açılacaktır.

Ülke, eğitimini burada tamamlayan mezunların, oturma iznini çalışma iznini çevirmek için fırsat veriyor.

İlk etapta bir senelik olarak verilen bu izin sayesinde iş bulabilmek için şansa sahip oluyorsunuz. İş anlaşmanızın her yıl yenilerseniz yani çalışmaya devam ederseniz çalışma izniniz de otomatik olarak yenilenecektir.

5 yıl ikamet şartını bu şekilde yerine getirdikten sonra diğer şartları da tamamlarsanız vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yatırım Aracılığıyla Güney Kore Vatandaşlığı

Yatırım yoluyla vatandaşlık veren ülkelerin sayısı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Güney Kore de yatırım yapanlara vatandaşlık veren ülkelerden birisidir. Güney Kore’de, ülke para birimiyle 400 bin wonluk yatırım yapmanız halinde göçmenlik fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Kendi işinizi kurmanız durumunda yanınızda en az 10 kişi çalıştırmanız gerekmektedir. Bu 10 kişi içine kendi aileniz ve kendiniz dahil olmayacaktır.

Yatırımı yaptıktan sonra vatandaşlık başvurularını başlatabilirsiniz. Yatırım yoluyla vatandaşlık almak, Güney Kore’de evlilik yönteminden sonra gelen en kolay yoldur.

Tercümanlık Hizmeti ile Vatandaşlık Almak

Korece, Türkçe ve İngilizce dillerini çok iyi seviyede biliyorsanız; bu yöntemden yararlanabilirsiniz. Tercümanlık sadece Kore değil; hemen her ülkede işe yarayacak bir meslek. Güney Kore, dillerine saygı gösteren herkese olumlu yaklaştığından Korece konuşabilenlere önem verecektir.

Kore ile ülkemiz arasında sıkı iş ilişkileri olduğundan muhtemelen kısa sürede iş bulabilirsiniz. Sağlam bir iş bulmanızın ardından Güney Kore vatandaşlığı için işleyiş kolaylıkla ilerleyecektir. Bu yöntemle vatandaşlığa ulaşmak için kendi tanıtımınızı başarılı bir şekilde yapmalısınız. Tanınmadan bu alanda yürüyebilmeniz biraz güç olacak.

Öğretmenlik Yaparak Güney Kore Vatandaşlığı Almak

Ülkede öğretmenlik yaparak yaşayabilmeniz mümkün. Çalışmaya başlamanızla birlikte çalışma izni, oturma izni gibi sıkıntılar ortadan kalkacaktır. Öğretmenlik yapmak için alanınızın İngilizce olması önemli bir detay. Ülkede İngilizce öğretmenliği için diploma, eğitim gibi şartlar aranmıyor.

Ciddi anlamda başarılı bir biçimde İngilizce konuşup yazabiliyorsanız öğretmenlik yapmaya başlayabiliyorsunuz. Ülke diploma talep etmese de bazı sınavlar aracılığıyla İngilizce bildiğinizin ispatını talep ediyor.

Güney Kore’de İngilizce öğrenmek için ciddi bir talep var. Güney Kore’nin bu nedenle İngilizce öğretmenliği konusunda sıkı şartlar aramadığı düşünülüyor.

Doğum Yoluyla Güney Kore Vatandaşlığı

Güney Kore’de yaşamış ve ülkeden vatandaşlık alabilmiş yabancı anne ve babanın Güney Kore’de dünyaya gelen çocukları, Güney Kore vatandaşı olma hakkına sahiptir. Bunun için sadece annenin ya da sadece babanın Güney Kore vatandaşı olması yeterli olabilmektedir.

Çocuk yasalara göre erişkin olduğunda vatandaşlığı kendisi ister ve bağlılığını ispatlayabilirse Güney Kore’den vatandaşlık alabilecektir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Rüya Dalkıran dedi ki:

  BEN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ OLARAK GİTME İSTİYORUM AMA SIRF ORADA YAŞAMAK İÇİN EVLENMEM!!!

 2. Zuhal dedi ki:

  Güney Kore Türkçe öğretmenliği için nasıl başvurabilirim? 2 üniversite ve yüksek lisans eğitimi aldım.

 3. furkan dedi ki:

  400bin won kaç türk lirası ediyor

 4. İz dedi ki:

  Koreliyle evliyim daha iki aylık Kore de yaşamak değil ama ozellikle pasaport için vatandaşlık almak istiyorum vizesiz kolay geçebilmemiz için.. en kolay yöntem nedir? Çifte vatandaşlık kabul ediliyordu mu?

 5. İsmet dedi ki:

  Türkiyede sadece ingilizce kurslarına gidip ingilizce öğrensem korede ingilizce öğretmenliği yapabilirmiyim?
  Yoksa Türkiye de ingiliz dili ve edebiyatı bölümünü okumalımıyım? Bemi aydınlatırmısınız bu konu hakkında? Şimdiden teşekkürler

 6. Berfin dedi ki:

  İngilizce dilin bilirseniz öğretmen olarak baş vurabilirsiniz. Bunu nasıl yapmalıyız ülkedeki okulara başmı vurmalıyız yada elçilikten mi başvurular alınıyor. Bu sürecide detaylı olarak açıklayabilirmisiniz.

 7. Ali polat dedi ki:

  Merhaba, kızım abd de kore li biriyle evlendi. Nisan ayında bir çocukları olacak. Çocuk üzerinden kızımın kore de yaşamadan kore vatandaşı olma durumu nasıldır. Çocuğun kore vatandaşı olması hsebiyle bu durumun kızımın vatandaşlık durumuna olumlu katkısı nedir. Saygılar