Gürcistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Avantajları, Şartları ve Başvurusu

Gürcistan vatandaşlık şartları neler? Nasıl Gürcü vatandaşı olabilirim? Avantajları neler? Çifte vatandaşlık alabilir miyim? Hangi şekillerde vatandaşlık alınabilir? Başvuru nereye yapılır? Ne kadar sürede sonuçlanır? gibi Gürcistan vatandaşı olmak istiyorum diyenlerin merak ettikleri tüm soruları cevapladık. Aklınıza takılan farklı sorular için yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

Gürcistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Avantajları, Şartları ve Başvurusu

Paylaş

Gürcistan vatandaşlığı nasıl alınır merak ediyorsanız ve birçok sebepten Gürcistan vatandaşı olmayı tercih ediyorsanız; süreçle ilgili değişen tüm detayları gözden geçirmelisiniz.

Çoğunlukla Gürcistan vatandaşlığı avantajları, bu ülkeye rağbet olmasında etkilidir. Başvuru detaylarını güncel bilgiler ışığında takip etmezseniz gereksiz evrakları toparlamakla zaman kaybedebilir ya da eksik belgeler yüzünden başvurusu sürecinizi uzatabilirsiniz.

Yakın zamanda, 2013 yılında kısa bir dönem kendilerinin Çerkez ya da Laz olduğunu kanıtlayan herkese vatandaşlık verilmiş; başvuru aşamalarında hiç sorun yaşanmamıştı. Ancak günümüzde böyle bir uygulamadan bahsetmek güç. Bu nedenle Gürcistan vatandaşı olmak için gerekli şartları yerine getirmeli ve sonucu beklemelisiniz.

Her bakımdan uygun olsanız bile başvurunuzun reddedilme olasılığı olduğunu unutmamalısınız. Gürcistan vatandaşlığı 2018 ve sonrası yıllarda, 2013 yılındaki vatandaşlık başvurularına oranla daha zor olacaktır.

Neden Gürcistan vatandaşlığını düşünmelisiniz konusuna bakılırsa ilk dikkat çekenler ülkedeki pek çok alandaki ucuzluk, iş fırsatları ve zorunlu askerliğin kalkmış olması olacaktır. Pek çok Türk vatandaşı çoğunlukla bu avantajlar sebebiyle Gürcistan vatandaşlığını düşünmektedir.

Gürcistan çifte vatandaşlık imkanı da sunan nadir ülkeler olduğundan; insanlar buraya yönelebilmektedir. Ancak Gürcistan çifte vatandaşlık 2018 ve sonraki yıllarda, eskisine oranla daha zor şartlarda kabul edilmektedir. Gürcistan  çifte vatandaşlık askerlik anlamında da avantajlar sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Gürcistan Çifte Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Gürcistan Vatandaşlık Şartları

Gürcistan vatandaşlığı için gerekli evraklar, ülkede oturma izni dahilinde yaşamını sürenlere ve Gürcistan dışında yaşayanlara göre değişiklik göstermektedir.

Öncelikle ülkeye hangi yolla, hangi sebeple gideceğiniz ya da gitmiş olduğunuz oldukça önemli bir detay. Vatandaşlık başvurularında evlilik, iş, eğitim gibi pek çok detay bulunuyor.

Gürcistan’da Yaşayanlar için Vatandaşlık Şartları

Eğitim, iş gibi nedenlerle yasal olarak Gürcistan’da bulunuyorsanız; başvuru işlemleriniz de kolaylıkla ilerleyecektir. Ülkede yaşadığınız sürenin vatandaşlık başvurusu konusunda bir önemi yok.

Çok kısa sürede ülkede bulunmuş olsanız bile vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Burada iki önemli şart; Gürcistan’da yasal olarak bulunuyor olmanız ve buradayken herhangi bir suça karışmamış olmanız.

Gürcistan’da Yaşamayanlar için Vatandaşlık Şartları

Gürcistan’da yaşamadığınız halde ülkeye vatandaşlık başvurusu yapacaksanız; Gürcü derneklerini ziyaret edebilirsiniz. Başvurular önceden Türkiye’den yapılabilirken artık böyle bir şey mümkün değil. Yani başvuru yapmak için ülkeye gitmeniz şart. Ülkeye girişin yasal yollarla yapılmış olması en önemli şart.

Gürcistan Vatandaşlığı Başvurusu için İstenen Belgeler

Gürcistan vatandaşlığı için başvuru aşamasında bir takım belgeleri hazır etmeniz gerekiyor.

Gerekli evrakların ne olduğunu öğrenmek için ülkemizdeki Gürcü derneklerinden yardım alabilirsiniz ama burada başvuru sırasında işinize yaramayacak pek çok belgenin adını da duyabilirsiniz. Gürcü yetkililerin istediği belgeler günümüzde azalmıştır.

Gürcistan Vatandaşlığı Başvurusu için Zorunlu Belgeler

Ülkeye vatandaşlık başvurusu yapmak istiyorsanız aslında sadece pasaportunuz yeterli olabiliyor. Ancak pasaportun ve fotokopilerinin onaylarıyla ilgili detaylar söz konusu.

Öncelikle pasaportunuzun bir fotokopisini hazırlamalısınız. Aldığınız bir fotokopinin Gürcü diline çevrilmiş yeminli tercümesi, bir diğer pasaport fotokopisinin Gürcü noterlerince onaylanmış hali, mümkünse gürcü olan iki kefil ve kefil olan kişilerin açıklaması ve imzası ile başvuru formu vatandaşlık başvurusu için yeterlidir.

Gürcistan Vatandaşlığı Başvurusu için Özel Durumlarda İstenen Belgeler

Gürcistan vatandaşlığı için başvuru yaptığınızda, yetkililer durumunuzla ilgili özel bir şey fark ederse bir takım ek belgeler isteyebilirler. Sağlık raporu, adli durum raporu gibi kolayca temin edilen belgeler olabilir. Ayrıca gürcü vatandaşlığı için evlilik, ailesel bağ, doğum gibi özel bir durumlarınız varsa belgeler çeşitlenebilir.

Gürcistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Gürcistan vatandaşı olmak için doğrudan başvuru, evlilik, doğum gibi seçenekler bulunuyor. Ülke yatırım yoluyla da vatandaşlık kabul edebilmektedir.

Vatandaşlık başvuru sürecini yakinen takip edebilir hatta başvuruların ne kadar sürede sonuçlanacağı konusunda tercih bile yapabilirsiniz.

Evlilik Yoluyla Gürcistan Vatandaşlığı

Gürcistan vatandaşı ile evlilik yapan Türk vatandaşları, Gürcistan’a vatandaşlık için başvuruda bulunabilir. Evlilik yoluyla yapılan başvurularda pasaport ve fotokopilerine ilaveten evlilik gerçekleşmişse bunu ispat eden belge, evlilik gerçekleşmemişse nikah gününe dair bilgileri içeren bir raporu da yanınızda bulundurmalısınız. Evlilik yoluyla vatandaşlık için başvuruları Publi Centera’ya başvuru yapmak gerekiyor.

Doğum Yoluyla Gürcistan Vatandaşlığı

Gürcistan vatandaşı olan biriyle evlenen Türk vatandaşı, gürcü eşten çocuk sahibi olmuşsa; dünyaya gelen çocuk doğrudan Gürcistan vatandaşlığı almaya hak kazanacaktır. Çocuk ayrıca anne veya babasından gelen Türk vatandaşlığını da sürdürebilecektir. İlerleyen yaşlarında dilerse birini tercih edebilir.

Yatırım Yoluyla Gürcistan Vatandaşlığı

Gürcistan’da gerekli izinler alındıktan sonra yatırım yaparak iş kurmayı başarmış kişiler, vatandaşlık almaya hak kazanabilirler. Gelir düzeyi yüksek kişiler de Gürcistan vatandaşı olmak için başvuru yaptığında bir adım önde olacaktır.

Yatırım yoluyla yapılan başvurularda minimum yatırım tutarı başta işin sektörü olmak üzere pek çok detaya göre değişiklik göstermektedir.

Gürcistan Vatandaşlığı Başvuru Süreci

Gürcistan vatandaşlığı için süreç aslında oldukça hızlı ilerliyor. Ücretlerine göre sonucu ne zaman alacağınızı belirleme şansınız da var. Başvuru sürecinde yapılan ödemeler bu sürelere göre değişmektedir.

Gürcistan Vatandaşlığı Başvurusu Nereye Yapılır?

Gürcistan vatandaşlığı için başvurular, doğrudan ülkeye gidilerek yapılabilmektedir. Gürcistan Adalet Bakanlığı vatandaşlık başvurusunda yetkilidir.

Evraklar hazırlandıktan sonra bakanlığa giderek ilgili birimden başvuru formunu temin edip doldurarak, evraklarınızı da teslim ederek başvurunuzu resmen yapabilirsiniz.

Gürcistan Vatandaşlığı Başvurusunun Sonuçlanması

Başvuruların sonuçlanması için başvuru sırasında 30 gün, 60 gün ve 80 gün içinde cevap seçeneklerinden birini tercih etmelisiniz. Cevap için belirlenen süre kısaldıkça ödeyeceğiniz ücret artmaktadır.

Başvuru sonucu belirttikleri tarihte tarafınıza ulaşır ama olumlu olma ihtimali eskiye oranla daha zordur.

 1. Dogus dedi ki:

  Merhaba. Benim ve esimin gurcistandan çifte vatandasligi var. 2017 senesinde 4 yasında oglumuz icin de batum’da çifte vatandaslik vasvurusu yaptık. Anne ve babasının gürcistan vatandaşlıgı olmasına ragmen oglumuza onay verilmedi. Bu sene tekrar basvuru yapmak istiyoruz. Yasal olarak çocugumuzun gurcistan vatandaslıgı almasında bir engel varmı? Yada yasal olarak ahim e basvuru yapmak ise yararmı? Nasıl bir yol izlememi onerirsiniz? Tesekkurler

  • Bayan dedi ki:

   Merhabalar. Vatandaşlığı eşiniz ve kendiniz için alırken nasıl bir yol izlediniz yardımcı olabilir misiniz?

 2. Cengiz Şahinalp dedi ki:

  Merhaba ,ben 68 yaşındayım..Eşim ise 65 .Ciddi bir sağlık sorunumuz yok..Aktif insanlarız..Gelir seviyemiz yüksek..İkimizde emekliyiz..Gayrimenkullerimiz var..Gürcistan’a yerleşmeyi düşünüyoruz. Batum ‘da yaşayan Gürcü tanıdıklarımız var..Şartlar ve süreç nedir…

 3. çağla dedi ki:

  merhabalar,
  eşimin ailesi batumdan gelme, eşimle birlikte gürcistan vatandaşlığına başvurmak istiyoruz, ne yapmamız gerekiyor.

 4. İzzet KÖPRÜLÜ dedi ki:

  Ben gürcü konsolosluğuna gittim vatandaşlık verilmiyor dendi ve kapatılmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir