Gürcistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Avantajları, Şartları ve Başvurusu

Gürcistan vatandaşlığı nasıl alınır merak ediyorsanız ve birçok sebepten Gürcistan vatandaşı olmayı tercih ediyorsanız; süreçle ilgili değişen tüm detayları gözden geçirmelisiniz.

Çoğunlukla Gürcistan vatandaşlığı avantajları, bu ülkeye rağbet olmasında etkilidir. Başvuru detaylarını güncel bilgiler ışığında takip etmezseniz gereksiz evrakları toparlamakla zaman kaybedebilir ya da eksik belgeler yüzünden başvurusu sürecinizi uzatabilirsiniz.

Yakın zamanda, 2013 yılında kısa bir dönem kendilerinin Çerkez ya da Laz olduğunu kanıtlayan herkese vatandaşlık verilmiş; başvuru aşamalarında hiç sorun yaşanmamıştı. Ancak günümüzde böyle bir uygulamadan bahsetmek güç. Bu nedenle Gürcistan vatandaşı olmak için gerekli şartları yerine getirmeli ve sonucu beklemelisiniz.

Her bakımdan uygun olsanız bile başvurunuzun reddedilme olasılığı olduğunu unutmamalısınız. Gürcistan vatandaşlığı 2018 ve sonrası yıllarda, 2013 yılındaki vatandaşlık başvurularına oranla daha zor olacaktır.

Neden Gürcistan vatandaşlığını düşünmelisiniz konusuna bakılırsa ilk dikkat çekenler ülkedeki pek çok alandaki ucuzluk, iş fırsatları ve zorunlu askerliğin kalkmış olması olacaktır. Pek çok Türk vatandaşı çoğunlukla bu avantajlar sebebiyle Gürcistan vatandaşlığını düşünmektedir.

Gürcistan çifte vatandaşlık imkanı da sunan nadir ülkeler olduğundan; insanlar buraya yönelebilmektedir. Ancak Gürcistan çifte vatandaşlık 2018 ve sonraki yıllarda, eskisine oranla daha zor şartlarda kabul edilmektedir. Gürcistan  çifte vatandaşlık askerlik anlamında da avantajlar sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Gürcistan Çifte Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Gürcistan Vatandaşlık Şartları

Gürcistan vatandaşlığı için gerekli evraklar, ülkede oturma izni dahilinde yaşamını sürenlere ve Gürcistan dışında yaşayanlara göre değişiklik göstermektedir.

Öncelikle ülkeye hangi yolla, hangi sebeple gideceğiniz ya da gitmiş olduğunuz oldukça önemli bir detay. Vatandaşlık başvurularında evlilik, iş, eğitim gibi pek çok detay bulunuyor.

Gürcistan’da Yaşayanlar için Vatandaşlık Şartları

Eğitim, iş gibi nedenlerle yasal olarak Gürcistan’da bulunuyorsanız; başvuru işlemleriniz de kolaylıkla ilerleyecektir. Ülkede yaşadığınız sürenin vatandaşlık başvurusu konusunda bir önemi yok.

Çok kısa sürede ülkede bulunmuş olsanız bile vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Burada iki önemli şart; Gürcistan’da yasal olarak bulunuyor olmanız ve buradayken herhangi bir suça karışmamış olmanız.

Gürcistan’da Yaşamayanlar için Vatandaşlık Şartları

Gürcistan’da yaşamadığınız halde ülkeye vatandaşlık başvurusu yapacaksanız; Gürcü derneklerini ziyaret edebilirsiniz. Başvurular önceden Türkiye’den yapılabilirken artık böyle bir şey mümkün değil. Yani başvuru yapmak için ülkeye gitmeniz şart. Ülkeye girişin yasal yollarla yapılmış olması en önemli şart.

Gürcistan Vatandaşlığı Başvurusu için İstenen Belgeler

Gürcistan vatandaşlığı için başvuru aşamasında bir takım belgeleri hazır etmeniz gerekiyor.

Gerekli evrakların ne olduğunu öğrenmek için ülkemizdeki Gürcü derneklerinden yardım alabilirsiniz ama burada başvuru sırasında işinize yaramayacak pek çok belgenin adını da duyabilirsiniz. Gürcü yetkililerin istediği belgeler günümüzde azalmıştır.

Gürcistan Vatandaşlığı Başvurusu için Zorunlu Belgeler

Ülkeye vatandaşlık başvurusu yapmak istiyorsanız aslında sadece pasaportunuz yeterli olabiliyor. Ancak pasaportun ve fotokopilerinin onaylarıyla ilgili detaylar söz konusu.

Öncelikle pasaportunuzun bir fotokopisini hazırlamalısınız. Aldığınız bir fotokopinin Gürcü diline çevrilmiş yeminli tercümesi, bir diğer pasaport fotokopisinin Gürcü noterlerince onaylanmış hali, mümkünse gürcü olan iki kefil ve kefil olan kişilerin açıklaması ve imzası ile başvuru formu vatandaşlık başvurusu için yeterlidir.

Gürcistan Vatandaşlığı Başvurusu için Özel Durumlarda İstenen Belgeler

Gürcistan vatandaşlığı için başvuru yaptığınızda, yetkililer durumunuzla ilgili özel bir şey fark ederse bir takım ek belgeler isteyebilirler. Sağlık raporu, adli durum raporu gibi kolayca temin edilen belgeler olabilir. Ayrıca gürcü vatandaşlığı için evlilik, ailesel bağ, doğum gibi özel bir durumlarınız varsa belgeler çeşitlenebilir.

Gürcistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Gürcistan vatandaşı olmak için doğrudan başvuru, evlilik, doğum gibi seçenekler bulunuyor. Ülke yatırım yoluyla da vatandaşlık kabul edebilmektedir.

Vatandaşlık başvuru sürecini yakinen takip edebilir hatta başvuruların ne kadar sürede sonuçlanacağı konusunda tercih bile yapabilirsiniz.

Evlilik Yoluyla Gürcistan Vatandaşlığı

Gürcistan vatandaşı ile evlilik yapan Türk vatandaşları, Gürcistan’a vatandaşlık için başvuruda bulunabilir. Evlilik yoluyla yapılan başvurularda pasaport ve fotokopilerine ilaveten evlilik gerçekleşmişse bunu ispat eden belge, evlilik gerçekleşmemişse nikah gününe dair bilgileri içeren bir raporu da yanınızda bulundurmalısınız. Evlilik yoluyla vatandaşlık için başvuruları Publi Centera’ya başvuru yapmak gerekiyor.

Doğum Yoluyla Gürcistan Vatandaşlığı

Gürcistan vatandaşı olan biriyle evlenen Türk vatandaşı, gürcü eşten çocuk sahibi olmuşsa; dünyaya gelen çocuk doğrudan Gürcistan vatandaşlığı almaya hak kazanacaktır. Çocuk ayrıca anne veya babasından gelen Türk vatandaşlığını da sürdürebilecektir. İlerleyen yaşlarında dilerse birini tercih edebilir.

Yatırım Yoluyla Gürcistan Vatandaşlığı

Gürcistan’da gerekli izinler alındıktan sonra yatırım yaparak iş kurmayı başarmış kişiler, vatandaşlık almaya hak kazanabilirler. Gelir düzeyi yüksek kişiler de Gürcistan vatandaşı olmak için başvuru yaptığında bir adım önde olacaktır.

Yatırım yoluyla yapılan başvurularda minimum yatırım tutarı başta işin sektörü olmak üzere pek çok detaya göre değişiklik göstermektedir.

Gürcistan Vatandaşlığı Başvuru Süreci

Gürcistan vatandaşlığı için süreç aslında oldukça hızlı ilerliyor. Ücretlerine göre sonucu ne zaman alacağınızı belirleme şansınız da var. Başvuru sürecinde yapılan ödemeler bu sürelere göre değişmektedir.

Gürcistan Vatandaşlığı Başvurusu Nereye Yapılır?

Gürcistan vatandaşlığı için başvurular, doğrudan ülkeye gidilerek yapılabilmektedir. Gürcistan Adalet Bakanlığı vatandaşlık başvurusunda yetkilidir.

Evraklar hazırlandıktan sonra bakanlığa giderek ilgili birimden başvuru formunu temin edip doldurarak, evraklarınızı da teslim ederek başvurunuzu resmen yapabilirsiniz.

Gürcistan Vatandaşlığı Başvurusunun Sonuçlanması

Başvuruların sonuçlanması için başvuru sırasında 30 gün, 60 gün ve 80 gün içinde cevap seçeneklerinden birini tercih etmelisiniz. Cevap için belirlenen süre kısaldıkça ödeyeceğiniz ücret artmaktadır.

Başvuru sonucu belirttikleri tarihte tarafınıza ulaşır ama olumlu olma ihtimali eskiye oranla daha zordur.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Dogus dedi ki:

  Merhaba. Benim ve esimin gurcistandan çifte vatandasligi var. 2017 senesinde 4 yasında oglumuz icin de batum’da çifte vatandaslik vasvurusu yaptık. Anne ve babasının gürcistan vatandaşlıgı olmasına ragmen oglumuza onay verilmedi. Bu sene tekrar basvuru yapmak istiyoruz. Yasal olarak çocugumuzun gurcistan vatandaslıgı almasında bir engel varmı? Yada yasal olarak ahim e basvuru yapmak ise yararmı? Nasıl bir yol izlememi onerirsiniz? Tesekkurler

  • Bayan dedi ki:

   Merhabalar. Vatandaşlığı eşiniz ve kendiniz için alırken nasıl bir yol izlediniz yardımcı olabilir misiniz?

   • Kadir dedi ki:

    Slm arkadaslar size şu şekilde yardımcı olayım cocugunuzun evraklarının onay görmeme sebebi evraklarınızın tr den apostilli olmaması ile alakalı eğer anne yada baba biri gürcü vatandasıysa otomatik cocukta vatandas sadece evraklarınızı düzgün yapmanız gerekiyor

 2. Cengiz Şahinalp dedi ki:

  Merhaba ,ben 68 yaşındayım..Eşim ise 65 .Ciddi bir sağlık sorunumuz yok..Aktif insanlarız..Gelir seviyemiz yüksek..İkimizde emekliyiz..Gayrimenkullerimiz var..Gürcistan’a yerleşmeyi düşünüyoruz. Batum ‘da yaşayan Gürcü tanıdıklarımız var..Şartlar ve süreç nedir…

  • Kadir dedi ki:

   Slm efendim batum yasayacak oldugunuz en son yer olsun derim tiflis tercihen daha iyi whatsuptan iletişime gecerseniz elimizden geldiğince yardımcı olmaya calısırız

 3. çağla dedi ki:

  merhabalar,
  eşimin ailesi batumdan gelme, eşimle birlikte gürcistan vatandaşlığına başvurmak istiyoruz, ne yapmamız gerekiyor.

  • Kadir dedi ki:

   Eşiniz gürcü ise yada soyagacını kanıtlarsanız basvuru yapabılırsınız iletişime gecerseniz yardımcı oluruz

   • Melek dedi ki:

    Merhaba .soy ağacında mehmet fevzi abasidzenin torını olduğum net görülüyor nasıl başvurabilirim .ücret nasıl

   • aynur dedi ki:

    kadirbey sizinlenasıl iletişime geçebiliriz

   • Emre dedi ki:

    Merhaba 23 yasindayim endustri muhendisligi okuyorum dedemden oncesi soyagacimda gurcistan ve vatandaslik almak istiyorum

 4. İzzet KÖPRÜLÜ dedi ki:

  Ben gürcü konsolosluğuna gittim vatandaşlık verilmiyor dendi ve kapatılmış

 5. İsmail Sarı dedi ki:

  Merhaba nasılsınız. Gürcistan vatandaşlığına geçmek istiyorum. Batum da yaşayan Gürcistan vatandaşı babamın teyzesi var. Gelir seviyem iyi emekliyim. Ne yapmam gerekiyor. Gerekirse ev alabilirim

 6. Kamil dedi ki:

  Kadir bey ben gurcistan dan evliyim ben vatandaşlık almak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim 05351046406 WhatsApp no bir mesaj veya ararsanız WhatsApp dan teşekkür ederim

 7. cagri dedi ki:

  selamlar eşim gürcistan (aslen gürcü )vatandaşı ben tc ikimizde gürcistanda yaşamıyoruz ama başvuru yaparsam onaylanma ihtimali sizce nasıldır?

 8. Murat dedi ki:

  Merhaba soyağacında Batum göçmeni olduğumuzu ögrendim dedem babaannem hepsi Batum doğumlu ben ve babam harıc soyağacında yazan herkes Batum doğumlu gözüküyor vatandaşlık başvurusunda nasıl yol izlemem gerek bana yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  • NURETTİN dedi ki:

   Merhaba, soyağacında Annemin babasının ve annesinin Batum doğumlu olduğunu ögrendim. dedem babaannem hepsi Batum doğumlu olduğunu öğrendim. Vatandaşlık başvurusunda nasıl yol izlemem gerek bana yardımcı olurmusunuz teşekkürler

 9. Sefa dedi ki:

  Kadir bey ben gurcu vatandasi oldum turkiyede yasiyorum ..cocuklarimi nasil vatandas yapacagim

 10. Kadir dedi ki:

  Merhaba ben ve eşim turk vatandaşıyız gürcistan da eşim doğum yapsa çocuk oranın vatandaşı olurmu ve bizler de nasıl vatandaşlık alırız

 11. Zabil dedi ki:

  Meraba benim gürcüstanda yakin arkadaşlm var ben onun üzerne vatandaşlik ala blirmyim

 12. meryem karaca dedi ki:

  batum dan gelmiş büyüklerim ana gürcüstan ile bir bağlantım yok nasıl gürcü vatandaşı olurum

 13. GÖKSEL ERDOĞAN dedi ki:

  SLM ASLEN BATUMDAN GELMEYİZ SAKARYADA YASIYORUM GÜRCİSTAN VATANDASLIĞI ALMAK İSTİYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM 05531505454

 14. ugur dedi ki:

  slm ben aydınlıyım gürcistan vatandaşı olmak istiyorum bana bu konuda yardımcı olurmusunuz yarcımcı olursanız cok sevinirim 05511772308

 15. Ayşem dedi ki:

  Merhaba anne dedem onun babası ve diğerleri gürcistan batum doğumlu
  Vatandaslik icin nasıl bir yol izleyebilirim yardımcı olurmusunuz

 16. basar dedi ki:

  kadir bey merhabalar kolay gelsin sizinle email üzerinden yazısabilirmiyiz

 17. yavuz dedi ki:

  Gürcistandan çifte vatandaşlık almak istiyorum. Türkiyede yaşayıp ikamet ederken bu işlemi en kolay ve garanti yoldan nasıl yapabilirim? [email protected] mail adresine ilgili arkadaşlar mail atarsa görüşme için telefon numaramı verebilirim.

 18. Zafer dedi ki:

  Gürcistandan çifte vatandaşlık almak istiyorum. Türkiyede yaşayıp ikamet ederken bu işlemi en kolay ve garanti yoldan nasıl yapabilirim?

 19. ayda aydın dedi ki:

  merhaba kadir bey anneannem ve babaannem gürcistan batum ahıska doğumlu soyagacında da cıkmakta. gürcü vatandaşı olmak için nasıl bir yol izlemeliyim? ne kadar mal olur?

 20. tamer gokdag dedi ki:

  meraba bazen 1.5 yok önce daire aldim batumdan değeri 50.000 dolar vatandaşlık alabilirmiyim acaba

  • tamer gokdag dedi ki:

   duzeltme..ben 1.5 yil önce 50.000 dolar değerinde daire aldim batumdan vatandaşlık alabilirmiyim acaba yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ediyorum

 21. serdar dedi ki:

  Merhabalar gürcistan vatandaşı olmak istiyorum bu bnim için gerçekten önemli birşey hayranlık duyuyorum bu ülkeye ve yakın zamanda gideceğim ama öncelikle asıl problemim vatandaşlık eğer bu konuda ciddi anlamda bana yardımcı olabilecek biri varsa ( [email protected] ) mail adresimden bana ulaşsıırsa çok sevinirim.

 22. Ozan can dedi ki:

  Gurcistan vatandasi bayan ile dun resmi nikahi kiyip evlilik cuzdanimizi aldik.Pasaportumda var.gurcistana gidip vatandaslik basvurusu yapacagiz. Hangi evraklari goturmeliyim acaba burdan.Yardimci olursaniz cok sevinirim.Tesekkurler.

 23. Nazira dedi ki:

  Merhaba.
  Babam Gürcistan doğumlu babaannem de Gürcistan doğumlu
  Babaannemin 1944 yılında Gürcistan’dan ayırılışı ile ilgili resmi arşiv belgesi var. Babamın doğum belgesi kopyası var. Nasıl vatandaş olurum. Ben vatandaş olurken çocuklarım nasıl bundan yararlanır

 24. serkan dedi ki:

  ben gürcistandan oturma ve çalışma izni almak istiyorum.bu konu hakkında detay verebilirmisiniz.yada size nasıl ulaşabilirim

 25. Nevruz dedi ki:

  Selamlar
  Gürcistan’da yüksek lisans başvurusunda bulunacağım.
  Öğrenciliğim başladıktan ne kadar süre sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilirim.

 26. Natiq dedi ki:

  Merhaba, Vatansız – Haymatlos biriyim. 28.12.2015 tarihinden Türkiyede kimlik ve pasaport olmadan yaşıyorum. Azerbaycan vatandaşlığından kovuldum. Eşim gürcistan vatandaşıdır. Şu an Türkiyede kalıyorum. Nasıl evrak elde ede bilirim? Nasıl gürcistana geçe bilirim? Tam olarak ne yapmalıyım? Çok önemli. Yardımınıza ihtiyacım var. Teşekkürler.