Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

Paylaş

Harçsız öğrenci pasaportu nedir? Nasıl alınır? Kaç yaşına kadar almak mümkün? Gerekli belgeler nelerdir? Pasaport defter bedeli ödenir mi? sorularının cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Harçsız pasaport mevzusunda 2016 yılında yapılan bir değişiklikle birlikte ciddi bir bilgi karmaşası söz konusudur. Konuyla alakalı eski bilgilerin hala gündeme geliyor olması ve güncel bilgilerin net bilinmemesi bu karmaşasının en önemli nedenidir.

10 Şubat 2016 yılında yapılan değişikliklerle öğrencilerin, harçsız pasaport alması için bir takım avantajlar olmuş; düzenleme öğrenciler için olumlu bir gelişme olmuştur.

İlginizi Çekebilir: Çipli Kimlik Kartı Pasaport Olarak Kullanılır Mı?

Öğrenci Pasaportu Nedir?

Harçsız pasaport alabileceğiniz pasaport türü öğrenci pasaportudur ama bu sistemde de bazı kısıtlamalar söz konusudur.  Öğrenci pasaportu da klasik pasaport gibi bordo renktedir. Yaş sınırı baz alınarak pasaportun harçsız alınabilmesi mümkündür. Öğrenci pasaportuna yönelik detaylar kanunlarla da desteklenmiştir.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nedir?

Harçsız öğrenci pasaportunun diğer pasaportlardan bir farkı bulunmamaktadır. Normal bordo pasaportla aynı boyuta ve hacme sahiptir. Tek farklı başvuru sırasında ödenen harcın öğrenci tarafından ödenmemesidir. Harçsız öğrenci pasaportunu sadece bu hakka sahip, harçtan muaf öğrenciler alabilmektedir.

Harçsız Öğrenci Pasaportunu Kimler Alabilir?

Harçsız öğrenci pasaportunu almak için sadece öğrenci olmak yeterli olmuyor. Öğrencinin 25 yaşın altında olması en önemli detaydır. Kanunlara göre 25 yaşın altında olan öğrenciler pasaportu harçsız olarak alabilmektedir.

Harçsız pasaport uygulamasının kapsamı genişletildiğinden bu haktan artık daha fazla öğrenci yararlanabilmektedir. Eğitim, sosyal ya da sportif organizasyonlar,bilgi yarışmaları ve diğer yarışmalar için yurtdışına giden öğrenciler harçsız pasaport alabiliyordu.

Düzenleme ile genişleyen kapsama yaz tatilinde eğitim ya da tatil fark etmeksizin herhangi bir neden için yurtdışına giden 25 yaş altı öğrenciler de dahil edilmiştir.

Harçsız Öğrenci Pasaportu 18 Yaşından Küçüklere Verilir mi?

18 yaşın altındaki öğrenciler de harçsız pasaport hakkından yararlanabiliyor. 18 yaşından küçük öğrenciler pasaport almak için harç ödemekten muafken; defter bedelini ödemekle yükümlüdür.

Yaş itibarıyla görsel değişiklik çok hızlı olduğundan bu yaşlarda verilen pasaportlar 5 yıl geçerli olabiliyor. 18 yaşından küçükler harçsız pasaport alırken her iki ebeveynin de yanlarında olması gerekiyor.

Harçsız Pasaportta Yaş Sınırı Nasıl Hesaplanıyor?

Harçsız pasaport almak için belirlenen üst sınır 25 yaş olarak geçmektedir. Burada bahsi geçen 25 yaştan kasıt öğrencinin 26 yaşından gün almamış olmasını ifade eder. Yani 24,5 yaşında olanlar da harçsız pasaport fırsatından yararlanamıyor. Ayrıca 25 yaş 0 gün olur olmaz harç ödemeye başlamalısınız.

24,5 yaşında olanlar 6 ay sonra yaş dolumu gerçekleşeceğinden harçsız pasaporta başvuruda bulunamıyor. Yaşınız 24 yıl 5 ay gibi bir durumdaysa harçsız pasaport alma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

Harçsız Öğrenci Pasaportu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Harçsız öğrenci pasaportunun alınabilmesi için öncelikle öğrencinin nüfus cüzdanın aslı yanınızda olması gerekiyor. Başvurusu sırasında ehliyet ya da TC kimlik numarası yazmayan kimlikler kabul edilmiyor. Başvuru yapacak öğrencinin biometrik fotoğrafının bulunması gerekiyor.

Öğrencinin eskiden aldığı pasaportu varsa yanlarında götürmesi işlemlerin daha hızlı ilerlemesine yardımcı olabilmektedir. Eskiden aldığınız ne kadar pasaport varsa yanınızda götürmeyi unutmayın.

Öğrenciler harç ödemeyeceklerdir ama defter bedelini ödemek zorundadır. Bu nedenle defter bedelini ödediğinize dair dekontu başvuru sırasında yanınızda bulundurmanız gerekiyor.

Harçsız pasaport başvurusunda mutlaka olması gereken belgelerden birisi de öğrenci belgesidir. Türkiye’de eğitim alanların ıslak imzalı öğrenci belgesi alması şarttır. Belgeyi okuldan ya da E-Devlet üzerinden kolaylıkla alabilirsiniz ama belgenin son 60 gün içinde alınmış olması şarttır.

Yurtdışında eğitime devam edenler, bulundukları ülkedeki Türkiye Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğuna öğrenci belgelerini teslim etmelidir.

Yurtdışında eğitim görüp Türkiye’den harçsız pasaport alacak olanlar öğrenci belgesini okuldan almalı ve Türkçe tercümesini dosyaya eklemeliler. Harçsız öğrenci pasaportu başvurusu için son olarak harçsız pasaport talep ettiğinize yönelik bir talep yazısı hazırlamalısınız.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

Gerekli tüm evrakları toparlayanlar harçsız öğrenci pasaportuna başvurabilmek için ilçe ve il emniyet müdürlüklerine gidebilirler. Emniyetten randevu alarak gitmeniz bekleme sürenizi azaltacağından öncelikle epasaport.gov.tr adresinden randevu almanız yararınıza olacaktır.

İnternetten alınan randevularda pasaport çeşitleri arasında öğrenci pasaportunu göremeyebilirsiniz. Randevu alırken normal bordo pasaport için randevu alıyor gibi başvuruda bulunabilirsiniz.

Randevu günü gerekli belgelerle birlikte emniyete gidebilirsiniz. Randevuya gittiğinizde pasaportun harçsız öğrenci pasaportu olacağını belirtirseniz işlemler buna göre yapılacaktır.

Randevuya gittiğinizde pasaportunuzun ne zaman, nereye teslim edeceğinizi belirtirseniz; PTT 3 iş günü içerisinde pasaportunu teslim edecektir. Teslim için randevu sırasında farklı bir isimde verebilirsiniz. 3 günlük bu süre, özel günler öncesindeki başvurularda değişebilmekte ve daha uzun sürebilmektedir.

Açık Öğretim Öğrencileri Harçsız Pasaport Alabilir mi?

Harçlar konusunda hazırlanmış olan kanunda, 25 yaşını doldurmamış ve aktif olarak öğrenci olan herkesin harçsız öğrenci pasaportu alabileceği belirtilmiştir.

Kanunda uzaktan öğretim, açık öğretim, ikinci öğretim ve örgün öğretim ayrımı yapılmamıştır. Yani açık öğretimde eğitim gören 25 yaş altı öğrenciler, bağlı oldukları fakültelerden alacakları ıslak imzalı öğrenci belgesi ile harçsız pasaport başvurusunda bulunabilirler.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Yahya dedi ki:

    Ben 24 yaşındayım. Hala alabilir miyim?

  2. Sevdi dedi ki:

    Öğrenci pasaportu ne zamana kadar geçerli?

  3. Keskin dedi ki:

    25 yaş altı pasaport başvurusu yapmak istiyorum. Harcsiz pasaport icin gerekli belgeler hazır olunca nüfus md. başvuracağım ama seçim öncesi imkan var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir