Hindistan Gezi Rehberi – Ulaşım, Konaklama, Yöresel Lezzetler ve Gezilecek Yerler

Hindistan'a ne zaman gitmeli? Nerede kalmalı? Konaklama alternatifleri neler? Hangi şehirlerde nereler gezilmeli? Ne yemeli? Yöresel lezzetleri neler? Para birimi ne? Fiyatlar pahalı mı? gibi tüm soruların cevaplarını Hindistan gezi rehberimizde bulabilirsiniz.

Paylaş

Asya’nın güneyinde bulunan Hindistan, dünyanın en geniş coğrafyalarından birine sahiptir.  En kalabalık ikinci ülke olma özelliği taşıyan Hindistan’a her yıl binlerce turist uğramaktadır. Zengin ve rengârenk bir kültüre sahip olan ülke yalnızca bu özelliği dahi pek çok ziyaretçi ağırlamaktadır.

Dünyanın en büyük 12. ekonomisi olan Hindistan, dünya devi olarak adlandırılan ülkelerle boy ölçüşebilecek durumdadır. Ekonomisinin ve kültürünün bu denli canlı olması, ülkenin devamlı merak edilmesine neden olmaktadır.

Özellikle dizileriyle daha da yakından tanınan Hindistan’a en çok Bollywood’un turist çektiği bilinmektedir. Mistik ve etkileyici olan yapısı film sektörü sayesinde dünyanın her yerine yayılmıştır. Bugün bu denli merak edilme sebebi kültürel değerlerine yer verdikleri dizi ve filmleridir.

Hindistan’ı yakından tanımadan önce Hindistan vizesi nasıl alınır? içeriğimizi de okuyarak vize konusunda aklınızdaki soruları giderebilirsiniz.

Hindistan’a Ne Zaman Gitmeli?

Gezmek ve görmek amacıyla Hindistan’ı ziyarete gelenler, ülkenin mevsim durumunu göz önünde bulundurmalıdır. Muson yağmurlarının etkili olduğu dönemde gelirseniz gezme fırsatını asla bulamazsınız.

Sürekli yağışlı ve nemli bir atmosferi olacaktır. Yaz sıcaklarında Hindistan’da olursanız aynı şekilde sıcaktan gezme fırsatı bulamayabilirsiniz. Havanın nefes alınmayacak kadar sıcak olduğu dönemlerde, sokaklarda adım atmak neredeyse imkânsızdır.

Durum böyle olunca gezmek için en ideal mevsim ilkbahar denilebilir. Bilhassa Nisan ayı, Hindistan’ın en güzel ayıdır. Nisan ayının ortasından itibaren gezmek istediğiniz her yerde rahatlıkla gezebilirsiniz.

Hindistan’a Hangi Festival Döneminde Gidilmeli?

Hindistan’da birbirinden farklı pek çok festival bulunmaktadır. Hem dini hem de geleneksel olan bu festivallerden birçoğunu görmek için binlerce turist ülkeye akın etmektedir. Gidebileceğiniz en renkli ve eğlenceli festival Holi’dir.

Hinduların en coşkuyla kutladıkları bu bayram, tamamen boyalarla kutlanır. Asıl amaç kişilerin birbirini diledikleri renklere boyamasıdır. Her rengin anlamı ve mesajı vardır.

Janmastami, Divali ve Dussehra Hint bayramları arasında diğer bilinenleridir. En uzun kutlanan bayramlardan biri olan Dussehra yaklaşık 10 gün sürmektedir. Rama’nın şeytan Ravana’yı yenilgiye uğratmasının kutlandığı bugünde her yerde havai fişek gösterileri düzenlenir.

Govardhana Puja bayramı ise Hindistan’ın kutsal kabul edilen ineklerle ilgili bayramdır. Bu gün ineklere adanmış, her yıl kutlanan özel bir gündür.

Hindistan’a Nasıl Gidilir?

İstanbul üzerinden Yeni Delhi’ye gitmek istediğinizde uçuş planınızda saate özellikle dikkat etmelisiniz. Zaman farkını aklınızdan çıkarmayarak biletinizi temin edebilirsiniz.

İstanbul ile Yeni Delhi arası yaklaşık 7 saat 45 dakika sürmektedir. Rötar yapan uçaklar nedeniyle 8 ya da 8,5 saat süren uçuşlar da olmaktadır.

En ucuz uçuş ayının Ekim ayı olduğunu söylemek mümkündür. Bu aylar dışında hemen hemen 1.000 TL uçuş fiyatları bulunmaktadır. Hindistan’a gitmek için tercih edebileceğiniz en pahalı ay ise Nisan ayı olacaktır. En yoğun ziyaret ayı olarak Nisan tercih edilmektedir.

Türkiye’den Yeni Delhi’ye, Ahmedabad’a, Mumbai’ye, Bangalore ve Chennai’ye direk uçuşlar bulunmaktadır. Daha uygun fiyatlı uçuş talebiniz olursa aktarmalı olarak da gidebilirsiniz.

Hindistan’ın Para Birimi Nedir?

Hindistan’ın para birimi Hindistan rupisidir. Ülkeye ayak bastığınız anda tüm alışverişlerinizi ancak rupiyle yapabilirsiniz. Pek çok ülkede turistlere tanınan Dolar ya da Euro önceliği Hindistan’da pek fazla bulunmamakta. Bu nedenle ülkeye geldikten sonra zorlanmamanız için Türkiye’de paranızı rupiye döndürmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Elinizde bulunan 1 TL, Hindistan rupisi ile 17 rupi etmektedir. Getireceğiniz paranın miktarını bu şekilde hesaplayarak yanınıza alabilirsiniz. Bunun yanında kalabalık nedeniyle hırsızlık olaylarının en sık yaşandığı ülkelerden biri olan Hindistan’da paranıza sahip çıkmanız zor olabilir. Bu sebeple getireceğiniz paranın her zaman üzerinizde olmaması daha mantıklı olacaktır.

Hindistan’da Ne Yenmeli?

Hindistan’a ziyarette bulunacak olan herkesin aklına ilk olarak dünyaca tanınan Hint mutfağı gelir. Zengin ve bir o kadar da lezzetli olan bu mutfakta kendinizi rahatsız etmeden hemen her şeyi tatmaya çalışmalısınız.

Türkiye’de bulamayacağınız binlerce tat, Hindistan’a özel restoran ve sokak satıcılarında satılmaktadır.

Hemen her yemekte yerini alan chapati, Hindistan’ın özel ekmeğidir. Türkiye’de olduğu gibi burada da ekmeksiz yemek asla yenmez. Her chapati yanında muhakkak bir çeşit çorba bulunmaktadır. Hindistan’da çorbaların tamamına shorba ismi verilmektedir. Mercimekli yemekleri seven Hint halkı, dal ismi verilen mercimek yemeğini çok fazla tüketir.

Palak, aunda, kulfi sevilen ve ziyaretçilere tattırılan yiyecekler arasında yerini almaktadır. Patates, Hint mutfağının olmazsa olmazıdır. Köri soslu patates pürelerini ve gulab jamun ya da jalebi gibi şerbetli tatlılarını muhakkak denemelisiniz.

Hindistan’da Nerede Kalınabilir? Konaklama Alternatifleri

Hindistan’ın hangi şehrine giderseniz gidin sizi güler yüzle karşılayacak pek çok otel bulabilirsiniz. Lüks otel zincirlerinin eşsiz dünya mutfakları kendinizi evinizde hissetmenizi sağlayacaktır.

Biraz daha orta halli oteller de her şehirde ziyaretçilere açıktır. Bunların yanında etnik otel olarak bilinen oteller de bulunmaktadır. Etnik oteller, tüm kültürel miraslara sahiptir ve amacı Hint kültürünü yansıtmaktır.

Hostel kültürünün en yoğun kullanıldığı ülkelerden biri de Hindistan’dır. Hindistan’da düşük bütçe ile konaklama sorununuzu kısa sürede çözebilmeniz mümkündür.

Hindistan’da Gezilecek Görülecek Yerler

Yeni Delhi’de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Hindistan’a giden herkes önce Yeni Delhi’ye uğramaktadır. New Delhi, tüm ülkede görülmeye değer en çok yerin bulunduğu şehirdir. Swaminarayan Akshardham sarayı bu yerlerden yalnızca bir tanesidir. Bilhassa geceleri ışıl ışıl görüntüsüyle herkesi kendine hayran bırakan saray, sık sık ziyaretçi ağırlayan Hindu tapınaklarından bir tanesidir.

Yeni Delhi denildiğinde akla gelen bir diğer eser ise Kızıl Kale’dir. Dışardan görüldüğü kadar içi de etkileyici olan bu kale, muhteşem bir tasarıma ve renge sahiptir.

Hindistan’ın en büyük camisi olan Jama Masjid, Şah Cihan tarafından yaptırılan ve 1644 yılından bu yana ayakta kalmayı başaran mimari eserlerden biridir. Bunlar dışında Hümayun Türbesi, Hint Kapısı ve Jain Tapınağı da Yeni Delhi’de görülmesi gereken eserler arasındadır.

Ahmedabad’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Ahmedabad denildiğinde akla gelen ilk eser Akshardham Temple olacaktır. Eşsiz bir mimariye sahip olan tapınak, gün içinde yerli yabancı binlerce turist ağırlamaktadır. Gezilerek bitirilmesi yaklaşık 5 saat süren eserin mistik ve etkileyici bir yapısı vardır.

Ahşap kaldırımlar ve iskelesi ile bilinen Sabarmati Riverfront ise Ahmedabad’ın ne kadar bakımlı bir şehir olduğunu gözler önüne seriyor. Dinlenmek isteyen herkesin uğradığı mekân, bisiklet ve yürüyüş için oldukça uygun.

Hathee Singh Jain Temple ve ISKCON Temple olarak anılan tapınaklar, Ahmedabad’ın güzel bir mimariye sahip olduğunu ortaya koyuyor. Hindistan’a dair ne görmek isterseniz bu şehirde bulabilmeniz mümkün.

Mumbai’de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Eski ismi Bombay olan Mumbai, yenilenen ve modernleşen Hindistan’ı tanıtan bir şehirdir. Tamamen gezildiğinde şehrin eski ve yeni olmak üzere ikiye ayrıldığı dikkat çekecektir. 26 metre yüksekliğinde Arap Denizi yanında yer alan Hindistan Kapısı, Mumbai’ye eşsiz bir görüntü kazandırmaktadır. İngiliz kral ve kraliçesinin ziyareti üzerine 1911 yılında yapılmış olan yapıt bugün aynı güzellikle ziyaretçileri karşılamakta.

Colaba Causeway Caddesi Mumbai’nin en gözde sokaklarından bir tanesidir. Hindistan’ın sokak lezzetlerini tatmak isteyen herkes bu caddede muhakkak yürümelidir.

Şehirde dikkat çeken bir başka yapı ise Hacı Ali Dergâhı’dır. Müslümanların yoğun ilgi duyduğu bu eser aynı zamanda turistlerin de sıkça ziyaret ettiği adreslerden biridir.

Mumbai gezi rehberi için sizi buraya alabiliriz.

Hindistan’da Hangi Diller Konuşulmaktadır?

Hindistan’a gidip uzun süre kalacaklar için en büyük yardımcı dildir. Ülkede yoğunluklu olarak İngilizce konuşulmaktadır. Hemen herkesin İngilizce bilmesinin temel nedeni, alınan eğitimin İngilizce üzerinden olmasıdır. Bunun yanında yerli halkın Hint dili kullandığı da dikkatinizi çekecektir. Gençlerle İngilizce ile rahat iletişim kurmak mümkün ancak yaş ortalaması yüksek kişilerle ne yazık ki yalnızca Hint dili ile iletişim kurulabilmektedir. 

Hindistan’dan Hediye Olarak Ne Alınmalı?

Hindistan’a gelip yakınlarınıza hediyeler almak isterseniz alabileceğiniz en ideal ürünler kumaşlardır. İpek kumaşların muhteşem renklerle buluştuğu bu ülkede hem uygun fiyata hem de birbirinden şık parçalar bulabilirsiniz. Bilhassa bayanları oldukça memnun edecek bu armağanların yanı sıra baharat ülkesi olarak bilinen Hindistan’dan baharat almanız da mümkündür. Özellikle zerdeçal ve körinin anavatanı Hindistan olarak bilinmektedir.

 

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Hilal dedi ki:

    Hinditan’a gittiğimde ancak New Delhi’yi gezme şansım oldu ama önümüzdeki yaz için tekrar plan yapıyoruz.
    1 ay boyunca kalma şansımız olursa bütün ülkeyi gezebileceğiz.

  2. Sevdanur Aksu dedi ki:

    Delhi güzel şehir fakat benim en beğendiğim şehir Mumbai oldu. Tamamını gezemedim elbette ama Mumbai, Delhi, Jodhpur, Evrengabad, Agra ve Jaipur’u gezdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir