İngiltere’de Dil Okuluna Gidenler Çalışma İzni Alabilir mi?

İngiltere dil okuluna en sık gidilen ülkelerin başında yer alıyor. İngiltere dil okullarına gidenler çalışabilir mi? Çalışma vizesi alabiliyor mu? sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Paylaş

İngiltere öğrencilere farklı vize alternatifleri sunmaktadır. 3 çeşit öğrenci vizesi içinden eğitiminize uygun olanı tercih edebilirsiniz. Öğrencilere verilen çalışma izinleri verilen vize türüne göre değişiklik göstermektedir. İngiltere vize politikasını katı şekilde uygulayan ülkelerden bir tanesidir. Çalışma izni konusunda da tıpkı vize politikasında olduğu gibi sert olan İngiltere’den doğru adımlarla çalışma iznini alabilirsiniz.

Benzer İçerik: Schengen Vizesi ve İngiltere’ye Gidilebilir Mi?

İngiltere Öğrenci Vizesi Çalışma İzni

Dil eğitimi almak amacıyla alınan öğrenci vizeleri sürelerine göre ikiye ayrılmaktadır. 6 aya kadar olan öğrenci ziyaretçi vizesi ve 6-11 ay süreli uzatılmış öğrenci ziyaretçi vizesi ile alınan eğitimler neticesinde İngiltere’de çalışma izni verilmemektedir. Her iki vizenin de süresi uzatılmamaktadır ve bu kapsamda ülkeye giren öğrencilerin yasal olarak çalışma izni yoktur.0000

İngiltere TIER 4 Öğrenci Vizesi

İngiltere’ye gelerek uzun dönem eğitim alacak öğrenciler için sunulan vize türüdür. TIER 4 vizesi ile dil okullarına, çeşitli sertifika programlarına, lisans eğitimlerine başvuru yapabilirsiniz. Bu vize türü diğerlerinin aksine süresi bittikten sonra uzatılabilme imkanına sahiptir.

TIER 4 öğrenci vizesi, eğitim devam ettiği sürece haftada 20 saat çalışma izni sağlamaktadır. Yasal çalışma izni 20 saat ve part-time olacak şekilde tasarlanmıştır. Dil eğitimi süresince çalışmak düşüncesindeyseniz başvurmanız gereken vize türü TIER 4 öğrenci vizesidir. Bu vize türü dışında bir vizeyle gidip eğitim devam ederken yasa dışı yollarla çalışmak ülkeden sınır dışı edilmenize ve eğitimin tamamlanmadan sonlanmasına neden olabilir.

Dil eğitimi alanların çalışma izni haftalık 10 saat; yüksek lisans ve master eğitim programlarına katılan öğrenciler için çalışma izni haftalık 20 saat olarak belirlenmiştir. Yüksek lisans ve master için vize alıp aynı zamanda dil eğitimine de başvuru yaparak istediğiniz eğitimleri alabilir hem de daha uzun süre yasal çalışma iznine sahip olabilirsiniz. Aynı iş yerinde bir sene çalışırsanız farklı bir vize türü ile İngiltere’de kalarak çalışmaya devam edebilirsiniz.

İngiltere’de Çalışarak Dil Eğitimi Alınabilir mi?

İngiltere’de çalışırken bir yandan da dil eğitimi almak mümkündür. Bunun için yine TIER 4 vizesinden faydalanılabilir. Bunun için alternatif olarak diğer İngiltere vizelerini de araştırabilirsiniz. Dil eğitimi bittikten sonra İngiltere’de çalışabilmek de mümkündür. Gerekli şartlar sağlandığında İngiltere’de kalarak yasal olarak çalışmaya devam edebilirsiniz.

Ankara Anlaşma Vizesi ile Devamlı Çalışılabilir mi?

Ankara anlaşması kapsamında verilen İngiltere vizelerinde çalışma serbestliği söz konusudur. İngiltere’ye TIER 4 vizesi ile gidip eğitim almış ve bu süreçte aynı iş yerinde en az bir yıl çalışmışsanız Ankara anlaşma vizesi ile çalışmayı sürdürebilirsiniz.

Ankara antlaşma vizesi ile Türk vatandaşları herhangi bir şart olmadan iş kurabilir vatandaşlık almak için başvuruda bulunabilir. Dil eğitimi ile başlayan bu süreç çalışma izni ve vatandaşlığa kadar gidebilmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir