İrlanda Oturma İzni Nasıl Alınır?

İrlanda’ya yerleşmek, İrlanda’da eğitim almak ya da çalışmak için oturma iznine gerek vardır. Oturma izni veren ülkelerden biri olan İrlanda, izni verirken bir takım prosedürler uygulamaktadır.

İrlanda’nın uluslararası anlaşmaları neticesinde birkaç ülke vatandaşının ülkede oturma izni almadan yaşaması mümkündür ama Türk vatandaşları İrlanda’da yaşamak için oturma izni almak zorundadır.

Oturma izni alırken de bir takım detaylara dikkat etmek gerekir. Oturma izninin kapsamları dışında faaliyetlerde bulunulursa izin iptal edilebileceği gibi kişi kendi ülkesine gönderilebilir.

İrlanda’dan oturma izni almak için farklı nedenleriniz olabilir. Ülkeye hangi amaçla gidip izin alacaksanız; buna yönelik gerekli belgeleri hazır etmelisiniz.

İrlanda Oturma İzni Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oturma izni başvurusu yaparken, doğru adımlarla ilerlediğinize ve belgelerin eksiksiz olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi halde süreç uzayabileceği gibi başa da sarabilir. Başvuru yapmadan önce, oturma izninin onaylanmamasına neden olabilecek durumları düzeltmenizde yarar var.

Ülkenin, hangi amaçla oturma izni alınacağına yönelik çeşitli oturma izni çeşitleri vardır. Başvuru esnasında kendiniz için uygun oturma iznini tercih etmeniz son derece önemli.

Hangi amaçla oturma izni almışsanız; ülkede o amaç dışına çıkmadan yaşamaya devam etmelisiniz. Değişiklik olması durumunda ise yeni bir oturma izni almanız gerekecektir. Oturma izni süresini de asla göz ardı etmeyiniz. Süre dolmadan kısa zaman önce izninizi yeniletmeyi ihmal etmemelisiniz.

İrlanda Oturma İzni Başvurusu Öncesinde Yapılması Gerekenler

İrlanda’dan oturma izni almadan önce ülkede çalışacağınızı beyan ederek çalışma vizesi almanız gerekmektedir. Ayrıca ülkede kaldığınız süre boyunca geçerli olabilecek pasaportunuzun da her daim yanınızda olması gerekir.

Çalışmak düşüncesinde değilseniz bile İrlanda’da kaldığınız süre boyunca masraflarınızı nasıl karşılayacağınızı ispat etmek için önceden hazırlanmalısınız.

İrlanda’ya 3 Aydan Uzun Süre Ziyaretler

İrlanda’da uzunca bir süre yaşayacaksanız; bu süre 3 aydan fazla ise Garda Ulusal Göçmen Bürosuna gitmeli ve kaydınızı yaptırmalısınız. Büroda yaptırılan kayıt sonrası tarafınıza sertifika verilecektir.

İrlanda’da bu sertifika GNIB kartı olarak bilinmektedir. Kartın üzerinde hangi tip oturma izni aldığınız hakkında detaylar bulunmaktadır.

Ülkede kaldığınız süre boyunca kartı kaybetmemelisiniz çünkü bu kart oturma izni belgesi yerine de geçmektedir. Uzun süreli ziyaretlerde GNIB karta ek olarak kimliğiniz ve pasaportunuz da yanınızda bulunmalıdır.

İrlanda Oturma İzni için Gerekli Şartlar

Ülkeye gidip oturma izni alacaklar, yasalara göre erişkin olmak zorundadır. Reşit olmayanlar ise aileleri ile birlikte oturma izni alma zorunluluğuna tabiidir.

Oturma izni alabilmek için kişinin adli sicili temiz olmalıdır. Genel ahlak kurallarına uyan, ülke diline az çok hâkim ya da İngilizce bilen kişiler biraz daha şanslı olacaktır.

Ülkede neden bulunduğunuzu, geçiminizi nasıl sağlayacağınızı da ispat edebilecek şartlara sahip olmalısınız. Ülkeye tüm bu bilgileri belgelerle sunabilmeli ve ikna edici olmalısınız.

İrlanda Oturma İzni için Gerekli Belgeler

İrlanda’dan oturma izni alabilmek için göç bürosuna giderken birtakım belgeleri hazır etmeniz; işlemlerinizin daha hızlı ilerlemesine katkı sağlayacaktır.

Özel durumlar dışında istenen belgelere ek olarak büro farklı belgeler talep edebilmektedir. Ancak ilk başvuruda yanınızda; kimliğinizi ve fotokopisini, aile durumunu ibraz eden belgeyi, sağlık sigortası belgesini, geçiminizi sağlayacağınız finansal kaynakların belgelerini, İrlanda’da ikamet edeceğiniz adresi gösterir kâğıdı, varsa iş sözleşmesi ya da iş davetini mutlaka bulundurmalısınız. Buna ek olarak her ihtimale karşı eğitim durumunu gösteren belgeyi ve adli sicil kaydınızı içeren belgeyi de yanınızda bulundurmayı unutmamalısınız.

Tüm belgelerin İrlandaca ya da İngilizce dilinde olması ve onaylanmış olması gerekiyor.

Kimler İrlanda Oturma İznine Başvurabilir?

İrlanda’da iş bulmuş ve çalışacak olanlar, bir İrlanda vatandaşı ile evlenerek burada yaşamaya karar vermiş olanlar, ülkede 90 günden fazla kalacak olanlar İrlanda oturma iznine başvurmak zorundadır.

Zorunluluklar dışında İrlanda’da yeni bir hayat kurmak için ülkeye gidecek olanlar da bazı şartları yerine getiriyor ve gerekli belgeleri biraz edebiliyorsa oturma iznine başvurabilirler.

İrlanda Oturma İzni Başvuru Nereden Yapılır?

İrlanda’ya giderek oturma izni almadan önce ülkeye gidebilmek için vize almak durumundasınız. Ülkemizdeki İrlanda Büyükelçiliğinden, İrlanda Konsolosluğundan vize başvurularını gerçekleştirebilirsiniz.

Yasal yollardan İrlanda’ya girdikten sonra yapmanız gereken ise Göçmen bürosunu ziyaret etmektir. Buradan oturma izni alabilir, kaydınızı yaptırabilir ve yasal olarak ülkede yaşamaya başlayabilirsiniz.

Evlilik için İrlanda Oturma İzni Nasıl Alınır?

Vize alarak ülkeye gitmeden önce, evlilik yoluyla oturma izni almak için gerekli olabilecek belgeleri, ülkenizde hazır etmelisiniz. Evlilik yoluyla ülkeye gitmek için görevlilere iyi derecede İngilizce ya da İrlandaca konuştuğunuzu ispat etmeniz gerekecektir.

Pasaportun aslı, İngilizceye çevrilmiş nüfus kayıt örneği, kimlik kartı fotokopisi, evlendirme bildiriminin orijinali ve İngilizce ya da İrlandacaya çevrilmiş hali, evlilik gerçekleşmişse aile cüzdanı fotokopisi, onaylı sağlık raporu, onaylı ve ülke dillerinden birine çevrilmiş adli sicil belgesi evlilik amacıyla ülkede oturmak durumunda ülke tarafından istenen belgelerdir.

İrlanda’da başvuru sonrası yetkililer gerek duyarsa ek belgeler talep edebilmektedir. Başvuru yaparken her belgenin kopyasından ikişer adet bulundurmanız kolaylık olacaktır.

Eğitim için İrlanda Oturma İzni Nasıl Alınır?

Ülkede eğitim alacağınızı ispat edebilmek için gideceğiniz okulla yaptığınız görüşmeleri, okuldan gelen davetiyeyi sunabilirsiniz. Bu detaylar oturma izni almanızı kolaylaştıracaktır.

Göç bürosuna ülkeye bu amaçla geldiğinizi bildirmeli; eğitimin ne kadar süreceğini, hangi okulda olacağını belirtmelisiniz. Bu aşamadan sonra süreç kartınızı almanızla devam edecektir. Eğitim gördüğünüz süre boyunca oturma iznini yeniletmeyi ihmal etmemelisiniz.

Çalışmak için İrlanda Oturma İzni Nasıl Alınır?

Ülkeye gidip çalışabilmek ve oturma izni almak için önce vize alarak ülkeye gitmelisiniz. Çalışma vizesi alarak gitmeniz yararınıza olacaktır. İrlanda’dan iş teklifi almışsanız bu belgeyi mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

Ülkeye gittikten sonra çalışma izni görüşmeleri için de göç bürosunu ziyaret edebilirsiniz. Yanınızda mutlaka kimliğinizi ve pasaportunuzu da bulundurmalısınız.

İrlanda Oturma İzni Süresi

İrlanda verdiği ilk oturma iznini bir yıllık olarak vermektedir. İlk yıl dolduktan sonra oturma izni yeniletmeye gittiğinizde oturma izninizin süresi iki yıla çıkacaktır. Sonrasında kendiliğinden yenilecek olan oturma izninizle ülkede 5 yılı tamamlarsanız; vatandaşlık hakkınız doğacaktır.

Vatandaşlık almak istemezseniz; oturma izniniz yenilenerek devam edecektir. Oturma izninizin süresi bitmeden 2 ay önce yenileme işlemleri başlatmanızda yarar vardır. Yenileme işlemleri için göç bürosuna gitmeniz yeterli olacaktır. Ülkede göç büroları emniyet müdürlüklerinin içinde yer almaktadır.

İrlanda Oturma İzni İptal Olur mu?

İrlanda, verdiği oturma iznini iptal etme hakkına sahiptir. Ülkede geçirdiğiniz vakit boyunca ciddi ahlaksızlıklara karışmışsanız, işinizi kötüye kullanmışsanız, yasal suçlara girmişseniz oturma izniniz iptal edilebilir.

Oturma izninin iptal olması ile birlikte ülkeden en kısa sürede ayrılmanız beklenir ama durumunuz ciddiyse ülke yetkilileri kendi elleriyle sizi ülkeden çıkartacak ve ülkenize gönderecektir.

Oturma izniniz iptal olması için ülkede kendi halinizde yasal olarak yaşamanız, geçiminizi gerçekleştirebilmeniz gerekiyor. Aldığınız oturma izni tipine uygun olmayan faaliyette bulunursanız ve yetkililer bunun farkında varırsa zor durumda kalabileceğinizden oturma izni türünüze dikkat etmelisiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. kemal dedi ki:

  esim ingiliz vatandasi 2009 dan beri evliyiz esim o tarihten beri yanimda istanbulda yanimda 3 yasindada bir cocugumuz var kendisi londra dogumlu onun icin orda yasamak istiyoruz ne yapmamiz gerek bende daha once londrada 5 sene kaldim yeterli derecede ingilizcem var yardimci olabilir yada basvuru yapacagim bir yer soylermisiniz simdiden tesekkurler

  • admin dedi ki:

   Kemal bey;
   Ankara’da İrlanda Büyükelçiliği bulunuyor.
   Her zaman ulaşmak mümkün olmuyor ancak 0 312 459 1000 numarasından ulaşabilirsiniz.

  • Nihan dedi ki:

   Kemal bey merhaba, durumunuzu merak ettim. Yurt dışına yerleşebildiniz mi? Ben de sizinle aynı durumdayım, eşim ve oğlum ingiltere vatandaşı. Acaba bizim gibiler için daha kolay bir ol var mı bulabildiniz mi sorularınıza cevap?

 2. Ali Demir dedi ki:

  Merhaba,
  Ben irlanda’da çalışmak ve orada bir hayat kurmak istiyorum. öz abim kendisi irlanda vatandaşı. kendisinin orada 2 adet şirketi var. 25 senedir irlanda da yaşıyor. 1 oğlum var. eşim orta düzey ingilizce biliyor ben bilmiyorum. bizim irlanda da çalışma izni alıp çalışmamız hayatımızı oraya taşımamız için nasıl bir yol izlememiz gerekir. İrlanda da hazır kurulu düzeni olduğu için abimin bana davet gönderebilir. iş teklifi de gönderebilir. fakat bu daveti göndermesi abimin şirketine herhangi bir maliyet veya sorun yaratır mı?

 3. Ebru dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben irlandaya ingilizcemi gelistirmek icin gitmek istiyorum. Bu arada haftada 20 saat calisma iznimde olacak anladigim kadarıyla, egitimim bittikten sonra ulkede bir sure daha calismak, alisabilirsem yasamak icin neler yapman gerekiyor? Yardimci olursanz sevinirim.

 4. Dilci dedi ki:

  İrlanda öğrenci vizesi almak zor mu? irlanda dil okuluna gidip, orada yaşamak istiyorum.

 5. Ayşe dedi ki:

  52 yaş Öğretmen emeklisiyim..Maaş+maaş kadar kira gelirim var..İrlanda veya İngiltere de yaşamak için (çalışacak iş de olabilir) ne yapmalıyım..Ama lisan yok..Orda 6 ayda öğrenmeye açığım..

 6. Fereset dedi ki:

  İrlandaya gitmek istiyorum eşim burda işçi gitmem zor olurmu

 7. Arda dedi ki:

  Merhaba ben irlanda da yaşamak istiyorum yerleşmek için ne yapmam gerek ne tür bir iş yapsam orada yaşayabilirim bilgi verirseniz sevinirim saygılar.

 8. Alper dedi ki:

  Yaşım 42 Adanalı yım İrlandalı bayan ile evlenip Yaşamımın geri kalan kısmını İrlanda da yașamak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekir İrlandalı bayan ile tanışmak için ne yapmam gerekiyor kader beni İrlanda ya götürmek istese her şey kolayda sebepler aleminde bir sebebim yok ama ben ırlandada gitmek ve İrlandalı bir hanım ile evlenmek istiyorum lütfen hayra vesile olun

 9. Melike Seyirt dedi ki:

  Merhaba. Ben 32 yaşında özel sektörde tarih öğretmeniyim eşim 37 yaşında denizci ve 17 aylık bir kızımız var. İrlandaya yerleşmek ve orada çalışmak istiyoruz. Şuan mülteciler nedeniyle avrupanın kapılarını kapattıgını ve çok şiştiğini biliyorum bizim için irlandaya yerleşmek mümkün olabilir mi ve nasıl bir yol izlemeliyiz.

 10. mesut can dedi ki:

  merhabalar ben beden eğitimi futbol antrenörlüğü mezunuyum kız arkadaşım irlanda vatandaşı ve orada yaşıyor fakat kvk borçlarımdan dolayı bankalar tarafından hacizliyim ve banka hesabı kullanamıyorum parasal işlemleri yapamıyorum bundan dolayı sigortasız çalışıyorum irlandaya gitmek ve orada yeni bir hayat kurmak istiyorum orta seviye ingilizcem var irlandaya gitmenin en kolay yolunu bana açıklarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Vize Vatandaşlık Rehberi dedi ki:

   Evlilik gibi bir düşünceniz varsa en kolayı bu olacaktır Mesut bey.
   Onun haricinde dil eğitimi için gidip bu süreçte iş bulmayı deneyebilirsiniz.