İrlanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

İrlanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

İrlanda vatandaşlığı nasıl alınır ya da İrlanda’da yaşamak istiyorum diyorsanız; bu güzel ülkede vatandaş olmak için gerekli şartları inceleyebilir ve başvuruda bulunabilirsiniz.

İrlanda vatandaşı olmak için birkaç yolunuz var ancak bu yöntemlerden en zoru doğrudan başvuruda bulunmanız. Yani doğum, evlilik gibi durumlar söz konusu değilse başvurunuzun olumlu sonuçlanmama ihtimali  de var.

İrlanda çifte vatandaşlık uygulamasında izin veren ülkelerden bir tanesidir. Ancak bu noktada önemli olan hali hazırda vatandaşı olduğunuz ülkenin çifte vatandaşlık konusundaki yasaları.

Vatandaşı olduğunuz ülke çifte vatandaşlık uygulamasına izin veriyorsa; İrlanda vatandaşı olmak için eski vatandaşlığınızdan çıkmanız gerekmez. Türkiye çifte vatandaşlık uygulamasına izin verdiğinden Türk vatandaşlığından çıkmadan İrlanda vatandaşlığına başvuruda bulunabilirsiniz.

Ülkede yaşayabilmek için her şeyden önce ülkede yasal olarak bulunmanız gerekmektedir. İrlanda oturma ve çalışma izni konularında diğer ülkeler gibi hassastır. İrlanda’da çalışmak istiyorum diyor ve bu fırsatı vatandaşlığa çevirmek istiyorsanız; şartlarınızı gözden geçirebilirsiniz.

İrlanda Vatandaşlık Şartları

Göçmen olarak İrlanda’ya gitmek için gerekli şartları taşıyor olmanız önemlidir. İrlanda göçmenlik şartları yetişkinlere ve çocuklara göre değişiklik göstermektedir. Bu durumda vatandaşlık başvurusundaki şartları 18 yaş altı ve 18 yaş üstü gruplar şeklinde ayrılmaktadır.

Yetişkinler için İrlanda Vatandaşlık Şartları

Yetişkinler için şartlarda ilk husus kişinin 18 yaşını doldurmuş olmasıdır. Ülkede oturum izni dahilinde bulunuyor olmak İrlanda vatandaşlık şartlarında en önemli noktalardan birisidir.

Karakterinizin iyi olması, vatandaşlık törenine katılmayı kabul etmek vatandaşlık için diğer şartlardır. Tüm bu şartları taşımadığı halde kökeninde İrlanda olanlar, İrlanda’nın devlet işleri için başka ülkede yaşayanlar ve kanunen vatansız ilan edilmiş kişiler İrlanda vatandaşlığına başvuruda bulunabilirler.

Çocuklar için İrlanda Vatandaşlık Şartları

18 yaşın altındaki kişiler İrlanda vatandaşlığına doğrudan başvuru yapamazlar. Başvurular, çocukları temsil eden yasal temsilcileri tarafından yapılmalıdır.

Eğer ebeveyn kendisi için vatandaşlık başvuru yapıyorsa çocuğu için de başvuruda bulunabilir. 2005 yılından sonra, İrlanda’da dünyaya gelmiş çocuklar, doğduğu sırada vatandaşlık almamışsa ilerleyen zamanlarda 5 yıl boyunca İrlanda’da ikamet ettikten sonra başvuruda bulunabilirler.

İrlanda Vatandaşlık Başvuru için İstenen Belgeler

İrlanda vatandaşlığı için istenen belgeler, başvuru yoluna göre değişiklik göstermektedir. Hatta başvurunun hangi yolla yapılacağına göre farklı başvuru formları vardır. Başvuru sırasında bu formlar eksiksiz ve doğru bilgiler verilerek doldurulmalıdır.

İrlanda Vatandaşlık Başvurusu için İstenen Zorunlu Belgeler

İrlanda vatandaşlık başvurusu için pasaportunuzu ve pasaportunuzun fotokopisini hazır etmelisiniz. Kimlik bilgilerinizin yer aldığı belgeyi de mutlaka temin etmelisiniz.

Temiz kağıdınızı, doldurulmuş başvuru formunuzu ve ikamet bilgilerinizi gösterir belgeyi de başvuru sırasında hazır bulundurmalısınız.

İrlanda Vatandaşlık Başvurusu için İstenen Özel Belgeler

Başvurunuzu evlilik, doğum gibi sebeplerle yapıyorsanız; yetkililer sizden bazı ek belgeler talep edebilirler. Evlilik yoluyla başvurularda evlilik cüzdanı fotokopisi, eşin pasaport fotokopisi, varsa çocukların kimlik bilgileri başvuru sırasında hazır olmalıdır.

İrlanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

İrlanda’dan vatandaşlık almak için ikamet, evlilik, doğum gibi alternatifleriniz vardır. Başvurunuzun hangi yolla olacağına göre şartlar, gerekli belgeler ve dolduracağınız başvuru formu değişiklik gösterir.

Şartlarınız uygunsa hangi yolla olursa olsun vatandaşlık hakkı kazanabilirsiniz ama çok uygun bir aday olsanız da bu, başvurunuzun onaylanacağı anlamına gelmeyecektir.

Evlilik Yoluyla İrlanda Vatandaşlığı

Evlilik yoluyla başvuruda bulunan 18 yaş üstü kişiler başvuru esnasında form 8’i dolduracaktır. İrlanda vatandaşlığını evlilik yoluyla almak için İrlanda vatandaşı ile evlenmek ve evliliğin üzerinde en az 3 yıl geçmiş olması şarttır.

Başvurudan önceki 1 yıl boyunca ülkede kesintisiz olarak yaşamış olmak şarttır. Ayrıca son 5 yılın en az 3 yılını da İrlanda’da yasal olarak geçirmiş olmak gerekiyor.

İkamet Yoluyla İrlanda Vatandaşlığı

İkamet yoluyla İrlanda vatandaşlığı başvurusunda oturma süreleri diğer yollara göre daha zorlayıcıdır. Bu yolla başvuru yapacak kişilerin son 9 yılın en az 5 yılını yasal yollarla İrlanda’da geçirmiş olması gerekmektedir.

Başvuru tarihinden önceki 1 yılda İrlanda’dan ayrılmamış olmanız da önemlidir. İkamet yoluyla başvurularda ikamet izninize dair tüm belgeleri hazır etmelisiniz. Ayrıca göçmen kimliğinizin güncel durumda olması konusunda özen göstermelisiniz. İkamet yoluyla başvuru yapacak kişiler form 8’i doldurmalıdır.

Doğum Yoluyla İrlanda Vatandaşlığı

Doğum yoluyla vatandaşlık başvurularında başvuruyu yapan 18 yaşından küçük olacağı için işlemler varisler tarafından yapılmalıdır. Bu durumda genel başvurular için form 9 doldurulmalıdır ama başvuruda bahsi geçen çocuğun İrlanda’da doğmuş olması durumunda form 11 doldurulmalıdır.

İrlanda Vatandaşlık Başvurusu Süreci

İrlanda’ya vatandaşlık başvurunda bulunacak kişiler kendi şartlarını, şartlara uyumunu ve nereye başvuru yapacağını bilmelidir. Başvuru süreci başlayıp sonra erdikten sonra eğer başvurunuz kabul edilirse vatandaşlık törenine katılmanız gerekecektir.

İrlanda Vatandaşlık Başvurusu Nereye Yapılır?

İrlanda göçmenlik başvurusu konularında yetkili birim İrlanda Adalet ve Eşitlik Bakanlığı’dır. Tüm şartları taşısanız da, çok uygun bir aday olsanız da yetkililer başvurunuzu uygun bulmayabilir. Başvuru İrlanda Adalet ve Eşitlik Bakanlığı’na yapılsa da belgeleri toparlarken birçok kuruma gitmeniz gerekebilir.

İrlanda Vatandaşlık Başvurusu Sonucu

Vatandaşlık başvurunuzu yaptıktan sonra sonuç tarafınıza en kısa sürede bildirilecektir. Yıl içinde düzenli olarak yapılan vatandaşlık töreninin bildirisi de 4-5 hafta önceden yapılacaktır.

18 yaş altı kişilerin törenlere katılmasına gerek yoktur ve sonuç kendilerine posta yoluyla iletilecektir. Vatandaşlık başvurunuz reddedilirse yeniden yapılacak başvurularda ret sebeplerine dikkat edilmeli ve nedenler ortadan kalktıktan sonra yeniden başvuru yapılmalıdır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. erhan dedi ki:

    selam ben irlanda vatandaşı olmak istiyorum fakat dil pek fazla bilmiyorum yinede kabul ederlermi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir