Japonya Vizesi Nasıl Alınır?

Japonya vizesi nasıl alınır merak edenler için hazırladığımız bu yazıda Japonya için vize çeşitlerini(eğitim, çalışma, turistlik vs.) inceledik ve püf noktalarına değindik.

Paylaş

Turistik, gezme, eğlenme amacıyla Japonya’ya gitme niyetiniz varsa 3 ay gibi bir süre için vize işlemi uygulanmamaktadır. 90 gün boyunca yalnızca turistik ziyarette bulunacağınız göz önünde bulundurularak herhangi bir vize zorunluluğunuz yoktur. Bunun yanında bilhassa daha önce Japonya’ya gelmiş ancak farklı nedenlerden sınır dışı edilmiş olan kişiler, vizeli ya da vizesiz ülkeyi ziyaret edememektedir.

Aynı yasak, giriş kurallarına uymayan kişiler için de geçerlidir. Gizli ya da kaçak yollarla girdiğiniz tespit edildiğinde ülke sınırlarına bir daha girmeniz mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir: Japonya’ya Nasıl Yerleşilir?

Japonya’ya Giderken Kimler Vize Almalıdır?

Japonya’ya girmek istediğinizde elinizde bulunan pasaport eski tip pasaportlardansa muhakkak vize şartı aranmaktadır. Eski tip pasaportlardan kasıt ise çip bulundurmayan pasaportlardır.

Eski pasaport sahiplerinin Japonya seyahati sırasında vizelerinin muhakkak yanlarında olması gerekmektedir. Aksi halde girmeleri mümkün değildir. Bu genel şart, 3 aylık turistik geziler için de mecburidir.

Eski tip pasaport sahipleri, Japonya için bilet alırken bu durumu göz önünde bulundurmalıdır. Çünkü bazı havayolu firmaları da eski tip pasaport sahibi vatandaşları uçağa almamaktadır. Soruşturma geçirmemek, havaalanında zor duruma düşmemek adına vize işlemlerinizi tam yapmanız esastır.

Japonya’ya Giriş Vizeleri Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Japonya’ya vize almak isteyenler, resmi görevli vizesi alabilirler. Devlet tarafından görevlendirilen ve orada bu görev üzerine çalışanlar, bu vizeye sahip olabilir.

Resmi görevli vizesi dışında, çalışma vizesi almak da mümkündür. Japonya’da iş yeri açmak isteyen ya da farklı yatırımlar ile ülke ekonomisine destek sağlayanlar özel vize alabilmektedir.

Japonya’ya giriş vizelerinden bir diğeri genel vizedir. Genel vize dışında kısa süreli konaklama vizesi ve transit vize de bulunmaktadır. Tüm bu vize çeşitlerinin haricinde özel vize alabilmek de mümkündür.

Japonya için Transit Vize Nasıl Alınır?

Aktarmalı yolculuklarda ciddi sorunlara neden olabilen transit vize uygulaması, Japonya’da da mevcuttur. Farklı bir ülkeye geçmek için Japonya sınırlarına dâhil olmanız gerekirse ülke transit vize şartı sunmaktadır. Bu nedenle ülkeye giriş yapmadan önce muhakkak belgenizin tamamlanması gerektiğini unutmamalısınız.

Transit vize için; kişinin kendi tarafından doldurulmuş başvuru formu, biyometrik fotoğraf, 10 yıldan eski olmayan pasaport, uçak bileti, rezervasyon belgeleri, gideceğiniz ülke için izin belgesi gerekmektedir.

Tamamladığınız bu belgeleri başvuru esnasında vermelisiniz. Sonrasında farklı bir ülkeye gitmek istediğinizde transit vize ile Japonya’dan geçebilirsiniz.

Japonya için Kısa Süreli Vize Nasıl Alınır?

Japonya’ya girmek isteyen Türk vatandaşlar için 3 aylık vizesiz giriş hakkı tanınmaktadır. Giriş hakkınızı uzatmak istediğinizde ise kısa süreli vize temin etmeniz gerekmektedir.

Pasaportunuz, sağlık belgeniz, kimliğiniz, biyometrik fotoğraflarınız ve şahsınız tarafından doldurulmuş başvuru formunuz bizzat kendiniz tarafından teslim edilmelidir. Gerekli belgeleri teslim ettikten sonra birkaç ay içinde kısa süreli vizenizi almanız mümkündür.

Kısa süreli vizelerde ülkeye ne için giriş yaptığınız önemlidir. Aile akraba ziyareti, kısa süreli iş fırsatı, yalnızca turistik gezi gibi pek çok sebeple kısa süreli vize alabilirsiniz.

Her sebebe bağlı olarak evraklarda değişiklik yapılabilmektedir. Özellikle nerede ikamet edeceğiniz vize için önemlidir. Çalışacaksanız işveren kişinin mektubu, öğrenciyseniz öğrenci belgesi evraklar içine yerleştirilmelidir.

Eğitim için Japonya Vizesi Nasıl Alınır?

Süreli eğitim amacıyla Japonya’ya gitmek isteyenler öncelikle vizelerini temin etmeliler. Vize işlemleri biraz uzun sürdüğü için bu konuda takvimlerini iyi ayarlamalılar.

Öğrenim vizesi almak isteyenler muhakkak kabul belgelerini gerekli evraklarla birlikte sunmalılar. Hangi okuldan kabul aldıysanız o okulun belgesini temin etmelisiniz. Kabul belgesi dışında ortak belge olarak nitelendirilen;  pasaport, kimlik, fotoğraf, başvuru formu, sağlık belgesi de tamamlanmış olmalıdır.

Öğrenim için Japonya’ya gitmek isteyenler, seyahat belgelerini yanlarında bulundurmalılar. Havaalanında sorulduğunda evraklarını rahatlıkla gösterebilmeliler. Bunun dışında kalınması planlanan yerin belgeleri de temin edilmelidir.

Yurtta, apartta ya da otelde kalacaksanız ikametgâh belgesini girişte yanınızda bulundurmalısınız. Bu belgeleri temin edemezseniz rezervasyon ya da yurt sözleşmeleri de kabul edilecektir.

Öğrenim amacıyla vize almak isteyen kişi, henüz 18 yaşından büyük değilse ebeveynleri noter tasdikli muvafakatname almalıdır.

Turistik Gezi için Japonya Vizesi Nasıl Alınır?

Turistik amaçlı ziyaret etmek istediğiniz ülke Japonya ise 90 güne kadar vizeye ihtiyacınız olmayacaktır. 3 ay vizesiz giriş hakkınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Vize sorulmayan kişiler pasaportları yeni olan kişilerdir.

Eğer pasaportunuzda çip yoksa Japonya’ya girerken vizeniz olmak zorundadır. Ya vize alıp girmelisiniz ya da pasaportunuzu yenilemelisiniz.

Turistik gezi için daha uzun kalacaksanız bu durumda vize zorunludur. Ülkeye gezmek için girdiğinizde ortak belgeler dışında bir de gelir belgesi temin etmeniz gerekmektedir.

Düzenli gelir belgesi, gezi esnasında yanınızda ne kadar para olduğu önemlidir. Bunlar dışında hangi otelde kalacaksanız rezervasyon işlemlerinin olduğu belge de vizeyle birlikte yanınızda olmalıdır.

Japonya Vizesi için Nereye Başvuru Yapılmalı?

Japonya’da vizesiz ya da vizeli kalmak için yalnızca belli süreniz bulunmakta. Eğer 3 aydan fazla kalmayı düşünüyorsanız muhakkak vize işlemleriniz eksiksiz tamamlanmalıdır.

Gerekli evraklar, başvuru formları ve daha pek çok belge için İstanbul Japonya konsolosluğuna başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun dışında başvuru yapmak istediğinizde gidebileceğiniz bir diğer il de Ankara’dır. Ankara Japonya Büyükelçiliği de vize işlemlerinizle ilgilenecek, doğru yönlendirmeleri yapacaktır.

Japonya Vizesi için Vize Ücreti Ne Kadar?

Her yıl düzenli olarak değişkenlik gösteren vize ücretleri resmi internet sayfalarından takip edilmelidir. Japonya vizesi için son değişiklikler; genel giriş vizesi 60 TL, çoklu giriş vizesi 120 TL, transit vize 15 TL olarak düzenlenmiştir. Vize işlemlerinizi başlatmadan önce başvuru yaptığınız yerden gerekli ücret bilgisini almalısınız.

Japonya için Aile Vizesi Nasıl Alınır?

Japonya’da evlilik gerçekleştirmek isteyenler ya da biyolojik olarak çocuk sahibi olanlar aile vizesi alma şansına sahiptir. Spouse or child of Japanese national visa adı ile temin edilen vize, bay bayan fark etmeksizin verilebilmektedir.

Eğer Japon vatandaşı olan herhangi biriyle evlenmek isterseniz 1 ya da 3 yıl içinde vizeyi temin etme şansınız bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak büyükelçiliğe ya da konsolosluğa teslim etmeniz gereken belgeler ise; pasaport, başvuru formu, fotoğraf, uygun olduğunuza dair belge ve sağlık raporudur.

Japonya Havaalanında Yolcuları Vize ile İlgili Bekleyenler

Japonya’ya hangi sebeple gelmiş olursanız olun görevliler tarafından bir takım sorulara maruz bırakılmaktasınız. Sorulara doğru cevap verdiğinizde, herhangi şüpheli davranış sergilemediğinizde rahatlıkla giriş yapabilmeniz mümkündür.

Havaalanı görevlileri, giriş yaptığınız zaman Japonya’ya ne için geldiğinizi, ne kadar kalacağınızı, nerede ikamet edeceğinizi, ne işle meşgul olduğunuzu soracaklar.

Giriş amacınıza uygun cevaplar vermeniz bu noktada önemlidir. Sorulara cevap verdikten sonra vesikalık resminizin çekilmesi gerekmektedir. Arkasından gerekli belgeler için parmak izi alınmaktadır.

Havaalanından çıkarken birkaç soru da Japon polisler tarafından sorulmaktadır. Ne kadar kalacağınız ve ne amaçla geldiğiniz dikkatle cevap vermeniz gerekenlerdir. 

Japonya Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Gerçekleşir?

Japonya vize işlemlerine başvuru yaptığınızda hangi vizeyi alacağınız önemlidir. Çünkü buna bağlı olarak sürecin hızlandırılması gerekebilir. Eğer diplomatik görevler için vize almak isterseniz işlemleriniz hızla sonuçlanacaktır.

Evlenmek için vize başvurusunda bulunursanız 1-3 yıl arasında işlemler tamamlanmaktadır. Genel vizeler ise genellikle birkaç ay içinde hazır hale getirilmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. besim dedi ki:

    japonya gitmek çalışmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim saygılar

  2. Mehmet Tekin dedi ki:

    Mutlaka bir gün Japonya’ya gitmek istiyorum. Japonya vizesi de 90 güne kadar gerekli değil biliyorum ama hayat o kadar pahalı ki cesaret edemiyorum tatil için bile.

  3. Eray Kutlu dedi ki:

    Ben vize alırken hiç zorlanmadım 4 5 kez aldım. Fakat sorun yaşayanlar olabiliyor. Örneğin transit vize uygulaması her ülkede yok olanlarda da çok katı kuralları olmuyor ama Japonya’da sorun olabiliyormuş. Ne kadar doğrudur bilmiyorum ama bir araştırmakta fayda var bu konuyu iyice.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir