Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Kanada Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Kanada Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Kanada Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Kanada çalışma izni nasıl alınır sorusu, Kanada’da çalışmak isteyenler için önemli bir sorudur. Cevabı merak edilen bu soruların özellikle iş sıkıntısı yaşayan kişiler tarafından sıkça sorulduğu bilinmektedir.

Kanada refah seviyesinin yüksek olduğu hemen herkesin çalışmak isteyebileceği ülkeler arasında yer almaktadır. Gerekli şartların sağlanması halinde Kanada’da çalışma izni almak pek de zor değildir. Bunun yanında özellikle prosedür kısmında hassas davranılması, olabildiğince profesyonel adım atılması tavsiye edilmektedir.

Kanada her türlü vize, izin işleminde ince eleyip sık dokuyan ülkelerdendir. Bu nedenle Kanada’da çalışmak isteyen herkes bu durumu aklında bulundurmalıdır. Süreç biraz zorlu olsa da sonrasında izin alabilmenin mümkün olduğu unutulmamalıdır.

Kanada Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Kanada çalışma izni ekşi sözlük gibi sosyal platformlarda da sık sık konuşulan bir işlemdir. Bu süreçte kişilerin gerekli adımları atmaları ve sonrasında sabırlı olmaları esastır. Bu bakımdan önce çalışma izni nasıl alınır öğrenmek daha sonra bunun için gerekli çabayı göstermek gerekmektedir.

Kanada’da çalışmak istiyorum diyorsanız her şeyin başlangıcı iş teklifi almanıza dayanmaktadır. Ülkede bulunan herhangi bir firmanın size iş teklifinde bulunması zorunludur.

Nasıl olsa orada iş bulabilirim deyip yola çıkmak pek de mümkün değildir. Türkiye’den ayrılmadan önce Kanada’da iş bulmalısınız. Bulduğunuz iş yerinin size teklif, davet mektubu göndermesini istemelisiniz. Sonrasında işlemlere başlayabilirsiniz.

Kanada Çalışma İzni Başvurusu

Kanada’da iş bulan ve iş yeri tarafından kabul edilen kişiler, davet mektubunu posta aracılığıyla alabilirler. Davet mektubunu aldıktan hemen sonra Kanada Çalışma Bakanlığı’na başvuruda bulunmak gerekmektedir. Bu süreç henüz izin alma süreci değildir çünkü çalışma bakanlığından onay alamamanız halinde hiçbir şekilde çalışma izni almanız mümkün olmayacaktır.

Kanada Çalışma Bakanlığı’na iş teklifinizi, mektubunuzu göndermeniz gerekmektedir. Bu süreç daha çok iş yeri ile ilgilidir çünkü size neden ihtiyaç duyulduğunu anlamaya çalıştıkları bir süreçtir.

Ne zaman çalışacaksınız, hangi pozisyonda çalışacaksınız ya da ne kadar maaş alacaksınız her biri incelenecektir. Sonrasında onay verilecek ve Kanada çalışma izni prosedürleri başlayacaktır.

Kanada Çalışma İzni Almak Zor mu?

Kanada çalışma başvurusunda bulunan hemen herkesin aklında aynı soruş işareti bulunmaktadır. Bu soru işareti, çalışma izni alıp alamamaya yönelik bir sorudur.

Çalışma izni almak mümkündür çünkü Kanada, işçi açığını kapatabilmek için her yıl on binlerce işçi alımı yapmaktadır. Bu süreç hem nitelikli eleman açığını kapatmakta hem de Kanada’nın dış ticarette daha fazla söz sahibi olmasını sağlamaktadır.

Birçok kişi Kanada’nın yalnızca belli ülkelerden işçi aldığına inanmaktadır ancak bu doğru bir tespit değildir. Kanada, dünyanın herhangi bir ülkesinden yapılacak tüm başvuruları değerlendirmektedir. Şartların sağlanması halinde herhangi bir ayrım yapılmaksızın çalışma iznine onay verilmesi mümkün olmaktadır.

Kanada Çalışma İzni Çeşitleri

Kanada çalışma izinleri birkaç türe ayrılmaktadır. Bu türler kişinin çalışmak istediği sektöre, tecrübesine, nitelikli olması durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Herkesin çalışmak istediği iş yerine ve mevkisine bağlı olarak farklı çalışma izinleri verilebilmektedir. Bu nedenle önce çalışma izinlerinin türleri hakkında fikir edinilmesi tavsiye edilmektedir. Sonrasında kısa süre içerisinde başvuru yapılıp onay alınabilmesi mümkün olmaktadır.

Kanada’da geçici çalışma izni almak isteyenler ile uzun süreli izin almak isteyenler farklılık gösterebilmektedir. Bu açıdan başvuru yaparken ne kadar süreliğine çalışmayı düşündüğünüzü de belirtmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kanada Kampüs Dışı Çalışma İzni

Kanada’da eğitim alan ve eğitimini tamamlarken diğer yandan çalışmayı düşünen kişiler, kampüs dışı çalışma iznine başvuru yapmak zorundadır.

Kampüs dışı çalışma izni durumu için öncelikle şartlara uygun bir eğitim kurumunda, eğitim aldığınızı ispat etmeniz beklenmektedir. Daha sonra başvurularınızı yapmalısınız.

Kampüs dışı çalışma izninde azami olarak 20 saat kadar çalışmanız mümkündür. Haftalık olan bu saatlere ayak uydurmanız, eğitim alırken diğer yandan rahatlıkla çalışmanızı da mümkün kılacaktır. Özellikle devlet üniversitelerinde okuyan öğrencilerin bu avantajdan yararlanmaları tavsiye edilmekte sıkça öneride bulunulmaktadır.

Kampüs Dışı Çalışma İzni Süresi Ne Kadardır?

Kanada iş ilanları için küçük bir araştırma yaptığınızda çoğunun gençlere yönelik olduğunu görebilirsiniz. Ülkede çalışabilecek genç nüfusa ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle özellikle üniversite çağındaki kişilere kampüs dışı çalışma izni verilmektedir. Bu iznin kampüsün dışında para kazanma fırsatı yaratması çok büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Kanada’da öğrenci olmak aynı zamanda çalışan olmaya engel değildir. Kampüs dışı çalışma izni alan kişiler, öğrencilik süreleri sona erene dek çalışma izni süresini kullanabilmektedirler. İznin özellikle eğitim süresi ile kısıtlı olduğu unutulmamalıdır.

Kanada Kalıcı ve Geçici Çalışma İzni, Başvuru, Şartlar ve Gerekli Belgeler

Kanada Kalıcı ve Geçici Çalışma İzni, Başvuru, Şartlar ve Gerekli Belgeler

Kanada Açık Çalışma İzni

Kanada açık çalışma izni, çalışma izni türleri arasında en çok tercih edilendir. Oldukça geniş bir yelpazeyi kapsayan bu izin sayesinde çalışmak isteyen binlerce kişi kolaylıkla izin alabilmektedir.

Kanada’da çalışmak için ve de açık çalışma iznini tercih edebilmeniz için belli başlı bir statünüz olmak durumundadır. Bu iznin yalnızca belli meslekler kapsamında verildiği ve şartları uygun olursa temin edilebildiği görülmektedir. Bu bakımdan araştırma sürecinizde mesleğinizin açık çalışma izni almak için uygun olmadığını bilmeniz gerekmektedir.

Kanada Açık Çalışma İzni Kimlere Verilir?

Kanada’da öğrenci olan birinin velisi iseniz bu durumda açık çalışma iznine sahip olabilirsiniz. Bunun yanında ailenizden herhangi biri Kanada sınırları içerisinde çalışma iznine sahip olarak çalışıyorsa siz de açık çalışma iznini alabilirsiniz.

Kanada göçmenlik başvurusunu Kanada’da iken yaptıysanız ve ailenizle birlikte yaşıyorsanız bu durumda açık çalışma izni alanlardan biri olabilirsiniz.

Göçmenlik yerine mülteci olarak başvuru yapmış olan kişilerin de çalışma izni temin edebilmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca mülteci durumunda yalnızca kendiniz değil aileniz de açık çalışma izni alabilmektedir.

Kanada’da oturma iznine sahip olan kişilerin açık çalışma izni alması mümkündür. En az 6 aylık oturma iznine sahipseniz açık çalışma izni sizleri bekliyor olacaktır.

Kanada Açık Çalışma İzni Ailede Kimleri Kapsar?

Kanada’da yer alan kişilerin açık çalışma izni için başvuru yapmaları durumu yalnızca kendileri için geçerli değildir. Yasalar gereği, kişinin açık çalışma iznini elde edebilmesi ailesi için de elde etmesi manasına gelmektedir. Bu durumda kişinin eşinin çalışmak istemesi halinde eşi de doğrudan açık çalışma iznine sahip olabilmektedir.

Açık çalışma iznini alan bir başka aile üyesi de çocuklardır. Çalışma yaşına gelmiş olarak kabul edilen çocuklar, çalışma iznine doğrudan sahip olmaktadır. Yasal olarak çalışma yaşını doldurmamış olanlar ise hiçbir şekilde kabul edilmemektedir.

Kanada Co-Op Çalışma İzni 

Kanada’da dil okulu ya da üniversite gibi kurumlarda eğitim alan kişi sayısı yadsınamayacak kadar çoktur. Bu eğitimi alan kişiler, eğitim aldıkları alanlarda co-op çalışması yapabilmektedirler.

Co-op çalışmasının en net açıklaması eğitim stajıdır. Eğitim aldıkları alanda staj yapmaları zorunlu kılınmaktadır. Dolayısıyla kişilerin yasal olarak çalışabilme izni almaları gerekmektedir.

Co-op çalışma izni, eğitim alanının dışına çıkmama kuralına dayandırılmaktadır. Hangi alanda staj yapılması gerekiyorsa yalnızca bunun için alınan izni kapsamaktadır. Farklı bir işte çalışmak isteyenler bunun için başka bir çalışma iznine başvuru yapmak durumundadır.

Co-Op Çalışma İzni Uzatılabilir mi?

Türkiye’deki zorunlu staj durumuyla benzerlik gösteren co-op çalışma durumu, öğrenciler için geçerli olan bir durumdur. Eğitim alırken diğer yandan çalışmak hoşuna giden birçok kişi uzatıp uzatmayacağını merak edebilmektedir.

Co-op temelinde çalışan kişilerin stajlarını uzatabilme gibi bir şansı yoktur. Dolayısıyla bu çalışma temeline dayalı olarak aldıkları izni de uzatabilmeleri mümkün olmamaktadır.

Co-op çalışma iznini aldıktan sonra çalışmaya devam etmek isteyen kişiler tercih edebilecekleri ve uyum sağladıkları diğer çalışma izinlerinden birini alarak çalışma hayatlarına bu izinle devam etmek durumundadırlar.

Kanada Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni

Kanada özellikle gençlerin iş bulabilme amacıyla en çok başvuru yaptığı adreslerden bir tanesidir. Böyle olduğu için çalışmaya verilen izin evraklarında ve kurallarda bazı düzenlemeler yapılmaktadır. Bu düzenlemeler sonucunda gündeme gelen bir başka çalışma izni ise mezuniyet sonrası çalışma iznidir.

Kanada’da çalışma ücretleri pek çok kişi için idealdir. Bu nedenle mezuniyet sonrasında çalışma izni almak önemlidir. Kriterleri uygun olan bir eğitim kurumunda en az 8 aylık eğitim programını tamamlamış olan herkes mezuniyet sonrası çalışma iznini almış olacaktır.

Mezuniyet sonrası çalışma iznine sahip olan bir birey istediği herhangi bir işte çalışabilme özgürlüğüne sahiptir. Kendi bulduğunuz bir işte sorunsuz şekilde çalışabilirsiniz.

Mezuniyet Sonrası Çalışma İzninin Geçerlilik Süresi

Kanada’da çalışma izni almak için harekete geçen biri belli bir süreliğine çalışmak isterse mezuniyet sonrası çalışma izni oldukça idealdir. Bunun için ayrılmış olan süre en az 3 yıl olarak belirlenmektedir.

Kişi en az 3 yıl Kanada’da kalıp çalışmayı sürdürmek isterse bu çalışma izni ile istediği herhangi bir işe giriş yapabilmektedir.

3 yıllık çalışma sürecinin sonuna gelindiği zaman mezuniyet sonrası çalışma izninin süresini uzatabilme gibi bir şansınız bulunmamaktadır. Kişi, çalışmak isterse diğer çalışma izinlerinden herhangi birine geçiş yaparak Kanada’da kalmayı sürdürebilmektedir.

Kanada Evlilik Çalışma İzni

Kanada’da evlilik hayali olan biri, ülke vatandaşlarından herhangi biri ile evlenirse bu durumda çalışma izni alması kolay olacaktır. Evlilik aracılığıyla başvuru yapıldığı zaman çalışma izni ve oturma izni beraberinde kolayca verilebilmektedir. Bu durum aile geçindirebilme, eşine ve çocuklarına bakabilme durumunda olduğu için erkekler için daha hızlı gerçekleşebilmektedir.

Kanada’da evlenen ve yasal olarak oralı biriyle birlikte olan kişiler, çalışma izni için uzun süre beklemek zorunda kalmazlar. Evlilik tüm bu sürecin hızlı şekilde gerçekleşmesini mümkün kılan bir süreçtir.

Kanada Çalışma İzni İçin Gereken Şartlar

  • Kanada’da çalışma izni alabilmek için aranan ilk şart, çalışma vizesinin süresi dolduğunda ülkeyi terk edeceğinizi ispat etmenizdir. Ülkeden ayrılacağınızı kanıtlamak için dönüş biletleri gibi evraklar yeterli olabilmektedir. Bu konuda göçmenlik bürosu son derece katı kurallara sahiptir.
  • Kanada’da çalışırken ailenize ve kendinize bakabilecek kadar paraya sahip olmanız gerekmektedir. Aranan bu şart bulduğunuz iş için de geçerlidir. Hem geçinebileceğiniz hem de sonrasında ülkenize dönebilmenizi sağlayacak kadar paranızın olması gerekmektedir.
  • İstenen evrakları eksiksiz şekilde teslim edebilmek de gerekli şartlar arasında yer almaktadır.
  • Kişinin çalışma izni alabilmesi için herhangi bir suça bulaşmamış olması gerekmektedir. Herhangi bir suça bulaşılması halinde çalışma izinlerinin alınması mümkün olmamaktadır.
  • Kanada’nın güvenliğini riske atmayacağınıza dair sizden emin olunması da son derece önemlidir. Bu durum neticesinde gerekli görülmesi halinde tıbbi muayene olunması şartı da bulunmaktadır.

Kanada Sürekli Çalışma İzni

Kanada’da sürekli çalışmak isteyen kişiler de sürekli çalışabilmek için özel izin almak zorundadırlar. Bu izinlerin temelinde 3 adet program yer almaktadır. Federal yetenekli işçi programı, federal yetenekli ticaret programı ve Kanada deneyimi sınıflandırma programı bulunmaktadır.

Çalışma izni alabilmek için bu programlardan herhangi birine katılıp gerekli kriterleri sağlayabilmeniz gerekmektedir. Bu kapsamda sürekli çalışabilmek için adım adım başvuru sürecini takip etmelisiniz.

Kanada Federal Yetenekli İşçi Programı

Yetenekli işçilerden biri olduğunuza inanıyorsanız sürekli çalışma izni almak için federal yetenekli içi programına katılmanız gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek için 10 yıl içerisinde en az 1 yıl nitelikli iş tecrübenizin olması şarttır.

Kendi alanınızda eğitim aldığınızı kanıtlayan bir belge ve dil testi sonucu, programa dâhil olmanız için yeterli kabul edilmektedir. Bunu sağlayabilmek için İngilizcenizin gerçekten iyi durumda olması şarttır.

Yetenekli işçi programından sonra hem çalışma iznini almanız hem de sonrasında istediğiniz gibi bir işte çalışmanız mümkündür. Bunun için İngilizce veyahut Fransızca sınavlarından 100 üzerinden 67 puan almanız yeterli kabul edilmektedir.

Kanada Federal Yetenekli Ticaret Programı

Kanada’da uzun sürekli çalışma iznini alabilmek için katılınabilecek programlardan biri de ticaret alanıyla ilgilidir. Bu program neticesinde izin alabilmek için en az 1 yıllık tam zamanlı iş teklifi almış olmanız gerekmektedir. Bununla beraber en az 2 yıllık ticari donanıma ve iş sahasında tecrübeye sahip olunması istenmektedir.

Nitelikli ticaret yapabilmek için kişinin yabancı dil sınavlarını da vermesi gerekmektedir. Yabancı dil olarak İngilizce ya da Fransızcayı çok iyi düzeyde konuşabiliyor olmanız istenmektedir.

Kanada Deneyimi Sınıflandırma Programı

Türkiye’den Kanada’ya giden ve bir süre burada yaşayan kişiler, zaman içinde kalıcı çalışma izni istemektedirler. Deneyimli olanları değerlendirebilmek adına deneyim sınıflandırma programlarının yapıldığı bilinmektedir. Bu programlara katılan pek çok kişi,  kalıcı şekilde çalışma izni alabilmektedir.

Program için aranan temel şart tam zamanlı 12 aylık iş tecrübesidir. Alanınızda sahip olduğunuz 12 aylık tecrübenin tamamını Kanada’da geçirmiş olmanız gerekmektedir. Ayrıca bununla beraber dil testlerinden de iyi birer puan alabilmeniz istenmektedir.

Kanada Kalıcı Çalışma İzni Başvuru Süreci

Kanada’da çalışabilmek için çalışma izni başvurusunda bulunmanız istenmektedir. Bu başvuruyu yapmak için atacağınız ilk adım, online başvuru formunu doldurmaktır.

Online başvuru formunu doldururken express giriş formunu doldurduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir. Sonrasında aday havuzunda yer almanız mümkündür.

Başvuru yapan tüm adaylar 50 ila 200 puan arasında puan kazanmaktadırlar. Bu değişen puan listesi tercih edilen program türüne göre değişmektedir. Üst sıralarda yer alan kişilerin görüşmeler için davet edildiği ve çalışma izni için olumlu sonuç aldığı görülmektedir. Sürekli çalışma izni için bu programlarda yer almak büyük bir şans olarak değerlendirilmektedir.

Kanada Kalıcı Çalışma İzni Ne Zaman Belli Olur?

Kanada’da iş bulup bir süre çalıştıktan sonra kalıcı izin almayı hayal edebilirsiniz. Kalıcı çalışma izni için öncelikle şartları yerine getirdiğinizden emin olmalısınız. Sonrasında gerekli başvuruları yapmalısınız.

Başvurular sona erdikten sonra inceleme süreci baş gösterecektir. İnceleme sürecinde verdiğiniz bilgilerin doğruluğu test edilecek ve hızlı şekilde sonuca bağlanmaya gayret gösterilecektir.

Kalıcı çalışma izni için ayrılan süre 6 aydır. 6 ay içerisinde net şekilde sonuçlandırma işlemi gerçekleşmiş olacaktır.

Kanada Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar

Kanada’da çalışabilmek için başvuru yapmak isteyenler izin sürecinde birtakım prosedürleri yerine getirmek durumundadır. Bu prosedürlerden bir tanesi de gerekli olan evraklardır.

Evraklardan ilki İngilizce ya da Fransızca olarak kaleme alınmış çalışma izni başvuru formudur. Bir diğeri ise 6 ay daha geçerliliğini koruyacak olan pasaporttur. Pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmadığından emin olmanız gerekmektedir.

35×45 mm ölçülerinde biometrik fotoğraf ve işveren davet mektubu da evrak dosyasında yerini almak durumundadır. Ayrıca imzalanmış bir iş sözleşmesi, öğrenim ve mesleki bilgileri içeren belgeler daha önceki işlerden edinilen referans mektupları da başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.

“Kanada Çalışma İzni Nasıl Alınır?” hakkında 2 yorum

  1. 2020 yıılında Kanada’nın başkenti Ottava’da saatlik çalışma ücreti ortalama “12 Kanada Doları” kadar. Fena bir rakam değil. Oradaki giderler masraflar ne kadar iyice araştırmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir