Kanada Vatandaşı Olmak- Kanada Göçmenlik Şartları – Vatandaşlık Başvurusu

Vatandaşlık talep edilen ülkelerin başında gelen Kanada, dünyanın her yerinden göçmen alan ülkelerden biridir. Yılda binlerce başvuru yapılan ülkede keskin vatandaşlık kuralları bulunmaktadır.

Yapılan düzenlemeler sonucunda kurallarda esneme yapılsa da talebin çok olması Kanada’da elemenin yapılmasına neden olmaktadır.

Eğitim ve sağlık açısından en popüler ülkeler arasında yer alan Kanada yalnızca bu iki nedenle dahi binlerce göçmenlik başvurusu almaktadır. Göçmenlik talebinde bulunamayanlar ise doğumu Kanada’da gerçekleştirerek çocukları aracılığıyla ülkeye giriş yapmaktadır.

Yaşam kalitesi bakımından zengin olduğu için diğer ülke vatandaşları kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da Kanada’ya başvuruda bulunmaktadır. Birbirinden farklı pek çok alternatifi bulunan göçmenliğin size en uygun olan tekniğini tercih ederek adım atabilirsiniz.

Göçmenlik Başvurusu ile Kanada Vatandaşlığı

Kanada, dünyanın en büyük ikinci ülkesidir. Pek çok ülkeyle kıyaslandığında yaşanacak en ideal ülkeler listesinde ilk sırada yerini almaktadır. Dolayısıyla vatandaşlık değiştirmek isteyenler için Kanada oldukça doğru bir tercihtir. Bu süreçte başvuru yapabilmenizin ilk yolu göçmenliktir.

Önce göçmenlik başvurusunda bulunup daha sonra gerekli prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Göçmenlik için başvuruda bulunduğunuzda yaklaşık 1 yıl boyunca beklemeniz gerekmektedir. Daha sonra onay alabilirseniz ülkeye giriş yapabilirsiniz. Göçmen olarak Kanada’ya girenler, devamlı kontrol altında olduğunu unutmamalıdır.

Ülke genelinde vatandaşlık isteyen hemen her göçmen, devamlı izlenir ve takip altına alınır. Şartlara adapte olamayan ya da ülkenin huzurunu bozan kişiler, zaman kaybetmeden ülkeden gönderilir.

İkamet ile Kanada Vatandaşlığı

Kanada’da vatandaşlık alabilmek için ülkeye göçmen girişi yapmalısınız. Göçmenlik sonrasında hemen vatandaşlık verilmeyecektir. Önce 4 yıl boyunca kesintisiz şekilde ikamet etmeniz gerekmektedir.

Ülke sınırlarından ayrılmadan 4 yıl boyunca ülkede yaşamanız önemlidir. Hangi eyalette ya da şehirde yaşadığınızın bir önemi bulunmamaktadır. 4 yılın sonunda vatandaşlık başvurusu hakkınız doğacaktır.

İkamet şartı yerine getirildikten sonra vatandaşlık başvurusunda bulunanların neticeyi öğrenmeleri yalnızca 3 ay alacaktır. Vatandaşlık onayı aldıktan sonra prosedürler yerine getirilerek sonuçlandırılacaktır.

Kalıtım ile Kanada Vatandaşlığı

Ailenizde anne ya da babanızdan herhangi biri Kanada vatandaşı ise bu durumda sizin vatandaşlık elde etme şansınız oldukça yüksektir. Vatandaşlık talebinde bulunurken kan bağı ile başvuruda bulunduğunuzu ispat etmeniz ekstra önemlidir. Bu nedenle anne ya da babanızdan hangisi Kanada vatandaşı ise onun doğum belgesine ihtiyacınız olacaktır. Gerekli prosedürleri yerine getirdiğiniz takdirde birkaç ay içerisinde vatandaşlık elde etmeniz mümkündür.

Doğum ile Kanada Vatandaşlığı

Kendisi Kanada vatandaşı olmayan ancak bebeğinin Kanada vatandaşı olmasını isteyen aileler için Kanada sınırları içerisinde doğum yapmak büyük bir fırsattır.

Ülke sınırlarına dâhil olan herhangi bir şehirde doğum yaptığınızda bebeğinizin otomatik olarak Kanada vatandaşı olmasını sağlayabilirsiniz. Bu süreçte doğum belgesini alarak resmi nüfus müdürlüğüne giderek işlemleri başlatmanız gerekmektedir.

Daha sonra kendi ülkenize dönüp aynı şekilde nüfus müdürlüğünde nüfus kâğıdını çıkartabilirsiniz.

Çocuğunuzun Kanada vatandaşı olması sizin de vatandaşlık işlemlerinizi hızlandıracaktır. Kanada vatandaşı olmak istediğinizde ülkeye vize ile giriş yapabilirsiniz.

Çocuğunuz sizin için oturma ve çalışma izni alabilir. Bu süreçte önemli olan nokta çocuğunuzun size bakabilecek kalitede bir işe sahip olması gerektiğidir. Ne kadar kaliteli iş yaparsanız o kadar kazanırsınız. Dolayısıyla ailenize baktığınızı ispat edebilirsiniz. Böylece vatandaşlık başvurularında prosedürler daha kolay halledilebilir.  Daha detaylı bilgi için Kanada’da doğum yapmak yazımıza bakabilirsiniz.

Doğru Meslek ile Kanada Vatandaşlığı

Türkiye Cumhuriyetinde sahip olduğunuz meslek, dünya genelinde ciddiye alınan, uluslararası bir meslekse Kanada vatandaşlığı almanıza yardımcı olacaktır.

Tüm dünyada ülkeyi temsil edebilecek bir mesleğe sahipseniz bu durum kısa süre içinde evrak işlemlerinizi çözümlemenizi sağlayacaktır. Belli bir konuda uzmanlık ya da yetenek sahibi olan bireyler, Kanada’da oldukça değerli kabul edilirler.

Bilim, sağlık, spor ve kültür insanları bu açıdan öncelikli kabul edilmektedirler.

Çalışabilirlik Durumu ile Kanada Vatandaşlığı

Kanada vatandaşı olmak için sıkı kuralları aşmak gerekmektedir. Bu kurallardan biri de çalışma durumdur. Vatandaşlıklarla ilgili bilinen en büyük yanlış, iş yeri açma sorunudur. Kanada’ya yalnızca turist olarak gelmişseniz ülkede iş yeri açma gibi bir hakkınız bulunmamaktadır.

Yapmanız gereken ilk şey kalıcı oturma izni olan permanent residence’i almaktadır. Bu izni almanız durumunda ülkede kalıcı olarak oturup çalışabilirsiniz. Çalışma şartlarınız uygun olursa vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kanada’da hem çalışıp hem de vatandaşlık sahibi olabilmek için aylık gelirinizin oldukça yüksek olması gerekmektedir. Yetkililere o an işten ayrılsanız 6 ay geçinebileceğiniz kadar paranız olduğunu ispatlamalısınız.

Maddi sorunu aştığınız takdirde, kendinize ve ailenize bakabildiğinizi ispatladığınız durumda vatandaşlığınız öncelikli olarak değerlendirilecektir.

Evlilik ile Kanada Vatandaşlığı

Kanada vatandaşlığı almak isteyen bireylerin yanlış duydukları bir diğer işlem ise evliliktir. Evlenerek Kanada vatandaşlığı almak isteyen adaylar yalnızca bu şekilde vatandaşlık kazanamazlar.

Önce permanent residence olarak nitelendirilen kalıcı oturma izni alınmalıdır. Bu süre içinde vatandaşlık başvuruları başlamadan çiftin evliliği gözden geçirilmektedir.

Evlilik gerçek ise kişinin vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkı devreye girecektir. Daha sonra tüm göçmenler gibi evlenen çift de vatandaşlık başvurusunda bulunabilecektir. Evliliğin sebep olduğu herhangi bir ayrıcalık söz konusu değildir.

Dil Sınavı ile Kanada Vatandaşlığı

Kanada vatandaşı olmak isteyen herkes kan yolu ya da göçmenlik yolu fark etmeksizin dil sınavına tabi tutulmaktadır. Kanada’da iki ayrı dil konuşulmaktadır. İngilizce ve Fransızcanın hâkim olduğu ülkede, vatandaşlık talebinde bulunanlar için özel bir dil sınavı yapılmaktadır.

Hem gramer hem de telaffuz şeklinde yapılan sınavda adayların aldıkları puanlara bağlı olarak vatandaşlıklarına onay verilmektedir. Dile hâkimiyeti olmayan kişilerin vatandaşlık hakları bulunmamaktadır.

Tekrarlanan sınavlara dâhil olmaya hak kazansalar da gereken puanı almadıkları sürece vatandaşlık temin edebilme şansları yoktur.

Yeterlilik ile Kanada Vatandaşlığı

Kanada vatandaşlığı isteyen adaylar, dil sınavını verdikten sonra ikinci bir sınava tabi tutulurlar. İkinci sınav ise tamamıyla Kanada ile ilgilidir. Ülke tarihi, ekonomisi ve kültürüne ne derece hâkim olduğunuz kendinizi ne derece geliştirip ülkeye sahip çıktığınız test edilmektedir.

Ülke sınırları içerisinde yaşayan herkesin gerçek bir vatansever olması amaçlanmaktadır. Bu nedenle mülakatlarda adayların zorlandığı bilinmektedir. Kalıcı oturma izni almanız bu süreçte işinize yarayabilir. İkamet sürenizi doldururken aynı zamanda ülke hakkında fikir edinebilme şansınız doğacaktır.

Yeterlilik sınavı bakımından dünyanın en zorlu ülkelerinden biri olan Kanada, vatandaşı olabilecek herkesin kültürlü, çalışkan ve bilinçli olması gerektiğini vurgulamaktadır.

Sicil Kaydı ile Kanada Vatandaşlığı

Kanada vatandaşı olmak isteyen bireylerin, vatandaşlık talebinde bulunabilmeleri için öncelikle oturma izni alması gerekmektedir. Oturma izni alırken gerekli şartları yerine getirmeyen herkes reddedilmektedir. Bu süreçte sicil kaydı oldukça önemli bir husustur.

Adaylar kendi ülkelerinde herhangi bir nedenden hüküm giymiş suçlularsa bu durumda oturma izni dahi verilmeden sınır dışı edilmektedir.

Kendi ülkelerinde sorun yaratmamış, sicili temiz olanlar uzun süreli oturma izni alabilirler. Oturma izni aldıktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen adaylar, takip altında tutulacaktır.

Ülkenin huzurunu bozacak, vatandaşları rahatsız edecek herhangi bir problem yaratmanız durumunda vatandaşlık almanıza izin verilmeyecektir. Bunun yanında kalıcı oturma süreniz de elinizden alınacaktır. Kanada vatandaşı olmak istiyorsanız ülkede tüm kurallara uymalı, polisle sorun yaşamamalısınız.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Acun dedi ki:

  Kanada ordusuna başvurarak Kanada vatandaşlığı almak istiyorum. Bunun için Türk vatandaşlığından çıkmam gerekiyor mu?

  • Hasan Çelik dedi ki:

   Bildiğim kadarıyla Kanada ordusuna başvuru artık kabul edilmiyor. Tekrar açılır mı bilmiyorum ama eskiden kabul ettikleri dönemde Türk vatandaşlığından çıkman gerekiyordu. Hatta bildiğim kadarıyla bir daha Türkiye’ye hiç gelme şansın olmuyordu.

 2. ÜMİT dedi ki:

  MALÜLEN EMEKLİYİM VE SOSYOLOĞUM VE EVLİYİM KANADA VATANDAŞLIĞINA GEÇMEK İSTİYORUM YAŞIM 48 YURT DIŞINA ÇIKMADIM YARDIMCI OLUR MUSUNUZ

 3. Alişir dedi ki:

  Kız arkadaşım Kanadalı ve ben kanada yaşamak istiyorum. Kanadalı biriyle evlenmek oturma izni ya da vatandaşlık almak için yeterli mi? Yoksa başka şartlar da arıyorlar mı?

 4. Aydın dedi ki:

  merhabalar,türk asıllı amerikan vatandaşı ,türk vatandaşlığından çıkıp canada vatandaşı olabilirmi ?ikamet vs şartları nelerdir.İlgi ve alakanıza şimdiden çok teşekkürler

 5. Zeynep dedi ki:

  Kanada vatandaşlık sınavı çok zor olur mu? İyi derece dilim vsar? Başka nr çalışmalıyım?

 6. Ümit dedi ki:

  Mrblar sağlık meslek yüksek okul mezunuyum. Artı türkiyede 17 yıllık restorant işletme sahibiyim. Aşlık belgem var. Sabıka kaydım yok. Türkiye iç işleri bakanlığına başvurup türkiye vatandaşlığından çıkmak istiyorum diyip kanada vatandaşlığını nasıl alabilirim. Şimdiden çok tsk ederim. Iyi çalışmalar dilerim

 7. Hakan dedi ki:

  Kanada göçmenliği testi için tarih aldım. Daha önce teste giren varsa biraz bilgi verirse sevinirim.

 8. Mesut dedi ki:

  Kanaya gidip kanada vatandaşı olmak istiyorum. Bunun için ilk adım olarak ne yapmam gerek. Biri bana detayını anlatsa çok memnun kalırım. Teşekkürler

 9. Güler aydin dedi ki:

  Aylem ile birlikte gitmeyi planlıyorum ne yapmalıyım

 10. Güler dedi ki:

  Kanada göçmenlik başvurusu için ilk ne yapmalıyım 3 çocuk annesiyim aylem ile birlikte gitmeyi istiyoruz ve çocuklarım 17.16.ve 12 yaşında

 11. buse dedi ki:

  psikologum ileri seviye ingilizce ve orta seviye Fransızcam var vatandaşlık almam olası mı?