Kıbrıs Öğrenciler İçin Oturma İzni (Muhaceret)

Kıbrıs Öğrenciler İçin Oturma İzni (Muhaceret)

Paylaş

Kıbrıs öğrenciler için oturma izni (muhaceret) veren ülkelerden bir tanesidir.

Öğrenci olarak farklı ülkelere gitmeyi düşünenler için birçok alternatif bulunmaktadır. Bu alternatiflerden bir tanesi de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir.

Eğitiminizi Kıbrıs’ta bulunan üniversitelerden birinde almak niyetindeyseniz bu durumda oturma izninizi de buna göre ayarlamanız icap etmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kıbrıs Çalışma İzni Almak

KKTC öğrenci muhaceret işlemleri, öğrenciler tarafından bilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesidir. Bu sayede öğrenciler hem yasal olarak ülkede kalmaya başlamakta hem de eğitimleri için herhangi bir pürüz çıkmasına engel olmaktadırlar.

KKTC muhaceret cezası bulunan ve muhakkak uygulanması gereken önemli detaylar arasında yer almaktadır.

Öğrenciler Muhaceret İzni Almak Zorunda mı?

KKTC muhaceret 2018 yılı için zorunlu tutulmuş bir işlemdir. Önceki yıllar için zorunlu olmayan muhaceret işlemleri, öğrenciler açısından kolaylıkla es geçilebilmekteydi.

Bugünse muhaceret işlemlerinin hiçbir şekilde es geçilebilmesi, ihmal edilmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle kişiler, eğitim alabilmek için muhaceret işlemlerini tamamlamakla yükümlüdür.

Kuzey Kıbrıs’ta eğitim hakkı kazanan kişiler muhaceret almak zorunlu mu, nasıl alabilirim, ücreti yüksek mi gibi soruları sıklıkla sormaktadır. Bu soruların kimileri yıla göre değişkenlik göstermekte kimileri ise kesin kurallarla cevaplandırılmaktadır. Bu açıdan merak ettiğiniz her sorunun cevabını muhakkak bulmalı ona göre Kıbrıs’ta oturmak için işlemlerinizi hızlı şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Kıbrıs’a Öğrenciler İçin Muhaceret İzni Nasıl Alınır?

Kıbrıs muhaceret zorunlu mu sorusu kadar sık sorulan sorulardan biri de muhaceret nasıl alırım sorusu olmaktadır.

Özellikle evinden ilk kez ayrılan eğitim almak için Kıbrıs’a gelmiş olan öğrenciler ne yapacaklarını, nereye başvuracaklarını bilmez halde tereddüt edebilmektedirler. Bu noktada önce nereden başvuru yapacağınızı daha sonra hangi adımları takip edeceğinizi bilmeniz gerekmektedir.

Muhaceret izni almak, kısa süre içerisinde gerçekleşebilen bir süreçtir.

Muhaceret yasası öğrenciler için de birtakım kurallardan oluşmaktadır. Bu kuralları yerine getiren, şartları sağlayan kişiler için izni almak son derece kolay olmaktadır. Bunun için hangi belgeler gerekli, nerelere teslim edilmeli bilmeli ona göre adımlarınızı atmalısınız.

Öğrencilik İçin Muhaceret Yasası Başvurusu Nereye Yapılır?

KKTC öğrenci muhaceret işlemleri, kişinin başvuru yaptığı noktada göre değişkenlik göstermektedir.

Her şeyden önce eğitim alacağınız üniversitenin önünde bir süre için bilgilendirme çadırı yer almaktadır.

Yasa gereği bu çadır bir süre burada beklemekte ve öğrencilere neyi nasıl yapmaları gerektiği izah edilmektedir.

Başvurusunu doğrudan kendi gerçekleştirmek isteyen öğrenciler, üniversitelerinin öğrenci işlerine de danışmakta özgürdür.

Öğrenci işleri sizi kaymakamlık makamına yönlendirecek ve muhaceret işlemlerinizi burada yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

Kaymakamlık başvuru yapabileceğiniz en doğru adrestir çünkü size tamamıyla doğru bilgi vermeyi amaç edinmektedir. Bu açıdan önce gerekli belgeleri temin etmenizi istemekte daha sonra ise belgelerinizi toparlayıp tekrar gelmenizi beklemektedir.

Arkasından izni almanız kısa sürede mümkün olmaktadır.

Öğrenciler İçin Kıbrıs’ta Muhacerete Online Başvuru Yapılır mı?

KKTC öğrenci muhaceret işlemleri online olarak da gerçekleşen bir süreçtir.

Online sistem üzerinden başvuru yapmanız halinde daha kolay şekilde başvurunun yapıldığını görebilmeniz mümkündür. Bunun için yapmanız gereken ilk iş resmi internet sitesini bulmaktır.

Sonrasında aşamaları adım adım takip ederek online olarak başvurunuzu gerçekleştirebilmeniz kolaylaşmaktadır.

Kıbrıs muhaceret online şekilde yapıldığında süreç daha da kısa sürebilmektedir çünkü istenen belgeler hemen temin edilmekte ve yalnızca bilgisayar başında başvuru süreci tamamlanmaktadır. Bu bakımdan tercih eden kişilerin online başvuru hakkını değerlendirebilmesi mümkündür.

Online Muhaceret Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kıbrıs muhaceret başvurusu yapmak isteyen öğrenciler öncelikle yasal internet sayfasını bulmak zorundadır. Daha sonra bu sayfaya kayıtlarını olmalıdır.

Ana menü içerisinde yer alan online işlemler kısmına tıklanmalı arkasından da öğrenci izinleri başlığı açılmalıdır. Bu başlık açıldıktan hemen sonra sisteme ilk kez kayıt yaptıracağınız için üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Yeni kayıt butonuna basıp arkasından size sunulan formu doldurmanız istenmektedir.

Sistem üyeliğinize onay verdikten sonra sizlere yabancı kayıt numarası olarak bilinen YKN verecektir. Bu numara bundan sonraki işlemlerin her biri için çok önemlidir. Bu yüzden kaybetmemelisiniz. Başvurunuzun bundan sonraki aşamaları ise belgelerinize ve harcınıza bağlıdır.

Eksik belgeniz yoksa onaylayıp ücreti online olarak yatırabilirsiniz. Sonrasında online muhaceret başvurunuz tamamlanmış olacaktır.

Muhaceret İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

KKTC’de öğrenim görmek niyetinde olan öğrenciler muhaceret iznini almak zorundadır. Bu izni alabilmek için bazı belgelerin temin edilip kontrol edilmesi ise mecburidir. Bunun için olmazsa olmaz belgelerin başında öğrenci belgesi yer almaktadır.

Öğrenci olduğunuzu ispat edebilmeniz için bu belgenin muhakkak teslim edilmesi gerekmektedir. Bunun yanında teslim edilmesi gereken bir başka belge öğrenci izni harç makbuzudur.

Kıbrıs  Öğrenciler İçin Oturma İzni İstiyor Mu?

Kıbrıs Öğrenciler İçin Oturma İzni İstiyor Mu?

Yatırmış olduğunuz harcın makbuzunu muhakkak elinizde bulundurmanız gerekmektedir. Kıbrıs öğrenci muhaceret ücreti değişken olduğu için güncel fiyatı öğrenmeniz önemlidir.

Öğrenci yurtta kalıyorsa hangi yurtta kaldığını belgeleyen imzalı bir evrak da göstermek durumundadır. Bunun yanında nerede ikamet edecekse kira kontratının ya da sözleşmesinin de gösterilmesi mümkündür.

Kıbrıs Öğrenci Muhaceret İçin Pasaport Gerekli mi?

Kıbrıs muhaceret izni ile eğitim almayı düşünen kişiler her şeyden önce pasaportlarını temin etmek durumundadır.

Ülkeye kimlik ya da pasaport gibi farklı belgelerle giriş çıkış yapabilmek mümkündür ancak eğitimi için Kıbrıs’a gelen kişilerin pasaport ile giriş yapması zorunludur. Bu nedenle pasaport da teslim edilmesi gereken belgeler arasında yerini almaktadır.

Pasaportunuzun seyahat haklarına sahip bir pasaport olması gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

En az birkaç yaprağının boş olması temel şartlar arasında yer alırken aynı zamanda 10 yıldan daha eski bir pasaport olmadığından da emin olmalısınız.

Pasaportunuzun herhangi bir yaprağında yırtılma ya da eksilme olmaması da son derece önemli kabul edilmektedir.

Kıbrıs Öğrenci Muhaceret İzni İçin Sağlık Raporu Şart mı?

Gerek bizzat başvuru yaptığınızda gerekse online olarak başvuru yaptığınızda sağlık raporunun istendiğini kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Sağlık raporu son derece önemli olan belgelerden bir tanesidir. Sağlık raporunda eksik bir test dahi olsa muhaceret izni şartlarını yerine getirmemiş kabul edilirsiniz. Bu durumda izni almanız da mümkün olmaz.

Sağlık raporu alırken birtakım testlerden geçmeniz gerekmektedir. Bu testleri yaptırdıktan sonra belgelerini almalı evrak dosyasında sunmanız istenmektedir. Bu sayede izin başvurusu yaparken herhangi bir zorlanma yaşamadan istediğiniz gibi teslim etmeniz mümkün olmaktadır.

Muhaceret İzni İçin Hangi Testler Yapılmakta?

Kıbrıs oturma izni nasıl alınır sorusunu soran öğrenciler şartlara uygun olan sağlık raporunu temin etmek durumundadır.

Sağlık raporunu alabilmek için ülke hastanelerinden birine gidip kan vermeniz yeterlidir. Kan testinde bulaşıcı herhangi bir rahatsızlığınız olup olmadığı test edilmekte bunun yanında bir de tüberküloz kontrolleri yapılmaktadır.

Birkaç ayrı kan testi ve incelemelerin ardından muhaceret izni için uygun olan sağlık raporunu teslim alabilmeniz mümkün olmaktadır.

Sağlık durumu müsait olmayan kişilerin sağlık raporu ellerine verilmemektedir. Özellikle akciğer skopisinin raporu bu süreçte büyük bir belirleyiciliğe sahiptir.

Sağlık Raporu Online Muhaceret Başvurusunda Nasıl Gösterilir?

Muhaceret online başvuru ile gerçekleştirilebilen bir işlemdir ancak kişiler bu başvuruyu doğru şekilde yaptıklarından emin olmalıdır.

Özellikle sağlık raporuna kadar her aşama son derece kolayken bu noktada bazı karışıklıklar olabilmektedir.

Sağlık raporu olan ve onay alan kişiler, üniversitelerinin bağlı olduğu hastaneye giderek bu raporu onaylatmakta ve daha sonra öğrenci izinleri başlığına tıklayarak bunu doğrulamaktadır.

Geçerli bir sağlık raporunuz yoksa bu durumda geçerli bir sağlık raporum yok kısmını tıklamanız gerekmektedir.

Arkasından laboratuvar harcınızı sistem üzerinden yatırmanız istenmektedir. Yatırma işlemi tamamlandıktan sonra sistemin size önerdiği laboratuvara gidip testlerinizi yaptırmanız gerekmektedir.

Laboratuvardan sağlık raporunuzu aldıktan sonra geçerli bir sağlık raporum var demeniz yeterli olmaktadır.

Öğrenciyken Muhaceret İzni İçin Sağlık Raporu Ne Zaman Yenilenmeli?

Kıbrıs oturma izni 2018 yılında birtakım yükümlülüklerle kontrol altına alınmıştır. Bu işlemlerle öğrenciler muhaceret izni almalı ve buna bağlı olarak ülkede oturmaya devam etmelidir.

İzin için gerekli evraklar arasında yer alan sağlık raporu ise son derece önemli bir evraktır. Bu evrakı düzenli olarak yenilemek, kontrollü şekilde tekrar tekrar teslim etmek gerekmektedir.

Sağlık raporunu ilk kez verecek öğrencilerin dışında her 2 yılda bir yeniden vermesi gereken öğrenciler de bulunmaktadır.

Ülkede uzun süreli kalma planı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları her 2 yılda bir kez sağlık raporu almak mecburiyetindedir. Onaylama işleminin ardından muhaceret izni alınabilmektedir.

Kıbrıs Muhaceret İçin Damga Pulu Nedir?

Kıbrıs öğrenci oturma izni için teslim edilmesi gereken birtakım belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler arasında pek çok kişinin bilmediği veyahut aklının karıştığı hususlardan biri de damga puludur.

Damga pulu, bulunulan şehre göre temin edilen pullardan bir tanesidir. Bulunduğunuz şehrin postanesine giderek muhaceret pulu istediğinizi dile getirmelisiniz. Bu şekilde görevli size istenilen pulu teslim edecektir.

Muhaceret pulu yıla göre değişkenlik gösteren fiyata sahiptir. Bugün için 12 TL olarak bilinse de başvuru yaptığınız dönemde güncel fiyatı öğrendiğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Muhaceret başvurusunda ortaya çıkan masraflardan en azı damga puluna aittir.

Öğrenci için Kıbrıs Muhaceret Süresi Ne Kadardır?

Kıbrıs’ta oturma izni almak bazı kurallar çerçevesinde gerçekleşmektedir. Kişilerin muhaceret izni olarak aldığı bu izin, süreli şekilde oturmalarına yardımcı olmaktadır.

Pek çok kişi turistik vize ile ülkeyi ziyaret ettiğinde biraz daha uzun kalmayı ummaktadır. Uzun süre kalabilmek için bazı durumları karşılamak gerekmektedir. Ya öğrenci ya da çalışan olarak uzun süre kalabilmek bu durumlar arasında en çok tercih edilendir.

Ülkeye giriş yapan birinin en az 6 aylık olmak üzere muhaceret izni alması mümkündür.

Daha uzun süreli olanlar ise 1 ve 2 yıl olarak planlanmaktadır. Bu şekilde süre sona erdiğinde tekrar izin almak gerekmektedir.

6 Aylık Kıbrıs Muhaceret Harç Ücreti Ne Kadardır?

Kıbrıs oturma izni alma konusunda net şartlar sunmaktadır. Muhaceret izni almayı planlayan herkes bu şartları yerine getirmeli ve ona göre hareket etmelidir.

Muhaceret izni için sunulan şartlar arasında en önemlisi harç ücreti olarak görülmektedir. Harç ücretini yatırmayan kişilerin başvuruları resmi olarak başlatılmış kabul edilmemektedir.

6 ay süre ile muhaceret izni talep etmiş olan öğrencilerin yatırması gereken ücret 80 TL olarak bilinmektedir. Bu ücretin ciddi anlamda değişkenlik taşıdığı da akıllardan çıkarılmamalıdır.

Tercih ettiğiniz yıl içerisinde 6 aylık muhaceret iznini öğrenmeniz önemlidir.

1 Yıllık Kıbrıs Muhaceret Harç Ücreti Ne Kadardır?

Kıbrıs’ta oturmak için ne yapılır sorusu öğrenciler tarafından da sıklıkla sorulmaktadır. Ülkede oturabilmek için yapılması gereken ilk iş ne için başvuru yapılacağına karar vermektir.

Eğitim için izin isteyenlerden biriyseniz oturma izni almak son derece kolay olacaktır. Bunun için dikkat edilmesi gereken ilk iş harcı yatırmaktır.

Kıbrıs’a öğrenci olarak gelen ve oturma izni çıkartmayı düşünen kişiler genellikle 1 yıllık izin çıkartmaktadır. Nasıl gerçekleştiğini öğrendikten sonra harcı da yatırıp izni alabilmek mümkün olmaktadır.

1 yıllık muhaceret harcının ücreti yaklaşık 120 TL civarındadır. Bu fiyatta değişim olacağı ve sık sık güncel fiyatın kontrol edilmesi gerektiği aklınızda bulunmalıdır.

2 Yıllık Kıbrıs Muhaceret Harç Ücreti Ne Kadardır?

Kuzey Kıbrıs’ta oturma izni almak için yapılması gerekenlerin başında harç yatırmak gelmektedir.

Öğrenciler 4 yıllık eğitimleri için ülkeye giriş yaptıklarında 2 yıllık olmak üzere 2 ayrı oturma izni süreci başlatmaktadırlar. İlk 2 yılın izni son bulduğunda daha sonra 2 yıllık izin için başvuru yapıldığı bilinmektedir.

2 yıllık muhaceret izni için bugün ödenmesi gereken ücret 230 TL civarında kabul edilmektedir.

Bu fiyatta değişim olma ihtimali son derece yüksek olduğu için başvuru yaptığınız yıl güncel fiyatları mutlaka öğrenmelisiniz. Aksi halde başvuru sürecinde bazı sorunlar yaşamanız mümkündür.

Kıbrıs Öğrencilik Muhaceret İzni İçin Vesikalık Gerekiyor mu?

KKTC oturma izni harcı yatırdıktan sonra gerekli belgelerinizin eksik olup olmadığına bakmalı daha sonra izin için hareket etmelisiniz.

Tüm belgelerinizin tamamlanması halinde sorunsuz şekilde muhaceret izni almanızın mümkün olduğunu unutmamalısınız.

Gerekli evraklar listesinde yer alan bir başka evrak ise vesikalık fotoğraftır.

Kişilerin evraklar listesinde öncelik tanıması gerekenlerin başında vesikalık gerekmektedir çünkü fotoğrafın bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartların başında vesikalık ölçüler dâhilinde çekilmesi yer almaktadır. Ayrıca son 3 ayın fotoğrafı olması da mecburidir.

Kıbrıs’ta öğrenci olabilmek ve muhaceret alabilmek için almanız gereken vesikalık fotoğraf sayısı 2 olarak bilinmektedir.

2 adet fotoğraf teslim etmeniz halinde belgelerden bir tanesini daha teslim etmiş olursunuz.

Kıbrıs Öğrenci Muhacereti Olmaması Halinde Cezası Var mı?

Kıbrıs’ta eğitim almak istediğiniz zaman muhaceret iznini de almak zorunluluğu vardır.

Oturma izni ya da değişim izni olarak da isimlendirilen bu izin, ülkede uzun süreli oturmaya yasal olarak kaynaklık etmektedir. Aksi halde hiçbir şekilde yasal oturma gibi bir durumunuz mümkün değildir.

Eğitim için Kıbrıs’a gitmek isteyen kişiler, muhaceret iznini es geçerlerse her şeyden önce para cezası almaktadırlar.

Para cezası yadsınamayacak kadar çok olduğu için maddi açısından sıkıntı yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle para cezası almaya gerek kalmadan muhaceret kurallarına uymalı izninizi gerektiği şekilde almalısınız.

Kıbrıs Muhaceret Cezası Affı Var mı?

Kıbrıs’ta öğrencilik yapmaya başlayan kişiler muhaceret izni konusunda esnek davrandıklarında birtakım cezalarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu cezaları atlatabilmek mümkün olmadığı için hızlı şekilde ödenmesi ve ona göre ülkede kalınmaya devam edilmesi tavsiye edilmektedir.

Zaman zaman muhaceret cezası affı olan Kıbrıs’ta bu af her zaman uygulanmamaktadır.

Ekstra düzenlenen bir hizmet olarak af getirilmekte kısa süre kalmakta ve borçların ya bir kısmı ya da tamamı temizlemektedir.

Nadiren gerçekleşen bu durumu gözetmek yerine doğrudan ödeme yoluna gitmek daha sağlıklı kabul edilmektedir.

Öğrenci İçin Kıbrıs Muhacereti Kimlere Verilmez?

Kıbrıs muhacereti almayı düşünen öğrencilerin her şeyden önce şartları sağladıklarından emin olması gerekir.

İzni alabilmek için temel şart yaş sınırını geçmektir. 18 yaşından büyük olan öğrenciler muhaceret için yalnız başlarına başvuruda bulunma hakkına sahiptir, küçükler içinse aynı durum söz konusu değildir.

Muhaceret alamama durumu bulaşıcı hastalığı olan kişiler için de geçerlidir. Ayrıca karaciğer ve akciğer testlerinde herhangi bir sağlık sorunu tespit edilen kişilerin de tedavi edilmeden muhaceret alabilmesi mümkün olmamaktadır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir