Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Kuzey Kıbrıs (KKTC) Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Kuzey Kıbrıs (KKTC) Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Kuzey Kıbrıs (KKTC) Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Kuzey Kıbrıs ( KKTC) çalışma izni nasıl alınır, gidip çalışmaya başlamak çok zor olur mu soruları devamlı sorulmaktadır. Kuzey

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmayan ancak ülkede çalışmayı düşünen kişiler belli başlı prosedürleri yerine getirmek durumundadır. Tüm prosedürleri yerine getirdikten sonra çalışma izni almak, çalışmaya başlamak pek de zor olmayacaktır.

Kuzey Kıbrıs’ta çalışmak istiyorum diyenler için önerilen ilk adım doğru işi bulmalarıdır. Doğru işi bulduktan sonra uzun süre çalışmak ve yasal olarak çalışmaya başlamak kolay olmaktadır.

Özellikle prosedür işlerinin büyük çoğunluğu işverende olmaktadır. Bu sebeple doğru bir firmayla çalıştığınız zaman tüm süreci kurallara uygun şekilde tamamlamanız mümkün olabilmektedir.

Kuzey Kıbrıs Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Kıbrıs’ta çalışma şartları göz önüne getirildiğinde Türkiye’de pek çok kişinin Kuzey Kıbrıs için aday olduğu görülmektedir. Çalışmak için öncesinde yasal işlemleri yapmak ve gidildiğinde hemen işe başlamak mümkün olmaktadır. Bu açıdan öncelikle işinizi bulmalısınız.

İşvereniniz size iş davet mektubu yollamalıdır. İş davet mektubu oldukça önemlidir çünkü evrak dosyasında yerini alması gerekmektedir. Çalışma iznini alabilmek için işvereniniz yetkili kuruma başvuruda bulunmalıdır.

Başvuruyu yaptıktan sonra gerekli evraklar istenmekte ve arkasından onay ya da ret için inceleme süreci başlatılmaktadır. Kısa bir süre sonra çalışmak için sonucu almış olmanız sağlanmaktadır.

Kıbrıs’ta Çalışma İçin Ön İzin Nasıl Alınır?

Kıbrıs’ta çalışma imkânlarını seven ve denemek isteyen kişiler, buldukları iş sonrasında yetkili kuruma başvuruda bulunmalılar. Kıbrıs’a gelmeden önceki süreçte yapılması gereken bu işlemler yalnızca işverenler tarafından yapılmalıdır.

İşvereniniz sizden pasaport fotokopinizi isteyecektir. Bu noktada temkinli olmalısınız çünkü hiçbir işveren yalnızca pasaportu istemez. İstenen tek evrak pasaport fotokopisidir.

Ön çalışma izni için işveren yetkili kuruma gitmekte ve sizin pasaport fotokopinizle başvuruyu yapmaktadır. Ön izin alınma süresi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için diğer ülke vatandaşları için farklı olmaktadır. Bu nedenle izin alma sürecine bir an önce başlanması tavsiye edilmektedir.

Kıbrıs Ön Çalışma İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

Sizi iş için firmasına davet eden işvereniniz, yabancı uyruklu olduğunuz için sizi ülkeye kabul ettirmek durumundadır. Bunu sağlayabilmek için yapması gereken ilk iş ön çalışma iznini temin etmektir. Ön çalışma iznini alabilmek için Bölge Çalışma Daireleri’ne başvuru yapılması istenmektedir.

Kıbrıs’ta birkaç yerde bulunan Bölge Çalışma Daireleri özellikle yabancı uyruklu olup ülkede çalışmak isteyenler için çalışan noktalardır. İşvereniniz bu adrese başvuru yaptığı zaman sorunsuz şekilde yabancı uyruklu çalışanını alabilecektir.

Kıbrıs Ön Çalışma İzni Kaç Günde Verilir?

Kıbrıs’ta çalışma izni nasıl alınır sorusunun ilk cevabı ön çalışma izninden geçmektedir. Ön çalışma izni için başvuru yapan bir işveren, sonucu birkaç gün içinde alabilmektedir. Bu birkaç gün çalışanın hangi ülke vatandaşı olduğuna göre değişmektedir.
[duyuru renk=”danger”] Bu Konular da İlginizi Çekebilir

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını işe almak isteyen işveren, başvuru sonucunu 5 ila 7 iş günü arasında alabilmektedir. Diğer ülke vatandaşlarından herhangi birini işe almak isteyen işveren ise en az 2 hafta içerisinde sonuca ulaşmaktadır. Bu sonuca bakıldığında işverenlerin öncelikli olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hak verdiği görülmektedir.

Kıbrıs’a Girdikten Sonra Çalışma İzni Almak

Kıbrıs’ta iş bulmak isteyen ya da işi hazır olup çalışmayı düşünen kişiler önce adaya gelmeden işlemlerin yapılmasını sağlamalıdır. Adaya giriş yapmadan önce tüm işlemler işveren tarafından yapılırken adaya geldikten sonra kişinin kendisi devam etmektedir.

Kıbrıs adasına giriş yaparken pasaportunuzla giriş yapmalı ve arkasından çalışmak istediğiniz firmaya gitmelisiniz. Firma sizi çalışma dairelerine yönlendirecektir.

Arkasından burada istenen resmi evrakları bir araya getirmeniz talep edilecektir. Devlet hastanesine giderek sağlık raporu almanız daha sonra bu raporu iş yerine teslim etmeniz gerekmektedir.

Sağlık raporunu aldıktan sonra işvereniniz evraklarla beraber çalışma izin merkezine başvuruda bulunmaktadır.

Kıbrıs’ta Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kıbrıs’ta otelde çalışmaktan farklı bir iş yerinde çalışmaya kadar her iş yerinde yabancı uyruklu kişiler çalışabilmektedir. Bunun için yalnızca başvuru yapılıp izin alınması yeterli kabul edilmektedir.

Çalışma izni için başvuru yapacağınız zaman her şeyin yolunda olması halinde başvuru sonuçlarınızı 2 hafta içerisinde alabilmeniz mümkündür.

Ön izin süreciyle beraber çalışma izni alma süreci 1 ay kadar olmaktadır. Özellikle hastaneden sağlık raporunun çıkması da kişiyi 1 hafta kadar bekletebilmektedir. Bu durumda başvuru yaptıktan 1 ay sonra izninizi almanız mümkün olmaktadır.

Kıbrıs Çalışma İzni Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

Kıbrıs’ta yaşam şartlarını beğenen ve çalışma hayatına burada devam etmeyi düşünen kişiler öncelikle başvurularını yapmak durumundadır. Yabancı uyruklu olup da Kıbrıs’ta çalışmayı düşünüyorsanız bunun için doğru zamanda adım atmanız önemlidir.

İş bulup sonrasında davet edilmeniz gerekmektedir. Davet mektubunu aldıktan hemen sonra işvereninizin ön izin sürecini başlatması önemlidir. Ön izin süreci onay aldıktan sonra yaklaşık 15 gününüz var demektir.

15 gün içerisinde siz de Kıbrıs’a giriş yaparak başvurunun devamını gerçekleştirmelisiniz. Bu sayede sorunsuz şekilde süreç devam edebilecektir. Özellikle 1 ay içerisinde aksilik olmazsa işe başlamanız hemen mümkün olabilecektir.

Kuzey Kıbrıs (KKTC) Çalışma İzni Başvurusu, Ücreti, Fiyatı, Süresi ve İptali

Kuzey Kıbrıs (KKTC) Çalışma İzni Başvurusu, Ücreti, Fiyatı, Süresi ve İptali

Kıbrıs Çalışma İzni Giderlerini Kim Karşılar?

Kıbrıs’ta iş bulmak için çaba sarf eden ve sürecin nasıl ilerlediğini bilemeyen kişiler öncelikle doğru araştırmayı yaptıklarından emin olmalılar. Bu konuda en önemli sorunlardan biri de işverenlerin sorun yaratabilmesidir. İşi henüz Türkiye’deyken bulup daha sonra süreci başlattığınızda işvereniniz sizin için ön izin almak zorundadır.

Yasal olarak çalışma izni masraflarını karşılaması gereken kişi de işverendir. Bu nedenle işveren tarafından ücret talep edildiğinde ya da maaşınızdan kesinti yapılacağını duyduğunuzda iltimas geçmemeye özen göstermelisiniz.

Kıbrıs yasaları gereğince çalışmaya başlayan yabancı uyrukluların başvuru masrafları patronları tarafından karşılanmak zorundadır.

Kıbrıs Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar

  • Kıbrıs’ta çalışmak için gerekli belgeler arasında ilk olarak pasaport dikkatinizi çekecektir. Pasaportunuzun 6 aylık kullanım süresinin olması, yapraklarından herhangi birinde yırtılma ya da kopmanın bulunmaması ayrıca 10 yıldan daha eski olmaması da son derece önemlidir.
  • Kıbrıs’ta çalışmak ekşi sözlük gibi platformlarda da sıkça anılmaktadır. Bu gibi ortamlarda bahsi geçen evrak yanılgılarına düşmeden doğru ve yalnızca gerekli evrakları topladığınızdan emin olmanız önemlidir. Zorunlu olarak 35X45 mm biometrik fotoğraftan 2 adet temin etmeniz de çalışma izni almanız için gereklidir.
  • Kıbrıs’a yerleşmek için ne gerekli sorusu çalışmak isteyenlerce çok sorulmaktadır. Çalışabilmek için kimlik fotokopiniz, sağlık raporunuz oldukça önemlidir.
  • Kıbrıs’ta çalışıyorum diyenlerden biri olabilmek için sicilinizin de temiz olması gerekmektedir. Herhangi bir suç nedeniyle hüküm giymiş olan sabıka kaydı kabarık olan kişiler Kıbrıs’ta çalışma hakkına sahip değildir.

Kıbrıs’ta Çalışma İzni Süresi Ne Kadar?

Kıbrıs şartlarında çalışmak hesabınıza uygun geliyorsa bu durumda çalışma izni süresini de öğrenmelisiniz. Kıbrıs’ta çalışma izni için onay aldıysanız bunu 2 süreli şekilde alabilirsiniz.

Birçok kişi 6 aylık çalışma izni alabilmektedir. Bu daha çok mevsimsel olarak çalışmak isteyenlerin talep ettiği süre olarak görülmektedir. Bunun yanında 1 yıllık olarak çalışabilmeyi düşünenler de olmaktadır. Kişi istediği 2 çalışma izninden bir tanesini tercih edebilmektedir.

Çalışma iznini 6 aylığına alan kişi daha sonra 1 yıllığa da tamamlayabilmektedir. Ayrıca 1 yıldan daha uzun süreli çalışmak isteyenlerin de her 3 ayda bir yenileme yapması mecburidir. Bu bakımdan Kıbrıs’ta çalışmaya başlamak belli periyodlarla yenilenmeyi zorunlu kılmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Çalışma İzni Süresi Uzatılabilir mi?

Kuzey Kıbrıs’ta çalışan kişilerin çalışma izinleri 6 aylık ya da 1 yıllık olabilmektedir. Bu sürenin yetersiz olduğunu düşünen kişiler uzatma fikrine sıcak bakabilmektedir.

Çalışma izni sürenizi uzatabilmek için öncelikle kurallara uygun şekilde çalıştığınızı ispat etmeniz gerekmektedir. Bununla beraber çalışma izni uzatabilmek için 1 yıllık çalışma sürenizin 135 günden daha fazlasını hiçbir şekilde yurt dışında geçirmemiş olmanız istenmektedir. Bu süreyi aşmamış olan kişiler çalışma izni uzatma başvurusunda bulunabilmektedir.

Ülke bütünlüğünü bozmayan, kurallara uygun şekilde çalışan ve işverenin memnun kaldığı kişiler çalışma izni sürelerini sorunsuz şekilde uzatabilmektedirler.

Kuzey Kıbrıs Çalışma İzni Nasıl Uzatılır?

Kuzey Kıbrıs’ta çalışmaya başlayıp daha sonra çalışma iznini uzatmayı isteyen kişiler her şeyden önce nereye başvuru yapmaları gerektiğini, ne zaman başvuracaklarını çok iyi bilmek durumundadırlar.

Kuzey Kıbrıs’ta çalışma izni alan kişiler çalışma izinlerini uzatabilmek için sürenin dolmasından 90 gün öncesinde harekete geçmek zorundalar. 90 gün içinde başvuruların yapılması halinde çalışma izni uzatılacaktır.

Kıbrıs çalışma izninizi uzatabilmek için Çalışma İzni Merkezi üzerinden işlem yapmanız gerekmektedir. Başvuruları bu merkez almakta ve size gerekli yardımı yapmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Çalışma İzni ile Bir İşten Fazla İşte Çalışır mı?

Kıbrıs’ta yaşam şartlarının zor olduğunu düşünen ve bu konuda gerekli kazancı temin edemediğine inanan kişiler birden fazla işe girip çalışmaları gerektiğine inanmaktadırlar.

Kıbrıs vatandaşı olan kişiler istedikleri kadar işe girip çalışma hakkına sahiptirler ancak yurt dışından gelen ve çalışma izni ile çalışmak isteyen kişiler birden fazla işte çalışma hakkına sahip değildirler.

Hangi sektörde ya da nerede çalıştığınız önemli olmaksızın tek bir çalışma izni alıp daha sonra birbirinden farklı işlerde çalışabilme gibi bir hakkınız bulunmamaktadır.

Kuzey Kıbrıs Çalışma İzninin İptal Olduğu Durumlar

Kuzey Kıbrıs’ta çalışma izni için başvuru yapmış ve bu hakkı elde etmiş olan kişiler bazı durumlarda bu hakkı kaybetmektedir. Bu durumlardan ilki çalışma izni verilen işte çalışmamaktır. Hak kazanıldığı halde işe başlamamak kazandığınız işi kaybetmenize neden olmaktadır.

İşe başlandığı halde devam etme konusunda sıkıntı yaratan kusur bulunduran kişiler de çalışma izinlerinin iptal olmasına neden olurlar. Çalışırken herhangi bir sorun yaratılmaması bu nedenle büyük önem taşımaktadır. Tüm bunlarla beraber hizmet akdinin işveren ya da çalışan tarafından feshedilmesi de çalışma izinin iptal edilmesi manasına gelmektedir. Bu durumlar karşısında izin kullanılması mümkün olmamaktadır.

Kuzey Kıbrıs’ta Çalışma Şartları

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, hareketli ve bir o kadar da kozmopolit bir ülkedir. Dünyanın birçok yerinden binlerce insanı barındırmaktadır. Bu denli popüler olan bir ülkenin çalışmak için de sık sık tercih edildiği görülmektedir.

Çalışanların döviz kurları üzerinden maaş aldığı Kıbrıs’ta çalışma şartları da biraz yoğun olmaktadır. Özellikle belli iş sahalarında toplanan yoğunluklar, kişilerin bu alanları tercih etmesini zorunlu kılmaktadır.

Çalışma izni alan ve gerekli prosedürleri yerine getiren kişilerin Kıbrıs’ta diledikleri gibi çalışabilme hakları bulunmaktadır. Bu açıdan şartlar yasal olarak uygun gösterebilmektedir. Yalnızca hangi sektörün tercih edileceği ve nasıl bir yol izleneceği belirlenmiş olmalıdır.

Kuzey Kıbrıs’ta Hangi Sektörlerde İş Var?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ancak kendi ülkesinde uygun bir iş bulamadığını öne süren kişiler farklı ülkelerde iş aramaya başlayabilmektedir. Birçok kişinin ilk tercihi ise Kuzey Kıbrıs olmaktadır çünkü Kıbrıs hem yakın hem de kolay bir ülkedir.

Kıbrıs’ta tercih edilebilen en yoğun sektör eğlencedir. Özellikle kumarhaneleri ile ünlü olduğu için eğlence sektöründe çalışacak kişiye sürekli ihtiyaç duyulmaktadır. Farklı görevlendirmelerle Kıbrıs’ta bu alanda iş bulabilmek mümkündür.

Kıbrıs’ı hareketlendiren bir başka sektörse turizm sektörüdür. Birçok kişin çalıştığı bu sektör plajlar, eğlence merkezleri, oteller çevresinde dönmektedir. Özellikle otel yoğunluğunun bulunması bu konuda ihtiyaç olmasına neden olabilmektedir. Kuzey Kıbrıs’a gittiğinizde başlangıç için iyi bir otel tercih edebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ta Çalışan Maaşları

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çalışmayı düşünen kişiler maaşlarını döviz kurları ile ödemektedir. Ülkede ağırlıklı olarak hüküm süren kur ise dolardır. Dolayısıyla çalışanların iş yerine bağlı olarak dolar ya da TL aldıkları görülmektedir.

Bir otelde resepsiyon görevlisi olarak çalışan kişinin maaşı 2000 – 2500 dolar civarında olurken aynı otelde oyun ablası olarak görev yapan birinin maaşı 1500 dolar civarındadır.

Faklı sektörlerde maaşların değişkenlik gösterdiği bilinmektedir ancak dövizin hareketlenmesine bağlı olarak alınan maaşlarda da oynamalar olabilmektedir. Doların yükselişe geçtiği dönemlerde Kıbrıs’ta çalışmak büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Kuzey Kıbrıs’ta Kamu Çalışanları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Kuzey Kıbrıs dışarıdan gelen kişilere özel sektörde kolayca işveren bir ülkedir. Bununla beraber kamu çalışanı olmak için çabalayan kişiler de bu çabalarını elde edebilmektedirler. Bu noktada kamu çalışanlarının da ne kadar maaş aldığını bilmeleri fayda sağlayacaktır. TL üzerinden alınan maaşlarda bir asgari ücret 2250 civarında olmaktadır.

Emekli olan memurlar 3800 TL civarında para alırken kadrolu memurların maaşları 6500 TL olarak bilinmektedir. Kıbrıs’ta öğretmenlik yapanlar ise 6700 TL civarında maaş almaktadır.

Kadrolu kamu çalışanı olmak yerine sözleşmeli memur olanların aldığı maaş 7 bin TL civarında seyretmektedir.

Kuzey Kıbrıs’ta Çalışma İmkânları

Kuzey Kıbrıs’ta çalışmayı düşünen kişiler, işlemleri başlatmadan önce çalışma şartları üzerine düşünmeliler. Her iş yerinde şartlar aynı olmamakla beraber ülke genelinde çalışma imkânlarının iyileştirilmesine yönelik işlemler yapılmaktadır.

Yurt dışından gelip Kıbrıs’ta çalışmaya başlayan kişilerin yalnızca pasaportları vizeleri ile çalışması mümkün değildir. Bunun yerine çalışma vizesi alarak çalışma imkânlarını iyileştirmesi gerekir.

Özellikle kaçak çalışıldığında herhangi bir talihsizlik yaşanması durumu çok büyük risk taşımaktadır. İş kazaları gibi aksiliklerde ne hastanelere ne de iş yerine başvur yapılamamaktadır.

Kaçak çalıştığı için hem sizin hem de ailenizin hiçbir hakkı bulunmamaktadır. Çalışma imkânları sizin yasal prosedürleri yerine getirmenizle doğrudan ilgilidir.

Kuzey Kıbrıs’ta Çalışma Saatleri

Kuzey Kıbrıs’ta çalışmaya gitmek istediğinizde tüm şartları göz önünde bulundurmalısınız. Bu şartlardan bir tanesi de saatlerdir. Türkiye’den biraz farklı olan mesai saatleri sabah 8 ile başlamaktadır.

Sabah 8’de iş başı yapması gereken kişilerin mesai saati sonu 15.30 olarak bilinmektedir. Bu saat kuralı Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri geçerli iken Perşembe günü sabah 08.00 ile 18.00 arasında çalışılmak zorundadır.

Cuma günleri de diğer 3 gün gibi saat 08.00 ile 15.30 arası mesai saati olarak kabul edilmektedir. Cumartesi ve Pazar günleri resmi tatil olduğu için kurumlarda çalışma olmamaktadır.

Çalışma saatleri kuralı özel sektörde farklılık gösterebilmektedir. Çoğu zaman sabah 8 gibi başlasa da bitiş saati 18.00 civarında olmaktadır. İş yeri ve işveren kuralları koymaktadır.

“Kuzey Kıbrıs (KKTC) Çalışma İzni Nasıl Alınır?” hakkında 6 yorum

  1. Tc vatandaşı kktc çalışma izni için herhangi bir işte çalışabilir mi? Bir hosting firmasında çalışmayı düşünüyorum ama sürekli orada olmayacağım. Sık sık kontrol falan olur mu?

  2. Cimnastik antrenörüyum ve gençlik spor il müdürlüğünde çalışıyorum şuan kıbrısta aynı görevde çalışabilmem yada geçiş yapabilmem mümkünmü.ayni zamanda babam kıbrıs gazisi bu durumun geçiş yapabilmemde yada spor alanında orada çalışabilmemde etkisi olurmu?

  3. Gülsüm Aktaşgil

    Esim 1974 kibris harekatı sonrasi 2 yil orada askerlik yapmış. O dönem Kibrista askerlik yapanlar emlak almadan kirada oturma izni olabilir mi acaba?

  4. Merhaba Kıbrıs’a antalyadan çalışmaya gitmek istiyorum önce oradan bir iş mi bulmam gerekiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir