Kosova Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Kosova Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Kosova vatandaşlığı nasıl alınır sorusunun yanıtı, ülke 2008 yılında bağımsızlığını ilan ettiğinden bu yana birçok kişi tarafından merak ediliyor.

Uzun yıllar Osmanlı yönetiminde kalmış olan Kosova’da çok Müslüman nüfus oldukça fazladır.

Osmanlı yönetiminde olduğu yıllardan bu yana orada doğup sonradan Türkiye’ye göç etmiş kişiler de vardır. Bu kişilerin aileleri de Kosova’dan vatandaşlık alma hakları olup olmadığını merak etmektedir.

Kosova uzunca bir zaman Sırbistan’la içinde bulunduğu savaş halinden 2008 yılında kurtulmuş ve bağımsızlığını ilan etmesinin ardından uzun bir toparlanma sürecine girmiştir.

Kosova’nın diğer ülkelerce kabul edilmesi de zor olmuştur ve hala bazı ülkelerle sorunlar devam etmektedir. Kosova vatandaşlarının diğer ülkelerden vize almak konusunda çeşitli zorluklarla karşılaşması birçoğunun Kosova vatandaşlığından çıkma talebinde bulunmasına neden olmuştur.

Geçmişte Kosova ile bağınız yoksa veya Kosovalı biriyle evlenmediyseniz; Kosova vatandaşlık alma işleminin size pek getirisi olmayacaktır.

Kosova Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Kosova vatandaşlığına geçmek için birkaç farklı alternatif vardır. Her biri kendi içinde farklı şartlar gerektiren bu seçeneklerden kendinize uygun olanı seçerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kosova’dan vatandaşlık almak için doğum, evlilik, doğrudan başvuru gibi yollarla Kosova vatandaşlığı alabilirsiniz. Kosova vatandaşlık kanunu aslında belli çizgilere sahiptir ama bazen uluslararası anlaşmalar sayesinde de Kosova vatandaşlığı alınabilmektedir.

Ülkenin bağımsızlığını yakın geçmişte ilan etmiş olması, içeriğinde etnik köken çeşitliliği, ülkede yaşayan bu farklı kökendeki ailelerin başka ülkelerde yaşayan birince derece yakınları vatandaşlık almak için Kosova’ya başvuruda bulunabilir.

Kosova Vatandaşlığı için Gerekli Şartlar

Kosova vatandaşı olmanın şartları biraz zordur ve şartlar uzun süre ülkede yaşamayı zorunlu kıldığı için hemen gelip Kosova vatandaşlığı alma şansınız pek yoktur.

Ülkede yaşanması gereken süre şartı ise başvuru türüne göre değişiklik göstermektedir. Bunun dışında Kosova vatandaşı olma şartları da hangi yolla başvuruda bulunacağınıza göre farklı detaylar içermektedir.

Yetişkin bir kişi, 5 yıl boyunca yasal olarak Kosova’da bulunuyor ve ikamet ediyorsa, geçerli bir oturma izni varsa, Kosova toplumuna kültürel olarak uyum sağlamışsa ve ekonomi alanında toplumda yer etmişse, ülkede yaşamını sürdürebilecek imkanları ispatlayabilirse, devlete yapmakta zorunlu olduğu finansal yükümlülükleri eksiksiz yapmışsa, Kosova’da konuşulan resmi dillerden en az bir tanesinde temel bilgiye sahipse Kosova vatandaşlığı için başvuruda bulunabilir.

Kosova Vatandaşlığına Geçmek - Şartlar - Avantajlar - Kosova Çifte Vatandaşlık

Kosova Vatandaşlığına Geçmek – Şartlar – Avantajlar – Kosova Çifte Vatandaşlık

Başvuru evlilik yoluyla yapılacaksa yabancı kişi ile Kosovalı vatandaşın en az 3 yıl evli olması, yabancı kişinin en az 1 yıl Kosova’da düzenli olarak yaşıyor olması ve geçerli bir oturma izni olması gerekmektedir.

Doğum yoluyla vatandaşlık alabilmek için Kosova Cumhuriyetinde doğumun gerçekleştiğini ispat etmek gerekiyor. Ayrıca Kosova diasporası kapsamındaki kişiler de ülke ile ailevi, ekonomik ilişkilerini ispat edebilirlerse Kosova vatandaşlığı alabiliyorlar. Bu tür başvurularda da ülkede düzenli ve yasal ikamet şartı aranmaktadır.

Kosova Vatandaşlığı için Gerekli Belgeler

Kosova’dan vatandaşlık almak için gerekli belgeler, başvuru türünüze göre değişiklik gösterebilmektedir. Üstelik istenen belgelere ilaveten, başvuru durumunuza özel olarak yetkililer sizden ekstra belgeler talep edebilir .

Kosova vatandaşlığı için her başvuru türünde geçerli bir pasaport ve pasaport sayfalarının kopyaları, adli sicil geçmişini gösteren belge, nüfus bilgilerini gösteren belge, başvuru için yapılan ödemelerin yapıldığını gösteren banka dekontları başvuru dosyasında bulunmalıdır.

İkamet gerektiren durumlarda Kosova’dan aldığınız oturma izninin kopyası da başvuru dosyasına eklenmelidir. Belgeler hem orijinal dillerinde hem de Kosova’da konuşulan resmi dillerden birine çevrilmiş olarak hazırlanmalıdır.

Kosova vatandaşlık için gerekli evrakları evlilik yoluyla yapılacak başvurular için ayrıca belirlemiştir. Evlilik söz konusu olduğunda başvuru dosyasına ayrıca en az 6 ay geçerli olan doğum belgeleri, Kosova vatandaşının vatandaşlığını ispat edebilecek kimlik, vatandaşlık belgesi veya pasaportu, yabancı kişinin kendi ülkesinden aldığı vatandaşlığını ispat eden belge, nüfus müdürlüklerinden alınan uluslararası evlilik belgesi ilave edilmelidir.

Doğum yoluyla başvurularda, ülke sınırları içinde doğan çocuklar için ekstra özel bir çaba sarf edilmesine gerek olmadan vatandaşlık alınabiliyor ama çocuk Kosova sınırları dışında doğmuşsa ve ailedeki vatandaşlık detayları nasılsa ona göre başvuru yapılmalı.

İki ebeveyn de Kosovalı ise ama çocuk Kosova dışında doğmuşsa; başvuru formu, iki ebeveynin de kimlik belgesi fotokopisi, çocuğun uluslararası doğum belgesi hazır edilmesi gerekiyor.

Ebeveynlerden birinin yabancı olması durumunda ayrıca; Kosovalı ebeveynin vatandaşlık kimlik belgesi ve doğum belgesi, yabancı ebeveynin rıza gösterdiğine dair noter onaylı belge, çocuğun uluslararası doğum belgesi hazırlanmalıdır.

Kosova Vatandaşlık Başvuruları Nereye Yapılır?

Kosova vatandaşlık başvuruları için Kosova sınırları içinde olmanız gerekmektedir. Ülkedeki göçmen bürolarından başvurularınızı yapabilir; başvuru durumunuzu kontrol edebilir ve sonuç belirlendiğinde son işlemleri yaptırarak vatandaşlığınızı alabilirsiniz.

İşlemlerin değerlendirme süresi değişiklik gösterdiğinden başvurunun ne zaman sonuçlanacağı konusunda kesin bilgi yoktur. Sonuç belli olduğunda sizinle iletişime geçilecektir.

Kosova Çifte Vatandaşlık

Kosova çifte vatandaşlık 2018 yılında özellikle Türkler tarafından ilgi çekici olmuştur. Soy ağacı detaylarının görülmesinin ardından birçok kişi Kosova veya diğer ülkelere çifte vatandaşlık talebinde bulunmak istemiştir.

Türkiye çifte vatandaşlığı kabul ettiğinden, gerekli şartları sağlıyorsanız Kosova’dan da vatandaşlık alarak çifte vatandaşlık sahibi olabilirsiniz.

Kosova çifte vatandaşlık uygulamasına izin veren bir ülkedir ama ülke ile aile, etnik köken ve doğum bağı gibi ilgilerini ispatlayan kişilerin çifte vatandaşlık alması daha kolaydır. Kosova vatandaşlığı avantajları nelerdir değerlendirdikten sonra çifte vatandaşlık hakkınızı talep edebilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. kemal dedi ki:

    benim dedelerim ninelerim oralı buda soy ağacımda çıkıyo böyle bi durumda başvurabilirmiyim varmı öyle bi durum? teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir