Küba Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Küba vatandaşlığı nasıl alınır? Nasıl Küba vatandaşı olabilirim? Gerekli evraklar neler? Uzun süreli oturma izni nasıl alınır? gibi soruların cevaplarına içeriğimizde yer verdik.

Paylaş

Küba; stresin olmadığı, rahat ve eğlenceli bir ülkede yaşamak isteyenler için önerilen ülkelerden biridir. Rengârenk sokakları, eğlenceli ve duyarlı insanlarıyla oldukça ilgi çekici bir ülke olan Küba, çevre ülkelerden de göç almaktadır. Yoğun talep olmasının temel nedeni ise yaşam tarzının rahat ve huzur dolu olmasıdır.

Küba, çok gelişmiş bir ülke olmamasına karşın oldukça turist ağırlayan bir ülkedir. Ülkeye gelen turistlerin bir kısmı ise vatandaşlık için olabildiğince çaba sarf etmektedir.

Karayiplerin ada ülkelerinden biri olduğu için çok sevilen Küba, vatandaşlık konusunda bazı sorunlar yaratmaktadır. Bu nedenle yetkililer tarafından vatandaşlıktan ziyade oturma izni yönlendirmesi yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Küba Vizesi Nasıl Alınır?

Küba Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Küba, istisnai durumlar dışında farklı milletlere vatandaşlık veren bir ülke değildir. Siyasi değişimler ve olağanüstü haller dışında ülkede vatandaşlık elde etmek söz konusu olmamaktadır. Hem kendi nüfusunun kalabalık olması hem de ülkede ekonomik açıdan gelişimin oldukça durağan bulunması nüfus hareketliliğini durdurmuştur.

Dışarıdan alınan göçlerle daha kalabalık olan Küba, vatandaşlık isteyen adayları uzun süreli oturma vizesine yönlendirmektedir. Bu şekilde göçmenlerin ülke ekonomisine katkısı olurken; nüfus sorunundan da uzak kalması sağlanmaktadır.

Küba’da Uzun Süreli Oturma İzninin Avantajları

Küba’da bulunan göçmenler, vatandaşlık alamasalar da vatandaşların sahip oldukları tüm haklara sahip olabilmektedirler. Daimi oturma iznini almak ile vatandaşlık almak arasında çok fazla fark bulunmamaktadır. Pek çok ülkede bulunmayan oturma izni yetkileri, Küba’da bulunmaktadır.

Ev alabilme, mülk sahibi olabilme, ticaret yapabilme bunlardan yalnızca birkaçıdır. Üstelik kişilerin vatandaşların ödediği vergiden muaf olma durumları da söz konusudur.

Küba’da daimi oturma iznine sahip olan kişiler, vatandaşlar gibi ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler. Ayrıca aç kalmaları, sıkıntı yaşamaları durumunda devletten yiyecek talebinde bulunma hakları da vardır.

Küba’da Daimi Oturma İzni Nasıl Alınır?

Küba’da daimi oturma izni almak için temel koşul akrabalıktır. Eğer akrabalarınız arasından 1. derece bağı olan biri Küba’daysa bu sizin için büyük bir şans demektir. 1. derece akrabalarınız arasında Küba’da uzun süreli oturma iznine sahip olan biri varsa size yardımı dokunacaktır. Önemli olan ikametgâh sorununa çözüm bulabilmenizdir. Akrabanız sayesinde ikametgâh adresi gösterebilir, başvurularınızı hızlandırabilirsiniz.

Akraba bağınız sayesinde başvuruda bulunduktan hemen sonra iş ispatı yapmanız gerekmektedir. İşinizi ispat eder, kendinize bakabildiğinizi gösterirseniz bu durumda rahatlıkla oturma izni alabilirsiniz. Aksi halde onaylanma süreci uzun olacak, nihayetinde olumsuz bir sonuç doğacaktır.

Küba’da Evlilik ile Daimi Oturma İzni Alınabilir mi?

Küba vatandaşlığı alamayan binlerce kişinin izlediği yol daimi oturma izninden geçmektedir. Siz de vatandaşlık yerine oturma iznini alırken seçeneklerinizi gözden geçirmeyi unutmamalısınız. Küba’da ikamet eden 1.derece akrabanız yoksa bu durumda tek çare evliliktir.

Evliliğin sağladığı fırsatlar arasında daimi oturma izni de yer almaktadır. Bu süreçte Avrupa ülkeleri kadar katı kuralları olmasa da Küba’da da evliliğinizin gerçekliği test edilecektir. Ne kadar gerçek bir evlilik yaparsanız daimi oturma iznini almanız o kadar kolay olacaktır.

Küba’da Daimi Oturma İzni için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Küba’da daimi oturma izni için gerekli olan ilk belge ikametgâhtır. İkametgâhın yanı sıra biyografi, sabıka kaydı ve doğum belgesi de istenmektedir. Bu belgeler arasında özellikle sabıka kaybı önem taşımaktadır. Bu belgeler dışında

Küba’da yaşayacağınız evin noter anlaşması eğer evlilik ile oturma izni talebiniz varsa evlilik belgesi de gerekli evraklar arasında yerini almaktadır. İşinize dair tüm dokümanlar da gerekli belgeler listesinde bulunmalıdır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. Tuğçe dedi ki:

  Küba’da yaşamayı çok istiyorum. İngilizce öğretmeniyim. Acaba vatandaşlık alabilir miyim?

  • Fatma dedi ki:

   Bende boyle bir ulkede yasamak istiyorum herseyiyle esit cocuklarave hayvanlara deger veren cok guzel bir devletiniz var bogle guzel yureklibaskanin ellerinden operim ben orda ev alip is kurmak isterim kuaforum bir engelli oglum iki yetiskin kizim var biri unuversite menzunu diyeride universiteye gidecek ne olur yardimci olurmusunuz turkiyeden emekliyim 46yasindayim kubada yasamak istiyorum

 2. Zeki dedi ki:

  Ben kuba da yasamak isterim yuzu gulen insanlari cok ozledim

 3. Mustafa Şen dedi ki:

  Küba’da vatandaşlık için yaş sınırı varmı

 4. Mahmut dedi ki:

  Ben emekliyim kubada yerleşmek istiyorum eşim ve iki çocuğumlan oturma izini almak istıyorum

 5. Emirr dedi ki:

  Küba vatandaş alımları yazıda olduğu gibi yani çok zor bir durum anca bir şeyi çok yapmalısınızdır örnek çok iyi bir sporcusunuzdur ve bayağı ünlüsünüzdür bunlarda istisna durumlar yani ünlü sporcu olduktan sonra küba vatandaşlığını ne yapayım ama kalmaya yani giderim her yıl turist olarak

 6. Alican dedi ki:

  Ben küba da yasamak istiyorum küba yı çok seviyorum çok neşeli insanlar

 7. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba ben Derinkuyu maden arama sondaj operatü er üyüm kübaya yerleşmek istiyorum Küba vatandaşı olmak istiyorum yardımcı olabilir misiniz teşekürler

 8. Alican dedi ki:

  BEN ALİ ETLİEKMEK VE BÖREK USTASIYIM BELGEM VAR KÜBA YI ÇOK SEVİYORUM ORADA YAŞAMAK İSTİYORUM YARDIMCI OLACAK KİŞİLERE MİNNETTARIM 0555 458 7669 ALİ YUCA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir