Litvanya’da Yaşamak İstiyorum. Litvanya’ya Nasıl Yerleşilir?

Litvanya’da yaşamak istiyorum. Litvanya’ya nasıl yerleşilir sorusu sıklıkla sorulan sorulardandır. Litvanya, Avrupa’da yer alan Baltık ülkelerinden biridir.

Son dönemlerde göç oranı yükselen ülkenin, yabacılar tarafından tercih edilirliğinin arttığı bilinir. İklimi, gezilecek yerleri, çalışma ve yaşam şartları göz önünde bulundurulduğunda Litvanya’da yaşam keyif verici olabilir. Burada önemli olan, süreci kontrol edip olabildiğince profesyonel şekilde başvuru yapmaktır.

Evden çıkıp herhangi bir işlem yapmadan Litvanya’ya gidebilmek mümkün değildir. Belli bir prosedürü olduğu için adım adım ilerlemek önemlidir.

Litvanya’da yaşamak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilirseniz zorlanmazsınız. Kendinize ve ailenize bakabilecek durumda olduğunuz sürece ülkede olmanın tadını çıkarırsınız.

Devamını okumadan önce Litvanya oturum izni nasıl alınır? ve Litvanya vatandaşlığı nasıl alınır? içeriklerimizi de inceleyebilirsiniz.

Litvanya’ya Nasıl Yerleşilir?

Litvanya’da yaşam standartları hakkında az çok fikir sahibi olan kişiler, yaşamak için bu ülkeyi tercih edebilirler. Ülkede yaşayabilmeniz için önce çalışacak bir işinizin olması gerekir. Çalışma izni alıp kendinize bir iş bulduktan sonra ülkeye yerleşme başvurusu yapabilmeniz mümkündür.

Çalışma izni dışında oturma izninin de çok önemli olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Oturma izni için gerekli kurumlara başvuru yapıp süreci başlatabilirsiniz.

Ben uzun süre Litvanya’da kalmak istiyorum, diyorsanız oturma izni sürenizi uzatabilirsiniz. Yeterince kaldıktan sonra şartlar uyuyorsa Litvanya vatandaşı dahi olabilirsiniz. Bunun yolu, süreyi doldurup ne zaman başvuru yapılacağını bilmekten geçer.

Litvanya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Litvanya çalışma izni dendiğinde akla gelen ilk unsur işyeridir. Her şeyden önce çalışacak eleman arayan iş yeri bulmanız gerekir. İş yerinin boş pozisyonunu belgeleri teslim etmeden 1 ay önce öğrenmeniz önemlidir.

Boş pozisyon bulduktan sonra işveren sizin için yetkili kuruma başvuruda bulunmalıdır. Neden Litvanya’dan değil de ülke dışından çalışan aldığını gösteren dilekçe ve evrakları teslim etmelidir. Arkasından siz çalışma izni için başvuruda bulunursunuz.

Çalışma izni başvurusunda nerede yaşayacağınızı, kaç kişi olduğunuzu daha önce çalışıp çalışmadığınızı gösteren evrakları teslim etmeniz istenir. Gerekli eğitimi aldığınızı gösteren belgeler de bu belgeler arasında yerini alır. Evrakları teslim ettikten sonra sonucun açıklanması beklenir. Onay alınırsa ülkeye gitmek kolay olur.

Litvanya Çalışma İzni İçin Gerekli Belgeler

Litvanya çalışma izni için belgeler dendiğinde herhangi bir eksik ya da yanlışlık olmamasına özen göstermek gerekir. Eksik belge bulunmaması halinde başvuru süreci çok daha sağlıklı şekilde sonuçlanabilir. Belgeleri tek tek bilmek bu açıdan önemlidir.

 • Çalışma izni için gereken belgelerin başında kimlik ve fotokopisi yer alır.
 • Yerel bir işçi değişim dairesinden alınan çalışabilir izin belgesi gerekir.
 • Son 1 yıllık iş deneyimini aktaran SGK dokümanı istenir.
 • Litvanya’da oturulan ya da oturulacak olan adresin ikametgâhı da teslim edilmelidir.
 • Çalışma izni alabilmek için sağlık raporu istenir.
 • Çalışabilmeniz için bugüne dek aldığınız tüm eğitim sertifikaları, belgeler ve diplomalar da dosyada yerini almalıdır.

Litvanya Çalışma İzni Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Litvanya’da yaşam nasıl diye merak ediyorsanız çalışarak ülkede kalabilirsiniz. Kalabilmeniz için ihtiyacınız olan iş başvurusunu yapıp sonrasında çalışma izni belgesini de teslim almalısınız.

Çalışma izni başvurusunu yaptıktan sonra sonuçları almanız en az 2 ay kadar sürebilir. Belgelerin kontrol edilmesi, başvuru yapılan iş yerinin sahibiyle görüşülmesi gibi aşamalar söz konusudur.

Çalışma izni için başvuru yaptığınızda gecikmelerin olabileceğini de aklınızda bulundurmalısınız. Herhangi bir gecikme olursa 4 ya da 5 ay gibi süre zarfında çalışma izni alıp almadığınızı öğrenebilirsiniz.

Litvanya’da Oturma İzni Nasıl Alınır?

Litvanya oturma izni sürecini başlatan kişiler, çalışma izni aldıktan sonra oturma iznini daha kolay alırlar. Ülkede, kendinize ve ailenize bakabileceğiniz bir iş bulduktan sonra oturma izni başvurunuzun olumlu sonuçlanması da kolaylaşacaktır.

Oturma izni için gerekli belgeleri toparlamanız ve teslim etmeniz yeterlidir. Arkasından süreç takip edilecek ve sonuçlar tarafınıza bildirilecektir.

Bazı durumlarda oturma iznini almak daha kolay olabilir. İş bulmak bunlardan biriyken evlilik, eğitim, yatırım da diğerleridir. Bu yollardan herhangi biri söz konusu ise oturma izni süreci daha kolay ilerleyebilir.

Evlilikle Litvanya Oturma İzni Almanın Yolu

Litvanya vatandaşı olan biriyle dünya evine girdiğinizde oturma izni almanız kısa sürer. Evlilik kurumunun doğurduğu doğal hakla başvuru süreci pratik geçer.

Litvanya oturma izni için evliliğinizi kanıtlamanız gerekir bir de ülke sınırları içinde evlenmeniz önemlidir. Farklı bir ülkede gerçekleşen evlilikler, oturma izni almak için yeterli olmayabilir.

Litvanya vatandaşı olan biriyle kendi ülkesinin sınırları içinde evlenmek çok daha önemlidir. Litvanya kanunlarınca evli kabul edilmeniz halinde oturma izni için başvuruda bulunabilirsiniz.

Litvanya Oturma İzni İçin Gerekli Evraklar

Litvanya’da nasıl yaşanır sorusunun cevabı oturma izninden geçer. Ülkede ikamet edebilmeniz için oturma izni belgelerini toparlayıp teslim etmeniz gerekir. Sonrasında oturma izni başvurunuz değerlendirilip sonucu tarafınıza duyurulacaktır.

 • Gerekli olan evrakların başında pasaport gelir. Pasaportunuzun en az 6 ay daha kullanılabilir olması, son 10 yıl içinde çıkarılması önemlidir.
 • Oturma izni için ihtiyaç duyulan belgelerden bir diğeri biyometrik fotoğraftır. Son 3 ay içinde çekilmiş arka fonu beyaz olan biyometrik fotoğraflara ihtiyaç vardır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve kimlik kartın fotokopisi de gerekli belgelerdendir.
 • Evlilik söz konusu ise evlilik cüzdanı da teslim edilmelidir.
 • Kişi 18 yaşından küçükse muvafakatname de gerekir.
 • Dil bildiğinize dair sertifika vermeniz de önemlidir.
 • Son birkaç ayın sigorta dökümü ve maaş bordrosu da evrak dosyasında yerini almalıdır.

Litvanya Oturma İzni İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Litvanya oturma izni almanın yollarını bulduysanız önce başvurunuzu yapmalısınız. Bir nedenden ülke sınırları içindeyseniz başvurunuzu Göçmenlik Bürosu’na yapmanız istenir. Buraya yapılan başvurular daha kolay neticelendiği için Litvanya sınırlarında başvuru yapılması tavsiye edilir.

Türkiye’deyseniz bu durumda konsolosluğa başvuru yapabilirsiniz. Oturma izni başvurusunu kabul eden Litvanya Konsolosluğu süreci başlatacaktır.

Litvanya Oturma İzni Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Litvanya’da okumak, çalışmak ya da yaşamak gibi bir niyetiniz varsa başlangıç noktanız oturma iznidir.

Oturma izni olmadan ülkeye girip uzun süre kalmak mümkün değildir. Başvuru için gerekli olan tüm adımları attıktan sonra başvurunun sonuçlanmasını beklemek gerekir.

Oturma izni başvuruları çoğu zaman birkaç ay içinde belli olur. Sürecin yoğunluğuna bağlı olarak kimi zaman 3 ayda kimi zaman 6 ayda net şekilde sonuçlanır.

Zaman zaman verilen belgelerde eksik olması ya da bilgilerde hata görülmesi halinde sürecin uzadığı bilinir. Teslim edilen belgelerde hata olmaması halinde oturma izni başvurusuna onay almak çok da zor değildir.

Litvanya’ya Nasıl Gidilir?

Litvanya’ya nasıl gidilir sorusu da en az prosedür soruları kadar merak edilen başlıklardandır. Nasıl gideceğini bilmeyen kişiler, seyahat öncesinde endişe duyabilirler. Bunun için birkaç alternatifle kendilerini rahatlatmaları önemli.

İstanbul’dan yerli ve yabancı havayolu şirketleri Litvanya’ya uçuşlar düzenliyor. Tercih edenler için direkt uçuş, istemeyenler içinse aktarmalı uçuşlar yapılıyor. Direkt uçuşlarda yolculuğunuz 2,5 saat sürüyor. Sonrasında başkent Vilnius ya da Baltık kıyısında bulunan Palanga şehrine ulaşılıyor.

İniş yaptıktan sonra ülkenin herhangi bir şehrine şehirlerarası otobüslerle gidilebiliyor.

Ülkeye gitmek için farklı bir yol arıyorsanız Letonya üzerinden de gidebilirsiniz. Letonya’nın başkenti Riga’dan karayolu ya da demiryolu ile Litvanya’ya geçebilmek mümkün. Ne var ki ikinci alternatif daha uzun sürdüğü için Türkiye’den direkt uçuşla gitmek daha makul bir tercih olabilir.

Litvanya’nın Önemli Şehirleri

Litvanya şehirleri dendiği zaman akla ilk olarak başkent gelir. Başkent Vilnius ülkenin en büyük şehridir. Bunun yanında Kaunas ve Klaioeda şehirleri de oldukça büyük şehirlerdir.

Dünyanın farklı noktalarından Litvanya’ya gelen kişiler önce bu şehirleri görmek isterler. Litvanya’da yaşamayı düşünenlerse bu şehirlerde yaşamak isterler.

103 adet şehri bulunan Litvanya’nın birçok şehrinde nüfus yoğunluğunun çok az olduğu görülür. Kalabalık olmayan bu ülkede, yaşam son derece keyif verici ve sakindir.

Ülkeye girdikten sonra bölgesel olarak baktığınızda 5 ayrı bölge olduğu dikkatinizi çeker.

Yüksek diyarlar olarak adlandırılan alanda Aukstaijita; güneydoğuda Dzukija; batıda Samogitya; güneybatıda Sudovia; Baltık kıyısındaysa Mazojilietuva bölgesi bulunur.

Litvanya’da Hangi Sektörde İş Bulunabilir?

Litvanya’da iş bulmak isteyen kişiler, hangi sektörlerin müsait olduğunu araştırırlar.

Ülke geneline bakıldığında ağırlıklı olarak sağlık sektöründe boşluk olduğu görülür. Sağlık alanında eğitiminiz varsa, çalışma deneyimine sahipseniz Litvanya’da iş bulma konusunda zorluk yaşamazsınız.

Başta doktorluk olmak üzere; hemşirelik, estetisyenlik, laborantlık, eczacılık, aşıcılık alanlarında büyük oranda ihtiyaç olduğu bilinir.

Sağlık sektöründe çalışmak istemeyen kişilerse turizm alanındaki boşluğu doldurabilirler. Turizm sektörü de Litvanya için doldurulması gereken sektörlerden bir tanesidir.

Tekstil alanına ilginiz varsa bu alanda da iş bulmanız zor olmaz çünkü ülkede tekstil konusuna yoğun bir ilgi olduğu görülür.

Litvanya’da Kendi İşini Kurmak Mümkün mü?

Litvanya’da kendi işini kurmak isteyen kişiler karşılarına çıkan fırsatları değerlendirebilirler.

Litvanya, yatırım konusunda Türk iş adamlarına fırsat yaratan ülkelerdendir. İyi bir yatırım kaynağı arıyorsanız Litvanya’yı tercih edebilirsiniz.

Yalnızca büyük meblağlar değil küçük çaplı işletmeler de açılabilir. Litvanya’da Türklere ait pek çok işletmenin bulunduğu bilinir. Yeterince sermayeniz varsa çalışan konusunda sıkıntı yaşamayacağınıza inanıyorsanız işyeri açmanız çok da zor değildir.

Ticari iş vizesi ve oturma izni aldıktan sonra Türkiye’de bulunan Litvanya Konsolosluğuna başvuruda bulunabilirsiniz. Sonrasında işyeriniz için belgeleri teslim edip açılış planı yapabilirsiniz.

Litvanya’da Maaşlar Ne Kadar?

Litvanya’da ne olarak çalıştığınız önemlidir. Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi nitelikli bir işe sahip olanla olmayan arasında fark vardır. Doktor, öğretmen, mühendis, hemşire gibi nitelikli mesleklere sahip kişilerin aldıkları maaş geçinebilmelerine yardımcı olacak kadar iyidir.

Litvanya’da çalışan birinin mesleğine bağlı olarak 800 ila 900 Euro arasında maaş alacağı bilinir. Serbest çalışanların ya da kendi işini yapanların daha fazla kazanması mümkündür ancak düzenli olarak maaş alanların bu aralıkta maaş aldığı görülür.

Litvanya’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

Litvanya’da herhangi bir kurumda çalışmak isterseniz işçi olabilirsiniz. Yurt dışından gelen binlerce işçiye ev sahipliği yapan ülke her birine çalışmalarının karşılığında maaş verir.

Herkes üzerine düşen vergileri ödedikten sonra ellerinde kalan maaş çoğu zaman 600 Euro civarında olur. 600 Euro birçok ülkeye kıyasla az olduğu için alınan maaşlar bakımından Litvanya’da zengin olunacağı söylenemez. Ne var ki gelişmekte olan ülkelerin pek çoğundan daha iyi durumda olduğu için çalışmaya giden işçi sayısı bir hayli fazladır.

Litvanya’da Ulaşım Masrafları

Litvanya’nın şehirlerarası ulaşım sağlayan otobüsleri olduğu gibi şehir içi için de alternatif ulaşım yolları olduğu bilinir. Ülkenin başkenti ve diğer büyük şehirlerinde kısa süreli seyahatleri otobüs, minibüs ve troleybüsler ile yapabilirsiniz.

Haftanın her günü sabah 05.00 ile 00.00 arasında hizmet veren bu araçlar belli bir fiyat üzerinden ücretlendirilirler.

Çoğu zaman elektronik sistem üzerinden alınan biletler dışında kondüktörlerden de toplu taşıma bileti alınabildiği görülür. Elektronik kartların ücretleri 1,5 Euro olarak bilinir. Kartın boş versiyonuna bu ücreti ödedikten sonra ihtiyacınız olduğu kadar yükleme yapabilirsiniz.

Süreli ödeme yapılması gereken kartlarda 30 dakika için 0,65 Euro ödendiği; 1 saat için 0,9 Euro ödeme yapıldığı bilinir. 24 saat kullanacağınız kartlar için 5 Euro ödemeniz gerekir.10 günlük kart talep etmeniz durumunda 15 Euro yükleme yapmanız yeterlidir.

Litvanya’da Giyim Masrafları

Litvanya’da alışverişe çıkmak istediğiniz zaman ayakkabı, kazak, pantolon, çanta, bluz, gömlek ya da tişört gibi birçok alternatif bulabilirsiniz. Yapacağınız alışverişi indirimlere denk getirirseniz büyük mağaza ve markalardan çok daha uygun fiyatlı ürünler bulabilirsiniz.

Bir çift ayakkabı almak isteyen biri Litvanya’da bunun için 99 Euro öder. 80 Euro’dan başlayan ayakkabıların ortalama kalitede olanı 99, 100 Euro civarındadır. Pantolon alışverişi yapmak isteyen biri ortalama olarak 60 Euro öder. İyi kalitede bir pantolon giymek için 100 Euro’ya kadar ödeme yapmanız gerekir.

Yaz mevsiminde yazlık elbise almak isteyen kadınlar, 30-40 Euro’ya elbise bulabilirler. Uluslararası hizmet veren markaların pek çoğunu bulabileceğiniz Litvanya’da markaların daha uygun maliyetli ürünlerini bulmak da mümkündür.

Litvanya’da Hizmet Masrafları

 • Hizmet kategorisinde yer alan bazı masraflar da aylık bütçe ayırmanız gereken masraflar arasında yer alır. İnternet bu kategoride yer alan hizmet masraflarından bir tanesidir. Litvanya’da internet kullanabilmeniz için 12 Euro gibi bir ücret ödemeniz gerekir.
 • Aylık olarak su, doğalgaz, elektrik faturalarıysa çoğu zaman 120 ila 150 Euro arasında gelir.
 • Spor yapmak isteyen bunun için salonu tercih eden biriyseniz harcayabileceğiniz hizmet masrafı 35 Euro civarındadır.
 • Sinemaya gitmek isterseniz ödeme yapmanız gerektiğinde bilet başına 7 ila 10 Euro arasında ödeme yaparsınız.

Litvanya’da Ev Kiraları

Litvanya’da ev kiralayıp yaşamak istediğinizde merkez ve uzak olması durumuna dikkat etmelisiniz. Merkezde tek odalı bir kişilik eve vereceğiniz kira 480 Euro civarında olacaktır. Daha uzak bir yerde tek odalı ev kiralamak isterseniz 300 Euro’ya kadar ev bulabilirsiniz.

Merkezde 2+1 olarak bilinen ya da 3 yatak odalı denen evlerden isterseniz 850 Euro kira ödersiniz. Daha uzakta aynı niteliklere sahip eve taşınmak isterseniz bu durumda 500 Euro’ya kadar uygun fiyatlı ev bulabilirsiniz.

Litvanya’da Restoran Fiyatları

Litvanya’da yaşarken evde yemek yapmak yerine dışarıda yemeyi düşünürseniz masrafları bilmelisiniz. Ucuz bir restoranda 1 kişinin yiyebileceği bir menü 8 ila 10 Euro arasında değişecektir. Daha iyi bir restoran olsun derseniz 2 kişilik bir yemeğe 35-40 Euro verirsiniz.

Daha çok fast food tarzı besinlerle beslenirim diyorsanız dünya çapında tanınmış fast food restoranlarda 5 Euro’ya kadar karnınızı doyurabilirsiniz. Restoranlarda içeceğiniz 1 kola 1.67 Euro iken suyun fiyatı 1.30 Euro olarak bilinir.

Litvanya’da Market Fiyatları

Evde yemek hazırlamak, atıştırmalık bir şeylere sahip olmak isterseniz Litvanya marketlerinden alışveriş yapabilirsiniz. Marketten alacağınız 1 ekmeğin fiyatı 0.50 Euro iken, 12’li yumurtaya 1.65 Euro ödeme yaparsınız. 1 kg tavuk kanadı için 4.60 Euro öderken, 1 litre süte 0.90 Euro ödemeniz beklenir.

Marketlerde; 1kg peynir 8 Euro,  1 kg patates 0.40 Euro, 1 kg domates 1.40 Euro, 1 kg portakal 1.30 Euro olarak bilinir. Ayrıca 1 kg elma 0.90 Euro iken 1 kg muz da 1.06 Euro ödeme gerektirir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Litvanya'da Yaşamak İstiyorum. Litvanya'ya Nasıl Yerleşilir? Litvanya’da Yaşamak İstiyorum. Litvanya’ya Nasıl Yerleşilir? için yorumda bulun

  Litvanya’da Yaşamak İstiyorum. Litvanya’ya Nasıl Yerleşilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Litvanya’da Yaşamak İstiyorum. Litvanya’ya Nasıl Yerleşilir? için ilk yorumu yapabilirsin.