Vize Vatandaşlık » Yurt Dışına Yerleşmek » Malta’da Yaşamak İstiyorum. Malta’ya Nasıl Yerleşilir?

Malta’da Yaşamak İstiyorum. Malta’ya Nasıl Yerleşilir?

Malta'da Yaşamak İstiyorum. Malta'ya Nasıl Yerleşilir?

Malta’da yaşamak istiyorum. Malta’ya nasıl yerleşilir sorusu hayalini gerçekleştirmek isteyenlerin sıklıkla sorduğu sorulardandır. Malta’ya yerleşip yaşamına burada devam etmeyi düşünen kişiler zaman kaybetmeden doğru olan adımı atmak durumundadır.

Malta oturum izni almak ve Malta vatandaşlığı almak içeriklerimizi de inceleyebilirsiniz.

Malta sıcak iklimi, samimi insanları ve köklü tarihi ile oldukça talep görür. Yaşam seviyesi ve kalitesi de ideal durumda olduğu için Malta’nın tercih edilme sıklığı yüksektir.

Her ülkede olduğu gibi Malta’da da bazı prosedürler sonrasında yerleşme izni verilir. Malta’ya yerleşmek istiyorum diyen herkesin yerleşme hakkına sahip olması mümkün değildir. Önce prosedürleri sağlamak daha sonra gerekli yerlere başvuru yapmak ve en son onay aldıktan sonra yerleşmeye başlamak mümkündür.

Malta’ya Nasıl Yerleşilir?

Malta oturma izni almak, Malta’ya yerleşmek için en net yoldur. Malta vatandaşı olmadığınız sürece önce oturma izni almalı daha sonra oturma planları yapmalısınız.

Doğru şekilde başvurusunu yapan birçok kişinin oturma izni alması mümkündür. Başvuruyu yanlış yapmanız halinde oturma iznine onay almanız mümkün olmayacak, Malta’ya yerleşmenize kesinlikle izin verilmeyecektir.

Malta’ya yerleşmek son derece kolaydır. Oturma izni başvurusunda ülkede yaşamaya hazır olduğunuzu göstermeniz gerekir. Kendinize ve ailenize bakabilecek kadar iyi durumda olduğunuzu kanıtladığınız an Malta halkından biri olabilirsiniz. Başvuru yapan birçok kişinin kolaylıkla onay aldığı dikkatlerden kaçmaz.

Malta Oturma İzni Nasıl Alınır?

Malta oturma izni nasıl alınır sorusunun temel cevabı ikametten geçer. Kişi ikamet süresini doldurması halinde oturma izni başvurusunda bulunabilir.

Malta oturma izni için kişilerin sorumlu oldukları süre en az 6 aydır. 6 ay ve daha uzun süre ada sınırlarında yaşayan kişiler, oturma izni almaya hak kazanmış kişilerdir.

Yaşadığınız yerde verdiğiniz vergiden daha düşük vergili bir şehre yerleşmeniz oturma izni almanıza engeldir. Dolayısıyla oturma izni alabilmek için hangi şehre yerleştiyseniz bir süre orada kalmanız yararınıza olacaktır.

Oturma izni alabilmek için kişinin belli başlı evrakları teslim etmesi de önemlidir. Çalışabildiğini kanıtlaması, sağlıklı olduğunu ispat etmesi ya da herhangi bir suçtan hüküm giymediğini gösterebilmesi için belgeleri doğru şekilde hazırlayıp başvurusunu öyle yapması gerekir.

Malta Oturma İzni İçin Gereken Evraklar

  • Oturma izni için gereken evraklar toparlandığı takdirde başvuru süreci son derece hızlı ilerleyecektir. Süreçte ihtiyacınız olan ilk belge pasaporttur. Kişinin 10 yıldan yeni, temiz ve fotoğraflı pasaportu ile başvuru yapması önemlidir. Ayrıca en az 2 yaprağının boş olması ve yapraklarında yırtıkların, eksiklerin bulunmaması büyük bir sorun teşkil edecektir.
  • Oturma izni evrakları arasında evlilik cüzdanı ve kimlik de önemli yer tutar.
  • Malta oturma izni belgelerinden bir diğeri sağlık raporudur. Kişinin ve onunla beraber ülkeye girecek olanların sağlıklı olması aranan şartlardan bir diğeridir.
  • Sabıka kaydı da Malta’ya yerleşme konusunda yardımcı olacaktır. Sabıkanızda hüküm giydiğinize dair herhangi bir ifade varsa oturma izni almanız pek de mümkün olmayacaktır.
  • Herhangi bir mesleğiniz ve işiniz olduğunu, Malta’da kendinizi geçindirebileceğiniz bir işe sahip olduğunuzu da ortaya koymanız önemlidir. Oturma izni başvurusunda çalışma dokümanlarını istemelerinin nedeni budur.

Eğitim İçin Malta’ya Yerleşmek Mümkün mü?

Malta’da ne iş yapabilirim diyen kişiler kadar dil eğitimi almak istiyorum diyen kişiler de sıklıktadır. Malta, dil eğitimi konusunda birçok ülkeden çok daha iyi durumdadır. Dolayısıyla dil eğitimi almak isterseniz gidebileceğiniz seçeneklerdendir.

Öncelikle nerede dil eğitimi alacağınıza karar vermeli daha sonra başvurunuzu yapmalısınız. Başvurunuz sonrasında eğitim kurumu tarafından kabul edildiğinize dair yanıt gelecektir. Yanıttan sonra Malta’ya yerleşmek için kolları sıvayabilirsiniz.

Başvurularınız esnasında sizden istenen evraklara davet ve kabul mektubunuzu eklemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Eğitim için ülkeye gitmek oraya yerleşmek için iyi bir başlangıç olabilir.

Maltalı Biriyle Birlikte Olmak Yerleşmeyi Kolaylaştırır mı?

Malta’ya iltica etmek gibi bir niyetiniz varsa bunu yapabileceğiniz yollardan biri de evlilik olabilir. Ülke sınırları içerisine yaşayan oturma iznine sahip ya da Malta vatandaşı olan biriyle evlendiğinde sizin de oturma izni almanız kolaylaşır.

Oturma izninin süresini doldururken evliliğinizin devamı halinde vatandaşlığın da kolay olacağı bilinir. Süreç içerisinde bahsi geçen evlilikler hiçbir şekilde hileli evlilikler değildir. Birlikte yaşadığınız, aile hayatı kurmak istediğiniz biriyle yaptığınız evlilik kast edilir.

Evlilik yerine birliktelik söz konusu ise bu durumun ülkede yaşama konusunda ekstra bir yarar yine sağlanacaktır. Kişiler en az 2 yıllık bir birlikteliğe sahip olmaları halinde oturma izni için başvuru hakkına sahip kabul edilecektir.

Çalışmak İçin Malta’ya Yerleşilebilir mi?

Malta’da çalışmak birçok kişinin aklında bulunan seçeneklerden biridir. Kişiler farklı bir ülkede yeni bir hayat kurmak isterken diğer yandan geçim kaynaklarını da oluşturmak durumundadırlar. Malta’da iş bulup çalışma niyetindeyseniz ülkeye yerleşmek için çalışma izni almanız gerekir.

Çalışma izni süresi her başvuruda farklı işler. Kimi başvurular 3 ay gibi kısa sürede sonuçlanabilirken kimileri 15-16 ay sonra neticelenebilir. Kimi başvurular ise hiçbir şekilde kabul edilmez.

Malta’da iş bulurken bu konuya dikkat etmeniz önemli. Ne kadar büyük bir şirkette çalışırsanız çalışma iznini almanız da o kadar kolay olur. Aksi halde aylarca beklemeniz gerekebilir.

Malta’da Ne İş Yapabilirim?

Malta’da ne iş yapılır sorusu sıklıkla sorulur. Ülkeyi gidip gören kişiler iş sektörleri hakkında daha geniş bilgiye sahip olabilirler. Çoğu zaman önce ziyaret edip daha sonra yerleşme kararı alınır.

Ülke bilhassa eğlence sektöründe genişlediği için bu alanda çalışana ihtiyaç duyulabilir. Eğlence firmaları genellikle oyun temeli üzerine kuruludur. Bu gibi şirketlerden büyük olanları tercih ederseniz başvuru sürecinizde rahat edebilirsiniz. Üstelik Türkçe bilen bir çalışana ihtiyaçları olduğu için kolaylıkla işe alınabilirsiniz.

Eğlence dünyasının dışında nitelikli işler için çalışana ihtiyaç duyulabilir. Kendi alanınızda kendinizi ispat etmeniz halinde Malta’ya yerleşebilir, iş bulabilirsiniz.

Bilişim alanında, ekonomi alanında ya da dünya genelinde kültür, sanat, spor dallarında nitelikli bir mesleğiniz varsa başvurunuzun onay alması mümkün olur.

Malta’da İş Başvuruları Nasıl Yapılır?

Malta’da yaşayan Türklerden biri olmak isterseniz bunun için ülkede iyi bir işe sahip olmalısınız. İş bulmadan oturma iznine ya da çalışma iznine onay verilmediği için kilit nokta iş olarak bilinir.

İş için geniş çaplı bir araştırma yaparak adım atabilirsiniz. Adım attıktan hemen sonra şirketler uygun olduğunuzu görüp size geri dönüş sağlayabilir.

Malta’da bulduğunuz işin görüşmesi internet üzerinden yapılır. Şirket internet üzerinden mülakat yapar ve işe uygun olup olmadığınıza karar verir.

İş için uygun bulunursanız bu durumda size bir davet mektubu gönderir ve hemen başlamanız için gerekli adımları atabilirsiniz. İş bulduktan sonra çalışma izni için de süreci hareketlendirebilmek mümkündür.

Malta’da Kendi İşini Kurmak Zor mu?

Malta’da iş kurmak sermayesi olan kişiler için hiçbir şekilde zor değildir. Çalışma izni için başvuru yapıp daha sonra onay almanız gerekir.

Arkasından izni aldıktan sonraki ilk 6 ay içerisinde asgari olarak 100.000 Euro sermayeyi harcamanız beklenir. Harcamalarınız yalnızca iş için olmak durumundadır ve bu durumu belgelerle ispat etmeniz istenir.

Kendi iş yerinize sahip olup ülkede yaşamayı düşünüyorsanız aranan şartların başında en az 3 kişiye istihdam sağlamanız beklenir. Bahsi geçen 3 kişi Malta vatandaşı olmak durumundadır. Bunun dışında herhangi bir ülkeden çalışan almak isterseniz prosedürleri yerine getirmek durumundasınız.

Malta’da Yaşam Şartları

Malta yaşam şartları bakımından birçok ülkeden çok daha iyi durumdadır ancak bir ada ülkesi olduğu için dev bir kaliteye sahip olduğunu söylemek doğru değildir. Daha çok kendi bünyesinde ekonomisini geliştiren ve halkı için yeterli bir noktada olduğu söylenen ülkelerdendir.

Aklınızda olan ülke refah seviyesi çok yüksek, kaliteli ve bir o kadar da uygun fiyatlı rahat bir ülke ise Malta bu şartlara uymuyor. Ne var ki yapacağınız iş ve kalitesi de yaşam şartlarınızı değiştirecek türden olabilir.

Nitelikli bir işe sahipseniz iş yerinde iyi bir ücret alabilir, Malta’da çok rahat ve refah şekilde yaşayabilirsiniz. Birçok yatırımcının Malta’yı tercih etmesinin nedeni budur.

Malta Yaşam Masrafları

Malta pahalı mı sorusuna evet cevabı verilebilir. Avrupa ülkelerinin popüler şehirleriyle kıyaslandığında çok aşırı bir pahalılığı olmasa da Malta’nın da kendine has bir pahalılık sınırının olduğu görülebilir.

Ziyaret eden pek çok kişi Malta’da özellikle yeme içmenin pahalılığından, kiraların biraz yüksek olduğundan şikâyet duyabilir.

Genel bir ortalama yapılması gerekirse Malta’nın ortalamanın üzerinde bir pahalılıkta olduğu söylenebilir. Bu durumun altında yatan birçok neden olabilir ancak ekonomisi, yaşam şartları pahalılığı arttıran etkenler olarak kabul edilir.

Harcamalarınızı dengeli şekilde hesap ettiğinizde Malta’da yaşayabileceğinizi görürsünüz ancak bunun için iyi bir hesap gücünüzün olması gerekir.

Malta Ev Kiraları

Malta’da ev kiraları kaldığınız şehre göre değişkenlik gösterir. Nerede yaşamak istediğiniz, ödeyeceğiniz kira bedeli üzerinde de etkili olabilir. Malta’da ikamet etmek isteyen biri şehir merkezinde 1 odalı ev kiralarsa 780 Euro civarı kira ödemek durumunda kalır.

Şehir dışında herhangi bir apartmanda 1 odalı ev kiralamak isterse bu durumda 600 Euro civarında kira ödemek zorundadır.

Kalabalık bir aileyseniz bu durumda kiralamanız gereken evler de oda sayısı fazla olan evlerdir. Şehir merkezinde 3 odalı evlerin kira bedeli 1400 Euro civarındadır. Daha şehir dışında ancak yine 3 odalı olsun isterseniz 900 civarında ev kirası ödeyebilirsiniz.

Malta Market Fiyatları

Malta’da yaşam maliyeti hesabı yaparken kesinlikle marketi de baz almalısınız çünkü evin devamlı giderlerinden biri de marketlerdir. Temel ihtiyaçlardan biri olan suya en az 1 Euro verdiğiniz ülkede, ekmeğe 0.90 Euro, 12’li yumurtaya 2.50 Euro, beyaz pirince 2.20 Euro, Peynire 8 Euro vermek gerekir. Beraberinde alacağınız tavuk göğsü 6 Euro, kırmızı et 13 Euro, soğan 1.20 Euro, patates 1.15 Euro olarak bilinir.

Tüketmek istedikleriniz arasında meyve varsa muz en ucuz meyvelerden biri kabul edilir. Muzun kilosu 1.60 Euro, portakal 2 Euro, elma ise 2.15 Euro olarak fiyatlandırılır.

Alkol ve sigara tüketenler ise Türkiye ile kıyasladığında biraz daha ucuz olduğunu görebilir.

Malta Ulaşım Fiyatları

Malta’da ulaşım söz konusu olduğunda tek yönlü otobüs biletine vereceğiniz para 1.50 Euro olarak hesap edilir. Gidiş gelişle 3 Euro yol parası vermeniz gerekir.

Tek tek ödeme yapmak yerine aylık otobüs kartı tercih edenler şehirler arası ya da şehir içinde otobüs kartları kullanabilir. Aylık otobüs kartın ücreti ise 27 ila 30 Euro arasında değişir.

Taksi kullanan kişiler de bir hayli fazladır çünkü Malta küçük bir ülke olduğu için taksilerin de çok yüksek maliyetleri olmadığı görülür. Malta’da taksi kullanmak isteyen kişiler başlangıç olarak 10 Euro verirler. 1 saat beklemeli normal tarifede ise 25 Euro üzerinden başlar.

Malta’da Maaşlar Ne Kadar?

Malta’da maaşlar çalışılan kuruma göre değişiklik gösterir. Yurt dışından gelen ve işçi olarak çalışan kişilerin hemen hepsi online bahis sitelerinde iş bularak Malta’da oyun sektöründe çalışır.

Oyun sektöründe iyi bir şirketle çalışıyorsanız bu durumda aylık 2000 Euro civarında maaş alabilirsiniz. Daha orta düzeyli bir şirkette çalışıyorsanız bu durumda 1000 Euro gibi bir maaş alabilirsiniz.

Çalışacağınız sektör gıda sektörü olursa bu durumda 2000 ila 2500 Euro arasında maaş alırsınız. Türkiye’den Malta’ya giden birçok kişi başlangıç için Türk restoranlarında iş bulmayı düşünür. Böyle bir kararınız olursa 2000 Euro civarında maaş alırsınız.

Malta’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Malta’da asgari ücret ne kadar sorusu, Malta’ya yerleşmeyi düşünen kişilerce çok sık sorulur. Asgari ücret özellikle işçi olarak gelen ve henüz nitelikli bir işe başlamamış olan kişilere verilir.

Nitelikli bir işe başlamadıysanız asgari ücretle bir süre hayatınızı sürdürebilirsiniz. Ne var ki Malta’nın çok ucuz bir ülke olmamasına dayanarak asgari ücretle geçinmenin bir hayli zor olduğunu da aklınızda bulundurmalısınız.

Malta asgari ücreti 700 Euro civarındadır. Birçok açıdan şehir merkezinde yaşamaya, rahat bir hayat sürmeye yeterli değildir. Ülkeye seyahat etmeden önce bu detayı gözden geçirmeyi unutmamalısınız.

Malta’ya Nasıl Gidilir?

Malta’ya seyahat etmeyi düşünen kişiler her şeyden önce hangi şehirden gideceklerine karar vermeliler. Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya üzerinden Malta’ya uçuş fırsatınız bulunur.

Doğrudan İstanbul üzerinden gitmek daha büyük avantadır aksi halde aktarmalı uçuşla zaman kaybetmek durumunda kalınabilir. Ülkeye uçakla gidilir ve varılan nokta, Malta – Luqa International Havalimanı olarak bilinir. Burada iniş yaptıktan sonra ister özel araç kiralayarak ister otobüs ya da taksi ile dilediğiniz herhangi bir noktaya gidebilirsiniz.

İkamet edeceğiniz şehir başka bir yerde ise şehirler arası otobüsleri tercih ederek dilediğiniz herhangi bir şehre de gidebilirsiniz.

Malta’da Hangi Şehirde Kalınır?

Malta 3 büyük 2 adet küçük olmak üzere 5 ayrı ada takımından meydana gelir. Malta, Gozo, Filfala, Cominotto, Comino isimlerini taşıyan adalar ziyaretçiler tarafından sık sık gezilir.

Ülkenin başkenti Valletta şehri olarak bilinir ve Valletta ikamet edilmek istenen en popüler şehir olarak tanınır. Valetta dışında Ir-Rabat, Mdina, Cottonera, Victoria ve St. Julian’s da en popüler olan şehirler arasında yerini alır.

Uzun süreli kalmayı düşünen kişiler başkent dışında bu popüler şehirlerden herhangi bir tanesini tercih edebilirler. Sıkıntısız ve sorunsuz şekilde yaşanabilecek şehirlerdir.

Güvenli, eğlenceli, tarihsel yapısı olan, gezilip görülmeye değer birçok adresleri vardır. Diğer şehirlerle kıyas edildiğinde ise çalışma sürecinde bu şehirlerde iş bulmanın daha kolay olduğu bilinir.

Malta’da Rahat Yaşamak İçin Ne Yapmalı?

Malta’da rahat bir yaşam sürmek için her şeyden önce kaliteli ve nitelikli bir iş bulmanız gerekir. İyi bir işe sahip olmadan ülkeye kesinlikle giriş yapmamalısınız çünkü asgari ücretle Türkiye’den daha kötü bir durumda yaşayabilirsiniz.

İyi bir işe sahip olduktan sonra zaman kaybetmeden dilinizi geliştirmelisiniz. Olabildiğince akışı şekilde konuşmalı eğitim alarak bilginizi sertifikaya dökmelisiniz.

Ekonominizi düşünerek şehre çok uzak olmayan ancak uçuk noktada kira vermeyeceğiniz bir ev seçmelisiniz. Yalnızsanız kesinlikle ev arkadaşı edinmeli, masrafları paylaşmalısınız. Bir süre sonra rahat bir yaşam sürdüğünüzü ve ülkeye kolaylıkla adapte olduğunuzu görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir