Romanya Vatandaşı Olmak İstiyorum. Nasıl Romanya Vatandaşlığı Alabilirim?

Romanya Vatandaşı Olmak İstiyorum. Nasıl Romanya Vatandaşlığı Alabilirim?

Paylaş

Romanya vatandaşlığı nasıl alınır sorusu ülkeye farklı nedenlerle giden ve vatandaş olmaya karar veren kişilerce çok sık sorulmaktadır. Romanya vatandaşı olabilmek için birden fazla yol vardır ancak her yolun kendi kategorisi içinde farklı prosedür süreci bulunmaktadır.

Teslim edilmesi gereken evraklardan başvurulması gereken noktalara kadar birtakım farklılıkların olması, Romanya vatandaşlığı isteyen kişilerin dikkat etmesini zorunlu kılmaktadır.

Romanya’ya yerleşmek istiyorum, ülkenin vatandaşı olmayı düşünüyorum diyenler adım adım basamakları takip ederek başvurularını gerçekleştirebilirler.

Vatandaşlık başvuru sürecinde yetkililer belli kriterleri ve zorunlu olan kıstasları net şekilde dile getirmektedir. Bu kurallara uymanız halinde vatandaşlık almanız çok da zor olmayacaktır.

Romanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Romanya vatandaşlığı avantajları olan bir vatandaşlıktır çünkü AB ile doğrudan bağlantı kurmanızı sağlamaktadır. Bunun yanında prosedürleri ve vatandaşlık şartları birçok ülkeye nazaran daha ağırdır. Bu şartları yerine getirmek ve vatandaşlık almak için ülkede çalışıyor olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Oturma izni ve çalışma izni temin edildikten hemen sonra Romanya vatandaşı olmak için sebep belirlemeniz gerekmektedir. Neden vatandaşlık istediğinizi belgeler arasında bulunan başvuru formuna açık şekilde yazabilirsiniz. Bu sayede hangi yolun sizin için daha uygun olduğunu seçmeniz de kolay olacaktır.

Kan Bağıyla Romanya Vatandaşı Olunur mu?

Romanya vatandaşlık hukuku gereğince kan bağı vatandaşlık talep etmek için en doğru yollardan biridir. Anne ya da babanızdan herhangi biri Romanya vatandaşı ise bu durumda siz de vatandaşlık talep etme hakkına sahipsiniz demektir.

Anne ya da babası bir arada olan çocuk 18 yaşına gelene kadar farklı ülkelerde yaşamış olabilir. 18 yaşından önce vatandaşlık talebinin onay alması mümkündür. Dolayısıyla 18 yaşından küçük olan çocuklar için vatandaşlık almak oldukça kolaydır. Aynı durum annesi ve babası boşanmış çocuklar için de geçerlidir.

Annesi ve babası ayrı olan çocukların ebeveynlerinden herhangi biri Romanya vatandaşı ise velayetini alarak kan bağıyla vatandaşlık hakkını tanıyabilmektedir.

Doğum Yoluyla Romanya Vatandaşı Olunur mu?

Annesi ya da babası farklı bir ülkenin vatandaşı olan ancak doğumu Romanya’da gerçekleşen bebeklerin Romanya vatandaşı olmaya hakları vardır. Bebek, dünyaya geldiğinde Romanya’da doğum yapılan hastaneden doğum belgesi alınmalı ve resmi kuruma bu şekilde belge sunulmalıdır.

Bebeğinizin doğumunu Romanya’da yapıp vatandaşlık almasını isterseniz döndükten sonra Türkiye’de nüfus müdürlüğüne bu durumu bildirmeniz gerekmektedir

Evlat Edinme Yoluyla Romanya Vatandaşı Olunur mu?

Romanya vatandaşlığı geçme koşulları bulunulan duruma göre değişkenlik gösterebilmektedir. Çocuklar için vatandaşlık talebinde bulunulması durumu kan bağı ve evlatlık olarak ikiye ayrılmaktadır. Evlatlık olan çocuklar için her şeyden önce çocuğun 18 yaşından küçük olması zorunludur.

18 yaşından küçük olan herhangi bir çocuk, Romanya vatandaşı olan çift tarafından evlat edinilebilir. Böyle bir durumda vatandaşlık almak normal süreçten çok daha hızlı ve kolay işleyecektir.

Evlilik Yoluyla Romanya Vatandaşı Olunur mu?

Romanya vatandaşlık başvurusunda bulunmak için tercih edilen yollardan bir diğeri evliliktir. Romanya vatandaşı olan bay, bayan biriyle evlendiğinizde evlilik yoluyla başvuru hakkınız doğmaktadır.

Vatandaşlık başvurusunda bulunmadan önce evlilik süresini doldurmanız gerektiğini unutmamalısınız. Romanya vatandaşı ile evlendiğinizde 3 yıl kesintisiz şekilde evliliğinizi sürdürmeniz gerekmektedir. Bu 3 yıl içinde Romanya sınırları içerisinde olmanız aynı evi paylaşmanız çok önemlidir.

Evlilikte süreyi doldurmanız halinde başvuru süreciniz işleme alınacaktır. Süreyi doldurmamanız halinde başvurunuz henüz başlamadan son bulacaktır.

Oturma İzni Yoluyla Romanya Vatandaşı Olunur mu?

Oturma izni, Romanya’ya turist olarak gelmediyseniz her halükarda lazım olacak bir belgedir. Ülkede size ayrılan turistik süreyi aştıktan sonra daha fazla kalma niyetindeyseniz oturma izni için başvuruda bulunmalısınız.

Oturma izni başvurusunu yapıp belgeyi temin ettikten sonra vatandaşlık için başvuruda bulunmanız istenebilir ancak belli bir süresi vardır. Romanya vatandaşı olabilmek için 5 yıl Romanya sınırları içerisinde yaşamanız gerekmektedir. Vizenizi her yıl tazelemeli oturma izninizi 5 yıla göre almalısınız.

5 yıl dolduktan sonra başvuru yapma hakkınız olduğunu unutmamalısınız. Süre dolmadan başvurular kabul edilmemektedir.

Romanya Vatandaşlığı İçin Gerekli Evraklar

 • Romanya vatandaşlığı için gerekli evraklardan en önemlisi oturma izni belgesidir.
 • Oturma izni belgesinin yanında ikametgâh belgesi ve kira kontratları da dosyada bulunmalıdır.
 • Çalışma izni belgesi ve iş yerinden çalışıyor belgesi alınması gerekmektedir. Görev tanımınızı belirten kimlik ve son birkaç ayda devam ettiğinize dair sigorta veyahut maaş dokümanı teslim edilmelidir.
 • Romanya vatandaşlığı almak için pasaportunuzu teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopiniz de dosyada yer almalıdır.
 • Evlilik yoluyla vatandaşlık başvurusunda bulunuyorsanız evlilik cüzdanı fotokopisi gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı vatandaşlık başvuruları için önemlidir.
 • Gereken evraklardan bir diğeri de 2 adet fotoğraftır.

Romanya Vatandaşlığı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Romanya vatandaşı olmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, başvurularını Romanya Başkonsolosluğu’na yapmalıdır. Resmi kurumdan randevu alıp gittikten sonra size bir dosya teslim edilecektir. Dosya içerisine hangi evrakları yerleştirmeniz gerektiği dile getirilecektir.

Bir sonraki görüşmede gereken evraklarla doldurulmuş olan dosyayı teslim etmeniz istenecektir. Dosyayı verirken her birinden 2 nüsha olmasına, tercümelerinin noter tasdikli hazırlanmış olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.  Konsolosluğun kabul edemediği dönemlerde ise yabacılar şubesi ilgilenmektedir.

Romanya Vatandaşlığı İçin Mülakat Var mı?

Romanya vatandaşlığı için başvuruda bulunup daha sonra evrakları teslim ettikten sonra inceleme sürecinin tamamlanmasını beklemeniz gerekmektedir. İnceleme süreci işlerken siz bu esnada dil sertifikası almalı tarih sınavını vermelisiniz.

Sınav tarihleri kurum tarafından bildirilecektir. Dil eğitiminizi tamamlayıp sertifikanızı almanız ve tarih testinden başarılı olmanız mülakattan reddedilme ihtimalinizi azaltacaktır. Mülakata gittiğinizde dil ile ilgili sorular sorulacak, ülkeye bağlılığınız ve kültürel donanımınız test edilecektir.

Mülakat esnasında size sorulan sorulara Romanya dilinde cevaplar vermeli, ülkenin kültürünü ne derece önemsediğinizi göstermelisiniz. Halk için bir sorun teşkil etmediğinizden emin olmaları önemlidir.

Romanya Vatandaşlığı Başvuruları Ne Zaman Sonuçlanır?

Romanya vatandaşlığı için ilk başvurunuzu yaptıktan 6 ay kadar sonra mülakata çağırılmanız muhtemeldir. 6 ay sonra mülakattan geçer not almanız halinde dosyanız meclise sunulacaktır. Meclis tarafından onay almanız ise 12 ay kadar sürmektedir.

En az 12 en fazla 16-17 ay kadar süren dosya inceleme dönemi ülkenin içinde bulunduğu duruma göre değişkenlik gösterebilmektedir. Meclisin yoğun olması, dosya inceleme komisyonlarının meşguliyeti sürecin uzamasına sebebiyet verebilmektedir.

Romanya Çifte Vatandaşlığı Onaylıyor mu?

Romanya ile Türkiye arasında yapılan anlaşmalar sonucunda göçmenlik hukukuna bağlı olarak çifte vatandaşlık yolu bulunmaktadır. Çifte vatandaşlık talep etmek isteyen kişi öncelikle

Ankara Nüfus Müdürlüğü’nden muhacir kayıt belgesini dilekçe ile rica etmelidir. Sonrasında Romanya’ya başvuruda bulunarak akrabanız olan kişinin Romanya’da doğduğuna dair doğum belgesini talep etmeniz gerekmektedir.

Romanya arşivinden doğum belgesi çıktıktan sonra Türkiye’de isim denklik belgesini çıkartmalısınız. İsim denklik belgesini çıkardıktan sonra Türkçe olan tüm evrakları noter tasdikli çeviri ile çevirmelisiniz.

Romanya vatandaşlığı için başvuruda bulunurken tüm bu evrakları dosyanın içinde muhakkak bulundurmalısınız.

Göçmenlik dışında çifte vatandaşlık alternatifi sunulmamaktadır. Kan bağı olduğu zaman, çifte vatandaşlık işi çok daha rahat şekilde gerçekleştirilmektedir.

 1. saadet erbay dedi ki:

  eşim yakında romanya vatandaşı olacak ailesi oradan gelmiş ve romanya vatandaşlığı işlemleri yapılıyor sanırım yıl sonu romanya vatandaşlığına geçmş gemiş olur.
  eş olarak bende müracaat edeceğim lakın orada uzun süreli oturmamız olmayacak.3 yıl romanyada oturmak şartı zorunlu mu

 2. Tugay dedi ki:

  saadet hanım merhaba vatandaşlık için nasıl bir yol izlediniz acaba? benimde eşim Romanya göçmeni Romanya’da doğmuş ve hala yaşayan aile büyüğü mevcut bu konuda yardımcı olur musunuz?

 3. Hüseyin dedi ki:

  Bizimde dede ve babanne küçük yaşta 1933 yıllarında gelmiş. Babannem halen hayatta.. Ankaradan göç kaydını aldım, nasıl yol izleyeceğim? Romanya’da ki doğum belgesini hangi yolla ve nasıl talep edeceğiz?

 4. Morven dedi ki:

  Bizden isim denklik belgesi istemediler ve üçüncü nesile kadar alabiliyorsunuz vatandaşlığı. Yani dedeniz veya ninenizin 1940 öncesi Romanya’da (dobruca bölgesi de sayılıyor 1940 yılında Romanya’ya ait olduğu için) doğmuş olduğunu belgelerseniz hakkınız oluyor. 1940 sonrası prosedürler vs değişiyor onu bilmiyorum.

 5. Nur Can dedi ki:

  Buyukbabamin annesi 1912 de Timisuara da dogmus..Ben Romaya vatandasligina basvurabilirmiyim acaba?

 6. mediha dedi ki:

  merhabalar,
  benim babam romanyadan gelmiş .ama babam vefat etti .yinede romanya vatandaşlığını alabilirmiyim

 7. Tuğba Kurt dedi ki:

  Dedemler Romanya’dan gelmiş ama kendisi vefat etti. Annemlerin de Romanya vatandaşlığı yok. Ben e devlette görebiliyorum. Buna göre Romanya vatandaşlığı almam mümkün olur mu?

 8. Eray efe dedi ki:

  Merhaba benim babanemin babası Romanya doğumlu, Atatürk Türkiye ye getirtmiş Ben Romanya vatandaşlığı alabiliyo muyum? ( babannem hayatta)

 9. Emrah dedi ki:

  Merhabalar,
  Romanyada ki tüm web siteleri ve forumlarda Evlilik yoluyla vatandaşlık almak için minimum 5 yıl evli olmak ve bu 5 yıl kesintisiz Romanyada ikamet etme şartı var. Çalışma izni ile vatandaşlık içinse 8 yıl. Sizin evlilik yoluyla 3 yıl şartı nereyi referans almakta?

 10. Can dedi ki:

  Merhaba,
  Ben yurt disinda yasamak istiyorum da özellikle Romanyada. Onun icin bana yardimci olabilicek kimse var mi burda?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir