Rus Vatandaşı ile Evlilik – Gerekli Belgeler, Oturma İzni ve Vatandaşlık Alma

Rus Vatandaşı ile Evlilik

Paylaş

Rus vatandaşı ile evlilik Türkiye ya da Rusya sınırları içinde gerçekleştirildiğinden daha kolaydır. En azından bir ülkenin prosedürlerine uygun şekilde evlilik işlemleri başlatılır.

Eğer çift evlilik sonrasında Rusya’da yaşamak istiyorsa evliliğin Rusya’da olması daha uygun olabilir. Rusya’da ya da Türkiye’de fark etmeksizin Rus vatandaşıyla evliliğin bazı şartları, işlemlerin bazı kuralları vardır.

Rus vatandaşı ile evlilik Türklere Rus vatandaşlığının, Ruslara Türk vatandaşlığının yolunu açar. Rus olmak istiyorum diyorsanız; evlilik yoluyla vatandaşlık şansınızı deneyebilirsiniz. Elbette evliliğinizin formalite evliliği değil; gerçek bir evlilik olması gerekiyor.

Evlilik işlemleri Rusya’da gerçekleşecekse; Rusya evlilik vizesine başvurarak işlemlerin daha kolay olmasını sağlayabilirsiniz. Ülkede yasal olarak bulunduğunuz süre içinde evlilik işlemlerini halledebilirsiniz.

Ülkeye girişiniz yasal olmamışsa evlilik asla gerçekleşmeyecek; üstelik ülkeden de sınır dışı edileceksiniz.

Rus Vatandaşı ile Evlilik

Rus vatandaşı ile evlenecek Türk vatandaşları, evlilik akdinin nerede yapılacağına karar vermesi gerekir. Karar verildikten sonra evlilik işlemlerinin buna göre başlatılması önemlidir.

Rus vatandaşı ile yapılacak evlilik Rusya ya da Türkiye sınırları içinde olabilir. Çift daha sonra vatandaşlık ve oturma izni işlemleri için harekete geçebilir.

Rus Vatandaşı ile Rusya’da Evlilik

Rusya’da evlenmek istiyorum diyenlerdenseniz; ülke sınırları içinde Rus vatandaşı ile evliliğin şartlarını, işlemlerin sürecini ve işleyişini bilmelisiniz.

Türk vatandaşının Rusya’da evlenmesi için önce Rus yetkililerce verilmiş oturma iznini alması gerekiyor. Oturma izni başvurusu sırasında evlilik durumundan bahsederseniz izin almanız daha kolay olacaktır.

Rusya’da evlilik için bazı işlemler Türkiye’de bazı işlemler Rusya’da yapılacaktır.

Rus Vatandaşı ile Türkiye’de Evlilik

Rus vatandaşı ile Türk vatandaşı Türkiye sınırları içinde evlenecekse işlemlere Türkiye’de bulunan Evlendirme Daireleri aracılığıyla başlamalıdır.

Türkiye’de evlilik için Rus vatandaşı önce konsolosluktan bekar olduğuna dair belge almalıdır. Rus vatandaşı Türkçe konuşamıyorsa nikah sırasında yeminli tercümanın da nikah masasında olması gerekiyor.

Rus ve Türk çiftleri Türkiye’deki evlilikleri sonrasında da yoğun bir süreç bekliyor.

Rus Vatandaşıyla Evlilik için Gerekli Evraklar

Rus vatandaşıyla yapılacak evliliklerde gerekli belgeler, özel durumlara, nikahın hangi ülkede olacağına göre değişiklik gösterebilmektedir. Belgelerin eksiksiz hazırlanması, işlemlerin akmadan ilerlemesini sağlayacağından; bu konuda özenli olmakta fayda var.

Rus Vatandaşıyla Rusya’da Evlilik için Gerekli Evraklar

Rusya’da gerçekleşecek nikah için başlıca belgeler vardır ama yetkililer sizden bazı ek belgeler talep edebilirler.

Evlilik için aldığınız geçici oturum izninin noter onaylı çevirisini, 4 adet fotoğrafınızı, en az 3 yıl geçerli pasaportunuzu ve fotokopisini, noter onaylı sabıka kaydınızı, sağlık belgenizi yetkililere sunmalısınız. Ayrıca vize evraklarınızın da yanınızda bulunması faydalı olacaktır.

Rus Vatandaşıyla Türkiye’de Evlilik için Gerekli Evraklar

Türkiye’de evlenecek olan Rus vatandaşı, konsolosluktan Türkçe olarak hazırlanmış, bekar olduğunu gösterir belgeyi ya da evlenmesine bir engel olmadığına dair belgeyi hazır etmelidir. Ayrıca pasaportu, fotokopisi, kimlik bilgilerini gösterir belgeyi, sağlık raporunu, eski evliliğinden çocuklar varsa çocukların yurtdışına çıkmasına verilen izin kağıdını hazır etmelidir.

Rus Vatandaşı ile Evlilik ve Rus Vatandaşlığı

Rus vatandaşı ile evlenerek Rusya vatandaşlık hakkı kazanabilirsiniz ama önce ülkede oturma izniniz dahilinde belirli bir süre geçirmeniz gerekiyor.

Rus vatandaşı olmanın avantajları özellikle evlendikten sonra Rusya’da yaşayacaksanız oldukça fazladır. Ülkede rahatça çalışabilmek, eğitim alabilmek, memur olabilmek, seçimlerde oy kullanabilmek için Rus vatandaşlığına dahil olmanız gerekiyor.

Evlilik ile Rus Vatandaşlığı Mümkün mü?

Evlilik yoluyla Rus vatandaşlığı almak elbette mümkün. Aile birleşimi gerçekleştiği için vatandaşlık işlemleriniz daha kolay olacaktır. Ancak evlilik yoluyla vatandaşlıkta en önemli husus evliliğin gerçek bir evlilik olması. Yani bu durumda yetkilileri evliliğinizin formalite olmadığına ikna etmeniz gerekebilir. Evlilikten dünyaya gelmiş bir çocuk varsa vatandaşlık işlemleriniz daha da kolay olacaktır.

Evlilik Yoluyla Rus Vatandaşlığı için Şartlar Nedir?

Evlilik yoluyla Rus vatandaşlığı alabilmeniz için evliliğinize dair tüm yasal belgeleri, evliliğinizin gerçekliğini gösterir her şeyi yetkililere sunabilirsiniz.

Vatandaşlık işlemleri için ülkede birkaç sene yasal olarak yaşadıktan sonra harekete geçebilirsiniz. Ülkeye vatandaşlık için başvurduğunuz sırada yasal oturma izninizin olması önemlidir.

Rus Vatandaşıyla Evlilik ve Oturma İzni

Rus vatandaşlıyla evlilik için geçici oturma izni şartken; evlilik sonrasında oturma izninin sürekli oturma iznine çevrilmesi gerekmektedir. Oturma izni, evliliğin ayrı ülkelerde geçmemesi için oldukça önemli bir prosedürdür.

Rusya’da evlilik ve oturma izni konusuna hakim olmanız işlemlerin daha kolay ilerlemesi bakımından önemlidir.

Rus Vatandaşıyla Evlenerek Oturma İzni Alınır mı?

Rus vatandaşıyla evlilik öncesinde evlilik başvurunuzu gösteren belgeler ile geçici oturma izni alabilirsiniz. Evlilik sonrasında gerekli evrakları hazırlayıp şartları yerine getirdiğinizde sürekli oturma izni almaya hak kazanabilirsiniz.

Rusya’dan oturma izni almak için ülkeye gittikten sonra Göçmelik Ofisine gitmeli ve işlemleri başlatmalısınız. Oturma iznini almak için ülkeye giderken Türkiye’den Rusya vizesini almanız gerekecektir.

Rus Vatandaşıyla Evlenerek Oturma İzni Almanın Şartları

Rusya oturma izni nasıl alınır merak ediyorsanız; bazı şartları sağlıyor olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Evlilik sonrasında alınacak kalıcı oturma izni için sağlıklı bir birey olmanız, sabıka kaydınızın bulunmaması, herhangi bir ülkede bir suça karışmamış olmanız oldukça önemlidir.

Oturma izni alabilmenizin en önemli şartı başvuru için gittiğiniz süreçte ülkeye yasal yollarla yani vize alarak girmiş olmanızdır.

Rus Vatandaşıyla Evlilik Yoluyla Alınan Oturma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Rus vatandaşıyla evlilik gerçekleşmeden önce geçici olarak alınacak oturma izni başvurusu hızlıca sonuç vermektedir. Ancak kalıcı oturma izni başvurusunda işlemler ve inceleme daha uzun süreceğinden sonuç almak biraz zaman alabilir. Bu nedenle kalıcı oturma iznine başvurduğunuz zaman vizenizin, geçici oturma izninizin 1-2 ay süresi olmasına dikkat ediniz.

Rus Vatandaşlıyla Evlilik Sonrasında Yapılması Gerekenler

Evlilik gerçekleştikten sonra çiftleri oldukça uzun bir süreç bekliyor. Nikah işlemlerini gösteren evraklar gerekli yerlere iletilmeli. Başvurular tamamlanmalı ve yasal açıdan sorun kalmamalıdır. Aksi halde ilerleyen günlerde çiftlerin ayrı ülkelerde yaşamak zorunda olmasına kadar ciddi durumlarla karşılaşılabilir.

Rus Vatandaşıyla Evlilik Sonrasında Başvurulacak Yerler

Evlilik akdi gerçekleştikten sonra nikah Türkiye’de olmuşsa Rus vatandaşı konsolosluğa evlilik belgelerini iletmelidir. Nikah Rusya’da olmuşsa Türk vatandaşı Rusya’daki Türk konsolosluklara giderek evlilik belgelerini teslim etmelidir.

Konsolosluklardan alınan belgelerin Dışişleri Bakanlığı’na iletilerek onaylanması gerekmektedir. Soyadı alma durumu varsa kişiler İçişleri Bakanlığı’na giderek gerekli düzenlemeleri talep etmelidir.

Rus Vatandaşıyla Evlilik Sonrasında Başvuru için Gerekli Evraklar

Evlilik sonrasında çeşitli yerlere yapılacak başvurular için bir takım belgeleri hazır etmenizde fayda var. Başvurular öncesinde evlilik cüzdanınızı, evlilik cüzdanınızın Türkçe ve Rusça çevirilerini, kişilerin kimlik bilgilerini gösteren belgeleri, vatandaşlık belgelerini, ikamet belgelerini hazır etmelisiniz.

Belgeler hazır olduktan sonra gerekli yerlere başvuru yaparsanız; işlemleriniz hızlıca ilerleyecektir. Yetkililer gerekli görürse sizden ek belgeler talep edebilirler.

Evlilik sonrasında dünyaya gelen çocuk Türk ya da Rus vatandaşı olmak isterse tercihte bulunabilir. Kısacası Rus vatandaşıyla evlilik sonrasında da çiftleri yoğun bir süreç bekliyor. Yasal işlemlerde eksiklik olmaması adına özenli olunmasında fayda var.

  1. Daham dedi ki:

    Rusya’da evlilik gerçekleştikten sonra oturum izni almak için dil sınavına girmek lazımmış ben Rusça bilmiyorum bunun başka bir yolu varmıdır acaba

  2. Mehmet dedi ki:

    merhaba..evleneceğim bayan rus vatandaşı.. apostilli doğum belgesi gerekiyor biliyorum fakat SSBC diye eski doğum belgesi var birde rusya federasyonunun verdiği yeni doğum belgesi.. hangisi nikah için geçerli olur..evlendirme dairesini aradım onlarında bu konuyla ilgili bir bilgisi yokmuş.. yardımcı olursanız sevinirim.tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir