Uruguay Vatandaşı Olmak İstiyorum. Uruguay Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Uruguay vatandaşı olmak istiyorum. Nasıl uruguay vatandaşı olabilirim? diyenlere yönelik hazırladığımız içeriğimizde Uruguay vatandaşlı olmak için gerekenler, ihtiyaç duyulan belgeler, atılması gereken adımlar anlatılmıştır.

Paylaş

Mutlu ve özgür insanlar ülkesi Uruguay, çok sayıda kişinin vatandaşlık almak istediği ülkelerden biri olmayı başarabilmiştir. Güney Amerika sınırları içinde bulunun Uruguay için vatandaşlık almak çok zor değildir.

Uzak olduğu için uçak biletleri pahalı olan Uruguay’ın vize şartları da uygundur. Ülkeye gitmek oldukça kolay ama vatandaşlık için bir süre beklemek gerekebilir ki hemen her  ülke için aynı prosedürler söz konusudur.

Gerekli süre tamamlandıktan sonra ülkenin vatandaşı olduğunuzda, her Uruguay vatandaşının faydalandığı birçok avantajı alabiliyorsunuz.

Uruguay Vize İstiyor mu?

Ülkeden vatandaşlık almadan önce ülkeye minik bir seyahat düzenlemek istiyorsanız; bu oldukça kolay olacaktır. Vize istemeyen Uruguay’a pasaportunuzla giriş yapabilirsiniz. Ülkeyi gezip görüp, şartları öğrenip vatandaşlık isteyip istemediğinizi netleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Çifte Vatandaşlık Veren Ülkeler

Ülke Türkiye’nin aralarında olduğu 71 ülkeden 90 güne kadar olan ziyaretler için vize talep etmiyor ama seyahat süreniz uzun olacaksa vize almanız gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken pasaport süresinin en az 6 ay olmasıdır. Ayrıca dönüş biletinizi, ülkeye gittiğinizde ikamet edeceğiniz yerin adresini, harcama yapabileceğinizi gösteren mali kaynağınızı beyan etmelisiniz.

Uruguay Vatandaşlığı için Gerekenler

Uruguay’a gidip yerleşmek için ilk yapmanız gereken göçmenlik merkezine gitmek olmalı. Göçmenlik merkezine giderken yanınızda pasaportunuzun fotokopisini, 2 adet fotoğrafınızı yanınızda bulundurmanız gerekiyor.

Vatandaşlık başvurusunda ücret olarak 1800 Uruguay pesosu alınıyor. Ücretin para birimimizdeki karşılığı 180 Türk lirasıdır. Ülkede oturum izni süreci için bu evraklar yeterli oluyor.

Sonrasında merkez sizden adli sicil kaydınızı ve doğum belgenizi talep edecektir. Vatandaşlık için önemli olan bu iki belgenin Türkiye’de noter onayında yeminli bir tercüman aracılığıyla İspanyolca diline çevrilmesi gerekmektedir.

Uruguay Vatandaşlığının Şartları

Ülkeden vatandaşlık alabilmek ve burada yaşamaya devam etmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Ülkede çalışma izniniz varsa ve hali hazırda çalışıyorsanız şansınız daha yüksek. Bunun yanında gelirinizin en az 1200 dolar olduğunu belgelemeniz gerek.

Ülke vatandaşlığın değerlendirmesi süresince başvuru yapan kişiye geçici bir kimlik ve 2 yıla kadar oturma izni verecektir. Kalıcı kimlik alındıktan sonra da vatandaşlık işlemleri sürmeye devam edecektir. Şartlar kolay olsa da bekleme süresi ne yazık ki biraz uzundur.

Buna da Bakabilirsiniz: Türk Göçmen Kabul Eden Ülkeler

Uruguay Vatandaşlığı Alınması Ne Kadar Sürer?

Uruguay vatandaşlığı alabilmek için biraz beklemek gerekiyor. Vatandaşlık şartları çok ağır olmayan ülkenin vatandaşlık verme süreci ne yazık ki biraz yavaş işliyor.

Ülkenin vatandaşı olmak en az 3 yıl beklemeniz gerektiğini en baştan kabul etmelisiniz. Uruguay vatandaşlık alım süreci 3 ila 5 yıl arası bir zaman alıyor. Vatandaşlık şartları sağlanıp kalıcı kimlik alınmasına rağmen vatandaşlık için hala beklemede olanlar da vardır. Hatta kalıcı kimlikten sonra ülke vatandaşı olan biriyle evlenip çocuk sahibi olmasına rağmen vatandaşlık için bekleyenlerin olduğu biliniyor.

Ülkede 8 yıl geçirmelerine rağmen hala vatandaşlık onayı bekleyen kişilerin olduğu da biliniyor.

Kimler Uruguay Vatandaşlığına Başvurabilir?

Uruguay vatandaşlık kabullerinde çok detaylı ve zorlayıcı şartlar sunmamaktadır. Eğer 1200 dolar ve üzerinde geliriniz varsa, ülke sınırları içinde yatırım yapabilecek durumdaysanız, Interpol tarafından incelenen siciliniz beyan ettiğiniz gibi temizse Uruguay vatandaşı olabilirsiniz.

Ülkenin önem verdiği konulardan bir tanesi de kalıcı ve bulaşıcı bir sağlık sorununun bulunmaması. Bu nedenle göçmenlik bürosu sizden sağlık raporu da talep edebilmektedir.

Uruguay Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkeye adımınızı attığınız ilk andan başlayan vatandaşlık hakkı için gerekli süreç orda kaldığınız süre boyunca işlemeye devam ediyor. Ülkeye 2012 yılında girmişseniz ve kalıcı kimliğinize 2014 yılında kavuşmuşsanız; yaklaşık 2 yıl sonra ülkenin vatandaşı olabilirsiniz.

Kalıcı kimlikten sonra da bekleten ülkenin vatandaşlık işlemlerindeki tek olumsuz tarafı budur. Şartları sağlıyorsanız ve belgelerinizi hazırlamışsanız doğrudan bir göçmenlik bürosunu ziyaret edebilirsiniz. Büroya evraklarınızı verir vermez başvuru süreci işlemeye başlamış olacaktır.

Uruguay Vatandaşı Olmanın Avantajları

Ülkenin vatandaşı olarak kabul edilmenizin ardından, ülke sınırları içindeki tüm vatandaşlık haklarından faydalanabileceksiniz. Uruguay’da eğitim ve sağlık hizmetleri ücretsizdir.

Ülkeyle ilgili bilinen çok ilginç bilgilerden birisi ülke cumhurbaşkanının gelirinin %90’ını vatandaşlara dağıttığıdır. Eşcinsel evliliğin bile serbest olduğu özgürlükler ülkesi için mutlu insanlar ülkesi yakıştırması da son derece uygun olmaktadır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. gorkem dedi ki:

    ben yaralamadan sabıkalıyım sabıka kaydım sıkıntı olurmu

  2. krript dedi ki:

    Burada da 2 yıl oturma izni alıyorsun başvurup orada sıkıntı yok ama 1500 dolar aylık geliri vatandaşlık için gösteriyorsun veya çalışıyorsan üç aylık maaş bordrosu.

  3. Arzu zeynep dedi ki:

    Vatandaşlığına onaylanmadığı o 2-5 yıl süren süreçte çocuklarını ülke okullarına kayıt ettirebilir miyiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir