Türk Göçmen Kabul Eden Ülkeler – Vatandaş Arayan Ülkeler

Cazip olanaklar ve yüksek yaşam standartları gibi birçok neden Türk insanının yurt dışında yaşama fikrini değerlendirmelerine neden olmaktadır.

Hangi ülkeyi tercih edeceği konusunda hiçbir fikri olmayan pek çok kişi derin bir araştırma içine girerken, karşılarına pek çok seçenek çıkmakta ve ülkelerin göçmen kabul şartları kapsamında göç edebilmektedirler.

Kanada Göçmen Kabul Şartları

Yurtdışına göç denince akla ilk gelen ülkelerden biri olan Kanada, özellikle üst düzey yaşam koşulları nedeniyle ilk tercihlerden biridir.

Kanada’ya göç için burada yaşayan birinci dereceden akrabanın aracı olması başvurunun kabul sürecini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca Kanada’da işçi olarak iki yıl süreyi doldurduktan sonra oturma izni için başvuru hakkı Türk vatandaşlarına verilmektedir.

Kanada vatandaşı olma konusunda şanslı grupta yer alan öğrenciler, mezuniyet sonrasında oturum izni alabilmeleri diğer kişilere göre daha mümkün gibi görünmektedir.

Benzer İçerik: Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika Türk Göçmen Şartları

Amerikan vatandaşı olmak Türk vatandaşları için oldukça imtiyazlı bir durum iken, bu ülkeye kabul edilmek de oldukça zorlu ve uzun bir süreci gerektirmektedir. Amerika vatandaşı olmaya hak kazanmış olan anne, baba ya da eş gibi kişilerin aracılığı ile Green Card başvuru süreci daha kolay hale gelmektedir.

İşçi olarak çalışmaya başladıktan sonra işveren kişilerde vatandaşlık izni için kefil olabilmektedir. Yatırımcı işçi ya da öğrenci olarak Amerikan vatandaşı olma seçeneklerine ek olarak sığınmacı olarak Amerika’ya yerleşmek isteyenlerin kendi ülkelerinde din, dil ya da mezhep gibi nedenlerden dolayı kalamayacaklarının kanıtlaması şartı istenmektedir.

Avustralya Göçmenliği Şartları

Türk vatandaşlarına vize imkânı sunan ve gerektiğinde göçmen de kabul eden Avustralya mesafe bakımından diğer ülkelere nazaran oldukça uzak konumdadır. Bu detayı sorun etmeyip tercihini bu ülkeden yana kullananların herhangi bir Avustralya vizesine ve 4 yıl burada oturmuş olma şartını taşımaları gerekmektedir.

Başvuru sahiplerinin sabıkasız bir sicile sahip olmaları ve başvurudan önceki son on iki ayda uzun süre ülke dışında bulunmamış olmak gerekmektedir.

Buna da Bakabilirsiniz: Nasıl Avustralya Vatandaşı Olunur?

Almanya Türk Göçmen Kabul Şartları

Almanya göçmeni olabilmek için bu düşüncede olanların öncelikle oturum izni almaları gerekiyor. Bu noktada oturum izninin süresi öğrenci, işçi ve eş ya da akraba aracılığı ile yerleşmek gibi durumlara göre değişebilmektedir. Ayrıca kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatmış olduğu Mavi Kart uygulaması ile başvuru sürecini kısaltmak mümkündür.

Yaklaşık 3 sene boyunca Almanya’da işçi olarak çalışıp sigorta primlerini istene şartlara göre yatırmak koşulu ile süresiz vatandaşlık hakkı kazanılmaktadır.

İspanya Türkiye’den Göç Kabul Ediyor Mu?

İspanya’ya göç edebilmek için maddi yatırım gücüne sahip olmak Türk vatandaşları için başlıca niteliklerden biri olarak gösterilebilir. Gayrimenkul alanına yatırımın oldukça cazip olduğu ülkelerden biri olması pek çok kişinin yatırımcı vizesi alarak süreli olarak oturum izni hakkı kazanılmaktadır.

Bir kişi işi ya da işveren şirketi referans göstererek başvuruda bulunabilirken, yüklü miktarda yatırım gerçekleştirmesi hem kendi hem de eşi ve çocukları gibi bireylere de başvuru hakkı vermektedir.

İlginizi Çekebilir: İspanya Ev Alana Vatandaşlık Veriyor

Yatırımsız Uruguay Göçmenlik Şartları

ABD ve İspanya gibi pek çok ülkenin göçmen kabul şartlarına bakıldığında yatırım şartı bulunmaktadır. Yatırım imkânı olmayan vatandaşlar için cazip seçeneklerden biri olan Uruguay, düzenli bir işi ve ortalama 1200 Dolar aylık geliri olanlara üç yıllık olmak üzere süreli oturum izni vermektedir. Üç yıl sonunda ise Uruguay vatandaşı olma hakkı elde edilmektedir.

Ukrayna Göçmenlik Kabul Şartları

Ciddi ölçüde yatırımcı olarak Ukrayna’ya göç etmek isteyen Türk vatandaşların yaklaşık 100.000 dolarlık bir şirket açmaları bu ülkenin kalıcı vatandaşlarından olmayı mümkün kılmaktadır. Ukrayna vatandaşı olduktan sonra vize şartı aranmaksızın ülkeye giriş çıkış yapmak mümkündür.

Türk Göçmenlere Portekiz Alternatifi

İşsizlik düzeyi en düşük Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan Portekiz, gayrimenkul alımı yapan göçmenlere ya da işsizlere iş sağlayan işverenlere vatandaşlık hakkı vermektedir.

Oturum iznine sahip olan Portekiz vatandaşı Türklerin vizesiz ülkede dolaşabilme hakkına sahip olmaları da diğer ayrıcalıklardan biridir.

Makedonya’nın Göçmen Kabul Ederken Aradığı Şartlar

Göç kabul ederken önceliği yabancı yatırımcılara veren Makedonya, yaklaşık 40.000 Avro değerinde gayrimenkul alan kişilere bir yıl oturum izni vermektedir. Oturum izni ile yetinmeyip Makedonya vatandaşı olmak isteyenlerin ise 400.000 Avro değerinde yatırım yapmaları şartı aranmaktadır.

Yunanistan Göçmenliği Şartları

Yatırım şartı ile göç alan ülkelerden biri olan Yunanistan 250.000 Avro değerinde gayrimenkul alanında yatırım gerçekleştiren Türklere önce oturum izni daha sonrasında ise vatandaşlık hakkı vermektedir.

Ayrıntılı bilgi için buraya da bakabilirsiniz.

Bulgaristan Göçmenlik Şartları

Göç edeceği yabancı ülkenin aynı zamanda Avrupa Birliği ülkelerinden biri olmasını isteyenler için makul ve cazip seçeneklerden biri Bulgaristan’dır.

Bulgaristan hükümetine bağlı olarak yürütülen yatırım destekleme birimine yapılan yaklaşık 500.000 Avroluk devlet tahvili kapsamında vatandaşlık hakkı alınabilmektedir. Oturma zorunluluğu olmayan göçlerde yapılan yatırımların rakamı yükseldikçe süreçte kısalmaktadır.

İngiltere Göçmenliği Şartları

İngiltere’de küçük çapta da dahi olsa bir iş sahibi olmak İngiltere vatandaşlığına adım atmanın ilk şartlarından biridir. İngilizce konuşabiliyor olmak İngiltere vatandaşı olarak yaşarken günlük yaşamın daha kolay olması için de olması gereken şartlar arasındadır.

Yatırımcı olarak vatandaşlık hakkı elde edebilmek için yatırımcı vizesine sahip olmak ve 2 milyon sterlin kadar sermaye kaynağı özelliğinde olmak gerekiyor. Sermaye oranının artması vatandaşlık alma süresinin de kısalmasını sağlamaktadır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Burak Kaya dedi ki:

  Kalifiye göçmen kabul eden ülkeler arasında hangilerini önerirsiniz?
  Yazılım mühendisi olarak yurtdışında çalışmak istiyorum.

 2. İlayda Aydın dedi ki:

  Göç alan ülkeler arasında ilk sırada Almanya varmış duyduğum kadarı ile ama çoğu vasıfsız göç. İsveç ise; vasıflı göç alan ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor ama şartları hiç de kolay değil.

 3. MÜCAHİT ŞAN dedi ki:

  Ben eşimle yurt dışında herhangi bir ülkeye göçmen olarak gitmek istiyorum Bana bilgi verirseniz sevinirim sizce hangi ülkeye göçmen olarak gidebiliriz teşekkürler.tlf.num.05541290013

 4. VATAN SEVDALISI GARIP TÜRK dedi ki:

  Beyin göçü yapmayın düşmana çalışmayın devlete faydan yoksa göçü düşünün yoksa dünya gelip geçici ama Türkiye kıyamete kadar vatanımız

  • İbrahim dedi ki:

   Lisans denizcilik fakültesi mezunuyum. Uzakyol vardiya zabitiyim(3.kaptan).isveç ,avustralya,finlandiya,norveç hangisi göçmen olarak gidebilirim

 5. yüksel karakaş dedi ki:

  1980 1985 arası almanya da kaldım sadece okula gittim aile zoruyla dönmek zorun da kaldım çalışma izni almıştım ama çalışamadan dönmek zorun da kaldım almanya ya tekrar dönmek istesem ne yapmama gerekiyor