Venezuela Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Venezuela Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Venezuela vatandaşlığı nasıl alınır sorusu özellikle Güney Amerika’da yaşamak isteyen kişilerce çok sık sorulmaktadır.

Güney Amerika ülkelerinden biri olarak vatandaşlık almanın en kolay olduğu seçeneklerden biri Venezuela’dır.

Pek çok kişinin önce gezinti amacıyla gittiği bu ülke daha sonra bir kısım turistin vatanı olabilmektedir. Bu durumda Venezuela vatandaşlığı almak ve süreci takip etmek için harekete geçilmektedir.

Venezuela vatandaşlarından biri olabilmek öncelikle birtakım prosedürleri yerine getirmek manasına gelmektedir. Bu prosedürleri yerine getirmeniz halinde yasal olarak başvuru yapma hakkı elde eder daha sonra herhangi bir pürüz çıkmazsa Venezuela vatandaşı olursunuz. Bu konuda sürecin çok da yıpratıcı olmadığını bilmeniz faydalı olacaktır.

Venezuela Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Yapılan birçok araştırma neticesinde son birkaç yıl içerisinde Venezuela’nın kendi vatandaşları ülkeyi terk etme konusunda çok daha hızlı hareket etmektedir.

Birkaç yılın bilançosuna göz gezdirildiğinde 5 milyondan fazla vatandaşın ülkeden ayrıldığı görülmektedir. Bu durumda ülke nüfusunun olumsuz bir seyir oluşturmaması için yabancı vatandaşlık alımları da olumlu şekilde sonuçlandırılabilmektedir.

Venezuela nerede, nasıl gidilir soruları sonrasında en çok merak edilenlerden biri vatandaşlığı nasıl alınır şeklinde olmaktadır. Bu sorulara istenildiği gibi cevap verilmesi için gerekli belgeleri bilmek, başvuru yapılacak adres hakkında fikir sahibi olmak ve en önemlisi de yasal süreçte sağlanması gereken şartların sağlanıp sağlanmadığını kontrol etmek esastır.

Evlilikle Venezuela Vatandaşlığı Alınır mı?

En kolay hangi ülkenin vatandaşı olunur sorusuna verilebilecek cevapların başında Venezuela gelmektedir. Ülkede vatandaşlık elde edebilmek için evlilik en sık tercih edilen yöntemlerden biridir.

Evlenerek vatandaşlık almak isterseniz evliliğinizi Venezuela’da yapmanız yardımcı olacaktır. Ülkede yasal olarak evlenmeniz sürecin hızlanmasını sağlayacaktır.

Türkiye’de evlenen çiftler ise konsolosluğa evlilik belgesini göstermeleri, evraklarla beraber teslim etmeleri halinde aynı şartı yerine getirmiş olmaktadır.

Evlilik yoluyla vatandaş olabilmek için aranan temel şart ise ikamettir. Evlendikten sonra 5 yıl boyunca Venezuela’da oturmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Doğumla Venezuela Vatandaşı Olunur mu?

Kan bağıyla vatandaşlık birçok ülkenin karşı duramadığı noktalardan bir tanesidir. Aynı şekilde doğum yolu alternatifi de sıklıkla tercih edilmektedir.

Vatandaşı olmak istediğiniz ülke Venezuela ise bu durumda doğum yolunu kullanabilirsiniz.

Bebeğiniz doğmadan kısa süre önce Venezuela’ya geldiyseniz ve doğumu burada yaptıysanız vatandaşlık talep etme hakkınız bulunaktadır. Bunun için anne ya da babadan herhangi birinin Venezuela vatandaşı olma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Venezuela Vatandaşlık Şartları, Avantajları ve Başvurusu

Venezuela Vatandaşlık Şartları, Avantajları ve Başvurusu

Doğumla vatandaşlık almak için doğru şekilde araştırma yaptığınızdan emin olmalısınız çünkü ülkede sağlık sıkıntıları ciddi anlamda çoktur.

Doğumlarda ölü bebek sonucu da sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu durumu göz önünde bulundurduktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunmanız sağlıklı olacaktır.

Kan Bağıyla Venezuelalı Olunur mu?

Alman vatandaşı nasıl olunur, Amerikan vatandaşlığı nasıl alınır soruları gibi Venezuela vatandaşı olmak mümkün mü sorusu da sıklıkla merak edilmektedir.

Venezuela vatandaşlığını alabilmek için tercih edeceğiniz alternatiflerden bir diğeri kan bağıdır.

Kan bağı için bazı şartları yerine getirmeniz önemlidir ancak sonrasında rahatlıkla vatandaşlık alındığı görülmektedir.

Kan bağına dayalı vatandaşlık için temel şart 18 yaşını doldurmamış olmaktır.

18 yaşına gelmeden ebeveynlerinizin sizi vatandaşlık kaydına almış olması gerekmektedir. Bu yaşa kadar vatandaşlık alamamış olan kişiler bireysel olarak başvuru yapmak isterlerse son fırsatları 25 yaş sınırıdır.

25 yaşına kadar anne ya da baba kanıyla vatandaşlık başvurusu hakkınızı kullanabilmeniz mümkündür.

Parayla Venezuela Vatandaşlığı Alınır mı?

Paralı vatandaşlık veren ülkelerin başında Venezuela yer almaktadır. Birçok popüler ülkenin dışında Venezuela’nın de ekonomik açıdan vatandaşlığı onayladığı görülmektedir.

Son dönemlerde ekonomisi ile sıkıntıları daha da artış gösteren ülkede yatırım kaynaklı adımlar olumlu karşılanmaktadır.

Gerek gayrimenkul alımlarında gerekse yatırımlı iş yeri açma çabalarında ülke, yabancı uyruklu kişileri desteklemektedir. Bunun yanında bir de vatandaşlık talebi olursa onay vermektedir.

Ülkeye belli bir miktar para ile giriş yapan ve bunu ülke içinde harcamayı düşünen kişiler de aynı şekilde vatandaşlık konusunda onay alabilmektedirler.

Parayla vatandaşlık veren ülkeler arasında bulunan ancak bürokratik bazı sorunlar yaşayan Venezuela yıllara göre değişen sonuçlar verebilmektedir. Bu açıdan başvuru yapmadan önce güncel değişimi takip etmek yararınıza olacaktır.

Venezuela Vatandaşlık Başvurusu Nereye Yapılır?

Venezuela Konsolosluğu bulunan Türkiye’de vatandaşlık başvurularını gerçekleştirebilmek mümkündür.

Vatandaşlık için Venezuela’yı seçtiyseniz bu durumda başvurunuzu doğru adrese yaparak kısa süre içerisinde vatandaşlık onayı alabilmeniz de mümkündür.

Vatandaşlık başvurusu için İstanbul’da bulunan büyükelçiliği tercih edebilirsiniz.

Büyükelçilik hem başvuruları almakta hem de ona bağlı olarak sonuçları bildirmektedir. Bununla beraber başkonsolosluk da yardımcı olacak diğer kurumdur.

Ankara’da bulunan konsolosluk kısa sürede işlemlerin gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır.

Venezuela Vatandaşlık Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

Venezuela vatandaşlık için tercih edildiğinde gerekli başvuruları yapmak çok uzun sürmemektedir.

Başvuru yaparken yetkili kurum gerekli şartları sağlayıp sağlayamadığınıza göz gezdirmektedir. Birçok kişi gerekli şartları sağlayabildiği için vatandaşlığa kolayca onay alabilmektir.

Kalan kısımsa evraklarda yanlış işlem yapması nedeniyle vatandaşlığı kaybetmektedir.

Vatandaşlık başvurusunun sonucunu almanız 1 ile 3 ay arasında değişebilmektedir.

Çoğu zaman en geç 1 ay içerisinde sonuç bildirilmektedir ancak siyasi durum ve değişen dengeler vatandaşlık için birtakım gecikmelerin olmasına sebebiyet vermektedir.

Venezuela Vatandaşlığı İçin Gerekli Evraklar

Yabancı ülke vatandaşı olmak gibi bir niyetiniz varsa Venezuela’yı tercih edebilirsiniz.

Hem son derece keyif verici olması hem de oldukça kolay şekilde vatandaşlık sunması, Venezuela’yı tercih edilir kılmaktadır.

Vatandaşlık şartlarını yerine getirmenin dışında bir de başvuru sürecinde evrak teslimi de gerekmektedir. Bunun için teslim edilmesi gereken evrakların başında pasaport gelmektedir.

10 yıldan daha eski olmaması gereken pasaport aynı zamanda hiçbir şekilde yırtık ya da eksik sayfa bulundurmamalıdır. Bununla beraber evliyseniz evlilik belgesi ve fotokopisi, kimlik belgesi ve fotokopisi gerekli evraklar arasında yerini almaktadır. Bunların yanında 2 adet vesikalık fotoğraf da dosyadaki yerini mutlaka almalıdır.

İstenen evraklar listesinde sabıka kaydı da önemli bir yer tutmaktadır. Suç oranı yüksek bir ülke olduğu için Venezuela bu konuda oldukça katı kurallara sahiptir.

Venezuela Vatandaşlığı İçin Şartlar

Nasıl Kanada vatandaşı olunur sorusu kadar doğal olan Venezuela vatandaşlığı sorusu da gün geçtikçe daha fazla sorulmaktadır.

Venezuela vatandaşlığını alabilmek için sağlanması gereken şartlar diğer ülkelere kıyasla biraz daha azdır.

Temel şart herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmaktır. Suçlu olan kişilerin ülkeye giriş hakkı bulunmamaktadır.

İstenen bir başka şart ise herhangi bir bulaşıcı hastalık taşımamaktır. Bulaşıcı hastalığı olan kişiler bu konuda hastalıklarını iyileştirme yönüne gitmelidir.

Aranan bir başka şart ise ikamet sürecini tamamlamaktır. En az 5 yıldır Venezuela’da ikamet eden kişilerin Venezuela vatandaşlığı alma hakkı bulunmaktadır. Bu 5 yılın herhangi bir yılında yasadışı ikamet durumu söz konusu ise vatandaşlık almanıza izin verilmemektedir.

Venezuela Çifte Vatandaşlık Veriyor mu?

Çifte vatandaşlık veren ülkeler listesine göz gezdirdiğiniz zaman Venezuela’yı bulabilmeniz mümkün değildir. Bu bakımdan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olan kişiler aynı zamanda Venezuela vatandaşlığını da alamamaktadır. Bu durumda her iki ülkeden bir tanesini seçerek ona göre karar vermek önemlidir.

İki ülkeden bir tanesinin haklarından vazgeçip diğerinin vatandaşlığına geçmeniz gerekmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Tufan Delidoğan dedi ki:

    Öyle bir anlatmışsınız ki sanki otobüs bileti alır gibi kolay olduğu sanılıyor. Hiçbir ülke kimseyi kolay kolay vatandaşı yapmaz. Ne kadar zor durumda olursa olsun Venezuela için de aynı şey geçerlidir. Dil bilmenizi isterler, ülkenin tarihini ve anayasasını bilmenizi isterler, kendinizi Venezuelalı gibi hissetmenizi isterler ve en önemlisi de bu müstakbel ülkenizin çıkarlarını her şeyin üzerinde görmenizi isterler. Yarın Venezuela ile Türkiye’nin çıkarları çatışsa Venezuela’nın tarafını tutmanızı isterler. Hatta oldu ya, iki ülke savaşa girdi, sizi Türkiye’ye karşı savaşmak üzere askere çağırabilirler. Dünya’da en kısa sürede vatandaşlık veren ülke olarak Arjantin bilinir, o bile 2 yıldan önce vatandaşlık vermiyor. Türk musevisi bir dostum zamanında İsrail’e yerleşmiş ve Oleh kapsamında İsrail Vatandaşlığına başvurdu. Geçen yıl görüştüğümüzde 4 yıl geçmesine rağmen hala sonuç alamadığını söylemişti. Kağıt üstündeyse Oleh, İsrail’e yerleşme kararı alan bir Yahudi’nin İsrail vatandaşlığını hemen almasını sağlayan bir kanun sözümona. Fazla basite indirgemişsiniz bence bu konuyu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir