Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Yunanistan vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından en çok alınan vizelerden biri tanesidir. Çoğunlukla turistik gezi amacıyla alınan vizeler aynı zamanda iş ve ziyaret için de alınabilmektedir.

Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan Yunanistan, Schengen bölgesine dahildir. Dolayısıyla Schengen vizesi olan kişilerin Yunanistan seyahati rahatlıkla gerçekleşebilmektedir. Schengen vizeniz varsa Türkiye üzerinden Yunanistan’a vizesiz şekilde seyahat edebilirsiniz. Bunun dışında seyahatinizin bir başka yolu pasaporta bağlı olarak vizesiz olabilir. Ülkeye giriş çıkış yapmak için prosedürleri yerine getirebilir sonrasında sıkıntısız şekilde seyahatinizi tamamlayabilirsiniz.

Kimler Yunanistan Vizesinden Muaftır?

Yunanistan’a yolculuk yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasından yeşil, gri ve siyah pasaport sahiplerinin vize muafiyeti bulunmaktadır. Yeşil pasaport hususi pasaport olarak, gri olan hizmet pasaportu olarak bilinirken siyah pasaport da diplomatik pasaport olarak isimlendirilmektedir.

Vize muafiyeti bulunan kişilerin 90 gün süreli yolculuklarında vizelerinin olmasına gerek yoktur. Bordo pasaport veyahut standart pasaport olarak bilinen pasaport sahiplerinin ise vize almaları gerekmektedir. Vizeden muaf olabilmelerinin tek yolu ise Schengen vizelerinin bulunmasıdır.

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan’a yolculuk yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için en merak edilen soru Yunanistan vizesiz gidilir mi sorusudur. Yunanistan’a vizesiz gitmek mümkündür.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 3 aylık vize muafiyeti söz konusudur. Vize muafiyeti olan vatandaşların yalnızca gerekli işlemleri yerine getirip yolculuk yapabilmeleri mümkündür. Vizenin muaf olmadığı kişiler ise önce vize başvurularını yapmalı daha sonra evraklarını tamamlayıp seyahatini gerçekleştirmelidir.

Yunanistan Vize Başvuruları İçin Gerekli Evraklar

Yunanistan seyahatiniz için vize başvurusu yapmak isterseniz gereken evrakları zamanında teslim etmeniz önemlidir. Vize için gerekli olan ilk belge, eksiksiz şekilde doldurulmuş olan Schengen vizesi formudur.

Formu detaylı ve doğru şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bununla beraber mevcut pasaportunuzun ilk ve işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri de gerekli evraklar arasında yer almaktadır.

Evrak dosyanızda; nüfus cüzdanı fotokopiniz, 2 adet biometrik fotoğraf, en az 30 bin Euro tutarında sağlık sigortası da bulunmalıdır. Gereken evraklardan bir diğeri ise tur detaylarıdır.

Yolculuğunu turla yapacak olan kişiler evrak dosyalarında; tur aracının ruhsatını, şoförün sürücü belgesini, tüm yolcuların listesini ve otel rezervasyonlarını da bulunmalıdır.

Yunanistan Vizesi İçin Geçerli Pasaport

Yunanistan’a seyahat edebilmek için birtakım prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu prosedürlerden ilki pasaporttur. Yunanistan vizesi nasıl alınır sorusunun ilk cevabı pasaporttan geçmektedir.

Pasaportunuzun en az 2 yaprağının boş olması temel şartlardan bir tanesidir. Bununla beraber her yaprağının yerinde olması gerekmektedir. Yırtık ve zarar görmüş pasaportlar vize için yeterli görülmemektedir.

Pasaportunuzun kullanım süresinin dolmamış olması gerekmektedir. Yolculuğunuzdan sonra en az 3 ay daha kullanım süresinin bulunması önemlidir. Ayrıca pasaportunuzu aldığınız ilk günden itibaren 10 yıldan daha uzun süre kullanılmamış olması gerekmektedir. Pasaportunda sorun olan kişilerin, vize başvuruları kabul edilmemektedir.

Yunanistan’a yolculuk yapacak olan kişilerin pasaport konusunda dikkat etmeleri gereken bir başka nokta, pasaportta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giriş çıkış damgasının bulunmamasıdır.

İlk kez pasaport alan veyahut henüz pasaportunu hiç kullanmamış olan kişilerin, emniyet müdürlüklerinden pasaport protokol belgesi almaları gerekmektedir.

Yunanistan Vizesi İçin Gereken Rezervasyon Belgeleri

Yunanistan vizesi evrakları arasında bulunması gereken belgelerden biri de rezervasyon belgesidir. Kalmak istediğiniz ve yer ayırtmış olduğunuz otelin rezervasyon belgesi muhakkak teslim edilmelidir. Bunun haricinde yolculuk için aldığınız uçak biletleriniz de rezervasyon zamanından itibaren dosyada yerini almalıdır. Uçak biletlerinizin hem gidiş hem de dönüş olmak üzere iki şekilde rezerve edilmiş belgesi gerekmektedir.

Sigortalı Çalışanların Yunanistan Vizesi Alabilmesi için Gereken Evraklar

Yunanistan vizesi almak isteyen kişilerin çalıştıkları kurumlar önemlidir. Herkesin ortak olarak vermesi gereken evraklara ilave olarak sigortalı çalışanların vermesi gereken evraklarda farklılıklar bulunmaktadır. Bunlardan ilki son 3 aylık maaş bordrosudur. Ayrıca kişinin işe girdi belgesi, 4A hizmet belgesi de teslim edilmesi gereken evraklar arasındadır.

Sigortalı çalışanların; şirketteki pozisyonun, izinli olduğu tarihin, işe tekrar başlayacağı tarihin yazılı olduğu ıslak imzalı belge de dosyada yer almalıdır. Tüm bunlarla beraber çalışanın iş yerinin ticaret odası kaydı, sicil gazete kaydı, imza sirküleri, vergi levhası, faaliyet belgesi de teslim edilmesi gereken belgelerdir.

Kamu Çalışanlarının Yunanistan Vizesi Alabilmesi için Gereken Evraklar

Yunanistan’a seyahat etmek isteyen kamu çalışanlarının teslim etmesi gereken evraklar birtakım farklılıklar göstermektedir. Yıllara göre değişkenlik gösteren Yunanistan vizesi 2018 yılında da birtakım değişiklikler içerebilir. Bu nedenle güncel değişimlerin takip edilmesi son derece önemlidir.

Kamu çalışanlarının Yunanistan vizesi için vermesi gereken ekstra evraklardan biri kurum kartının fotokopisidir. Resmi kurumun antetli kâğıdına yazılı olan seyahat amacı, maaşı, izin tarihi, başlangıç tarihi, ne kadar süredir bu kurumda çalışıldığı, iznin ücretli mi yoksa ücretsiz mi olduğunu anlatan ıslak imzalı belge sunulmalıdır.

Yunanistan Vize Ücreti Ne Kadar?

Yunanistan’a seyahat etmek isteyen kişiler randevu alıp gerekli evrakları teslim ederken aynı zamanda vize ücreti ödeyeceklerini de bilmeliler. Yunanistan vizesi ücreti her yıl değişkenliğe uğramaktadır. Bu nedenle güncel fiyatın, gidiş tarihinizde ne kadar olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir.

Vize fiyatının bir kısmı vize ücreti olarak Yunanistan konsolosluğuna ödenirken bir kısmı hizmet bedeli olarak ödenmektedir. Fiyatın 300 TL civarında olduğu bilinmektedir.

Yunanistan Vizesi İçin Ne Zaman Başvurulmalı?

Yunanistan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahat tarihlerini önceden belirlemiş olmalıdır. Tarihin belli olması, vizenin alınabilmesi açısından son derece önemlidir. Seyahat için vize almak isteyen kişilerin en az 2 ay öncesinden başvuruda bulunması gerekmektedir. 60 gün önceden vize başvurusu yapıldığında, vize sorunsuz şekilde elinize ulaşabilecektir.

En erken 70 gün önceden yapılabilen başvurular en geç 15 gün önceden de yapılabilmektedir. Vize başvurunuzu yapabileceğiniz tarih, seyahatinizden 15 gün öncesi olmalıdır. Gecikmelerde 15 gün yeterli olmayacağı için 1-1,5 ay öncesinden başvuru yapılması önerilmektedir.

Yunanistan Vizesi İçin Nereye Başvurulmalı?

Yunanistan vizesi başvurusu yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vize başvuruları için doğru adrese gitmeliler. Daha önce konsolosluklar üzerinden yapılan vize başvuruları değiştirilerek özel şirketlere devredilmiştir.

Yunanistan vizesi almak için başvuru yapmanız gereken firma Kosmos Vize Hizmetleri isimli şirkettir. İletişim bilgilerinden randevu almanız gereken firmayla daha sonra yüz yüze görülmeniz gerekmektedir. Yetkililer vize için gerekli evrakları ve süreci size net şekilde bildireceklerdir.

Yunanistan Vize Onay Süreci

Yunanistan vizesi gerekli evraklar teslim edildikten sonra işlemlere hemen başlanacaktır. Başvuru evraklarınız, pasaportunuz ve parmak iziniz tercih ettiğiniz aracı kurumla beraber konsolosluğa götürülmektedir. Sonrasında pasaport teslimi yapılmaktadır.

Evrakların teslim edilmesinin ardından, toplamda 15-20 gün içerisinde değerlendirme sonucuna ulaşılmaktadır. Tatil veyahut bayramlarda uzayabilen bu süreç en geç 1 ay içerisinde sonuçların alınmasıyla netleşmektedir.

Konsoloslukta çalışan memura, işlerin işleyiş düzenine veyahut evraklarınızın yanlış bilgi içermesine bağlı olarak sürecin uzayabilme ihtimali bulunmaktadır. Bu gibi sıkıntılar yaşanabilme ihtimaline karşı vize başvurularınızı en az 1 ay öncesinden yapmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca evraklarınızın eksiksiz ve doğru bilgiler içerdiğinden emin olmalısınız.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir