Yurt Dışında Çalışma İzni (Vizesi) Nasıl Alınır? Yurt Dışında Çalışmak İçin Gerekli Şartlar

Yurt dışında yeni bir hayat kurmak birçok kişinin ideallerinden biridir. Sağladıkları imkanlar ve yüksek kazanç vatandaşlar için yurt dışında çalışmayı daha cazip kılmaktadır.

Yeni bir ülke, bilinmeyen bir kültür, farklı bir dil hemen herkesi korkutur. Daha önce başaranlar olduğuna göre isteyen herkes, şartları yerine getirdiğinde yurtdışında çalışmaya başlayabilir.

Yabancı ülkede çalışma izni olmadan çalışmak imkansızdır. Çok az sayıdaki ülke, ülkelerinde çalışmak için çalışma vizesi talep etmemektedir.

Yurt Dışında Yaşamak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Yurt dışında çalışmak isteyenler her şeyden önce nerede çalışmak istediğine karar vermeli. Neticede çalışılacak olan yaşamınızı devam ettireceğiniz bir yer olacak. Karar verdikten sonra ülkenin çalışma vizesi şartlarını, gerekli belgeleri araştırmalısınız.

Her şey kafanızda netleştikten sonra başvuru yerlerine giderek çalışma vizesine başvuruda bulunabilirsiniz. Çalışma izni ile birlikte oturma iznini de halletmelisiniz.

Ülke politikası gereği çalışma vizesi talep etmiyorsa sadece yolculuk bilgilerinizi ayarlamanız, pasaportunuzda gerekli bilgileri hazır etmeniz yeterli olacak. Gerekli şartları sağlayıp ülkede çalıştıktan sonra ülkede vatandaşlık hakkına sahip olursanız başvurunuzu yapabilirsiniz.

Çalışma İzni Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Ülkelerin çalışma vizesi, oturma izni gibi işlemlerde politikaları farklıdır. Bazı ülkeler vize bile talep etmezken bazı ülkeler çalışma iznini vermek için zor şartlar koymuştur.

Çalışma izni vizesi sürecinizin ne olacağı her şeyden önce gideceğiniz ülkenin vize politikasına ve çalışma sistemine göre değişmektedir. Başvuruların yoğun olduğu ülkelerde incelemeler uzun süreceğinden vizenin çıkma süresi uzun olabilmektedir.

Başvuru sırasında verdiğiniz belgelerin eksiksiz olması; ülkenin sizden yeniden belge talep etmesini ve doğal olarak sürenin uzamasını engeller.

Çalışma Vizesi Veren Ülkeler Hangileri?

Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Rusya gibi büyük ülkeler ve Almanya, Fransa, Hollanda, Ukrayna gibi gelişmiş Avrupa ülkeleri ile daha birçok ülke çalışma izni vermektedir.

Güney Afrika, Birleşik Krallık da ülkelerinde çalışma izni veren ülkeler  arasındadır. İngiltere Avrupa Birliğinden ayrılmasında karşın; Türkiye ile aralarındaki Ankara Antlaşması desteğiyle çalışmak isteyenleri kabul eden gelişmiş ülkelerden bir tanesidir.

Çalışma Vizesi Almak Çok Mu Zor?

Çalışma iznini almanın kolay ya da zor olması tamamen izin alınacak olan ülkeye göre değişmektedir. İkinci belirleyici ise hangi ülkenin vatandaşı olduğunuzdur.

Çalışma izni almak ülkemiz vatandaşları için genellikle çok zor değildir ama süreç yorucu olabilir. Çalışma izni birçok prosedürden sonra verilmektedir. Şartları yerine getirenler için çalışma vizesini almak son derece kolay olacaktır.

Yabancı dil bilmeyen, diploması olmayan kişiler ise çalışma vizesi alırken biraz daha zorlanabilir.

Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Çalışma iznini kolayca alabilmek için ülkedeki bir firmayla anlaşma sağlamanız ve firma tarafından davet edilmeniz önemli bir detay olacaktır. Çalışma izni sürecini başlatabilmek için kimlik, pasaport, diploma nüshalarını, başvuru formunu, fotoğrafınızı ülkenin  talep ettiği detaylara göre hazır etmelisiniz.

Çalışma izni şartları, ülkelere göre değişiklik gösterdiğinden sizden daha farklı belgeler de talep edilebilecektir. Bazı ülkeler, sağlık raporu, geçmişte çalışılan yerlerin bilgileri gibi ek belgeler talep edebilir. Ülkede kendi işinizi açacaksanız; şirketinize yönelik daha farklı belgeler toplamanız gerekecektir.

Başvurunuzu yaptıktan sonra tek yapmanız gereken beklemek. Başvuru neticelendiğinde artık yolculuk için hazırlanabilirsiniz ki gittiğiniz yerde birçok iş sizi bekliyor olacak.

Çalışma İzni ile Ne Tür İşlerde Çalışılır?

Çalışma izni alarak birçok işte çalışmak mümkündür. Sektör ayırt etmeksizin öncelikle kendi alanınıza uygun işlere yönelebilirsiniz. Çoğu ülke, sınırları içinde yatırım yapılmasına destek olmakta ve onaylamaktadır.

Yatırıma yönelik bazı sınırlamalar olsa da yurt dışında çalışmanın en güzel yolu yatırım yapmaktır. Yurt dışında kendi işinizi yapmak isterseniz; yatırım şartları iyi olan bir ülke tercih edebilirsiniz.

Aldığınız çalışma izni her sektör için geçerli olacaktır. İş değişikliği yapmanız halinde bildirim yapmanız genellikle yeterli olur. Ancak bir firmada çalışmaya gidip daha sonra kendi işinizi kurmak isterseniz; farklı bir prosedür uygulanacaktır.

Yabancı Dil Olmadan Çalışma Vizesi Alınır mı?

Yabancı dil bilmek hukuki prosedürlerden çok gideceğiniz ülkede sizin işinize yarayacaktır. Hemen her ülke, çalışma izni için başvuran kişide yabancı dil değerlendirmesi yapmaktadır. Bu aslında tamamen ülkeye gelip çalışacak kişinin iyiliği içindir.

Gideceğiniz ülkede yabancı dil zorunluluğu varsa başvuru yapmadan önce bu alanda bir süre çaba sarf etmelisiniz.

En Kolay Çalışma Vizesi Veren Ülkeler

Bazı ülkelerin çalışma vizesi şartları zorlayıcı değildir. Hatta maddi imkanınız varsa yatırım yaparak çalışma izni almakla kalmaz; vatandaşlık bile alabilirsiniz. Yunanistan çalışma izni vermek konusunda zor şartlar sunmayan ülkelerdendir.

İzin denetlemeleri en kısa süren, para karşılığında kolayca çalışma izni veren ülkelerden birisi Finlandiya’dır. Dubai ise kendi içinde her alanda çalışana ihtiyaç duymalarından ötürü çalışmak için ülkeye gelmek isteyenlere çok zorluk çıkarmamaktadır.

Kolaylıkla çalışma izni veren ülkelerin hemen hepsi oturma izni için ek başvuru talep etmez. Bu ülkelerden oturma izni ile çalışma iznini birlikte alabilmeniz mümkündür. Detaylı bilgi almak için buraya da bakabilirsiniz.

Çalışma İzni Gerektirmeyen Ülkeler

Vize istemeyen ülkeler ile çalışma vizesi istemeyen ülkeleri birbirinden ayırmak gerekiyor. Çalışma izni vermeden ülkelerinde çalışmaya izin verecek bilinen bir ülke yok. Çalışma vizesi olmadan işçi çalıştırma politikasını uygulamaya hiçbir ülke cesaret edemez çünkü denetimi çok güçtür.

Çalışma izni gerektirmeyen ülke aramak yerine kolayca çalışma vizesi alabileceğiniz ülkelere odaklanmalısınız. Çalışma izni, sadece ülkenin değil; sizin de yararınıza olan bir uygulamadır.

Çalışma izni olmadan, yasal olmayan yollarla ülkeye gidip çalışmak çok ciddi bir suçtur. Bu durum ülkeyi zarara sokmakla kalmaz; sizin de ülkede iş verenler tarafından sömürülmenize neden olur.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ahmet dedi ki:

  yurt dışında çalışmak için diploması yurt dışında geçerli olan bir üniversitede mi okumamız gerekiyor? Ona göre üniversite tercihi yapacağım (tıp)

 2. ela dedi ki:

  Ne yazık ki ülkenin durumu bağlı ve ben artık yurtdışında yaşamak istiyorum ne yapmalıyım?

 3. Kadir dedi ki:

  Ahmet bey tıp okuyacaksanız zaten hiç bir Avrupa ülkesi ve Kanada ülkemizin diplomasını kabul etmiyor. Oralarda da denklik almanız gerekecek ki bu süre ülkeden ülkeye değişmekle beraber ortalama 2 yılınızı alır. Fakat bazı ülkelerde poliklinik tarzı yerlerde çalışabilirsiniz Türkiye’deki diplomanızla denklik alıncaya kadar.

 4. Esra dedi ki:

  Adım Esra. Hemşirelik bölümünden mezun oldum ve hiç iş tecrübem yok.
  Nasıl yurt dışında çalışabilirim?
  Vizesiz ülkelerde iş bulursam çalışabilir miyim?

 5. Berna dedi ki:

  Yurt dışında çalışmak için nereye başvurmalıyım? İş kur yurt dışında iş ayarlıyor diye duydum ama bilgi bulamadım.

 6. Nur dedi ki:

  Bende yurt dışında çalışmak istiyorum ama izleyeceğim yolu bilmiyorum bilen varsa yardimci olabilir mi..

 7. Nalan dedi ki:

  Merhaba.
  Ben Türkiye’de 2 üniversite bitirdim. İngilizce öğretmenliği ve inşaat mühendisliği. Türkiye’de yaşamak istemiyorum. Yurt dışında çalışmak için nereye başvurmalıyım?

 8. Sinan Tanrıkulu dedi ki:

  Bnde yurt dışında çalışmak istiyom hamallık Bil e yaparim o derce ya yardımcı olcak varmı

 9. Esra dedi ki:

  Sosyal Hizmet lisans mezunuyum 4 yıllık iş deneyimim ve orta düzey dil bilgim var ne yapabilirim bilgisi olan yardımcı olabilir mi

 10. Hamza dedi ki:

  Azerbaycanda calismak isdiyorum asciyim orta okus mezunuyum sadece yardimci olurmusunuz calisma izni nasil ala bilirim azerbaycandan