Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Yurt Dışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım? Yurt Dışı İş Başvurusu

Yurt Dışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım? Yurt Dışı İş Başvurusu

Yurt Dışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım? Yurt Dışı İş Başvurusu

Yurt dışında çalışmak için nereye başvurmalıyım, yurt dışı iş başvurusu yapmak zor mu soruları birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Yurt dışına çıkmayı düşünen onlarca kişi, sürecin nasıl ilerlediğini öğrenmek istemektedir.

Birçoğu basit birkaç adımdan oluştuğuna inansa da yurt dışına çıkmak ve orada yeni bir hayata başlamak pek de kolay değildir.

Buna da Bakabilirsiniz: Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Yurt dışı iş imkânları, Türkiye ile kıyas edildiğinde çok daha cazip görünebilmektedir.

Dolar fiyatlarının hızlı şekilde yükselişe geçmiş olması yurt dışı ülkelerinde alınan paranın da yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Bu durumda kişi mesleği olsun ya da olmasın yurt dışında kendini denemek isteyebilir.

Yurt Dışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım?

Yurt dışındaki iş için nereye başvurulur sorusu birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Türkiye’den ilk kez iş için diğer ülkelere gidiş yapıldığında bu işi üstlenen ana kurum İŞKUR olmuştur.

Binlerce kişi İŞKUR aracılığıyla yurt dışı imkânlarını değerlendirmiş, başvurularını yapmış ve dilediği gibi bir işe yerleşebilmiştir.  Arkasından gerçekleşen işçi alımı durdurma durumu Türkiye’den giden kişi sayısını da azaltmıştır.

İŞKUR yalnızca orada olan işçilerin haklarını muhafaza etme görevi ile çalışmayı sürdürmüştür.

Yapılan düzenlemeler neticesinde Türkiye’den yurt dışına iş için gitmek isteyenler bugün aynı şekilde tekrar İŞKUR’a başvuru yapmaktadırlar.

İŞKUR aracılığıyla işlemler tamamlanmakta ve diğer ülkeye geçişler sağlanmaktadır.

Yurt Dışında Çalışma Başvurusu Nereye Yapılır?

Yurt dışı iş bulmak için uygun alternatiflerden bir tanesidir. Türkiye’de her geçen gün artış gösteren işsizlik oranı, vatandaşların farklı ülkelere gitmesini zorunlu kılabilmektedir. Bu gibi bir durum söz konusu olduğunda nereye nasıl başvuru yapılacağını bilmek de önemlidir.

Yurt dışında çalışmak için önce doğru yere başvurmalısınız. Kamu üzerinden başvuru yapmayı düşünürseniz İŞKUR yardımcı olacaktır ancak kamu üzerinden değil de özel olarak başvurmak isterseniz bu durumda hizmet eden pek çok firma olduğunu bilmelisiniz.

Yurt dışı kariyer geliştirme ya da danışmanlık yapma görevini üstlenen firmalar size bu konuda yardımcı olabilecektir.

Yurt Dışında Çalışmak İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Yurt dışında çalışma fırsatları dendiği zaman akla birçok yol gelmektedir. Bu yollardan herhangi bir tanesini denemek isteyen kişiler önce başvuru sürecini sağlıklı şekilde geçirmelidir.

Sürecin henüz ilk aşamasında doğru işi bulduğunuzdan emin olmalısınız. O işte çalışan diğer kişilerle irtibat kurarak nasıl bir çalışma şartı sunduğunu öğrenmelisiniz. Sonrasında işverenin sizi kabul edeceğinden emin olmalısınız.

İşveren sizi kabul etmesi halinde davet etmek durumundadır. Bu sayede davet mektubu alır arkasından başvurunuzu yasal şekilde yapabilirsiniz.

Çalışma başvurusu için gideceğiniz ülke işveren ile irtibata geçecek ve neden sizi işe almak istediğini araştıracaktır. Bunun sonrasında siz yetkili kuruma başvuru yapıp tüm evraklarınızı teslim etmelisiniz. Arkasından işlemler başlatılacak ve onay alınırsa işe başlamanız sağlanacaktır.

Yurt Dışı İş Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Yurt dışı iş imkânı veren firmalar her şeyden önce sağlıklı çalışanlar istemektedir. Bu açıdan sağlık raporu muhakkak başvuru anında teslim edilmesi gereken belgelerden bir tanesidir. Bunun dışında sabıka kaydı ve nüfus cüzdanı fotokopisi de istenen evraklardandır.

Kişinin başvurusunu yaparken diğer yandan kabul edildiğini de ispat etmesi gerekmektedir. Aksi halde ülkeye amaçsız girme çabası doğacaktır. İşveren mektubu bu noktada büyük bir önem taşımaktadır.

İş başvurusu için istenen evraklar arasında pasaport ve vesikalık fotoğraf da bulunmaktadır. Bunlar dışında SGK geçmişi ve kişinin banka hesap dokümanı da son derece önemlidir.

Ülkeye gittiğinizde yaşamanızı idame ettirebilecek kadar paranızın olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca nerede ikamet edecekseniz bunu da evraklarla kanıtlamalısınız.

Yurt Dışına İşçi Alan Firmadan İstenen Belgeler

Yurt dışında çalışmak için ne gerekli sorusuna verilebilecek cevapların başında belgeler yer almaktadır.

Kişinin iş başvurusu anında kendi belgelerini teslim etmesi yeterli görülmemektedir. Aynı zamanda başvuru yapan firmanın da bazı belgeleri teslim etmesi istenmektedir.

Ticaret sicil gazetesi örneği, dış temsilcilikten alınan yabancı işçi çalıştırabilir izni, çevre alanında iş yapılıyorsa yurt dışı müteahhitlik belgesi, sosyal güvenlik mevzuatı istenen evraklar arasında yer almaktadır. Bunun dışında noterce onaylanmış olan imza sirküleri ve firmanın kuruluş tarihine dair detaylı belge de diğer talep edilen evraklar arasında kabul edilmektedir.

Yurt Dışında Çalışmak İçin Aranan Şartlar

Yurt dışında çalışmak istiyorum eleman ilanlarına bakıp hemen gidebilirim diye düşünmek son derece yanlıştır.

Basitçe bulduğunuz herhangi bir ilana bakıp karar vermeniz çok zordur. Bunun için önce hangi şartların arandığına göz gezdirmelisiniz. Sadece iş için değiş iş başvurusu için de bazı şartlar gerekmektedir.

Yurt dışına iş için çıkarken sizden istenen en önemli şart özel sağlık sigortasıdır.

Başınıza herhangi bir şey gelmesi halinde sigortanızın olması büyük önem arz etmektedir. Bunun yanında herhangi bir sebepten hüküm giymişseniz, cezaevinde yatmışsanız başvurunuzun kabul edilme ihtimali bulunmamaktadır.

Yurt Dışında Çalışmak İstiyorum - Yurt Dışı İş İmkanları

Yurt Dışında Çalışmak İstiyorum – Yurt Dışı İş İmkanları

Gidilecek ülke her neresi olursa olsun muhakkak sağlık testinden geçmeniz istenmektedir. Yaygın hastalıklara karşı gereken önlemi alabilmek için aşı olma şartı bulundurulmaktadır.

Yurt Dışı İş Başvurusu İçin Hangi Özelliklere Sahip Olunmalı?

Yurt dışında sağlıklı şekilde çalışabilmek için bazı özelliklere sahip olmanız beklenmektedir. Bu özelliklerden ilki düzgün bir dile sahip olmanızdır. Bu birçok ülkenin çalışma izni vermesinin altın anahtarıdır.

Gideceğiniz ülkeye önceden karar verdiyseniz muhakkak dilini az çok öğrenmiş olmalısınız. Bu sayede kendinizi anlatabileceğiniz bir durum doğabilecektir.

Çalışacağınız ülke vize istiyorsa muhakkak o vizeye de sahip olmanız gerekmektedir. Vizeniz yoksa hiçbir şekilde giriş çıkışlarınız söz konusu olmamaktadır.

Gideceğiniz ülkenin kültürünü, yaşam şartlarını da az çok biliyor olmanız gerekmektedir. Bu sayede çok da zorlanmadan hayata adapte olabilirsiniz.

Yurt Dışı İş Başvurusunda İş Tecrübesi Önemli mi?

Yurt dışında herhangi bir firmaya iş başvurusu yaparken firmanın aradığı kriterleri sağlayıp sağlamadığınıza muhakkak göz gezdirmelisiniz.

Bazı işyerleri özellikle tecrübeli eleman istediği için sizin daha önce yaptığınız işler de büyük oranda etkili olmaktadır. Bunun dışında farklı bir alanda olsa da iş sicilinizin ne durumda olduğu da önem arz etmektedir.

Kişi uzun süre çalışabilen, iş yerinde sorun çıkartmayan, sağlıklı bir iş geçmişi olan çalışansa kabul edilme ihtimali daha yüksektir.

Yurt Dışı İş Başvurusu Konusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

8 bin kişiye yurt dışında iş imkânı, 10 bin kişi için yurt dışı iş istihdamı gibi haberleri sıkça görüp duyabilirsiniz.

İkna olduktan sonra siz de bu gruba dâhil olup yurt dışına çalışmak için gidebilirsiniz.

Yurt dışında işe başlayacak olan kişilerin özellikle iş başvurusu hususunda temkinli olması önerilmektedir.

Bazı konulara dikkat edilmesi özellikle önem taşımaktadır. Bunlardan ilki çalışılacak kurumdur. Kurumu daha önce detaylıca araştırdığınızdan emin olmalısınız.

Ücret ödemeleri konusunda sıkıntı yaratan, haklarınızı hiçbir şekilde teslim etmeyen, sözleşme kurallarına uymayan bir firmaya denk gelirseniz ciddi manada sıkıntı yaşayabilirsiniz.

İş başvurusu yaparken muhakkak profesyonel bir aracı tercih etmelisiniz.

Başvuru yaptığınız adres ve aracı kurum size öncelik veren, profesyonel ve güvenilir olan firmalardan olmalıdır. Aksi halde bu konuyla ilgili dolandırılma ihtimaliniz bir hayli yüksektir.

Yurt Dışı İş Başvurusu Yaparken Önemli Olan Noktalar

Yurt dışı iş ilanları İŞKUR ya da diğer aracı kurumlar tarafından binlerce kişiye duyurulmaktadır.

Doğru aracıyı bulduktan sonra işin güvenli olması ve şartlarının size hitap etmesi biraz daha mümkün görünmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus çalışacağınız firmadır.

Çalışacağınız iş yerinde sözleşme şartlarını karşılıklı belirleyebiliyor olmanız gerekir.

Ne sıklıkla ülkenize dönmenize izin verilecek, kaç gün izin kullanmanız sağlanacak, ücretler ne şekilde hangi para birimi ile yapılacak bu noktalar çok hassas olduğu için dikkat edilmelidir. Bunun yanında her ay düzenli olarak para alınabilecek mi, işte yükselme gibi bir avantaj var mı muhakkak öğrenilmelidir.

Yurt Dışında Nasıl İş Yapılır?

Yurt dışı iş seçenekleri söz konusu olduğu zaman akla birçok alternatif gelebilmektedir.

Geçmişe dayalı bir algı yanılgısı olan işçi olma psikolojisinin artık kırılması gerekmektedir. Türkiye’den yurt dışına giderek birçok farklı işin başarılması da mümkündür.

Kişi öncelikle kendi mesleği varsa buna yönelmelidir. Herhangi bir meslek üzerine eğitim alanlar, aldıkları eğitimi muhakkak CV üzerinde bulundurmalıdır.

Eğitim alınmamış ancak mesleki anlamda kişi kendini geliştirmiş de olabilmektedir. Böyle bir durumda da mesleki donanımınız ve varsa çalışma tecrübeniz de muhakkak vurgulanmalıdır.

Yurt Dışında Hangi İşlere Başvurulmalı?

Yurt dışında kendi işimi yapmak isterim diyenlerden biriyseniz öncelikle çalışma süreci gerekli prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir.

Tüm prosedürler gerektiği gibi olduğunda özellikle gıda sektörünün çok işe yarayacağı görünmektedir. Gıda sektörü Türk lezzetleri bakımından en ideal sektördür.

Yurt dışına çıktığınızda Türkiye’ye özgü lezzetleri bilen birçok kişi olduğu dikkatinizden kaçmayacaktır.

Gıda işi daha çok Avrupa ülkelerinde işe yarayan bir iş iken Arap ülkelerinde işe başlamak isteyenler için inşaat işi önerilmektedir. Bu alana yönelik eğitim alan ancak Türkiye’de iş bulma konusunda ciddi sıkıntılar yaşayan kişiler inşaat sektörü için yurt dışına başvuru yapabilmektedirler.  Bu iki alan bugün için yurt dışı iş sahasının en popüler anlarıdır.

Yurt Dışında İş İçin Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Yurt dışında iş imkânı sağlayan şirketler sizin temennilerinize göre hareket etmektedirler.

Siz aradığınız iş kriterlerini söyledikten sonra size hangi ülkede ne gibi bir iş bulunduğunu dile getirmektedirler. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri hangi ülkelere gidilebileceğidir.

Bugün Türkiye’den dilediğiniz herhangi bir ülkeye iş için gidebilirsiniz.

Birçok kişi Amerika’da çalışmak istiyorum diyerek süreci başlatmakta ve arkasından olumlu sonuç alarak çalışmalarını sürdürmektedir. Bunun yanında bazı ülkelerin daha çok alım yaptığı ve popüler olduğu da dikkat çekmektedir.

Almanya, Hollanda, Fransa Türkiye’den çalışan alan ilk ülkeler olarak bilinmektedir. Bunun yanında Rusya, Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan da aynı şekilde yurt dışı eleman alımı yapan ülkeler arasındadır. Bunlarla beraber Arap ülkelerine gitmeyi isteyenler ise Cezayir, Tunus, Mısır ve Fas ülkelerinde işlerine başlayabilmektedirler.

Yurt Dışında İş Fırsatları Neler?

Yurt dışı iş imkânları, alternatif işler gibi hususlara dikkat eden kişiler muhakkak iş bulabilmektedir çünkü yurt dışında pek çok sahada iş alımı yapılabilmektedir.

En çok tercih edilen işler arasında Cruise gemileri yer almaktadır. Bu gemiler seyahat ederken müşterilerine 5 yıldızlı otel imkânı sunmakta ve içerisinde eğlence merkezinden, restorana kadar birçok alan bulundurmaktadır.

Türkiye’den bu gemilere giden onlarca kişi bulunmaktadır. Özellikle restoran alanında çalışan pek çok Türk olduğu bilinmektedir.

Fabrikalarda iş bulabilmeyi düşünen kişiler de kolaylıkla bulmaktadır. Özellikle forklift kullanıcısına olan ihtiyaç hiç azalmamakta ve sürekli bu konuda alım yapıldığı bilinmektedir.

Farklı boyda ve ağırlıkta olan kolileri bu araçla rahatlıkla taşıyabilir, düzenli bir işe sahip olabilirsiniz.

Yurt Dışında İş Başvurusu Yapmak Zor mu?

Yurt dışında iş başvurusunda bulunmanın herhangi bir şekilde zorluğu bulunmamaktadır. Aksine şartların sağlanması halinde kolaylıkla başvuru yapılması mümkün olmaktadır.

Daha çok işe başlayacak olduğunu firma ve sizin aranılan kriterlere uygun olup olmadığınızla ilgili bir durumdur. Ayrıca aracı olarak tercih ettiğiniz kurum ya da firma da büyük bir önem taşımaktadır çünkü güvenli şekilde işi bulmak, aracılık yapmak onların işidir.

Her şey gerektiği gibi ilerlerse işlemlerde zorlanmanız pek de mümkün olmayacaktır.

“Yurt Dışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım? Yurt Dışı İş Başvurusu” hakkında 21 yorum

 1. süleyman güldalı

  PASAPORTUM VAR 10 YILLIK KLİMA USTASIYIM EVLİYİM ADANA DA İKAMET EDİYORUM YURT DIŞINDA ÇALIŞMAK İSTİYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
  İYİ ÇALIŞMALAR

 2. Bende yurtdışında çalışmak istiyorum bunun için yardimci olurmusunuz oranın vatandaşi olmak çalışmak

 3. Abicim ben yurt disinda inşahat işi ariyom varmi gidince isim hazirmi yatma yeri hazir mi bi sirketle veya bi sirkkete gitmek istiyom insahat ustasiyim

  1. Forklift operatör olarak çalişmak istiyorum?E sınıf ehliyet Src 1234 Piskoteknik MEB forklift operatör belgelerim var çok işe ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler..

 4. Ben yurt dışında çalışmak İstiyorum Universiteden yeni mezun oldum şansımı yurtdışında kullanmak istiyorum neler yapmam lazim Bilgisayar bölümünden mezun oldum teknik servis alaninda kendimi gelistirmekteyim ayrıca

 5. merhaba bende 4yıllık beden eğitimi ve spor bölümünden bu sene mezun oluyorum. fıtness yoga ve cankurtaranlık belgem var yurtdışında hem çalışıp hemde kendimi geliştirmek istiyorum.Nasıl bir yol izleyebilirim. yardımcı olur musunuz

  1. Ben inşaat demircisiyim 25 yıldır bu işi yapıyorum Türkiye de pek çok büyük firmada çalıştım yurt dışında çalışmak istiyorum güvenilir bir firma arıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 6. Hataylıyım 39 yaşındayım ınşaat isleri kaynak uzay çatı alçı işleri yaparım yurtdışında nere olursa çalışırım hollanda isveç dubai kanada

 7. Selam aleyküm ben alçı boya ustasıyım 11 yılık teçrübem var yurt dışında iş bulamıyorum gitmeyi çok istiyorum ama bulamadım bir türlü
  Yardımçı olursanız çok memnun olurum iyi günler

 8. Doğal gaz su tesisatı ustasıyım şu anda gazalti kaynagi yapıyorum yurt dışında çalışmak istiyorum

 9. Merhaba ben tekstil işçisiyim bu konuda bana iş imkanı saglaya bilirmisiniz bayan 46 yaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir