Yurtdışında Doğum Ücretleri

Yurtdışında doğum ücretleri

Paylaş

Yurtdışında doğum ücretleri, ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. İnsanları yurtdışında doğum yapmaya iten pek çok neden bulunuyor. Kimileri ülkemizde sağlanamayan güven ortamından dolayı kimi ise sadece çocuğunun daha iyi haklara sahip olması için yurtdışında doğumu tercih ediyor.

Yurtdışında doğum için çok iyi bir araştırma ve önceden hazırlanmış güçlü bir bütçe olması gerekiyor. Aksi halde gittiğiniz ülkede çeşitli mağduriyetler yaşayabilirsiniz.

Yurtdışında doğum yapmanın ücreti ise elbette ülkemizden oldukça farklı. Üstelik yurtdışı doğumlarda hastane masraflarına ek olarak birçok masraf sizleri bekliyor.

Ülkemizde, yurtdışında doğuma yoğun bir ilgi olmasıyla birlikte çeşitli firmalar artık doğum turları düzenlemeye başlamıştır. Kapsamlı doğum turları ile anne babalar daha sakin kafayla doğuma gidebilmekte ve sadece bebeklerine odaklanabilmektedir.

Yurtdışında doğum ücretleri hakkında bilgi almadan önce; daha önce hazırladığımız içerikleri de okuyabilirsiniz.

Yurtdışında Doğum Yapmanın Avantajları

Doğum İle Vatandaşlık Veren Ülkeler

Avrupa’da Doğum Yapmak Mümkün mü?

Ülkemizden doğum için yapmak için tercih edilen ilk ülke Amerika’dır. Amerika’yı ise çeşitli Avrupa ülkeleri takip etmektedir. Avrupa’da doğum yapmak mümkündür ama vize konusundaki hassasiyetler sebebiyle biraz zorluk yaşayabilirsiniz. Ayrıca Avrupa’da gerek sağlık masrafları, gerekse diğer masraflar diğer ülkelere nazaran daha fazla olacaktır.

Avrupa para birimi ile ülkemiz para birimi de düşünülürse Avrupa’da doğum için çok iyi bir bütçe ayarlamanız gerekecektir.

Yurtdışında Doğum Ücretleri

Yurtdışında Doğum için Sağlık Masrafları

Yurtdışında doğum yapmak düşüncesindeyseniz; hastane ve doktor arayışınızı çok iyi yapmalısınız. Yurtdışında yapacağınız doğumda sağlık masrafları belki de yapacağınız en düşük ücretli masraf olacaktır.

Diğer masrafların fazlalığı düşünülürse hastane, doktor ve hastanedeki işlemler için ödenecek miktarlar daha az olacaktır.

Sağlık masraflarınızı, sigorta firmanızla görüşerek düşürmeye çalışabilirsiniz ama tabi ki sigortanızın yurtdışı kapsamına ve doğuma yönelik maddeler içermesi detaylarına dikkat etmelisiniz. Yurtdışında doğum yaparken uygun fiyat önceliğiniz olmamalı. Kaliteli, iyi bir hekime ve hastaneye başvurmalısınız.

Yurtdışında Doğum için Diğer Masraflar

Yurtdışında doğum yapacaksanız; doğumdan hemen önce ülke dışına çıkmayacağınızı bilmelisiniz. Doğumdan bir süre önce ülkeye gidip yerleşmeli ve doğum için gerekli hazırlıkları yapmalısınız. Ayrıca doğumdan hemen sonra da eve dönemeyeceğinizi unutmamalısınız. Haliyle kendinize güzel bir kalacak yer ayarlamanız gerekiyor.

Yurtdışında doğumda, sağlık masrafı dışında en büyük bütçeyi konaklamaya ayırmalısınız. Kalış süreniz uzun olacağından burada ev kiralamanız en doğrusudur. Gideceğiniz ülkedeki piyasaya göre kira için ayıracağınız bütçe değişecektir.

Arabanızı ülke dışına çıkarmakla uğraşamayacağınız için en güzeli gittiğiniz yerde araç kiralamaktır. Doğumun planlanmamış olması durumunda acil olarak araba gerekebilir. Bunlar dışında yapacağınız masraflar, genel giderler, mutfak harcamaları, dışarıda yapacağınız çeşitli harcamalardır. Masraflarınız için toplam tutar verilmesi olanaksızdır.

Doğum için Tercih Edilebilecek Ülkeler Hangileridir?

Doğum için ülke arayışına başladığınızda dikkat etmeniz gereken ülkenin çocuğunuza sağlayacağı şartlar olmalıdır. Ülkede doğduğunda ne gibi hakları olacak bunları önceden bilmelisiniz.

İkinci sırada fiyat konusunda dikkat etmelisiniz. Kalite ve uygun kabul edilebilecek fiyatların ortak noktada buluştuğu ülke Amerika’dır. Özel bir sebebiniz yoksa doğum için Amerika’yı tercih edebilirsiniz.

Yurtdışında Doğum Firmalarının Fiyatları

Doğumu beklerken hamileliğin son günlerini keyiflice geçirmek istiyorsanız; bebeğinize odaklanmak istiyorsanız ve kafanızı doğum hazırlıklarıyla meşgul etmeden yurtdışında doğum planlamak istiyorsanız; bu amaca hizmet eden firmalardan yardım alabilirsiniz.

Firmalar sizlere doğum yapmak istediğiniz ülkeye göre çeşitli alternatifler sunacaktır. Firmaların sunduğu imkanları incelerken konaklamanın otel değil evde olmasına, hastanenin ismini öğrenip gerekli araştırmayı yapmaya dikkat etmelisiniz.

Doğum firmasıyla çalışmanın en güzel tarafı, ödemeyi yaptıktan sonra tüm prosedürle ve ayarlamalarla firmaların uğraşacak olması ve sizin tarih geldiğinde sadece uçağa binip gidecek olmanızdır. Yurtdışında doğumun en zahmetsiz, en keyifli hali bu işi uzmanına yaptırmaktan geçiyor.

Firmalar aracılığıyla ayarlayacağınız yurtdışı doğum turu için ödeyeceğiniz miktar biraz fazla olacaktır. Örnek olarak Amerika için ortalama şartlarda bir doğum planlaması yapılırsa firmaya en az 30 bin dolar ödeme yapmanız gerekebilir.

Amerika’da Doğum Masrafları

Amerika doğum için tercih edilen ülkeler arasında ilk sırada yer almaktadır. Masraflar konusunda net bir rakam olmadığından hazırlıklı gitmenizde yarar var. Amerika’da doğum için anlaşacağınız doktora ortalama 2000-4000 dolar ödemeniz gerekecektir.

Ek olarak hastaneye de doğum için ödeme yapmanız istenebilir. Hastaneler konusunda fiyat çeşitliliği ise oldukça fazladır ama iyi kabul edilebilecek orta halli bir hastaneye doğum için 2000-3000 dolar ödeme yapmalısınız.

Amerika’da doğum masraflarına, doğum sırasında ek işlemler için belirlenen bedelleri de eklemelisiniz. Örneğin doğum sırasındaki epidural için yaklaşık olarak 800-1000 dolar ödemeniz gerekebilir. Sağlık hizmetlerine ek olarak konaklama, yeme, içme, yolculuk masraflarını da unutmamalısınız.

Her Şey Dahil Doğum Turlarının Fiyatları Nedir?

Her şey dahil doğum turları, anne ve baba adayının en rahat olduğu yöntemdir. Doğum turlarını sunan firmalar, tur kapsamlarını tanıtımlarında detaylıca anlatmaktadır.

Bazı turlarda seyahat ücretleri de doğum turuna dahilken; bazılarında olmayabilir. Her şey dahil bir doğum turu alsanız bile doğum sırasında veya sonrasında hastanede ek uygulamalar yapılması, daha fazla hastane konaklaması gibi durumlarda ek ödemeler çıkabilecektir.

Her şey dahil doğum turlarında, yaptığınız kişisel alışverişler, yeme, içme için yaptığınız harcamalar kendi bütçenizden olacaktır. Kişisel harcamalarınız için, firmaya ödediğiniz doğum bedeli yanında bir miktar bütçe ayarlamanız gerekecektir.

Firmalarla her şey dahil doğum turlarına net bir fiyat belirtmek imkansızdır. Örnek olarak doğum için en çok terci edilen ülke Amerika verilecek olursa; her şey dahil kapsamında fiyatlar 22 bin dolar ile 50 bin dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Yurtdışında Doğum Yapmak için Kredi Çekilir mi?

Ülkemizde yurtdışında doğum yapma konusu, büyük oranda ünlüler sayesinde gündeme gelmiştir. Durumu iyi olan, imkanı olan pek çok aile doğum yapmak için yurtdışı ülkeleri tercih etmektedir. Ancak maddi açıdan çok rahat olmasalar da doğum için yurtdışını düşünen ailelerin sayısı da hiç az değildir.

Tur şirketlerinin doğum turizmi adı altındaki detaylara daha çok yönelmesi, taksit imkanı sunmaları gibi birçok avantajla, imkanı kısıtlı olan aileler de yurtdışında doğum düşünebilecek duruma gelmiştir.

Tur firmasına ya da kendi doğum planlamanıza bütçe hazırlamakta zorlanıyorsanız; bankalardan bunun için kredi alma şansına sahipsiniz. Bazı bankalarda doğum kredisi adı altında ihtiyaç kredileri kullandırılmaktadır ama genel ihtiyaç kredi çekere de doğum için kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Yurtdışında Doğum Yapanlar Doğum Parası Alabilir mi?

Ülkemizde doğum yapan annelere sağlanan bazı imkanlar vardır. Örneğin devlet doğum yapan anneye çocuk sayısına göre tek seferlik bir ödeme yapar. Bunun haricinde emzirme ödeneği de tek seferlik olmak üzere verilir.

Doğum yapmak için pek çok masraf yapıp yurtdışına giden ailelerin en merak ettiği konulardan birisi de devletin sağladığı bu imkanlardan yararlanabilmeleri durumlarıdır.

Öncelikle hangi ülkede doğum yaptığınız en önemli detaylardan bir tanesidir. Türkiye’nin anlaşmalı olduğu ülkeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı web sitesinden öğrenebilirsiniz. Anlaşmalı olan ya da olmayan ülkelerin durumuna göre rapor süreci farklı işleyebilmektedir.

Sunulan imkanlardan faydalanabilmeniz için ayrıca doğum yapacak annenin raporunun Türkiye’de başlatılmış olması gerekmektedir. Gerekli şartları sağladığınızda bu destekleri almanızda kanunen bir sakınca yoktur.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Sevtap dedi ki:

    Yurt dışında doğum yapmak vatandaşlık almak yeterli bir şart mı? Yoksa başka prosedürleri var mı? amerikada dogum ucretleri için yaklaşık 10000 dolar diyorlar. Eğer bu rakama vatandaşlık alınırsa herkes çocuğunu orada doğurmak ister.

  2. Aykan dedi ki:

    Ben çok araştırdım arkadaşlar. Makedonya bu konuda en iyi ülke. Vizesiz olarak gidip oturma izni alabiliyorsunuz. Bazı şartları var tabi. Ben şansımı denemeyi düşünüyorum ama makedonya oturma izni kaç günde çıkar onu bilmiyorum. İzin alana kadar problem yaşarmıyım acaba.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir