Bulgaristan Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Gerekli koşulların sağlanması durumunda Bulgaristan vatandaşlığını almak mümkün. Çifte vatandaşlığın mümkün olduğu Bulgaristan’da kişi, her iki ülkenin de vatandaşı olma hakkına sahiptir.

Başvurular esnasında yalnızca Bulgaristan vatandaşlığına değil çifte vatandaşlığa başvurulması gerektiği unutulmamalıdır. Bu şekilde kişi, her iki ülkenin de vatandaşlık haklarından faydalanabilecektir.

Bulgaristan çifte vatandaşlığı için ekstra bir durum söz konusu değil. Vatandaşlık için başvurularınızı ve gerekli koşulları sağladığınızda çifte vatandaş olmanız mümkün.

Göçmenlik ile Bulgaristan Vatandaşı Olunur mu?

Bulgaristan çifte vatandaşlık almak isteyenler için göçmenlikle fırsat sunmaktadır. Eğer 1951 yılı ile 1978 yılı arasında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç edilmişse vatandaşlık talebinde bulunulabilir.

Özellikle 1950 yılından sonra artan göçler nedeniyle bir hayli vatandaşını gönderen Bulgaristan, giden vatandaşlarını geri alabilmeyi mümkün kılıyor.

Göçmenlik ile vatandaşlık elde etmenin iki temel koşulu bulunmakta. Bunlardan ilki, hala hayatta olmak ikincisi ise Bulgaristan’da dünyaya gelmiş olmak. Eğer göç eden bireyler hala yaşıyorsa ve doğum yerleri Bulgaristan’da bir yerdeyse vatandaş olabilirler. Bu fırsatla Bulgaristan çifte vatandaşlık imkânını Türk vatandaşlarına da sunmakta.

Kişi, vatandaşlık aldıktan sonra çocukları için de başvuru yapma hakkında sahiptir. Bir sonraki nesil içinse her 5 yılda bir başvuru fırsatları tanınmaktadır.

Doğum ile Bulgaristan Vatandaşı Olunur mu?

Bulgaristan’da çifte vatandaşlık hakkı elde etmek isteyenler için bir diğer seçenek de doğumdur. Anne ya da babadan herhangi birinin Bulgaristan vatandaşı olması durumunda bebeğin de Bulgar vatandaşı olması mümkündür.

Vatandaşlık için temel şart, Bulgaristan sınırları içinde dünyaya gelmiş olmasıdır. Bunun yanında kişinin evliliğinin yasal olması da bebeğin vatandaşlık elde etmesi için önemlidir.

18 yaşın altında olan çocuklar için vatandaşlık almak, doğumlara nazaran daha zordur. Bu nedenle Bulgaristan vatandaşlığı düşünenlerin bebeğini Bulgaristan’da dünyaya getirmesi gerekmektedir. Anne ya da babanın biri Türk diğeri Bulgar ise bebeğin çifte vatandaşlık hakkı bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Doğum ile Vatandaşlık Veren Ülkeler Hangileri?

Etnik Köken ile Bulgaristan Vatandaşı Olunur mu?

Bulgaristan çifte vatandaşı olmak isteyenler ailesi aracılığıyla bu durumu mümkün kılabilir. Ailenizde ya da daha büyüklerinizde Bulgar olan varsa bu durumda vatandaşlık talebinde bulunmanız mümkündür.

Temel koşulun gerçek bir Bulgar bağı olduğunu unutmalısınız. Şöyle ki ailenizde hem Bulgar hem de Türk vatandaşı olanlar kabul edilmemektedir. Doğma büyüme Bulgar olan kişiler ile olan bağınız sizin etnik köken ile vatandaşlık almanızı mümkün kılacaktır.

Konsolosluklara çifte vatandaşlık için başvuru yaptığınızda gerekli evrakların yanında size hangi yolla vatandaşlık talebinde bulunduğunuz sorulacaktır. Bu soruya cevaben elinizde belge olması önemlidir. Aile bağınızı ortaya koyduktan sonra vatandaşlık hakkınızı elde edebilirsiniz.

Evlilik ile Bulgaristan Vatandaşı Olunur mu?

Hem Türkiye hem de Bulgaristan vatandaşı olmak isteyen bireyler için evlilik oldukça makul bir seçenektir. Bulgaristan vatandaşı olan biri ile evlendiğinizde uzun süreli vize temin etmeniz gerekecektir.

Uzun süreli vize ve çalışma izni ile ülkede ikamet etmeniz, çalışmanız mümkün olacaktır. Daha sonra evliliğinizin gerçekliğini ispat etmeniz beklenir. Geçirilen yasal süreçler sonunda evliliğinizin gerçek olduğu ortaya çıktığında oturma iznini almanız mümkündür.

Önce uzun süreli vize daha sonra oturma izni alınacaktır. Oturma izninizi aldıktan sonra çifte vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Bulgaristan’da ikili vatandaşlık için başvurduğunuzda 5 yıl ikamet zorunluluğunuz bulunmaktadır.

Eğer evlenerek başvuru yaparsanız evliliğinizi ispat etme aşamasında bu süreyi doldurmuş olursunuz. Daha sonra çifte vatandaşlık hakkını elde etmeniz mümkündür.

Benzer İçerik: Nasıl Bulgar Vatandaşlı Olunur?

Yatırımcı Kimliği ile Bulgaristan Vatandaşı Olunur mu?

Bulgaristan’da çifte vatandaşlık arayışında olan bireylerin tercih edebilecekleri bir diğer yol ise yatırımcı olmaktır. Ülke içinde şirket ortaklığı ya da herhangi bir iş yeri açma donanımına sahipseniz bu durumda ülkeye sağladığınız ekonomik katkı nedeniyle vatandaşlık hakkına da sahip olmaktasınız.

Yaklaşık olarak en az 512.000 Euro yatırımla adım atabileceğiniz vatandaşlığa, aynı zamanda daha yüksek meblağlar ile girmeniz de mümkündür.

Bulgaristan Çifte Vatandaşlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bulgaristan çifte vatandaşlık hakkı için öncelikle yaş sınırın bilinmesi gerekmektedir. Kişiler şahsi olarak başvuru yapmak istediklerinde 18 yaşından büyük olmalılar. Eğer daha küçüklerse bu durumda çifte vatandaşlık başvurusunu ebeveynleri yapmalıdır.

Başvurularınızın değerlendirilmesi için Türkiye vatandaşı olduğunuzu, Bulgaristan’da ikamet ettiğinizi ispat etmeniz gerekmektedir. Tapu senetleri, kira kontratları, faturalar ya da çalışma belgeleri bu süreçte devamlı elinizin altında olmalıdır.

Çifte vatandaşlık için hüküm giymemiş olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Herhangi bir suç nedeniyle hüküm giyenler çifte vatandaşlık haklarından yararlanamamaktadır.

Hem Bulgar hem de Türk kimliğine sahip olan bireylerin her iki dili de iyi derecede bilmeleri gerekmektedir. Vatandaşlık başvuruları değerlendirilirken dil ile ilgili mülakata alınacağınızı unutmamalısınız. Çifte vatandaşlık için dil sınavını geçmemeniz vatandaşlık başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Bu sebeple dili iyi konuşmalı, yazı diline de hâkim olmalısınız.

Bulgaristan Çifte Vatandaşlık için Nereye Başvuru Yapılır?

Bulgaristan çifte vatandaşlığı için başvurularınızı Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na bağlı çalışan Bulgaristan Vatandaşlık Genel Müdürlüğü adreslerine yapmalısınız.

Sürecin başlangıcı için bu dairede tüm şartlar ve evraklar hakkında detaylı bilgi edinebilir daha sonra yönlendirilen adreslerde işlemlere devam edebilirsiniz.

Bulgaristan Vatandaşlık Genel Müdürlüğü başvurunuzu aldıktan sonra sizi Bulgaristan Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğu’na yönlendirecektir. Oturma izni, çalışma izni ve vatandaşlık başvuru sonuçlarınızı bu adreslerden öğrenmeniz mümkündür.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ayşe Djambaz dedi ki:

  Ben bg de dünyaya geldim ve oranın vatandaşı olsn 92 yılında evlilik yaptım vatandaşlık almak istiyorum. 2 çocuğumuz var biri 93 biride 95 bizler ne gibi evrak toparlayamız gekli. Birde ben bg de 1966 doğumluyum fakat göç esnasında benı 67 yazmışlar bu bir sorun yaratır mı?

 2. cenk dedi ki:

  ayşe hanım bg vatandaşı olmanız tabiki mümkün göç sırasında yaşınızın yalnış yazılması mahkeme yoluyla düzeltilebiliyor

 3. Can dedi ki:

  Bulgaristan a gidebilirseniz nüfusa kayıtlı olduğunuz nüfus musluğun sen alacağın apostili belgeler ike bir haftada bulgar vatandaşı oluyorsunuz biz öyle yaptık. Sonra çocukların müracaatını turkiyeden yaparsınız.

 4. ramazan dedi ki:

  Can bey benimde dedimin babasın basın ordan göç etme yani büyük dedemiz peki şimdi bende vatandaşlık için Başvuru yapabilirmiyim sizce

 5. Serhat dedi ki:

  Benim babam bg doğumlu fakat göç etmişler ben bg vatandaşı olmak istiyorum ne gibi prosedür vardır iyi günler

 6. Orhan dedi ki:

  Annemin babasi , annesi
  Babamin annesi bulgar dogumlu.
  Annem vatandaslik almadi. Ben alabilirmiyim. Once annemmi almasi gerekir ?

 7. Maviş dedi ki:

  selam benim babamın dedesi savaş zamanı Türkiye ye göç etmişler şimdi bizler çifte vatandaşlık için başvurmak istiyoruz bunun için ne yapabiliriz

 8. Gizem dedi ki:

  Benim dedem Bulgaristan doğumlu. Fakat rahmetli oldu. Babam vatandaşlık almadı. Ben başvuru yapabilir miyim? Yoksa önce onun mu alması gerekiyor? Başvuru yapsak bile dedem rahmetli olduğu için vatandaşlık hakkımız oluyor mu?

 9. Esare dedi ki:

  Merhaba dedemin annem si Bulgaristan Tırnova doğumlu vatandaşlık için başvuru yapabilirimiyim

 10. sema yatıkçı dedi ki:

  merhaba.benim anneannem bulgaristan dogumlu 1951 de turkiyeye goc etmisler.ben cifte vatandaşliga basvurabilirmiyim .

 11. Nevin düzgün dedi ki:

  Babam 1910 silistre doğumlu vefat tarihi 1975 ben çifte vatandaşlık alabilirmiyim

 12. Bahar dedi ki:

  Merhaba, annemin dedesi bulgaristan doğumlu, 1930lu yıllarda türkiyeye gelmiş. Kendisi vefat etti. Biz bu durumda bulgaristan vatandaşlığına başvurabilir miyiz? Gerekli belgeler nelerdir?

 13. Güler dedi ki:

  Ananem dedem onların annesi bulgaristan doğumlu 1950 evveli göç etmişler hayatta değiller annemin zamanında vatandaşlık işlemleri yoktu ben baivurabilirmiyim

 14. Aaabb dedi ki:

  İlk önce yaşayan birinin olması gerek sonra bulg n doğumlu olması gerek. Sonra yaşayan kişi anne yada babanız her kim ise o vatandaşı olucak sonra eşi ve çocukları. Şuan bizimde aynı durum annem bulg. Doğumlu ama ben olamıyorum annem. Olmadan

 15. Derya dedi ki:

  Merhaba, benim babam BG doğumlu. 72 de gelmişler ve burada kalmışlar bende TR de doğdum. Ben BG vatandaşı olmak istiyorum ama babam felç geçirdi ve durumu iyi değil yani gidip gelemez ve çok da konuşamıyor. Ancak amcam BG de tiaret yapıyordu ve geçici bir kimlik almıştı fakat o da vatandaş olmadan hayatını kaybetti. Şimdi orada bizim akrabalar da var ama ben tanımıyorum tabi. Nüfustan da evraklar falan çıkar muhakkak. Babamın kimliğinde BG de ki köyü falan yazıyor, doğum evraklarını alsam ben başvuru yapabiliyor muyum?

 16. Sadettin dedi ki:

  Annem bulgaristan vatandaşı ben nasıl olurum? Gerekli evraklar neler?

 17. Osman dedi ki:

  Bulgaristan doğumluyum çifte vatandaş olabilir miyim? Doğum belgem yok, annem evde doğum yapmış ama annem de babam da bg vatandaşı değil. Yalnız giriş çıkış belgeleri var.

  • Yogi dedi ki:

   Bulgaristan göçmenleri vatandaşlık konusunda çok zorlanıyor. Ülke tekrar Türkleri vatandaş yapmak istemiyor. Kanıdınız olsa bile işiniz çok zor.

 18. Tezcan dedi ki:

  Annem 1930 larda goc etmis simdi hayatta degil ben muracaatla vatandaslik alabilirmiyim

 19. Aydın dedi ki:

  Bg vatandaşı ola bilirmiyim TC vandalıyım numaranızı bulamadım.05455008782 numaram bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim

 20. Aydın dedi ki:

  Euro’pa vatandaşlığı İçin bg oturum izni almak işitiyorum çalışma izni vs ne yapa biliriz bu konuda TC vatandaşıyım yım bana ulaşın.05455008782