Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Emekli Olanlar Yeşil Pasaport Alabilir mi?     

Emekli Olanlar Yeşil Pasaport Alabilir mi?     

Emekli Olanlar Yeşil Pasaport Alabilir mi?  vizevatandaslik.com

Emekliler yeşil pasaport alabilir mi? içeriğimizde çalışma hayatı sonrasında kimlerin hususi pasaport alıp alamayacağını inceleyeceğiz. Aklınıza takılan bir soru olursa yorumlar kısmında sorabilirsiniz. Ayrıca yeşil pasaport nasıl alınır? İçeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

Emekli Olanlar Yeşil Pasaport Alabilir mi?          

Emeklilerin yeşil pasaport alıp alamayacağı sıklıkla merak edilen bir konudur. Bu noktada tek bir cevap vermek mümkün değildir. Emekli olunan kuruma göre değişiklik gösterebilir. Ancak yeşil pasaport alma hakkı olan kişinin eşi ve şartları taşıyan çocukları da hususi pasaport alabilir. Bu konuda detaylı bilgi almak için anne baba üzerinden yeşil pasaport alma içeriğimize göz atabilirsiniz.

Emekli Memur Yeşil Pasaport Alabilir mi?         

Evet, emekli devlet memuru yeşil pasaport alma hakkına sahiptir. Genellikle yeşil pasaport için 10 yıl çalışma süresi olduğu bilinir. Ancak 10 yıl çalışmasına rağmen 3. Kademeye düşememiş bir memur hususi pasaport alamaz. Eğer kademe şartını taşıyorsa pasaport çıkarttırabilir.

Emekli Memur Eşi Yeşil Pasaport Alabilir mi?   

Emekli memur eşinin yeşil pasaport alabilmesi için asıl hak sahibinin şartları karşılıyor olması yeterlidir. Memur eşinin farklı bir kurumda çalışıyor olması da bu haktan mahrum kalmasına neden olmaz.

Emekli Memur Çocuğu Yeşil Pasaport Alabilir mi?         

Babam memur emeklisi yeşil pasaport alabilir miyim? Sorusunun cevabı bazı etkenlere göre değişiklik gösterir. Şu şartları taşıyorsanız hususi pasaport alma hakkınız olur.

  • Evli olmamak
  • 25 yaşından gün almamış olmak
  • Öğrenci olmak

Emekli Polis Yeşil Pasaport Alabilir mi?

Polisler devlet memurudur ve emeklilik sonrasında kademeleri 3 ve altındaysa (Normal şartlarda emekli olduysa öyledir.) yeşil pasaport alabilirler.

Emekli Polis Çocuğu Yeşil Pasaport Alabilir mi?

Polis çocuklarının yeşil pasaport almaları mümkündür. Ancak bunun için yaşlarının 25’in altında olması gereklidir. Ayrıca hala öğrenciliklerinin devam etmesi ve bir evli olmamaları da şarttır.

Emekli Öğretmen Yeşil Pasaport Alabilir mi?

Öğretmenler eğer devlet kurumlarında görev yapmışsa yeşil pasaport alabilirler. Ancak özel kurumlarda çalışan öğretmenler devlet memuru olmadıklarından dolayı emeklilik sonrasında da pasaport hakkına sahip olmazlar.

Emekli Öğretmen Çocuğu Yeşil Pasaport Alabilir mi?

Eğer ebeveyni devlet memuru olarak çalışarak emekli olduysa öğretmen çocuğu da şartları karşılıyorsa yeşil pasaport alabilir. Özel sektörde çalışan öğretmenlerin çocukları bu haktan faydalanamaz.

İşçi Emekli Yeşil Pasaport Alabilir mi?   

Pasaport kanunun 14. Maddesine göre yeşil pasaport alabilen kişiler arasında işçiler yer almıyor. Bu nedenle işçiler emekli olduğunda da pasaport alamazlar.

Kamu İşçi Emeklisi Yeşil Pasaport Alabilir mi?   

Ne yazık ki devlete bağlı kurumlarda çalışan kamu işçileri de yeşil pasaport alamaz. Ancak belediyelerde çalışan bazı işçilerin sigorta dökümlerinde 4A kamu personeli yazabiliyor. Yeşil pasaport alıp alamayacağınızdan emin olmak için sigorta dökümünüzü kontrol edebilirsiniz. Eğer 4A sigortanız bulunuyorsa ve kademeniz 3 ya da altındaysa yeşil pasaport alabilirsiniz.

Emekli Astsubaylar Yeşil Pasaport Alabilir mi? 

Emekli astsubay yeşil pasaport alma hakkına sahip olması için kademesinin en az 3 olması gereklidir. Görev süresini tamamlayarak emekli olan astsubaylar yeşil pasaport alabilir. İstifa, gazilik ya da adi malullük gibi durumlarda görev süresine bakılır. Minimum 10 yıl çalıştıysanız yeşil pasaport almanız mümkündür. Ancak bu süreye yıpranma payı dahil değildir.

Emekli Uzman Çavuş Yeşil Pasaport Alabilir mi?

Emekli uzman çavuşların yeşil pasaport alması konusunda farklılıklar bulunur. Uzman Jandarma Çavuş Okulu mezunları haricindeki uzman erbaşlar görevlerini sözleşmeli olarak sürdürür. Sözleşmeli uzman çavuş yeşil pasaport alma hakkına sahip değildir. Ancak muvazzaf uzman erbaş yeşil pasaport alabilir.

Emekli Avukat Yeşil Pasaport Alabilir mi?

Avukatların yeşil pasaport hakkı 2020 yılında çıkan kanunla verilmiştir. 15 yılı dolduran avukatlar hususi pasaport alabilir. Ancak emekli avukat pasaport hakkı bulunmamaktadır. Bu nedenle emeklilik sonrasında eş ve çocuklar da bu haktan faydalanamaz.

Vakıfbank Emeklisi Yeşil Pasaport Alabilir mi? 

Vakıfbank %58’i devlete ait bir banka olduğundan Vakıfbank emeklileri yeşil kart alabilir. Halk bankası ve ziraat bankası gibi sonradan özelleştirilen bankaların çalışanları ise özelleştirme öncesinde pasaport alma hakkına sahip olmuşsa yeşil pasaport alabilir.

Emekli Belediye Başkanı Yeşil Pasaport Alabilir mi?

Belediye başkanları, herhangi bir kademe şartı olmaksızın çalışma süreleri boyunca yeşil kart alabilirler. Ancak emekli belediye başkanı yeşil kart alabilmek için kadrolarının 1’e düşmüş olması gerekmektedir. Aksi takdirde bordo pasaporta geri dönüş yapmak durumunda kalırlar.

Emekli Zabıt Kâtibi Yeşil Pasaport Alabilir mi?  

Emekli zabıt kâtibi yeşil pasaport hakkına ancak 26 Mayıs 2018 tarihinden sonra ve 1, 2 ya da 3. Kademeden emekli olmuşsa sahiptir. Ayrıca kişinin en az lise mezunu olmasının gerektiğini de unutmamalısınız.

Zabıt katiplerinin emeklilik sonrası yeşil pasaport alma haklarının 2018 yılından önce ve sonra değerlendirilmesi pek çok kişi tarafından ayrımcılık olarak değerlendirilmekte ve yeni çalışmalar yapılması istenmektedir. Ancak henüz konuyla ilgili bir gelişme yoktur.

SSK Emekli Yeşil Pasaport Alabilir mi?

SSK emeklilerinin yeşil pasaport alması mümkün değildir. Yalnızca emekli sandığı çalışanlarının bu haktan yararlanması mümkün olup SSK’lı çalışanlar çalışma hayatlarında da hususi pasaport alamaz.

BAĞ-KUR Emeklisi Yeşil Pasaport Alabilir mi?

Evet, BAĞ-KUR emeklileri yeşil pasaport alabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Kişinin yeşil pasaport alabilmesi için 1, 2 ya da 3. Kademe memur olması gereklidir. Henüz 3. Kademeye inememiş bir memur sağlık nedenlerinden dolayı adi malul olduğu takdirde yeşil pasaport alması mümkün olmayacaktır.    

Emekli Olunca Yeşil Pasaport İptal Olur mu?

Yeşil pasaport almayı hak eden memur, emekli olsa dahi bu hakkından mahrum kalmaz. 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda minimum 3. Derece kadrolarda yer alan memurların ve eşleri ile çocuklarının pasaport hakkında yararlanmaya devam edileceği ifade edilmiştir. Ayrıca emekliliğin yanı sıra istifa halinde de yeşil pasaport almanız mümkündür.

Dikkat edilmesi gereken nokta ise; avukatlık gibi bazı meslek gruplarına devlet memurluğu dışında verilen yeşil pasaport hakkının emeklilik sonrasında iptal edileceğidir.

“Emekli Olanlar Yeşil Pasaport Alabilir mi?     ” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir