Vize Vatandaşlık » Genel » Norveç Asgari Ücret 2022

Norveç Asgari Ücret 2022

Norveç Asgari Ücret

Norveç Asgari ücret 2022 içeriğimizde Norveç’te sektörlere göre asgari ücretin ne kadar olduğunu inceleyeceğiz. Bu esnada Norveç asgari ücreti kaç Kron? Kaç Euro? Kaç TL sorularına da cevap vermiş olacağız.

Norveç’e taşınmak istiyorsanız öncesinde bu içeriklere de göz atmak isteyebilirsiniz.

Norveç’e nasıl yerleşebilirim?

Norveç oturum izni nasıl alınır?

Norveç vatandaşlığı nasıl alınır?

Norveç Asgari Ücret 2022

Norveç asgari ücretin en yüksek olduğu ülkelerden birisi. Üstelik yapılan araştırmalar ülkenin çalışma koşullarının da pek çok ülkeye göre daha iyi olduğunu gösteriyor. Hal böyle olunca her sene ülkeye yerleşmek isteyen göçmen sayısı oldukça yüksek oluyor.

Norveç’te maaşlara baktığımızda özellikle alt grup çalışanların maaşlarının yüksekliği dikkat çekiyor. Çalışanlar arasındaki maaş skalasının çok geniş olmaması ise; ülkedeki fırsat eşitliğini ön plana çıkarıyor. Norveç’te yaşıyorsanız yalnızca daha iyi yaşamak için sevmediğini bir işi yapmanız gerekmiyor.

Norveç Asgari Ücret Ne Kadar 2022?

Norveç’te asgari ücret, ülkemizde olduğu gibi her sene devlet tarafından belirlenmiyor. Sektörlerde faaliyet gösteren sendikalar mevcut. Sendikaların yaptığı toplu sözleşmelerle belirlenen asgari ücretler belirlenir. Bu nedenle tek bir asgari ücret yoktur. Sektöre göre değişiklik gösterir.

Norveç Tarım İşçileri İçin Asgari Ücret

Norveç, özellikle yurt dışından gelen işçiler için mevsimlik çalışma imkânı sunar. Eğer çalışma süresi 3 aydan az olacaksa saatlik 118 Norveç kronu ödenir. 3 ay sonrasında bu miktar 124 NOK’a çıkıyor. 18 yaşın altındaki işçiler de yasal olarak çalışabiliyor ancak ödenecek saatlik ücret 98 Kron’a düşüyor. Cumartesi öğleden sonra ve Pazar tatil kabul ediliyor. Bu süreçte yapılan çalışmalar için ekstra ödemeler oluyor.

Norveç İnşaat İşçileri Maaşları 2022

Norveç’te inşaat işçisi olarak çalışmak istiyorum diyen pek çok sezonluk işçi ülkede iş bulabiliyor. Aldıkları ücret ise vasıflı ve vasıfsız olmalara göre değişiklik gösteriyor. Daha önceden tecrübesi olmayan vasıfsız işçiler saatlik 177 Kron kazanıyor. En az 1 yıl tecrübe kazandıktan sonra 185 Kron’a yükseliyor. Vasıflı işçiler için ise bu tutar 197 Kron.

Norveç Temizlik Personeli Maaşları 2022

Norveç temizlik personeli asgari ücret 18 yaşından büyükler için saatlik 181 Kron. 18 yaş altı için bu miktar 134 Kron’a iniyor. Ayrıca akşam 21’den sabah 6’ya kadar çalışılan saatler için ekstra ödemeler yapılmaktadır.

Norveç Deniz Ürünleri İşçileri Maaşları

Norveç’te deniz ürünleri sektöründe çalışan çok sayıda vasıflı ve vasıfsız işçi bulunmaktadır. İlk kez çalışmaya başlayacaklar için saatlik ücret 173 NOK olarak belirlenmiştir. Vasıflı işçiler ise her saat için ekstra 10 NOK ilave ücret alır.

Norveç Elektrikçi Maaşları

Normal şartlarda Norveç’teki elektrikçilerin büyük bölümü serbest bir şekilde çalışıyor. Yapılacak işe göre kendileri fiyat belirleme hakkına sahip. Ancak eğer bir firmada çalışıyorsanız Norveç asgari ücret şartlarına uygun şekilde ödeme alırsınız.

Vasıflı çalışanlar saatlik 211 Kron ödeme alır. Vasıfsız çalışanlar için ise bu miktar 184 Kron’dur.

Norveç Otel Çalışanları Asgari Ücret

Norveç’te otel, restoran gibi yerlerde çalışanlar için yaş grubuna göre daha fazla farklılık mevcuttur. 20 yaş üzeri çalışanlar 167 Kron kazanır. 18 yaş üstünün bu tutarı kazanabilmesi için en az 4 aylık bir tecrübesi olması gereklidir. 16 yaş için saatlik ücret 110 Kron’a inerken 17 yaşındakiler 120 Kron kazanır. 18 yaşında ve tecrübesiz bir işçi ise saatlik 134 Kron kazanır.

Norveç Araştırma Görevlisi Maaşları

Norveç’te araştırma görevlisi olarak çalıştığınızda kazanacağınız maaş tecrübenize göre ciddi farklılık gösterebilir. Ancak yeni başlayan bir çalışan devlete başlı kurumlarda yıllık 450.000-600.000 Kron maaş alabilir. Özel sektördeki firmalar ise daha fazla maaş verebilir.

Au Pairs Maaşları 2022

Norveç’e gitmek istiyorum diyenlerin başlangıç aşamasında ilgisini çekebilecek Au Pairs sisteminde aylık 5400 Kron ödeme alırsınız. Bebek bakımı, ev işlerine yardım gibi alanlarda çalışırsınız. Dilinizi geliştirmek ve Norveç kültürünü daha iyi tanıyabilmek için yapabileceğiniz bu işin en güzel yanı konaklama, yemek masrafları, ülkenize ulaşım masrafları gibi kalemlerin aileler tarafından sağlanmasıdır.

Norveç Asgari Ücret Kaç Kron?

Norveç’te vasıfsız işçiler saatte ortalama 175 Kron kazanıyor. Haftada yaklaşık 35 saat çalışılıyor. Böylece Norveç asgari ücret haftalık 6120, aylık ise 25.000 Kron civarına geliyor. Dikkat edilmesi gereken nokta ise; ülkede asgari ücretle geçinen kişi sayısının oldukça az olmasıdır. İşverenlerin büyük bölümü daha yüksek ödemeler yapar.

Norveç Asgari Ücret Euro?

Norveç’te asgari ücret Euro ile ödenmez. Ancak Kron ve Euro dönüşümü yapıldığında aylık kazanılan minimum miktarın 2500 Euro civarında olduğunu görebiliriz.

Norveç Asgari Ücret Kaç TL?

Norveç asgari ücret TL cinsinden sıklıkla merak edilse de yaşam şartlarının farklı olduğunu unutmamalısınız. Norveç her ne kadar oldukça yüksek gelir seviyesine sahip bir ülke olsa da maaşı TL’ye çevirerek hesaplama yaptığınızda gördüğünüz tutarın çok daha yüksek olduğunu fark edebilirsiniz. Norveç asgari ücret yaklaşık 40.000 Euro TL’dir. Çalışanların büyük bölümü ise; 70.000-80.000 TL’den düşün kazanmaz.

“Norveç Asgari Ücret 2022” hakkında 1 yorum

  1. Norveçte asgari ücretle çalışan oranı da çok az. Bu maaşlar zaten güzel, bir de üzerine çok daha fazlasını alıyorlar. Bizimkiler de malum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir